Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carduri de debit cu bonus cashback la cumparaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Dupa cum am precizat in titlul topicului, ma intereseaza ce carduri de debit ofera bancile din Romania cu bonus cashback la cumparaturi.

Ma intereseaza in special cashback (2-3%) pentru cumparaturi la supermarket-uri si benzinarii (aici se duc majoritatea banilor).

Am avut cont si card de salariu la Millenium Bank si mi se virau 30-40-50 lei/lunar cashback la cumparaturi. Banca a fost cumparata de OTP bank si pe mine ca si client nu m-a intrebat nimeni daca sunt de acord sa devin client al bancii cumparatoare. Când eram client la CitiBank si aceasta a fost cumparata de Raifaisen Bank (partea de persoane fizice), am putut sa-mi exprim acordul daca vreau sa ma mut la acea banca sau nu.

Am renuntat la Milenium pe ultima suta de metri si mi-am mutat veniturile la Ing Bank. Aceasta are o oferta de ING bazar cu returnare de cash la anumiti parteneri insa lista nu e stabila si ceea ce e mai enervant trebuie sa rezerv oferta din Homebank de fiecare data când vreau sa fac o plata la un comerciant partener...ceea ce mi se pare mega-stupid. Eu inteleg ca cumparaturile se fac si spontan si nu trebuie sa mi le programez pe Homebank de fiecare data.

Asadar, daca aveti cunostinta de banci care ofera carduri de debit cu reduceri sub forma de cashback la Supermarket-uri, Hipermarket-uri si benzinarii (astea ma intereseaza in mod special), v-as ruga sa-mi faceti unele recomandari.

Edited by clausio, 16 November 2015 - 14:52.


#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Nimeni nu face pomana. Bancile... cu atat mai putin. Fii sigur ca iti iau ei alte comisioane stupide , dobanzi sau alte prostii ca sa compenseze banii returnati la cumparaturi. Nu o sa iti dea nici o banca bani moka. Poate doar aparent. Mai bine cauti o oferta de card de salar fara nici un comision.

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Pai la ING ...card complet e fara comision.

Nu e vorba de nici o pomana.Cel putin nu din partea bancilor. Nu ele dau discountul ci partenerii lor comercianti (hyper/super marketuri, benzinariile). Au ei acorduri reciproc avantajoase.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View PostPekiasan, on 16 noiembrie 2015 - 15:13, said:

Nimeni nu face pomana. Bancile... cu atat mai putin. Fii sigur ca iti iau ei alte comisioane stupide , dobanzi sau alte prostii ca sa compenseze banii returnati la cumparaturi. Nu o sa iti dea nici o banca bani moka. Poate doar aparent. Mai bine cauti o oferta de card de salar fara nici un comision.
nu iti da nimic moca, banca are comision de 5%  cand platesti cu cardul...

#5
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postjericho, on 16 noiembrie 2015 - 15:20, said:

nu iti da nimic moca, banca are comision de 5%  cand platesti cu cardul...
Wrong! Eu platesc cu cardul ING. 0% comision.

#6
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Ce am gasit la ...OTP Bank ( de care am fugit eu):


"
Bonus de până la 500 RON cu pachetul OTP Salariat!

Achiziționeaza pachetul OTP Salariat până la 30 Noiembrie 2015 și primești bonus de până la 500 lei* direct în cont.

Suprizele nu se opresc aici! Folosește cardul pentru cumpărături de cel puțin 200 RON / lună și beneficiezi de 50% reducere la abonamentul lunar al pachetului. În plus, facturile la utilitățile plătite cu cardul vor fi cu 10%** mai mici, în următoarele luni.
Pachetul OTP Salariat îmbină atât produse de creditare cât și produse de economisire, astfel încât să satisfacă și cele mai pretențioase gusturi în materie de produse bancare.
* Bonusul se calculează în funcție de valoarea sumei transferate în cont, începând cu 1500 RON.
**Reducerea se oferă în limita a 30 RON pe lună.  "

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View Postbalios, on 16 noiembrie 2015 - 15:24, said:

Wrong! Eu platesc cu cardul ING. 0% comision.
eu zic de comision luat de la comerciant (vanzator)...

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

View Postclausio, on 16 noiembrie 2015 - 15:30, said:

Ce am gasit la ...OTP Bank ( de care am fugit eu):


"
Bonus de până la 500 RON cu pachetul OTP Salariat!

Achiziționeaza pachetul OTP Salariat până la 30 Noiembrie 2015 și primești bonus de până la 500 lei* direct în cont.

Suprizele nu se opresc aici! Folosește cardul pentru cumpărături de cel puțin 200 RON / lună și beneficiezi de 50% reducere la abonamentul lunar al pachetului. În plus, facturile la utilitățile plătite cu cardul vor fi cu 10%** mai mici, în următoarele luni.
Pachetul OTP Salariat îmbină atât produse de creditare cât și produse de economisire, astfel încât să satisfacă și cele mai pretențioase gusturi în materie de produse bancare.
* Bonusul se calculează în funcție de valoarea sumei transferate în cont, începând cu 1500 RON.
**Reducerea se oferă în limita a 30 RON pe lună.  "
Deci platesti lunat un ,,abonament" ...0 taxa .. 0 comision...  acum ii spune abonament !! Posted Image

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbalios, on 16 noiembrie 2015 - 15:24, said:

Wrong! Eu platesc cu cardul ING. 0% comision.
Nu ai ințeles.
Comisionul e intre bancă-magazin.
Tu nu platești comision, adevarat.
Din comisionul ala de 5%, banca iți intoarce 1-2%, dacă vrea.

#10
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostPekiasan, on 16 noiembrie 2015 - 15:35, said:

Deci platesti lunat un ,,abonament" ...0 taxa .. 0 comision...  acum ii spune abonament !! Posted Image

Abonament la pachet...

Aparent e atractiv...dar beneficiile sunt pe termen scurt, vezi 10% inapoi la facturi intretinere dar maxim 30lei timp de maxim 6 luni...

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Parcă la Garanti am văzut o astfel de ofertă.

Câştigaţi 0,25%  bonus când vă achitaţi cumpărăturile cu cardul de debit Bonus Debit Card, la orice comerciant din ţară sau din străinătate

Edited by sfantu.dracu, 16 November 2015 - 16:08.


#12
-Mircea

-Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.11.2015
ING are asa ceva: https://www.ing.ro/i...ctbox_st2_title
Desigur doar la anumite firme.

Taxa de administrare este vreo 30 de lei si taxa emitere card? cred ca 35 de lei.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View Postjericho, on 16 noiembrie 2015 - 15:20, said:

nu iti da nimic moca, banca are comision de 5%  cand platesti cu cardul...
eu la BCR si am 0% comision

#14
-Mircea

-Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.11.2015
Trebuie citit bine la fiecare TIP de plata, eu platesc 2% pentru cumparaturile din straintate.

In strainatate primesti puncte bonus sau chiar cash, ca la ING bazar, dar valabil si pentru Supermarket, unele dintre ele, ca un fel de fidelizare.

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View PostKyKyKyKy, on 16 noiembrie 2015 - 16:09, said:

eu la BCR si am 0% comision
1. si cine a zis ca e comision luat de la tine?
2. am mai explicat o data, citim si noi inainte sa scriem?

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View PostKyKyKyKy, on 16 noiembrie 2015 - 16:09, said:

View Postjericho, on 16 noiembrie 2015 - 15:20, said:

... banca are comision de 5%  cand platesti cu cardul...
eu la BCR si am 0% comision
Nu s-a inteles prea bine din measajul lui, dar se referea la faptul ca platile sunt comisionate de banca comerciantilor si nu celor care efectueaza plata, adica cumparatorilor. Toate bancile ofera carduri cu plata la POS fara comision, "0% comision la cumparaturi cu cardul", dar nu precizeaza nicaieri cat ii ia comision celui care isi instaleaza POS-ul, pentru ca asemenea comisioane se negociaza intre banci si comercianti. (mi-a luat-o inainte cu raspunsul jericho)

Asadar, pentru initiator, sunt putine banci care ofera ele reduceri sau bonusuri pentru tranzactii cu carduri de debit, au ele insa grija sa le "imbrace" in pachete din care sa-si scoata costurile. De obicei sunt banci mici, cum era Millennium sau Garanti. Asemenea situatii sunt temporare si doar sa atraga persoanele la ele, dupa 6 sau 12 luni dispar asemenea oferte sau au ei grija sa le conditioneze cu niste clauze care te pun in situatii in care nu castigi mare lucru.
In principiu trebuie sa te gandesti ca nici o banca nu da bani degeaba!

Edited by Ciubex, 16 November 2015 - 16:31.


#17
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postjericho, on 16 noiembrie 2015 - 15:34, said:

eu zic de comision luat de la comerciant (vanzator)...
Comerciantii mari oricum platesc un comision si pentru cash. Doar nu vine patronul de la Kaufland sa care banii cu sacosa :)

View PostCiubex, on 16 noiembrie 2015 - 16:28, said:

In principiu trebuie sa te gandesti ca nici o banca nu da bani degeaba!

Ideea la cashback este sa te faca sa folosesti cat mai mult un card de credit. Poate azi nu cumperi pe credit, nici maine, dar peste cativa ani o vei face si atunci isi scoate banca profitul frumusel din dobanzi mult mai mari decat daca ai fi luat un credit de nevoi personale. Comoditatea se plateste :)

Carduri de debit cu cashback? Poate doar o promotie speciala, ce dureaza cateva luni, in rest nicio sansa.

#18
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010

View Postclausio, on 16 noiembrie 2015 - 14:51, said:

Dupa cum am precizat in titlul topicului, ma intereseaza ce carduri de debit ofera bancile din Romania cu bonus cashback la cumparaturi.

Ma intereseaza in special cashback (2-3%) pentru cumparaturi la supermarket-uri si benzinarii (aici se duc majoritatea banilor).

Am avut cont si card de salariu la Millenium Bank si mi se virau 30-40-50 lei/lunar cashback la cumparaturi. Banca a fost cumparata de OTP bank si pe mine ca si client nu m-a intrebat nimeni daca sunt de acord sa devin client al bancii cumparatoare. Când eram client la CitiBank si aceasta a fost cumparata de Raifaisen Bank (partea de persoane fizice), am putut sa-mi exprim acordul daca vreau sa ma mut la acea banca sau nu.

Am renuntat la Milenium pe ultima suta de metri si mi-am mutat veniturile la Ing Bank. Aceasta are o oferta de ING bazar cu returnare de cash la anumiti parteneri insa lista nu e stabila si ceea ce e mai enervant trebuie sa rezerv oferta din Homebank de fiecare data când vreau sa fac o plata la un comerciant partener...ceea ce mi se pare mega-stupid. Eu inteleg ca cumparaturile se fac si spontan si nu trebuie sa mi le programez pe Homebank de fiecare data.

Asadar, daca aveti cunostinta de banci care ofera carduri de debit cu reduceri sub forma de cashback la Supermarket-uri, Hipermarket-uri si benzinarii (astea ma intereseaza in mod special), v-as ruga sa-mi faceti unele recomandari.
salut
eu am avut card de debit la millenium fara a mi se vira salariul pe acel card,doar ca trebuia sa alim lunar cu o suma prestabilita(2000 ron in cazul meu)
a fost cashback 3 % ,apoi s-a redus la 2%,in benzinarii si supermarket
am fost preluat de OTP iar contractul la data la care scriu inca e valabil
inca primesc 2% cashback....sper sa ramana asa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate