Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Casa PM simpla si pe buget

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#55
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 marco71, on 27 noiembrie 2015 - 21:49, said:

documenteaza-te bine inainte de a te apuca de tras cabluri, sunt anumite reguli referitoare la pozare/trasee, nu le poti trage oricum ... citeste din normativul electric i7 (il gasesti pe net in forma pdf)


Welcome to the club! Posted Image

vezi ca mai suntem pe aici unii cu pretentii de aptitudini in IT, automatizari, etc. ... poti afla cateva idei/ponturi citind jurnalele userilor Riper, bogdandima15, addysoftware, szq ... si or mai fi si altii, dar nu-mi vin acuma in minte Posted Image
Care e aria ta de 'expertiza' in IT mai exact? sa stiu la ce nivel vorbim (a mea se vede din poza de la profil) Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Networking in principal. Programarea si tot ce tine de ea... nu e de mine :))

 marco71, on 27 noiembrie 2015 - 21:49, said:

documenteaza-te bine inainte de a te apuca de tras cabluri, sunt anumite reguli referitoare la pozare/trasee, nu le poti trage oricum ... citeste din normativul electric i7 (il gasesti pe net in forma pdf)


Welcome to the club! Posted Image

vezi ca mai suntem pe aici unii cu pretentii de aptitudini in IT, automatizari, etc. ... poti afla cateva idei/ponturi citind jurnalele userilor Riper, bogdandima15, addysoftware, szq ... si or mai fi si altii, dar nu-mi vin acuma in minte Posted Image
Care e aria ta de 'expertiza' in IT mai exact? sa stiu la ce nivel vorbim (a mea se vede din poza de la profil) Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Networking in principal. Programarea si tot ce tine de ea... nu e de mine :))

 oMariusRO, on 27 noiembrie 2015 - 21:54, said:

Partea inteligenta a casei sunt eu, si e suficient Posted Image
Pai fara partea asta, oricum iese casa 'proasta', nu ? :)))

#56
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:


Daca ies la 17K materiale iau o naveta si o bem cu to(n)tii Posted Image




NU, daca iesi in 17k€ dam noi toti cate o naveta de bere si o bem unde vrei tu!

Dar daca nu iesi, faci tu un chef si toti cei implicati de pe SP, ca tot stii ce inseamna acum....ok?

#57
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:


Daca ies la 17K materiale iau o naveta si o bem cu to(n)tii Posted Image

In rest nu te pot contrazice prea mult la calcule. Insa idea e urmatoarea. Ma apuc de casa la anu si vreau sa fie inchisa pana da sezonul rece. Din primavara (sau cat de cat sa poti lucra) vreau sa ma apuc e parter. Cand e gata ma mut. Apoi termin usor usor etajul, in ritmul meu si aproape 0 lei la manopera. Sunt multe pe care le pot face singur, putine la care nu ma pricep, gen electrica. Insa si acolo sper sa fie mai ieftin pentru ca oricum voi trage eu tot ce inseamna cabluri (oricum o sa trag cabluri de net/supraveghere,etc).
Si la 48K e bine. Nu's pretentios la finisaje si nici grabit. Ce ma doare pe mine e proiectul (si implicit consumul/necesarul) la rosu.

Voi asculta de sfaturile voastre si ma voi prezenta la un arhitect (sunt incapatanat nu tampit Posted Image) si apoi discutam pe calcule mai 'concrete' Posted Image


    In ultima vreme interventiile mele pe softpedia au fost in genul celei de aici de pe jurnal. Si tot imi spun ca va fi ultima oara cand mai fac calcule, pentru ca oricum, reusesc sa transmit taman pe dos . Si la un moment dat te saturi sa repeti.

   Daca aduni lucrurile pe care le-am enumerat aici

 lenny13, on 27 noiembrie 2015 - 19:47, said:


  Ce nu am socotit: actele, tot ce inseamna proiect si avizare (la noi au fost in jur de 3000 euro, proiectul ne-a costat 11 euro/mp, poate pe tine nu te costa atat ,si am facut si un pud de 1500 ron, care la tine poate nu e necesar), amenajare santier (iti trebuie o baracuta , ptr muncitori si depozitare materiale 500 euro), sageac (minim 300 euro),materiale pentru glet, tinci si lavabila (minim 1000 euro), instalatiile apa-canal (minim 500 euro? habar nu am), racord apa canal, utilare bai (minim cada 1500 ron + 2 wc 600 ron + 2 chiuvete 800 ron + dus 1200 ron = 4300 ron = 1000 euro), izolat soclu (minim 500 euro), glafuri (minim 200 euro), gard (minim 2000 euro), trotuare (minim 700 euro), usa de intrare (minim 350 euro), usi de interior (sapte usi minim cu 600 ron/buc minim = 4200 ron = 1000 euro minim), impamantare (minim 100 euro), poate o terasa, materiale pentru faianta din bai si bucatarie (minim 50 ron/mp * minim 35 mp = 1750 ron = 390 euro; ti-am calculat faianta pana la 1.8 m inaltime), manopera montaj faianta (cam 30 ron/mp * minim 35 mp = 1050 ron = 235 euro )...


       adica vreo 12000 euro, cu acei 48 000 euro detaliati aici:

 lenny13, on 27 noiembrie 2015 - 19:47, said:


  1. manopera la rosu 6000 euro
  2. incalzirea in pardoseala 5700 euro
  3. termopane 2200 euro
  4. manopera tencuiala + materiale 1500 euro
  5. manopera tinci, glet, lavabila = 1800 euro
  6. gaz minim 1000 euro (10 m distanta)
  7. bransare la electrica minim 500 euro
  8. manopera electrice + materiale minim 2000 euro
  9. materiale casa la rosu 17000 euro
10.manopera invelitoare + materiale minim 3000 de euro.
11.manopera sapa 124 mp * 10 ron/mp minim = 1240 ron = 275 euro + 300 euro materialele (nu stiu sigur) = 575 euro minim.
12.Materiale pardoseli cel putin 50 ron/mp * 124 mp = 6200 ron = 1380 euro, manopera cel putin 20 ron/mp = 2480 ron = 551 euro minm. Depinde cum te intinzi sub plapuma cu materialele aici. Dar nu ai cum sa iesi sub 50 ron/mp, ar insemna o gresie de 30 ron/mp , plus adezivi si alte cele pe langa.
13.izolare exterioara: nu mi-am facut calculele, dar sub 2500 euro nu cred ca vei scapa.
14.decorativa: pune acolo minim 1500 euro.
15.izolat in pod cu vata de sticla: minim 1000 euro.

        Un total partial, ca nu am enumerat chiar tot ce ai de facut la o casa: 48200 euro.


     obtii un minim de 60000 euro, pentru ca unele lucruri nu sunt cuprinse in calcul, plus surprizele care apar la orice constructie. Daca pui 10-15 % aceste surprize, obtii 66000 - 69 000 de euro minim. Si sunt cheltuieli necuprinse in calculul meu. Adica minim 400 euro/mp. Fara mobilier, perdele, lustre si alte cele. Eu ma indoiesc ca vei scoate sub 400 euro pe mp, avand in vedere calculele acestea de pe hartie, care arareori se pupa cu realitatea la fata locului.

     Ma mai gandesc ca tu nici nu ai vorbit cu un arhitect, care va incerca sigur sa te convinga sa faci o casa mai spatioasa si mai comoda, iar atunci situatia costurilor devine si mai exploziva. In afara de cazul in care incerci sa fii echilibrat si chiar sa mai reduci din suprafete, asa incat impactul psihologic si crud realist al costurilor de pe santier sa fie mai redus. Dar sub 70000 euro nu ai cum sa iesi. Parerea mea. Cu toate chitantele/facturile puse intr-un fisier excel, pe care te sfatuiesc sa-l deschizi cu primul xerox de acte sau primul extras CF. Si sa-l updatezi zilnic. Nu doar din amintiri.

     Incearca sa nu fii sceptic la afirmatiile acestea, zicandu-ti ca tu vei avea grija sa nu ai costuri exagerate, "ca altii". La suprafata pe care ai vehiculat-o aici, estimarea mea este un minim, nu un maxim, nu o suma pe care o vei putea ajusta lejer "in jos". Cheltuielile din ultima parte sunt incomplete, sunt minimum minimorum, pentru ca nu pot sa-ti dau exemplul personal, noi nu am ajuns la acele etape. Si si cheltuielile cuprinse in acele 48000, multe din ele au mentiunea "minim". Sper sa-ti transmit exact ceea ce vreau prin aceasta postare.  Si ma opresc aici. Consider ca pana la primele cheltuieli reale, tot ceea ce s-a afirmat aici legat de costuri pare o simpla fabulatie.

#58
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Eu nu am alta optiune. In primul rand nu imi doresc gaz si in al 2-lea rand m-ar costa peste 15000 sa imi trag.
Posted Image Cu atat mai mult trebuie sa fii foarte atent la faza de proiectare. Dar la ce optiuni te-ai fi gandit?

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Poate voi lua o butelie sau ceva in cazuri extreme, dar pentru asta am cel putin 3 locuri in buc unde ma pot caza in cazul in care 'e crivat-ul' prea mare.
Sa te incalzesti de la "'o butelie"'?! Posted Image  Dar de la ""o soba"' nu ar fi "'mai sanatos"'?

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Si de aici m-am gandit la mai mult dedesupt si mai putin deasupra.
Eu raman la parerea mea: 10cm sub si 10cm peste.Posted Image

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Ramane de vazut pe ce sistem ma decid (covorase sau cablu).
Aici nu te pot sustine, voi ignora pur si simplu..Posted Image

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Eu ma gandeam sa pun covorase prin zonele circulate iar restul de incalzire prin ventilatie/aer conditionat sau recuperare caldura (dar asta depinde si de calcule).
Eu zic sa faci niste calcule si apoi sa revenim la aceasta abordare. Mai intai vor fi necesare niste calcule termice, apoi - economice de investitii si exploatare.
Tine cont ca inca nu se stie ce putere electrica instalata vei avea.

 vromeo, on 27 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Voi asculta de sfaturile voastre si ma voi prezenta la un arhitect (sunt incapatanat nu tampit Posted Image) si apoi discutam pe calcule mai 'concrete' Posted Image
Da, asta ar fi cel mai indicat. La ce ""tinta"' ti-ai propus si daca mai esti si incapatanat (ceea ce nu e neaparat rau) va trebui sa gasesti un arhitect destul de competent si cu nervi de otel..
Posted Image

#59
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 andreilesan, on 28 noiembrie 2015 - 00:37, said:

Posted Image Cu atat mai mult trebuie sa fii foarte atent la faza de proiectare. Dar la ce optiuni te-ai fi gandit?

Pai nu sunt multe optiuni, adica doar compost cred ca ar mai fi, dar e mai pretabil pentru zone 'nordice' unde nu ajunge prea multa caldura :) Si oricum am 2 gropi de gunoi destul de aproape. E suficient :))

Sa te incalzesti de la "'o butelie"'?! Posted Image  Dar de la ""o soba"' nu ar fi "'mai sanatos"'?

Nu de incalzit... pe noi. Mai degraba o farfurie de mancare :)

Eu raman la parerea mea: 10cm sub si 10cm peste.Posted Image

Agreed!

Aici nu te pot sustine, voi ignora pur si simplu..Posted Image

Nu te poti decide? Sau pentru ca e electric in 'general' ? :P

Eu zic sa faci niste calcule si apoi sa revenim la aceasta abordare. Mai intai vor fi necesare niste calcule termice, apoi - economice de investitii si exploatare.
Tine cont ca inca nu se stie ce putere electrica instalata vei avea.

Iarasi de acord ;)

Da, asta ar fi cel mai indicat. La ce ""tinta"' ti-ai propus si daca mai esti si incapatanat (ceea ce nu e neaparat rau) va trebui sa gasesti un arhitect destul de competent si cu nervi de otel..
Posted Image

Vedem cum decurge si asta :D



#60
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 vromeo, on 24 noiembrie 2015 - 12:57, said:

Idea e ca bugetul e slab rau, pe la 30,000 euro (ca atata da banca) si niste resturi pe care le mai adunam din salariu. Din calculul pe care l-am facut eu, bazat pe proiectul unui prieten care si-a facut o 'monstrozitate' de casa in corbeanca, ies pana in 15.000 fara acoperis. Adica am folosit elemente din structura lui (adica totul supra-dimensionat) la suprafata mea. Deci, teoretic, dupa ce un structurist o sa arunce un ochi pe ce am facut eu, o sa dea joc cu cateva tone de fier. Insa eu mai bine bag bani in structura si refac/adaug altele care se pot schimba mai usor.

  Completez cu experienta noastra "similara" cu a ta: inainte de a face proiectul si alte cele, am vorbit cu niste cunostinte care si-au facut si ele o casa. Per total i-a costat 60000 euro. Inca mai am fisierul lor excel. Aceeasi suprafata. Si noi ne-am zis ca daca pe ele le-a costat 60K euro, pe noi ne va costa mai putin, deoarece suntem chibzuiti, nepretentiosi, nerisipitori. Fix tranta! Un proiect nou e un proiect nou, cu detaliile/particularitatile lui, cu arhitectura lui, cu cheltuielile lui. Cu izolarea lui. Cu termopanele lui. Noi vom ajunge cu cheltuielile la cel putin 80 k euro, in conditiile in care am omis cateva manopere, in conditiile in care au trecut ceva ani buni de cand vecinii au inaltat casa, in conditiile in care am constatat ca nu vrem orice izolatie exterioara de 5 cm cum poate si-au pus ei sau termopane cu un coeficient de transfer termic de 1.3 W/mpK, ci mai bine. Iar realitatile terenului in panta ne-au dublat cheltuielile cu fundatia. Au fost cheltuieli neasteptate, pe care nu le luasem in calcul. Eu nu ma pot pronunta in privinta cheltuielilor prietenului tau, dar stiu foarte bine ca unii oameni sunt predispusi sa faca economii sau poate au manopere/materiale necuprinse in deviz, deoarece altcineva le intoarce un favor financiar/material. Cand faci calcule grosso-modo la inceput de constructie, nu-ti poti imagina ca, de fapt, cheltuielile acelea sunt doar orientative si ca, de fapt, in realitate, sunt mult mai detaliate, cum iti atasez mai jos. Sunt tot ce am trecut eu la surub si piulita de cand am inceput a construi.

Attached Files



#61
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
@lenny13, Mereu vor fi variatii (mai mici sau mai mari) intre chestii similare. Dupa cum bine s-a mai puctat de multi altii, incepe de la studiul geo. Care poate da o supra-dimensionare si cu peste 20% doar la fundatie. Daca mai pui si extra-izolatie si evenutal diferente de nivel pe teren, nu n-ar surprinde sa se dubleze. Si doar vorbim de o amarata de fundatie :D

Ce incerc eu sa fac e sa ma apropii cat mai mult de costurile pe care le voi avea eu. Plec de la eperientele voastre, pun o marja de eroare pe care o ajustez periodic, dupa ce apar informatii noi (studiu geo, proiect tehnic, etc).

Chiar acum m-am pus pe niste calcule orientative si sper sa le supun dezbaterii publice pana diseara :))

Pana atunci, mini-vacanta placuta tuturor!! Posted Image Posted Image

#62
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Dupa cum bine s-a mai puctat de multi altii, incepe de la studiul geo. Care poate da o supra-dimensionare si cu peste 20% doar la fundatie.

Depinde ce noroc ai, ca poate sa fie si cu 200% :). Si daca chiar nu ai noroc, o sa iti iasa studiul geo bun, si de fapt sa nu fie... Degeaba zic aia care il fac ca la un sondaj au raza de acoperire de 15-20 de metri. Poti sa forezi aici si sa iasa bine si la 5m sa fie Groapa Marianelor...

Cunosc pe cineva care s-a apucat de o casa, cu proiect, cu studiu, cu tot ce trebuie... Toate bune si frumoase pana s-a apucat de construit. Cand a sapat fundatia a gasit o zona de 4x4 sau ceva de genul asta care fusese o groapa de var, nu stie nimeni ce exact. Si pentru aia a trebuit sa faca demisol, asa din mers...

Ca sa nu mai zic de mine... barem, eu am avut "noroc" ca am gasit groapa inainte sa incep constructia... Pierd un proiect aproape terminat, dar asta e... un obligatoriu subsol neplanificat era mult mai complicat...

#63
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 oMariusRO, on 28 noiembrie 2015 - 14:27, said:

Depinde ce noroc ai, ca poate sa fie si cu 200% Posted Image. Si daca chiar nu ai noroc, o sa iti iasa studiul geo bun, si de fapt sa nu fie... Degeaba zic aia care il fac ca la un sondaj au raza de acoperire de 15-20 de metri. Poti sa forezi aici si sa iasa bine si la 5m sa fie Groapa Marianelor...

Cunosc pe cineva care s-a apucat de o casa, cu proiect, cu studiu, cu tot ce trebuie... Toate bune si frumoase pana s-a apucat de construit. Cand a sapat fundatia a gasit o zona de 4x4 sau ceva de genul asta care fusese o groapa de var, nu stie nimeni ce exact. Si pentru aia a trebuit sa faca demisol, asa din mers...

Ca sa nu mai zic de mine... barem, eu am avut "noroc" ca am gasit groapa inainte sa incep constructia... Pierd un proiect aproape terminat, dar asta e... un obligatoriu subsol neplanificat era mult mai complicat...

Perfect de acord. Eu ma bazez ca studiul geo va iesi, nu perfect, ci constant. Practic zona unde va fi casa e teren arabil. Nu imi imaginez ca ar fi facut cineva cine stie ce acolo. Nu sunt stalpi sau alte minuni care sa contra-zica.
Cat despre studiu geo, voi sapa 2 gropi. Cum casa va usor patrata, voi fora, la recomandarea structuristului, ori la 2m de doua colturi ori pe axa, ori cum o fi. La 2-3 as acoperi ~90% orice posibila variatie a solului.

#64
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
In afara de prima etapa, respectiv cei 30kEUR pentru "la rosu"+ invelitoare si eventual termopane, care este bugetul pe care il ai pentru fazele urmatoare? Am asa o senzatie ca tu vrei o casa de 160mp cu pret de apt de 2 camere in Militari. Crede-ma, nu o spun cu rautate, insa dupa cei 30EUR iti mai trebuie cel putin de 1.5 ori pentru a te apropia de mutare. Daca vrei sa finantezi partea de finisaje din salariu, ori ai un super sa salariu lunar, ori te imbeti cu apa rece. Toti cand spun finisaje se gandesc doar la niste gresie si faianta si un pic de parchet. Cat poate sa coste, nu? 2000-3000 Eur...
Am un prieten care si-a luat un apt de la un dezvoltator la faza de pereti cu lavabila, fara usi interioare, fara finisaje pardoseli, fara nimic in baie. El isi bugetase 1500-2000 EUR pentru toate astea, cu tot cu manopera. In final a cheltuit spre 3500 EUR, cu usi de 150 lei/buc, parchet de 20lei/mp etc.
Inteleg ca te bazezi ca vei face multe lucruri doar tu. Si este un lucru foarte ok...insa iti spun din experienta proprie ca dupa entuziasmul de la inceput o sa inceapa sa vina si oboseala. Nu ai nicio sansa sa te muti in casa in iarna viitoare daca abia vrei sa incepi santierul in primavara. Sunt etape pe care nu ai cum sa le sari, depind unele de altele, iar daca faci singur dureaza si se decaleaza toate. Tencuiala trebuie lasata sa se usuce bine de tot inainte de glet, sapele la fel inainte sa poti face finisajele la pardoseli, si tot asa.
Eu iti spun astea din propria experienta, nu din auzite. Si eu am facut o gramada de lucruri cu mana mea la propria casa si este ok ca poti, stii si vrei sa faci asta. Timpul insa nu te ajuta. Daca vrei sa lucrezi singur la finisaje vei vedea ca o sa-ti schimbi programul asta initial. Daca bugetul este doar din salariu, cu atat mai mult iar in plus vei ajunge sa faci fel de fel de sacrificii si rabaturi de calitate a materialelor.
Mai spuneam asta si pe un alt jurnal unui coleg care era cam in aceiasi situatie, buget miiiiiic si casa maaaaare. Oameni buni, timpul este singura "resursa" din lumea asta distribuit absolut egal, toti avem 24 ore pe zi timp de 365 de zile pe an. In plus, nu poti compensa doar prin timp si manopera proprie o gramada de chestii pe care esti obligat sa le cumperi. Nici macar daca vrei sa-ti pui usa la casa de-aia metalica de 500 lei de apartement sau usi interioare de 150 lei cu tocul gros cat degetul mic.
Serios, cam ce buget vrei sa aloci pentru usa de la intrare, de ex?

Edited by the_lion, 28 November 2015 - 15:23.


#65
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Practic zona unde va fi casa e teren arabil. Nu imi imaginez ca ar fi facut cineva cine stie ce acolo. Nu sunt stalpi sau alte minuni care sa contra-zica.

99% sanse sa ai drepatate, 1% sa nu. Imi spunea inginerul care mi-a facut unul dintre studiile geo (da, eu am facut 2, si cam tot degeaba :) ) ca prin Bragadiru a mai intalnit niste gropi de genul asta... cratere ramase de la bombardamentele din al doilea razboi modial si umplute cu diverse pana in zilele noastre..

#66
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 the_lion, on 28 noiembrie 2015 - 15:18, said:

In afara de prima etapa, respectiv cei 30kEUR pentru "la rosu"+ invelitoare si eventual termopane, care este bugetul pe care il ai pentru fazele urmatoare? Am asa o senzatie ca tu vrei o casa de 160mp cu pret de apt de 2 camere in Militari. Crede-ma, nu o spun cu rautate, insa dupa cei 30EUR iti mai trebuie cel putin de 1.5 ori pentru a te apropia de mutare. Daca vrei sa finantezi partea de finisaje din salariu, ori ai un super sa salariu lunar, ori te imbeti cu apa rece. Toti cand spun finisaje se gandesc doar la niste gresie si faianta si un pic de parchet. Cat poate sa coste, nu? 2000-3000 Eur...
Am un prieten care si-a luat un apt de la un dezvoltator la faza de pereti cu lavabila, fara usi interioare, fara finisaje pardoseli, fara nimic in baie. El isi bugetase 1500-2000 EUR pentru toate astea, cu tot cu manopera. In final a cheltuit spre 3500 EUR, cu usi de 150 lei/buc, parchet de 20lei/mp etc.
Inteleg ca te bazezi ca vei face multe lucruri doar tu. Si este un lucru foarte ok...insa iti spun din experienta proprie ca dupa entuziasmul de la inceput o sa inceapa sa vina si oboseala. Nu ai nicio sansa sa te muti in casa in iarna viitoare daca abia vrei sa incepi santierul in primavara. Sunt etape pe care nu ai cum sa le sari, depind unele de altele, iar daca faci singur dureaza si se decaleaza toate. Tencuiala trebuie lasata sa se usuce bine de tot inainte de glet, sapele la fel inainte sa poti face finisajele la pardoseli, si tot asa.
Eu iti spun astea din propria experienta, nu din auzite. Si eu am facut o gramada de lucruri cu mana mea la propria casa si este ok ca poti, stii si vrei sa faci asta. Timpul insa nu te ajuta. Daca vrei sa lucrezi singur la finisaje vei vedea ca o sa-ti schimbi programul asta initial. Daca bugetul este doar din salariu, cu atat mai mult iar in plus vei ajunge sa faci fel de fel de sacrificii si rabaturi de calitate a materialelor.
Mai spuneam asta si pe un alt jurnal unui coleg care era cam in aceiasi situatie, buget miiiiiic si casa maaaaare. Oameni buni, timpul este singura "resursa" din lumea asta distribuit absolut egal, toti avem 24 ore pe zi timp de 365 de zile pe an. In plus, nu poti compensa doar prin timp si manopera proprie o gramada de chestii pe care esti obligat sa le cumperi. Nici macar daca vrei sa-ti pui usa la casa de-aia metalica de 500 lei de apartement sau usi interioare de 150 lei cu tocul gros cat degetul mic.
Serios, cam ce buget vrei sa aloci pentru usa de la intrare, de ex?

...Pus asa in mare, asa ca te rog sa ma ierti de eventuale omisiuni si te rog sa ma corectezi unde consideri ca gresesc!

As avea 85mp de acoperit cu GFP (estimez, sau imi doresc, sa am 85mp amprenta, dar de dragul pierderilor... mergem ca ar fi utila Posted Image ), deci 85mp*50lei (nu am dar nici atat pe ce am pus in apt. deci nu voi depasi pretul asta pe mp) = 4250 lei, deci 1000 euro.
Aceiasi suprafata ori 2,7m inaltime (am facut si calculul pe camere, iese tot p-acolo sau chiar mai mic) = 230mp*10lei = 2300 lei (*2 in care includ si accesorii, desi vreau sa le pun direct pe perete) ~ 4600 lei, deci tot cam 1000 euro.
Tamplaria am calculat-o la un alt plan si mi-a iesit undeva la 1500 euro pt parter. O pun la 3500 sa inchid si etajul (chiar daca acolo nu mai fac nimic altceva in primul an dupa ce ma mut. Inca 3500 euro.
Vrem usi simple, albe si am gasit diverse intre 400 lei, 700 lei (cu tot ce trebuie), am socotit 4 usi, plus una mai mare intre living si birou la dublu (1400 lei), deci 4200 lei. Inca 1000 euro.
Usa de intrare ma va duce probabil pe la 3000 lei si cum vreau si o usa mai mult decat simpla la iesirea in curte, le pun pe ambele la 1500 euro.

Deci ajung pe la 8000. Hai inca 2000 pe chestii ne-prevazute. Deci presupun 10.000 euro. La care se mai adauga mobila si 'utilitati' Posted Image (aragaz, frigider, etc). O parte exista, insa asta e alta discutie.

Nu vreau o casa mare. Stiu ca o casa mare presupune si alte chiletuieli pe care vreau sa le evit. In fine, 'decoratiunile', le tratam separat. Aici tine foarte mult de gusturi si vor tine si de bugetul viitor. Inca nu e momentul sa le discutam... Posted Image

Apropos. Ce parere aveti de schema asta de zidarie?

 oMariusRO, on 28 noiembrie 2015 - 15:55, said:

99% sanse sa ai drepatate, 1% sa nu. Imi spunea inginerul care mi-a facut unul dintre studiile geo (da, eu am facut 2, si cam tot degeaba Posted Image ) ca prin Bragadiru a mai intalnit niste gropi de genul asta... cratere ramase de la bombardamentele din al doilea razboi modial si umplute cu diverse pana in zilele noastre..

Curat ghinion sa patesti asa ceva :(

Attached Files



#67
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Ce parere aveti de Austrotherm ca fabricant de polistiren?

Plăci striate din polistiren extrudat pentru faţade ventilate, diafragme (b.a.) dublate de sistem EPS, pereţi de subsol şi elevaţii la fundaţii.
— porozitate închisă
— excelentă aderare a adezivului şi a tencuielii subţiri
— foarte bune calităţi termoizolante
— forma contururilor laterale: cu falţ (SF), culoare roz
— dimesiuni placă: 1265 x 615 mm
— suprafaţă utilă: 0,75 m2
— suprafaţă placă: 0,75 m2
— rezistenţă la compresiune (tasare 10%):
* 30-70 mm: CS(10/Y)200 ≥ 200 kPa (20 t/m2)    80-100 mm: CS(10/Y)300 ≥ 300 kPa (30 t/m2) — conductivitate termică de calcul:
* 30 - 70 mm: λc = 0,035 W/mK
* 80 - 100 mm: λc = 0,036 W/mK

La grosime de 10, ar fi cam 45 lei pe mp si m-ar costa cam 2000 de euro toata izolatia fundatiei (talpa si radier in schma de acum cateva posturi). E mult, putin? Scump/ieftin?

#68
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,831
  • Înscris: 11.03.2006
Vrei sa pui si caramida si BCA, sau nu am inteles eu desenul?

Edited by cumparator, 28 November 2015 - 17:09.


#69
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Asa am inteles si eu. SUnt curios care e motivul. Oricum, numai "pe buget" nu sunt ideile colegului :)

#70
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,836
  • Înscris: 30.03.2009

 vromeo, on 28 noiembrie 2015 - 16:53, said:

Ce parere aveti de Austrotherm ca fabricant de polistiren?

Plăci striate din polistiren extrudat pentru fațade ventilate, diafragme (b.a.) dublate de sistem EPS, pereți de subsol și elevații la fundații.
— porozitate Ăźnchisă
— excelentă aderare a adezivului și a tencuielii subțiri
— foarte bune calități termoizolante
— forma contururilor laterale: cu falț (SF), culoare roz
— dimesiuni placă: 1265 x 615 mm
— suprafață utilă: 0,75 m2
— suprafață placă: 0,75 m2
— rezistență la compresiune (tasare 10%):
* 30-70 mm: CS(10/Y)200 ≄ 200 kPa (20 t/m2)    80-100 mm: CS(10/Y)300 ≄ 300 kPa (30 t/m2) — conductivitate termică de calcul:
* 30 - 70 mm: λc = 0,035 W/mK
* 80 - 100 mm: λc = 0,036 W/mK

La grosime de 10, ar fi cam 45 lei pe mp si m-ar costa cam 2000 de euro toata izolatia fundatiei (talpa si radier in schma de acum cateva posturi). E mult, putin? Scump/ieftin?

Am folosit eu extrudat de Austrotherm si nu am fost multumit. Are suprafata ciudata, cu particule mici ca un nisip care împiedică aderenta adezivului si a spumei de lipire. Am luat Zentys si este super ok cu aceleasi calitati termice.

#71
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Dap, ati inteles bine. Si caramida si bca. Gasisem un calculator la un momentdat pentru coeficientul termic. O casa 'normala' sau in 'standarde' ar avea zidarie de 30, polistiren de 10 si.. cam atat. Ori o casa cat mai izolata, ar avea minim un 20 izolatie. Din cate am citit, polistirenul isi pierde din proprietati dupa ~10 ani. Asa ca alegerea probabil va fi intre vata minerala de 20 sau polistiren grafitat (sau daca aveti alta recomandare?).

Revenind la zidarie. Caramida e destul de casanta, BCA-ul e destul de poros. Combinand, reduc din pretul caramizii, pot folosi dibluri mai mici si posibil fara ancore chimice cand am de agatat ceva mai greu de un tablou/ceas de perete. De asemenea, pot ascunde cu succes in perete orice orice electrica si cel putin o parte din tevi.

#72
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 vromeo, on 28 noiembrie 2015 - 18:49, said:

Asa ca alegerea probabil va fi intre vata minerala de 20 sau polistiren grafitat (sau daca aveti alta recomandare?).


      Ai asa un pic de idee despre ce sume vorbesti cand pomenesti de vata minerala? Posted Image Mai ales de 20 cm grosime...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate