Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Cum vor evolua preturile pentru terenuri

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
E o tema destul de dezbatuta de ceva timp, daca s-a mai discutat, stergeti va rog topic-ul.
In ultimul timp ma preocupa si pe mine achizitia unui teren, imi rod unghiile de nervi ca nu am cumparat acum cativa ani, cand imi permiteam un teren in preajma Bucurestiului la 3$/mp, acum acelasi teren e peste 20euro/mp.
Am citit destul de multe articole pe tema asta, nu sunt insa foarte credibile deoarece multe dintre ele au la baza studii facute de agentiile imobiliare.
Afacerile cu terenuri si proprietati au fost una dintre cele mai profitabile activitati in ultimii ani, majoritatea estimeaza ca preturile terenurilor vor creste in continuare, cat de mult...?

#2
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
evident, nu poate nimeni sti cu exactitate.

unii lanseaza ideea ca vor creste (din mai multe motive: poate ca sa isi vanda terenurile, poate ca au impresia ca lucrurile vor evolua intr-un mod ascendent, etc).
altii spun ca ele vor scadea, etc... din nou, varii motive.

daca te gandesti la specula, nu o lua in seama decat daca iti permiti sa pierzi, altfel sunt jucatori mult mai importanti pe piata si nu vei reusi nimic.
pe scurt, daca esti dispus sa pierzi, poti risca.

#3
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu vreau sa fac specula, vreau sa-mi fac o casa (nu acum, in cativa ani) si pe cat posibil incerc sa evit sa-mi iau teapa.
Eu unul consider ca preturile au crescut artificial, atat la apartamente cat si la terenuri, si tare mi-e teama ca voi face acum un efort considerabil sa-mi cumpar un teren, si sa ma trezesc in cateva luni - un an, ca vor scadea preturile - ceea ce zic eu ca e destul de posibil.
Argumente:
- se vor construi blocuri noi in Buc, pt ca presiunea e f mare din partea locuitorilor, blocurile existente sunt f vechi, sunt multe cladiri cu bulina, sunt inca multe constructii vechi, terenuri virane, etc; pana acum nu prea s-au construit blocuri de locuinte si ar cam fi timpul - si zic ca se vor construi. Asta va duce la scaderea valorii unui teren.
- cine intentiona sa-si faca o casa si si-a permis, cel putin majoritatea, si-au luat deja un teren si si-au facut casa sau au cumparat un apartament; m-am tot uitat zilele astea pe anunturile de vanzari terenuri, si am vazut FOARTE multe, mai ales suprafete mari de teren.
- exista riscul ca odata cu incorporarea in Bucuresti a zonelor apropiate, sa apara si "oferta" primariei de terenuri si locuinte noi, adica preturi mai mici la terenuri.
- multi zic ca intram in UE si vor creste preturile, dar argumente nu prea am auzit; strainii deja pot cumpara terenuri in Ro, si nu vor cumpara terenuri pt locuinte.

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Tuliman, eu nu m-as baza pe argumentele tale. O sa explic si de ce:
- se vor construi blocuri noi - da, dar cate ? Estimat, cererea de locuinte noi e de un milion de unitati locative (garsoniere, 2 camere, etc). Cei veniti din provincie, cei care isi intemeiaza o familie, chiriasii evacuati din casele nationalizate, cei care - teoretic macar -ar trebui sa aibe o locuinta cat timp blocurile lor se consolideaza... Terenurile virane sunt cam centrale si sa fii tu convins ca nu vor ramane virane multa vreme, plus ca probabil majoritatea sunt revendicate. Pot sa-ti spun ca la Primaria Sectorului 2, raspunsul oficial e "nu mai exista terenuri disponibile", chiar daca in realitate ele ar exista.. :naughty:
- ofertele primariilor de terenuri...hai sa fim seriosi. Alea se traficheaza la greu si se "ofera" in general celor care iau cateva zeci de mii de mp ca sa faca ansambluri rezidentiale, nu amaratilor. Eu n-am reusit sa identific la o astfel de primarie unde-s terenuri de vanzare, dara-mi-te pretabile la concesionare...
- strainii cumpara terenuri agricole, intr-adevar, dar gandeste-te ca odata cu extinderea Bucurestiului, mult extravilan va deveni intravilan. Crezi tu ca va mai fi vandut la pretul la care l-au achizitionat ?

Multa lume, cum strange cateva mii de euro, cumpara un petic de teren, pe principiul "sa fie acolo, ca nu-i scade valoarea". Sincer, singurul lucru la care vad scazand preturile o sa fie amarashteniile astea de apartamente la bloc :D  Terenurile vor ramane la acelasi pret...in cel mai fericit caz. Daca terenul pe care-l doresti tu e acum 20 EUR / mp, sa nu crezi ca va ajunge 10...mai degraba 25.  :huh:

Edit: ai vazut multe anunturi de terenuri, pentru ca acum e iarna si nu se vand. Pe de alta parte, incearca sa si suni sa vezi la cate ti se va raspunde "l-am vandut deja"... (vorbesc din experienta proprie, eu am "fugarit" un teren anul trecut in ianuarie-februarie). Cat despre loturile mari, daca nu scrie "parcelabil" nici nu te mai osteni sa-i contactezi.

Edited by Dana_H, 24 January 2006 - 14:20.


#5
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
http://www.pmb.ro/

Lobby  :peacefingers:

#6
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Preturile la terenuri vor vontinua sa creasca, acolo unde nu au atins inca apogeul.

In Vest majoritate amerg dupa un principiu: cat face terenul, atat o sa faca si constructia. Daca o casa o faci cu 80-100.000 EURO pe un teren de 500-750mp, atunci inseamna ca merita sa iei tot ce nu a atins 150-200 EURO/mp.

Pe langa Bucuresti sunt multe zone cu potential inca unde gasesti cu 30-35-40EURO/mp, cum ar fi Tunari-Otopeni, Stefanesti, Chitila, etc

daca vrei de investitii, ia teren ieftin in S-E, in zona Popesti-Leordeni. A inceput sa infloreasca mult zona aia acum...

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005
O opinie personala:

In zona Galati- Braila nu exista, inca un pod peste Dunare, se vorbeste de mult timp despre locatia in care s-ar putea construi acesta. Se mai spune ca deja se lucreaza la un studiu de fezabilitate in aceasta privinta. Un astfel de proiect ar putea genera o explozie a preturilor terenurilor pe partea opusa Galatiului. Asta fiindca ar simplifica o problema acuta a acestui oras, referitoare la directia de expansiune (mentionez ca datorita mai multor bariere naturale, sau de alta natura, nu mai exista, la momentul actual, terenuri pe care sa se construiasca noi cartiere).
         Aici vor fi castiguri uriase pentru conducatorii nostri iubiti, care vor avea bineinteles primii aceste informatii. Cand vom afla cu totii locatiile amintite, data inceperii si finalizarii constructiei podului va fi deja prea tarziu, ei vor fi cumparat tot ce ara de cumparat.

Edited by floraur, 26 January 2006 - 13:46.


#8
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
Nu inteleg cum puteti sa spuneti ca chitila este zona cu potential? duuuh

ontopic: cu siguranta nu o sa scada ptr ca majoritate isi doresc sa se mute de la bloc la curte si sunt din ce in ce mai putine terenuri...Specula o sa creasca mult preturile o sa treaca inca pe la 3 maini acel teren inainte sal cumperi tu peste un an...si automat fiecare o sa ridice pretul cu cate putin!

#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cind Polonia a intrat in UE, polonezii visau ca o sa vina nemtii sa le cumpere casele si terenurile. A fost invers, polonezi au cumparat case in satele din fostul DDR, la preturi mai mici decit in Polonia...

Preturile din RO deja au crescut... Nemti (plecati din RO) si-au cumparat deja proprietati, cind preturile erau mici...

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Din ciclul "se vor construi blocuri noi": azi niste cunostinte au primit OK-ul de la ANL pentru un apartament de 2 camere (tineri casatoriti, <35, fara casa). Toate bune si frumoase, pana au vazut ceva care i-a facut sa se duca in trap sa renunte...

Rata lunara: 18 milioane.

No further comments  :deadtongue:

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
cresc preturile usor si sigur, vezi cu search am un post undeva unde zic cu cat. totusi cresterea e lenta.
cauta teren pe la 25-35 km de oras, in mod sigur o sa gasesti ieftin, evita zonele declarate sau care au fost inundate. cauta un loc care are deja o casa (indiferent de stare), pt. apa, gaze (daca sunt), electricitate. mergi prin sate si comune singur. cauta zone neaglomerate.

#12
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostDana_H, on Jan 27 2006, 12:55, said:

Din ciclul "se vor construi blocuri noi": azi niste cunostinte au primit OK-ul de la ANL pentru un apartament de 2 camere (tineri casatoriti, <35, fara casa). Toate bune si frumoase, pana au vazut ceva care i-a facut sa se duca in trap sa renunte...

Rata lunara: 18 milioane.

No further comments  :deadtongue:


Pe cati ani? La cat a fost evaluat si cati mp are?

#13
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Cateva exemple de localitati/comune, cu utilitatile disponibile in zona, eventual disponibile in viitorul apropiat, dar sa fie informatii verificate?
Pana acum stiu asa:
- Comuna Pantelimon si Bragadiru - utilitati complete: apa, canalizare, gaz, electricitate, telefonie.

#14
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

Pe cati ani? La cat a fost evaluat si cati mp are?

-20 ani
-60.000 EUR(!!! :o )
- nu stiu suprafata exact, ceva in jur de 70 mp...

#15
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Depinde de cartier. 60.000 nu e un pret enorm pt. un apt. de 70mp modern, nou construit, dac aindeplineste cateva conditii:
- constructie serioasa
- zona decenta (curata, linistita)
- acces facil (cartierul ala din capat in Ghencea mi se pare departe de oras, pt. ca nu e aproape de nici un metrou.

Ce mi se pare mie ciudat este faptul ca dobanda e mare de tot. ori apartamentul e evaluat la mai mult de 60.000, ori dobanda este 11%, mult peste ce e pe piata acum, mai ales ca e prin ANL.

P.S. Avans nu trebuie sa dea deloc?

#16
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Ei primisera deja notificare cum ca li s-a aprobat dosarul, dar la inceputul lui ianuarie le-a venit cum ca ajustarea preturilor etc etc etc...stiti placa  :cursing:

Ba da, cred ca e undeva prin Ghencea. Nu stiu exact cuantumul avansului, stiu ca trebuiau oricum sa dea si avans, dar la o socoteala sumara, unvenit comun de circa 30 mil nu acopera rata + chiria actuala... :confuzzled:

#17
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Nu inteleg ce avantaj ofera ANL fata de concurenta? Ca pretul nu e un avantaj.

In TM, in afara de Tender care cere EUR90,000+ pt un apartament (nou construit) restul au preturi normale...

Terenul agricol va creste ca valoare sigur. Mai ales ca se vor dezvolta zonele din jurul oraselor, lumea va pleca din marile orase in cautarea linistii, aerului curat...........

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,088
  • Înscris: 02.09.2005

View PostDana_H, on Jan 29 2006, 11:03, said:

Ei primisera deja notificare cum ca li s-a aprobat dosarul, dar la inceputul lui ianuarie le-a venit cum ca ajustarea preturilor etc etc etc...stiti placa  :cursing:

Ba da, cred ca e undeva prin Ghencea. Nu stiu exact cuantumul avansului, stiu ca trebuiau oricum sa dea si avans, dar la o socoteala sumara, unvenit comun de circa 30 mil nu acopera rata + chiria actuala... :confuzzled:


In posturile tale ai scos numai baliverne... Ce chirie trebuie sa plateasca daca are rata?
O cunostinta de-a mea a primit casa in acel cartier, dar numai cu chirie, pentru contractare abia dupa primul an de chirie... Cele care sunt pt contractare nici nu s-au facut inca... In ceea ce priveste rata  te asigur eu ca nu ajunge la suma care o spui tu...

Cat priveste concesionarile, acestea sunt sistate pana nu se clarifica situatia cu retrocedarile....

Edited by jericho, 02 February 2006 - 13:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate