Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Accentul timișorean și bucureștean

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#55
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Tot Banatu-i "fruncea" ...da Bucurestiu-i "mincea"....mai pe Joi cre ca o sa inteleaga si transilvanenii "spilul"...:)

#56
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014

View Postdjl, on 09 noiembrie 2015 - 14:40, said:

Ce accent bucureştean?   Posted Image   Sudiştii nu au accent.

Sudistii nu au accent.Dar tupeu da.Cat incape.

#57
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
No , ma Velaxa  , eu unu stiu ca tu esti cimisorean prin adoptie , da-o -n fras !  Nu erai moldovean ? Nu ca asta ar fi ceva bai  !

#58
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postlex404, on 09 noiembrie 2015 - 16:00, said:

Bucurestenii are decat doua accenturi:
Decat si dupe
Fara suparare, dar pe majoritatea bucurestenilor (mai ales la cei nascuti in bucuresti) ii cam deranjeaza constructii de felul "dă pe" (ne da impresia de constructie folosita de un "taran incult"), la fel si in cazul decat sau pronuntarea/scrierea gresita a pluralului (se stie ca bucuresteni se cred superior, iar a fi asemanat cu un "taran incult" este jignirea suprema)

p.s: daca vrei si o dovada: doar = propozitii afirmative, decat = propoziti negative sau comparatii.

Edited by Zinus, 09 November 2015 - 16:55.


#59
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
In toate zonele tarii se vorbeste cu un anumit accent. Am citit undeva ca la Sibiu s-ar vorbi cea mai corecta limba, desi ma indoiesc :)

#60
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bucurestenii nativi si culti nu au accent(accent in sensul ca exista un fel particular de pronuntare). Vorbesc limba romana ca la 'carte'.

In rest, aproape in toate regiunile tarii se vorbeste cu un anume accent, mai pronuntat sau nu si cu regionalisme.

Nu imi plac persoanele care ocupa functii publice inalte si care vorbesc cu accent (ex. Pivniceru ). Nici prezentatorii posturilor tv nationale care nu vorbesc corect.

Cateodata este placut sa auzi un moldovean, un oltean, sau un banatean vorbind pe 'limba lor '.

Edited by pasilla, 09 November 2015 - 16:55.


#61
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostgingisKHAN2015, on 09 noiembrie 2015 - 16:45, said:

No , ma Velaxa  , eu unu stiu ca tu esti cimisorean prin adoptie , da-o -n fras !  Nu erai moldovean ? Nu ca asta ar fi ceva bai  !

Tata e născut aici, și crescut lângă Lipova. Maică-sa e din Bucovina de Nord și taică-su din județul Iași
Mama a venit la 17 ani aici, la liceu
Eu m-am născut aici.
Mă consider moldovean,tata se consideră bănățean. :P

#62
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
La Lipova era scoala de ofiteri de rezerva pe timpuri , nu stiu daca mai este . La Arad am lucrat si eu in cinerete , la Combinatul chimic , nu mai este acum  , era la Vladimirescu .  Stiu bine Aradul , ni-s  vecini . Acu om sa fii in viata , restul nu conteaza .  Avem accent banatenii , asa e , am lucrat o vreme acum cativa ani la un batalion de tancuri in Bacau , baieti super faini .  Bariera lingvistica  era , nu-i vorba ca nu , da la o palinca in oras  ne intelegeam fain cu ei si fara interpret !  Posted Image  Tot din zona aia e si doamna gingishan , numarul 2  !  Fete faine pe acolo !

#63
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Dobrogenii au accent de turci/tatari , muntenii de bulgari, banatenii de sarbi, transilvanenii de unguri, moldovenii de cumani, e simplu

#64
Skorillo

Skorillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.10.2015

View Postlex404, on 09 noiembrie 2015 - 16:12, said:

(ps am stat un Bucuresti aproape un an...nu-mi mai trebuie)
Ma simt trist ca un om de valoarea dumneavoastra nu a reusit profesional/financiar in Bucuresti.
Probabil ca un mediu mai putin concurential sa fie de bun augur.
Ceva afaceri axate pe vaci/capre /oi/cai  sa se potriveasca mai bine specificului  si accentului.

#65
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostVelaxa, on 09 noiembrie 2015 - 15:19, said:


Lasă că Dinescu,Badea și alți bucureșteni get-beget de pe la TV nu sunt cocălari. Și ei vorbesc cu dezacorduri și cu altă muzicalitate/intesitate sau cum vreți s-o numiți.
Dinescu bucureştean get-beget ??? Posted Image
" Mircea Dinescu (n. 11 noiembrie 1950, Slobozia) este un poet, scriitor, publicist şi om de afaceri român ".

Sursa: https://ro.wikipedia.../Mircea_Dinescu

#66
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Apropos de dezacorduri la bucuresteni:
Sunt nascut, crescut, traiesc in Bucuresti, doar armata (1 an si 4 luni) am facut-o la Sulina, alte perioade mai mici pe afara.
Parintii mei, din fericire, desi nu erau licentiati, vorbeau limba romana corect, fara dezacorduri. Am avut la scoala colegi din parinti de isprava dar deficitari la vorbire. Nu pot uita de un coleg care la ora de romana se controla, vorbea corect, in rest scapa des "ei face, ei zice, ei pleaca, etc". La o teza intr-a 7-a sau a 8-a l-a ars profesoara de romana, a scapat un dezacord. A zis ca l-a taxat pentru ca va merge la liceu si o sa se faca de ras. Ii dau dreptate.
M-am intalnit cu el peste ani, om la locul lui, bun electronist, nu facuse facultati dar se descurca mai bine ca unii ingineri, l-am urmarit si..... a mai scapat in conversatie un " zice ei".
Acum ce sa zic, eu cred ca in privinta dezacordului subiect/predicat e clar vorba de obisnuinta (de multe ori oamenii din jur te influenteaza daca nu ai o cultura cat de cat solida) si lipsa de lectura.
Repet, cred ca eu vorbeam corect fara sa costientizez cum e corect si cum nu e corect, asa invatasem in casa. Cei sapte ani de acasa, cum se spunea mai demult.......
Cred ca daca la mine in casa nu s-ar fi vorbit corect, as fi fost si eu in situatia colegului meu de scoala pomenit mai sus.
Bucurestiul are o compozitie foarte diversa, aici locuiesc definitiv sau temporar oameni veniti din toata tara, am intalnit oameni de prin alte locuri vorbind incorect (dezacord subiect/predicat). O parere proprie, ii rog sa nu se supere pe cei din alte regiuni ale tarii: desi sunt regatean (parinti, bunici) am tot respectul pentru civilizatia din zonele care au trecut pe sub stapanirea imperiala.

#67
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostSkorillo, on 09 noiembrie 2015 - 18:03, said:

Ma simt trist ca un om de valoarea dumneavoastra nu a reusit profesional/financiar in Bucuresti.
Probabil ca un mediu mai putin concurential sa fie de bun augur.
Ceva afaceri axate pe vaci/capre /oi/cai  sa se potriveasca mai bine specificului  si accentului.

Probabil că nu a găsit câinii cu covrigi în coadă... Posted Image


Interesant este faptul că se pune accentul pe cocalarii / piţipoancele / analfabeţii şi alte " lighioane ", omiţându-se, fără nicio jenă, faptul că specimene de acest fel se regăsesc, din păcate, în toate zonele ţării.

Edited by cristiany, 09 November 2015 - 18:14.


#68
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Revin. Am impresia ca pe parcurs, mai in gluma, mai in serios, s-a trezit patriotismul local, nu-i rau deloc! Eu nu pot suferi sa aud (si mi se intampla destul de des) colegi apelandu-se cu "bai moldovene", "bai oltene", bineinteles cu o intonatie care da un sens peiorativ cuvintelor respective. Mi se pare o mare tampenie! Nu stiu de ce se cred superiori cei care nu sunt moldoveni sau olteni ( e vorba de exemplul dat de mine)? Cred ca in privinta culturii, Iasiul a fost cu multi pasi inaintea Bucurestiului.
De ce minoritatea mai pigmentata de pe la noi reprezinta pentru Europa de vest poporul roman?
Asa si cu bucurestenii, cei mai vocali (dar nu cei mai reprezentativi) ies in fata si fac galagie! Oare ei reprezinta Bucurestiul?
Iertati-ma, iar am luat-o razna, de fapt se discuta despre accentul timisorean si bucurestean.
Imi place cum suna graiul timisorean desi sunt bucurestean nativ.

Edited by altuser09, 09 November 2015 - 18:39.


#69
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postcristiany, on 09 noiembrie 2015 - 18:04, said:

Dinescu bucureştean get-beget ??? Posted Image
" Mircea Dinescu (n. 11 noiembrie 1950, Slobozia) este un poet, scriitor, publicist şi om de afaceri român ".

Sursa: https://ro.wikipedia.../Mircea_Dinescu

S-o mutat acuma ceva vreme în București și l-am auzit cu PĂ în loc de PE, deci înseamnă că și ăia din Slobozia vorbesc așa?

View Postaltuser09, on 09 noiembrie 2015 - 18:38, said:

Revin. Am impresia ca pe parcurs, mai in gluma, mai in serios, s-a trezit patriotismul local, nu-i rau deloc! Eu nu pot suferi sa aud (si mi se intampla destul de des) colegi apelandu-se cu "bai moldovene", "bai oltene", bineinteles cu o intonatie care da un sens peiorativ cuvintelor respective. Mi se pare o mare tampenie! Nu stiu de ce se cred superiori cei care nu sunt moldoveni sau olteni ( e vorba de exemplul dat de mine)? Cred ca in privinta culturii, Iasiul a fost cu multi pasi inaintea Bucurestiului.
De ce minoritatea mai pigmentata de pe la noi reprezinta pentru Europa de vest poporul roman?
Asa si cu bucurestenii, cei mai vocali (dar nu cei mai reprezentativi) ies in fata si fac galagie! Oare ei reprezinta Bucurestiul?
Iertati-ma, iar am luat-o razna, de fapt se discuta despre accentul timisorean si bucurestean.
Imi place cum suna graiul timisorean desi sunt bucurestean nativ.

Bucureștiul a fost civilizat de moldoveni, dar aia o putem discuta pe aria de istorie.

#70
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ioi , sa vezi ce ti-o iei tu acum .

#71
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostgingisKHAN2015, on 09 noiembrie 2015 - 19:06, said:

Ioi , sa vezi ce ti-o iei tu acum .

Da, păi Cuza,Kogălniceanu și cu Mincu s-or fi născut în Berceni și nu știu eu

#72
Skorillo

Skorillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.10.2015

View PostVelaxa, on 09 noiembrie 2015 - 18:57, said:

Bucureștiul a fost civilizat de moldoveni, dar aia o putem discuta pe aria de istorie.
In nici un caz.
Moldovenii,ardelenii,oltenii,maghiarii,au fost asimilati de Bucuresti fara greutate.
Pe tigani nu putem sa-i asimilam.Sunt corp strain..
Le urez bafta in Europa.(Romania e satula de putori tiganesti)

Edited by Skorillo, 09 November 2015 - 19:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate