Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Persoana amendata ca si-a uitat obiectul muncii sau cum te baga prostii in bucluc

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 radunic, on 24 noiembrie 2015 - 17:20, said:

Legiuitorul ăla știm toți cam cît îl duce mintea. Puțin.
Istețul care a dat amenda trebuia să o dea (și) așa-zișilor specialiști care s-au uitat la obiect și au decis că e periculos. Motivarea lor a fost că arată ca o grenadă. Cîte grenade din cauciuc ați văzut pînă acum?

Intr-un sfert de veac de meserie nu le-am numarat , dar  daca ati facut stagiul militar ati fi vazut cu totii . Pentru  ca acum nu se mai face , vedeti ce distractie iese . Niste paznici prapaditi care  se boteaza pompos agenti de securitate  habar n-au  pe ce lume traiesc . Amenda lui Radu nu e pentru pompita , sunteti in eroare , e pentru ceea ce a urmat . Neglijenta sa putea provoca  o  mare  problema in zilele actuale cand  Europa e in sah de  cateva saptamani din propria prostie . Da , exista grenade de cauciuc , exista gloante de cauciuc  , exista senile din cauciuc pentru protectie suplimentara la rularea blindatelor  pe strat asfaltic la parazi  militare,  exista  destule de multe lucruri   pe care nu are rost sa le denumim si numim aici .

Edited by gingisKHAN2015, 24 November 2015 - 21:32.


#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 gingisKHAN2015, on 24 noiembrie 2015 - 21:29, said:

Amenda lui Radu nu e pentru pompita , sunteti in eroare , e pentru ceea ce a urmat .

Amenda este pentru ca ... AMENZI.

Ceea ce a urmat e vina timpitilor care au facut din tintar armasar.

Asta e la fel de stupida ca aia cu rudele pilotului Smurd care au fost amendate ca n-au declarat in termen decesul: http://forum.softped...tarziu-decesul/

Care fusese declarat cit se poate de repede (tinind cont de programul de citeva ore al fufelor de la primarie) si in plus strict in termentul legal doar ca tot un angajat al statului nu a pus si ora decesului...

#39
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 radunic, on 24 noiembrie 2015 - 17:20, said:

Legiuitorul ăla știm toți cam cît îl duce mintea. Puțin.
Istețul care a dat amenda trebuia să o dea (și) așa-zișilor specialiști care s-au uitat la obiect și au decis că e periculos. Motivarea lor a fost că arată ca o grenadă. Cîte grenade din cauciuc ați văzut pînă acum?
Am și eu o pompiță din aia și probabil majoritatea celor care au aparate foto cu obiective interschimbabile. Magazinele foto sînt pline de pompițe din astea care au această formă din motive legate de ergonomie. Dacă vreau să îmi curăț un obiectiv pe stradă risc să mă trezesc cu poliția pe cap? A înnebunit lumea...

PS - realizați că și ăsta e un efect urmărit de teroriști: isteria inclusă în viața de zi cu zi; să ajungi să vezi amenințări în orice colț...

Parca alea ofensive sunt de cauciuc iar ale defensive de otel.

#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005

 MikeSpike, on 24 noiembrie 2015 - 20:43, said:

Ceva la post 18 mi-a atras atentia:treaba aia cum ca militianu sa mai faca miscare.Acuma intreb si eu_: Da organele astea dau macar un test anual de aptitudini fizice pt.postul in care-s angajati?Sau e top-secret?Ca sincer din 10 piese 7,8 sant in afara normei(pe plus kg). Scuzati off top.

Pai nu le trebuie fizic, ca ei lucreaza cu... capu`!

 Antor302, on 24 noiembrie 2015 - 22:02, said:

Parca alea ofensive sunt de cauciuc iar ale defensive de otel.

Ofensive sunt cu invelis de otel, defensive sunt de fonta.

Edited by florinel, 24 November 2015 - 22:18.


#41
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007

 Friskey, on 24 noiembrie 2015 - 19:20, said:

Zic ca neaparat sa se dea o lege sa se interzica toate pompitele astea, pistoalele de jucarie, pistoalele cu apa, sucurile la sticla care seamana cu grenade, etc. ca iote ce grozavii se pot intampla daca intra pe mana unor iresponsabili.
Si masinile, ca seamana cu masinile-capcana!

#42
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 Antor302, on 24 noiembrie 2015 - 22:02, said:

Parca alea ofensive sunt de cauciuc iar ale defensive de otel.
Cele ofensive sunt de tablă iar cele defensive din fontă cu striaţii.

#43
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Antor302, on 24 noiembrie 2015 - 22:02, said:

Parca alea ofensive sunt de cauciuc iar ale defensive de otel.
E belea cu voi copii . Posted Image

#44
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 gingisKHAN2015, on 24 noiembrie 2015 - 16:31, said:

dar  sa o lasam mai moale daca nu cunoastem legea .
Care lege ?

 gingisKHAN2015, on 24 noiembrie 2015 - 22:21, said:

E belea cu voi copii
... nici cu tine nu mi-e rusine Posted Image

La asta ma refer:

 gingisKHAN2015, on 24 noiembrie 2015 - 16:31, said:

Si in instanta avocatul inginerului Radu nici nu va apuca sa deschida  prea mult gura . Nici o instanta europeana nu va da verdict de anulare amenda . Nu o spun ca lugojean


#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stii ca e atac la persoana asta nu ? Ti-o asumi sau cum facem ?

#46
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 gingisKHAN2015, on 24 noiembrie 2015 - 22:21, said:

E belea cu voi copii . Posted Image
Eu recunosc sunt copil in anumite domenii. Posted Image  Deci din grenada aia ofensiva de tabla nu sar schije? Cum faci? In cazul in care ataci, arunci grenada si alergi spre ea sa te ciuruiasca schijele? Intreb, nu dau cu...grenada.

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Flacau , eu ma refeream la aberatiile cu grenade defensive din cauciuc . De cauciuc e altceva la unii  vad . Posted Image  .Mai ca ar merita sa primiti numa de astea la o adica  . Poate aveti noroc si spargeti capu la vreun inamic macar cand are casca data de pe teasta sa-si faca freza .

Edited by gingisKHAN2015, 24 November 2015 - 23:02.


#48
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Tataie, imi raspunzi ? Ca-s curios...fara misto, nu glumesc, vreau sa stiu. Din ce sunt confectionate grenadele ofensive?

Edited by Antor302, 24 November 2015 - 23:04.


#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ce vrei sa stii ?

#50
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Am intrebat, nu glumesc. Din ce e facuta grenada ofensiva? Din tabla? Nu sar schije cand explodeaza?

Da, am gasit sunt din tabla...si ma mira...dar asta e, nu ma pricep chiar la toate  http://www.ummija.ro/grenade.htm

Edited by Antor302, 24 November 2015 - 23:15.


#51
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E din tabla  E folosita de trupele de infanterie impotriva  personalului viu al inamicului , neadapostit in transee . Datorita efectului luminos , al zgomotului provocat de initierea exploziei  , si al schijelor provocate de  explozia incarcaturii  invelisului din tabla spiralata  provoaca confuzie  si  asigura penetrarea  dispozitivului de catre aceste trupe . Cele defensive sunt din otel prefragmentat   si  de asemenea  ranile provocate asupra personalului viu si efectele luminoase si confuzia sunt asigurate din plin . Mai sunt si grenade  cu efect cumulativ  care imbina ambele  caracteristici .

#52
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Multumesc pentru lamuriri, chiar nu stiam. Pai si cum faci? Ca vad ca si ea are schije

Quote

al schijelor provocate de  explozia incarcaturii  invelisului din tabla spiralata  provoaca confuzie  si

Ataci , din alergare in fata arunci grenada si ? Te lasi jos, astepti sa exlodeze si reiei atacul? Nu exista sanse sa te loveasca tabla spiralata (eventuale aschii metalice)? Intreb , nu te supara, ca nu inteleg.

Edited by Antor302, 24 November 2015 - 23:24.


#53
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Antor , grenadele multifunctionale de mana , le-am zis cumulative eu asa  , sunt mai mari , cilindrice si au efect si asupra blindatelor usoare .   Devasteaza cam tot ce e personal viu  neadapostit  si chiar blindajele usoare sunt penetrate  . Mai incolo la cele da  tip antitanc si restul arsenalului , nu ne complicam . E  o alta discutie , dar nu pe aici . Posted Image

 Antor302, on 24 noiembrie 2015 - 23:17, said:

Multumesc pentru lamuriri, chiar nu stiam. Pai si cum faci? Ca vad ca si ea are schije



Ataci , din alergare in fata arunci grenada si ? Te lasi jos, astepti sa exlodeze si reiei atacul? Nu exista sanse sa te loveasca tabla spiralata (eventuale aschii metalice)? Intreb , nu te supara, ca nu inteleg.

Nu te loveste nimic pe tine  .Doar daca ai ghinion , vorba prezidentului .   Te loveste  daca o dai in fata bocancilor tai . La infanterie  baietii arunca  departe in fata  si se adapostesc corect .   Eu nu sunt infanterist de meserie , dar ca orice militar am avut si instructia obligatorie de tipul asta in scoala militara .  Da nu iti face probleme , daca e la o adica nimeni nu merge din civilie direct pe front , intai intra in unitati de pregatire  si apoi daca mai apucam , merem la lupta . Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 24 November 2015 - 23:25.


#54
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
E vorbim si noi...ca razboaiele viitorului nu se poarta cu grenade, cred.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate