Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accentul timișorean și bucureștean

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostMihai_3, on 09 noiembrie 2015 - 14:55, said:

Velaxa: vorbesti sa nu ... Posted Image

Attachment ceuameni.gif

?

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View PostAcrisios, on 09 noiembrie 2015 - 14:55, said:

Timisorenii nu sunt bănățeni ?

Sunt dar nu la vorba :)

In oras rar gasesti pe cineva care sa aiba accent de banatan cu frunce lata.

#21
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postloveandpeace, on 09 noiembrie 2015 - 15:00, said:

Accentul din Transilvania ii cel mai tare si cel mai prietenos.

Mie nu-mi place, dar știi de ce? Mulți ardeleni se chinuie să vorbească cât mai ardelenește ca să se arate ei mari cocoși. Să te chinui să vorbești într-un fel îl freacă la urechi pe receptor.
Accentul ardelenesc dacă nu este chinuit (cum am explicat mai sus) și dacă nu este încet, sună plăcut. ( pentru mine)

#22
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Exista mai multe dialecte de vorbit in Banat,,,al gela munce'',,ala dala pusta'',,al dala sarbi'',Dar cum banatul e singura regiune unde sa ajuns ca numarul ,,refugiatilor''sa-l depaseasca pe cel al neaosilor,si in plus s-au mai aciuit peste tot si tuciurii,asa ca e greu sa mai vezi cate un banatean get-beget.
Diferenta de acum dintre timisoreni si mitici nu exista decat ca ne tragem din strabuni diferiti..Bucurestenii se trag din tziganii nomazi veniti cu armatele lui Gyngis -Hann,Iar timisorenii sant urmasii metisi intre nemti,unguri,turci,tzigani,si ce or mai fi trecut prin aceste meleaguri....Asa ca ,,sanatacie-buna si va tzuc pra obraz pra tot natu''- Sorry,No ofence.

Edited by Arayan, 09 November 2015 - 15:11.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostVelaxa, on 09 noiembrie 2015 - 14:57, said:


Ce? Exemple de bucureșteni care neagă accentul sunt și pe topicul ăsta. Timișoreni care neagă accentul? Îți spun eu ca și timișorean că majoritatea timișorenilor neagă că ar avea un accent diferit față de româna standard. Probabil că în zona Brașovului se vorbește româna cel mai corect.

In Brasov exista accent sensibil.
Nu la fel de pronuntat ca cel banatean sau moldovean, si destul de diferit de la om la om, insa in general se simte.

Nu vorbim de cazuri particulare, ci de oameni in general.
Am intalnit moldoveni nascuti si crescuti in zona Iasi, si care dupa facultatea facuta in Bucuresti s-au intors in Iasi unde au trait si lucrat o viata pana dupa pensie, si nu au nici cea mai mica de mica urma de accent moldovenesc, insa este ceva rar, iesit din comun, mai ales in mediul de acolo.
Moldoveni care vorbesc fara accent in Bucuresti am mai vazut cativa, insa cand se intorc acasa, majoritatea schimba iar placa.
Pe cei din Cluj, Timisoara, ii depistezi mai usor, pt. ca in general nu se obosesc sa-si masceze accentul, probabil multi nici nu-l constientizeaza, si oricum este mai finut in comparatie cu cel moldovenesc...

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostVelaxa, on 09 noiembrie 2015 - 14:27, said:

Problema este că e greu de explicat accentul lor și de reprodus, e mai mult o diferență de pronunțare a unor cuvinte (intensitatea,muzicalitatea etc).
Dar cel bucureștean?
ce naiba e greu de reprodus la ala bucurestean? te apuci sa vorbesti pitigaiat si esti bucuretean get-beget.

#25
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postloock, on 09 noiembrie 2015 - 15:06, said:


In Brasov exista accent sensibil.
Nu la fel de pronuntat ca cel banatean sau moldovean, si destul de diferit de la om la om, insa in general se simte.

Nu vorbim de cazuri particulare, ci de oameni in general.
Am intalnit moldoveni nascuti si crescuti in zona Iasi, si care dupa facultatea facuta in Bucuresti s-au intors in Iasi unde au trait si lucrat o viata pana dupa pensie, si nu au nici cea mai mica de mica urma de accent moldovenesc, insa este ceva rar, iesit din comun, mai ales in mediul de acolo.
Moldoveni care vorbesc fara accent in Bucuresti am mai vazut cativa, insa cand se intorc acasa, majoritatea schimba iar placa.
Pe cei din Cluj, Timisoara, ii depistezi mai usor, pt. ca in general nu se obosesc sa-si masceze accentul, probabil multi nici nu-l constientizeaza, si oricum este mai finut in comparatie cu cel moldovenesc...

Sincer? eu nu pot să-mi schimb accentul, ți-am zis, noi nu realizăm că avem accent, pur și simplu așa ne ies cuvintele pe gură, cu acea muzicalitate,intesitate care ne deosebește de restul. Unui moldovean îi este mai ușor să deosebească accentul, pentru că el zice copchil și nu copil, ca să nu mai fie accent moldovenesc, scoate ch și gata bâlciul. Să-mi schimb accentul în cel moldovenesc pot, deși nu sunt bun la asta, dar să mă pui să nu vorbesc cu accent timișorean nu pot, de aici și mulți timișoreni care-și neagă accentul. " Păi ce accent am eu? Eu vorbesc cum scriu..."

#26
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 24.12.2004
In toata Romania se vorbeste limba romana. Exista insa accente in fiecare zona. Daca vorbim strict intre Bucuresti si Timisoara, in Bucuresti se folosesc mai putine regionalisme si mai aproape de limba romana curata. La Timisoara se vorbeste mai lent si mai lălăit.
Ca daca ar fi sa judecam dupa toape, cocalari si pitziponci... sunt destui si la Bucuresti si la Timisoara, dar nu ei fac muzica.

Pentru locuitorii fiecarei regiuni in parte, toti ceilalti vorbesc cu accent.

#27
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostCeltic, on 09 noiembrie 2015 - 15:13, said:

In toata Romania se vorbeste limba romana. Exista insa accente in fiecare zona. Daca vorbim strict intre Bucuresti si Timisoara, in Bucuresti se folosesc mai putine regionalisme si mai aproape de limba romana curata. La Timisoara se vorbeste mai lent si mai lălăit.
Ca daca ar fi sa judecam dupa toape, cocalari si pitziponci... sunt destui si la Bucuresti si la Timisoara, dar nu ei fac muzica.

Pentru locuitorii fiecarei regiuni in parte, toti ceilalti vorbesc cu accent.

Lasă că Dinescu,Badea și alți bucureșteni get-beget de pe la TV nu sunt cocălari. Și ei vorbesc cu dezacorduri și cu altă muzicalitate/intesitate sau cum vreți s-o numiți.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAcrisios, on 09 noiembrie 2015 - 14:55, said:

Timisorenii nu sunt bănățeni ?

Nu,timisorenii sunt fruncea!!!

#29
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Nu cred ca exista o uniformizare a accentelor si nici granite fixe pe regiuni, asta e mai mult impresia noastra, sa judecam omul dupa cum vorbeste. In Dobrogea de ex. multi avem stra-strabunici care au venit din zona Sibiului (erau crescatori de oi), in vremea stapanirii Austro-ungare, si deja la a doua generatie se pierde accentul, adica de la strabunic la bunic, apoi la tata si fiu etc. Pt. ca aceste ultime trei generatii sunt deja crescute si nascute aici, get-beget, nu s-a vorbit in casa cu un anumit grai, deci n-au avut de unde sa-l preia.
Ah, daca pleci din Dobrogea si te casatoresti cu un ardelean si te muti acolo peste cativa ani vei vorbi cum vorbesc ei, pt. ca auzi zi de zi graiul respectiv si iti intra in subconstient, apoi in reflex. Cunosc moldoveni veniti de acum 30 de ani aici in Dobrogea si care isi pastreaza accentul moldovenesc, chiar daca s-au mai cizelat. Daca el a trait primii 20-30 de ani ai vietii acolo, i-a intrat in reflex si nu i-l mai poti scoate din cap, oricat ai vrea.

Edited by toto_riina, 09 November 2015 - 15:25.


#30
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 24.12.2004
Te referi la Mircea Badea? Pai ala inainte de toate e un bou cu impresii de mare ziarist.

#31
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostCeltic, on 09 noiembrie 2015 - 15:26, said:

Te referi la Mircea Badea? Pai ala inainte de toate e un bou cu impresii de mare ziarist.

Și eu am aceeași părere despre el. Dar nu asta contează...

#32
Skorillo

Skorillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.10.2015

View PostVelaxa, on 09 noiembrie 2015 - 15:00, said:

Ce? Exemple de bucureșteni care neagă accentul sunt și pe topicul ăsta. Timișoreni care neagă accentul? Îți spun eu ca și timișorean că majoritatea timișorenilor neagă că ar avea un accent diferit față de româna standard. Probabil că în zona Brașovului se vorbește româna cel mai corect.
1)Va rog frumos:Fara "Ce?" si fara "Deci".
2)Accentul dumneavoastra de timisorean din postarea de mai sus este de o "intensitate/muzicalitate etc"  desavarsita.

Acum observ in postarea dvs, accentul iese la suprafata precum uleiul in apa  si  este de neconfundat.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdjl, on 09 noiembrie 2015 - 14:40, said:

Ce accent bucureştean?   Posted Image   Sudiştii nu au accent.

View PostVelaxa, on 09 noiembrie 2015 - 14:42, said:

Hahaha, asta o crezi tu Posted Image
Aceeasi reactie am avut-o si eu cand i-am citit postul Posted Image

Edited by Bursul, 09 November 2015 - 15:36.


#34
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostSkorillo, on 09 noiembrie 2015 - 15:32, said:

1)Va rog frumos:Fara "Ce?" si fara "Deci".
2)Accentul dumneavoastra de timisorean din postarea de mai sus este de o "intensitate/muzicalitate etc"  desavarsita.

Acum observ in postarea dvs, accentul iese la suprafata precum uleiul in apa  si  este de neconfundat.
Ce miștocar ești tu...

#35
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Bucuresteni au accent? Adica nu mi s-a parut niciodata ca as avea accent... In fine, din cate stiu eu ardeleni, moldoveni si "nordici" tari au accent. Mie cele mai "dragute" mi se par accentele moldovenilor si al "nordicilor".

p.s: serios, puteti sa-mi spuneti si mie care este accentul bucurestean?

Edited by Zinus, 09 November 2015 - 15:49.


#36
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Bucurestenii si sudistii , in general , nu au accent ; se diferentiaza mai degraba prin anumite expresii cu frecventa mare in vorbire , debit verbal si tonalitate .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate