Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Xiaomi Redmi Note 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3898 replies to this topic

#3871
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014
Salut si la multi ani! Frate-miu are un redmi note 3 mtk (luat de la digi acum un an jumate - doi), a venit cu un soft vendor (in romana) si cred ca a sosit timpul sa il schimbe intr-unul oficial ca nu ii mai merge nici macar youtube, stiu ca nu exista romana pe unu oficial, dar ar vrea sa treaca apoi pe un xioami.eu :) din ce stiu nu e ca la redmi note 3 pro (snapdragon) e mai diferit...va intreb acum, cum pot sa fac trecerea la un soft oficial pas cu pas? Stiu ca pentru cererea de deblocare trebuie un soft oficial...Multumesc

#3872
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Nu stiu daca ai reusit intre timp sa il schimbi, dar daca nu ai reusit descarca de aici programul. https://xiaomitool.com/
Daca ai bootloaderul blocat te ajuta sa instalezi un rom oficial si apoi poti face cererea de deblocare.

Edited by blue74lion, 13 January 2018 - 22:39.


#3873
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
xiaomi.eu EOL. Cam asta fu...
8.1.18 ultimul
Telefonul funcționează perfect încă, bateria e la 75% din valoarea inițială, peste 4 ore SOT Digi4G acum. Cam face figuri pe wi-fi in urma unei căzături mai serioase(se deconectează când are chef). Nu-mi bat capul să îl repar, modemul e diferit de RN3Pro (de astea am vreo 2). Daca mai tine 1 an e perfect!

#3874
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut !

Xiomi Redmi Note 3 de la RDS. Cred ca are 2 ani, nici nu mai stiu.

Dar sunt zile cand efectiv imi vine sa dau cu el de pamant sa-l fac tandari in 1000 de bucati !

Se blocheaza in aplicatii la greu.

Uneori incerci sa-i dai restrar si ramane blocat si 30 de minute.
Un Samsung J3 2016 e de 1000 de ori mai bun ca asta.

Pot sa-i fac ceva la soft, sau il sparg cu ciocanul ?

Singurul atu: FACE poze bune.
In rest, de dat cu el de pereti. Si soft-ul e de vina.

#3875
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Probabil e cu 2 GB RAM (real 1,8). Scapă de FB de pe el, dă-i o resetare generală și vezi cum se comporta. Daca ai rom de vendor pune unul oficial/xiaomi.eu. Revino cu impresii.

#3876
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 m3rishor, on 02 martie 2018 - 05:25, said:

Probabil e cu 2 GB RAM (real 1,8). Scapă de FB de pe el, dă-i o resetare generală și vezi cum se comporta. Daca ai rom de vendor pune unul oficial/xiaomi.eu. Revino cu impresii.

E luat de la Digi, ROM de China.

Mai e valabil tuturialul de la inceput ?

Edited by M4V3RiCk_, 02 March 2018 - 19:30.


#3877
rebbelul

rebbelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 09.05.2008
Al meu de la Digi a venit cu rom de vendor. Cu rom de pe xiaomi.eu parca e alt telefon.

#3878
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Xiaomi.eu modifica rom-uri pt telefoane xiaomi. Unele au ajuns la EOL, dar asta e alta poveste.
Tutorial găsești pe site-ul oficial xiaomi.

#3879
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Vad ca la mine ca e EOL, chipset MTK, cu Android 5.0

Sa vad ce e de capul lui.

#3880
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Nu merge deblocat decat de pe site-ul lor ??

#3881
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nu am scris asta, nu știu dacă aici pe Softpedia este tutorial pt scriere rom/deblocare bootloader. Le găsești pe site-ul en.miui.com/forum.php

Edited by m3rishor, 03 March 2018 - 16:28.


#3882
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

 m3rishor, on 03 martie 2018 - 16:26, said:

găsești pe site-ul en.miui.com/forum.php
http://en.miui.com/t...208503-1-1.html
este aici tot ce trebuie, doar urmarit pas cu pas

#3883
juvi

juvi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2004

 M4V3RiCk_, on 03 martie 2018 - 15:11, said:

Vad ca la mine ca e EOL, chipset MTK, cu Android 5.0

Sa vad ce e de capul lui.
Eu folosesc acest ROM (9.2.2.0 stabil) si merge, nu se blochează. E tot de la RDS chipset MTK (hennesy)
http://mi-globe.com/...me=RedMi Note 3

Edited by juvi, 23 March 2018 - 10:20.


#3884
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
EndOfLife pt xiaomi.eu. MIUI merge in continuare oficial. Dar mai mult îl umple de bâzdâgănii(bașca accesare servere China,HK,etc).
Ultimul xiaomi.eu și asta e. Merge bine. Nu e primul telefon de pe lume rămas fără update-uri.
Mai era cineva pe aici se tot bătea cu pumnul în piept. A tras un rasol de ROM o vreme, apoi a dispărut. Român sadea!

Edited by m3rishor, 23 March 2018 - 19:13.


#3885
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
M-am capatuit cu un RN3 MTK de la fie-mea cu probleme ba cu WiFi, ba cu bluetooth, fingerprint sau functionarea notificarilor, in functie de ROM-ul folosit. Chiar eram inclinat sa cred ca i se trage de la diverse traume fizice dar, dupa ce i-am pus ROM-ul SphinX v2b problemele au disparut ca din senin Posted Image

Oricum oficial este raportat fara fingerprint asa ca nu pot sa-l folosesc pe aplicatia pentru banca. Din ce am frunzarit senzorul de amprenta foloseste un API care este implementat incepand cu Android 6, deci pe RN3 MTK este adaugat "fortat". Acest lucru este confirmat si de faptul ca multe custom ROM-uri nu au reusit sa faca functional acest senzor. Le-am probat si asa stau lucrurile.

Dupa un an de experienta pe RN4 Qualcomm nu-mi place mai deloc RN3 MTK. Desi probabil conteaza diferenta de generatie (de ex. alte componente/senzori), la fel si diferenta de versiuni Android, deocamdata voi evita chipseturile Mediatek pentru o viitoare achizitie.

#3886
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Nu că e de evitat chipsetul Mediatek dar e de ignorat cel puțin la Xiaomi, ca și cum nu ar exista.
E cea mai proasta alegere când ai ai de ales între un Snapdragon, Kirin sau Mediatek.

#3887
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
L-am cumparat cu gandul ca fie-mea o sa-l faca praf, deci musai sa fi fost ieftin Posted Image Face insa 2 ani, autonomia e de o zi, fata de doua pe RN4 care are si el un an.
Concluzia mea este ca chipseturile Mediatek actuale sunt "papacioase", motiv pentru care softurile incearca din rasputeri ca sa faca un management al bateriei cat mai judicios. Pentru asta insa atat pe Lenovo P70 cat si pe RN3, ambele cu Mediatek, am avut cam aceleasi probleme: s-a scos "double tap to wake", aplicatiile functioneaza cand vor ele, la fel notificarile, deci intr-un cuvant nu-mi ofera siguranta.

#3888
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
https://www.xda-deve...aomi-mi-note-3/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate