Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

transplantare conifer mare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#91
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Nu era pin strobus, ci zambru. Mi-au arătat cei de la pepiniera și strob , aveau doar vreo 2-3 micuți și 2 mai mari ( vreo 3m). Nu m-a impresionat strobus  văzut în realitate. În fotografii nu părea asa de...decorativ în mod cautat. În fine, oricum nu voiau sa mi-i vândă decât dacă mai "ungeam" niște ingineri p-acolo.
Revenind la minunăția asta de zambru (cred ca pinus cembra e denumirea latina)....mi-am luat doi:))))))))) !! Eram cu ambii copii și fica-mii i-a plăcut și ei unul. Apropo ,  ii cheamă Ciucuraș și Plovaras. Pe zambri, nu pe copii. Toată distracția cu tot cu benzina....110 lei

#92
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Azi am terminaterminat plantarea celor 2 zambri. I-am așezat intre pinul negru și douglas. Sunt o imagine conifera  a familiei noastre. Am fost nevoit sa ii plantez la o distanta foarte mica unul de altul de aproape 2 m. O sa fie interesant sa ii vad inmugurind la primavara. Dacă a mai plantat cineva  zambri atât de mici....accept orice sfat. În imagine...Plovaras în portbagaj :))))))

Attached Files


Edited by serpentele, 24 November 2016 - 18:20.


#93
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Aoleu! Simt ca incep sa imi placa din ce in ce mai mult coniferele! Ies de pe topicul asta, vad ca e contagios!

#94
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Dacă am reușit eu sa virusez 2 copii mici... adulții în mod sigur nu pot rezista. Eu unul oricum nu mai am loc de alte plantari. Predau ștafeta  oricui vrea. Ceva sfaturi legat de zambri?

Încă un lucru: i-am udat ieri dar ma bate gândul sa nu o mai fac. Uintar  iz caming , bre!

#95
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
A mai venit o primăvară.  Pinul negru  e  " ca la el acasa". A dat iar o groaza de conuri și lumânări. Zambrii sunt și ei plini de ace noi iar Douglas-ul e se un verde țipător.  Păcat ca nu mai am unde sa mai plantez.

#96
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
In ce zona a tarii sunt plantati ? Nu te mai poti extinde cu proprietatea ?

p.s. In tara asta observ o mare problema cu spatiul pe pamant, casele sunt mari, iar curtile mici. Pacat !

#97
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
București  (abia acum am văzut întrebarea ). Credeam că saga asta cu transplantarea s-a încheiat. ...ei bine, nu! Se pare că îi mut din nou din cauza unor cerințe urbanistice ciudate. Asta va fi interesant!😂😂😂 vor fi cele mai plimbărețe conifere din cate am întâlnit

#98
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Azi am toaletat  ( cred ca asa se cheamă ) coniferele...sunt curios ce efecte va avea. Zambrii și douglas -ul au rămas cu cate un smoc în vârf. ..iar pinul negru a mai scăpat de niște crengi de pe la mijloc

#99
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Zambrii s-au uscat acum un an. Pinul e bine. Douglas ul are deja vreo 4m jumate. Ma sperie cat de mult creste. Încă nu am construit nimic acolo, dar când încep va trebui sa îl mut din nou ( pinul) . Am încredere ca va fi bine și de data asta. S-a plimbat ceva pinul ăsta!

#100
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pinul negru poate afecta casa, daca e plantat la o distanta de aproximativ 2-3 metri de ea?

#101
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Abia acum începe distracția. ...încep să construiesc. Primul pas: mutarea unui pin negru 3m mai încolo. Asta va mari costurile pentru pinul asta cu muuult. Pana și eu sunt curios cum va decurge. Țin mult la copacul asta, și cred ca și copiii, de vreme ce i-au dat și un nume : Coșmar ������

#102
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Am mutat Pinul. Ma îndoiesc ca va rezista de data asta . A fost ceva barbar… de tip “smuls cu buldozerul” . Ca sa fie tacâmul complet, i-au tăiat din rădăcini cu drujba. Partea cea mai frumoasa abia acum vine: nu l-am mutat de-ajuns ! După măsurătorile topometrice, groapa de fundatie trece la 30de cm de trunchi. Acum seara am fost pe acolo și mare parte din pământul din jurul lui s.a prăbușit in groapa . Nu-mi vine sa cred cât de idiot pot fi! Trebuie mutat a 3-a oară !!!! Asta dacă nu îl găsesc mâine căzut la pământ ,ca practic rădăcini nu prea mai are . Sunt trist, am dat-o in bara. După 6 ani in care am avut grija de el , după 6ani in care m.am bucurat de felul cum înflorește (când da conuri noi , sunt ca niște mici flori mov-intens), am dat-o in bara grav. Mâine nu, ca e duminica , dar luni am chemat buldoexcavator. Ii voi mai da o șansa , mutându-l a treia oară.

#103
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ii mai dai o sansa la moarte, pare-mi-se.
Oricum, eu ii tin pumnii sa fie bine.

Edited by Taxon, 04 July 2021 - 10:02.


#104
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
A venit ,in sfârșit , ziua de luni! In dimineața asta îl mai mut o data , 1 m mai departe de groapa fundației . Constructorul mi.a propus sa îl taie,și sa îmi aducă altul pe banii lui , după terminarea lucrărilor . I.am zis nu. Îmi dau totuși seama cât de stupida e incăpățânarea mea. Mai ales ca rațiunea îmi spune ca nu are cum sa trăiască , pt ca nu mai are rădăcini ! I le.au distrus cu cupa excavatorului, și apoi cu drujbele. Mai pot spera doar in puterea lui de a trai. Futu-i, am ajuns sa bat câmpii !
Gata, am terminat cafeaua ! Plec la mutat arbori morți deja!
Am atasat poza de când îl mutam a doua oară , la un moment dat căzuse pe strada. Și o poza cu groapa de fundatie

Attached Files



#105
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
L-am mutat! Cu greu. Și cu excavatorul . Niște vecini ,crezând probabil ca distrug copacul , au chemat poliția locală . Am luat 5000 de lei amenda, pt ca eram cu coronamentul pe domeniul public , respectiv trotuar. Întâmplarea a făcut sa am aviz de la Mediu pt eliberarea locului construcției de vegetație , ca luam și mai mult. A fost din putinele momente când mi.a venit sa pun Nana pe drujba și sa-l fac bucăți . Deși le-am explicat imbecililor ca fac asta tocmai ca sa NU fie tăiat , i-a durut in cur. Oare câte clase trebuie sa ai sa fii polițist local?
Acum sunt liniștit. Am făcut ce am putut sa salvez un pin: de cei de la pepiniera (l-ar fi tăiat , devenise nevandabil de mare), de reglementarile primăriei (care au cerut o poziționare a casei pe teren imposibila!- asta a generat nevoia de a-l muta din nou, de mine, care am lăsat niște muncitori sa-l schingiuiasca. Cred, împotriva logicii ,ca va trai ! Dacă , peste timp, va citi cineva postul asta, primul meu sfat in a avea un conifer mare e asta: iubiți-l , și va trai

Attached Files



#106
serpentele

serpentele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2015
Cred ca nu l-am iubit suficient , a cam început sa moara. Toate crengile de jos s-au uscat, de parca și-a restrâns seva la cele din vârf .
De la zi la alta , tot mai multe crengi devin maronii. Oricât de putine i-ar rămâne verzi , ar fi un semn ca încă mai luptă . Dacă totuși ar trai , ar infirma toate teoriile despre cât de sensibili sunt arborii ăștia . Da, știu, am încălcat absolut toate regulile privind transplantarea coniferelor: am făcut-o vara , nu numai ca i-am expus rădăcina , ba i-am mai și mutilat-o, nu am lăsat balot in jurul ei (pt ca de fapt nu mai era pământ in jurul ei), nu i-am pregătit un substrat pe fundul gropii - drenaj ciuciu ! Astea-s doar cele principale încălcate . Nici nu mai zic ca e a treia oară când îl mut, cred ca doar in stăpânul inelelor am mai văzut copaci așa de plimbăreți .
O sa mai scriu aici . Sper ca o sa mai am despre ce !

#107
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019
Daca moare, cumperi si plantezi altul. Din amenda aia pe care ai primt-o, plantai o gramada de copaci. Si apropo, in caz ca vrei sa plantezi altul, sa fii atent unde il pozitionezi. Posted Image

#108
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Tot se vorbeste pe aici de pepiniera, pepiniera...dar care pepiniera?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate