Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avans prima casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salutare, vreau sa fiu scurt, incerc cat pot..
Sa va zic, sunt batut in cap, poate ptr simplu fapt ca nu ma pricep si nici nu-mi sta in fire sa fac bisnita, afaceri, negocieri.. nu am retinut o "smecherie" (explicata de o cunostina la un mom dat) cum as putea sa evit sa platesc avansul asta de 5%.

Am retinut doar "ii zici propietarului ca vrei sa-ii dai toti banii odata.."in rest , logica si ce e in spate n-am retinut.

Nu ca nu as vrea sa platesc avansul ala, dar asa.. din intamplare mi-am dat seama ca avansu ala de 3k+ euros se potrivesc fix la o masina sh.. ma gandeam sa le fac pe amandoua..(asta e si explicatia, de ce nu as vrea sa platesc).

So.. poate daca o sa am negru pe alb si citesc.. mai desenez odata pe foaie si poate-mi ramane in cap "combinatia".

Multumesc anticipat!

Edited by regali, 09 November 2015 - 12:21.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu esti capabil sa strangi 1000 eur dar te inhami la 30 de ani de credit Posted Image
si probabil apoi injuri bancile si romania ca "te fura"
nu ar fi mai bine "sa pui la ciorap" ceva bani inainte de a te apuca de credite? vei avea de platit si notar, comisioane, renovare, etc., pentru acestea ce "smecherie" faci?

#3
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 aeon, on 09 noiembrie 2015 - 12:03, said:

nu esti capabil sa strangi 1000 eur dar te inhami la 30 de ani de credit Posted Image
si probabil apoi injuri bancile si romania ca "te fura"
nu ar fi mai bine "sa pui la ciorap" ceva bani inainte de a te apuca de credite? vei avea de platit si notar, comisioane, renovare, etc., pentru acestea ce "smecherie" faci?

Sa le luam pe rand, apoi sper sa fie altii mai capabili de atat.

1. Sunt capabil
2. Nu este vorba de 1k ci de 3k+
3. Nu injur bancile.
4. Cineva mai inteligent?
5. Multumesc!

#4
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Dacă proprietarul are încredere în tine, te înțelegi cu el să declare la notar la precontract că a primit avansul (nu știu dacă notarul verifică), iar apoi îi plătești diferența pe care o dă el la impozit din cauza prețului mai mare trecut în contract....

#5
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 afh, on 09 noiembrie 2015 - 12:07, said:

Dacă proprietarul are încredere în tine, te înțelegi cu el să declare la notar la precontract că a primit avansul (nu știu dacă notarul verifică), iar apoi îi plătești diferența pe care o dă el la impozit din cauza prețului mai mare trecut în contract....
Tnx!
Destul de ciudat, nu cred ca are cineva incredere prea usor, daca asta e logica, ma las.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 regali, on 09 noiembrie 2015 - 12:06, said:


Sa le luam pe rand, apoi sper sa fie altii mai capabili de atat.

1. Sunt capabil
2. Nu este vorba de 1k ci de 3k+
3. Nu injur bancile.
4. Cineva mai inteligent?
5. Multumesc!

nu esti capabil, daca erai nu veneai cu "smecherii"
"capabili" ca tine sunt cu sutele de mii, vezi pe la tv cum se zbat acum

#7
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 aeon, on 09 noiembrie 2015 - 12:11, said:


nu esti capabil, daca erai nu veneai cu "smecherii"
"capabili" ca tine sunt cu sutele de mii, vezi pe la tv cum se zbat acum
Prietene, stiu o masa alaturata, du-te si canta acolo.

#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 regali, on 09 noiembrie 2015 - 12:09, said:

Tnx!
Destul de ciudat, nu cred ca are cineva incredere prea usor, daca asta e logica, ma las.
Eu așa am făcut, dar îl cunoșteam pe cel căruia i-am vândut și chiar mi-a făcut plăcere că l-am putut ajuta cu treaba asta... (chiar dacă e o "șmecherie") :D

ca idee, eu de fiecare dată când am vândut sau cumpărat am cerut/am plătit comisionul de retragere din bancă al banilor pe care ți-i dă banca credit...deci ar trebui să te interesezi și de banii ăștia să îi ai dacă îi vrea properietarul

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
poti sa te intelegi cu vanzatorul sa declare ca a primit avansul sau sa declari un pret mai mare de vanzare si sa primesti banii inapoi dupa tranzactie. in general toti accepta avand in vedere ca preturile sunt in general supraevaluate si alti clienti nu prind usor.

ps: fara sa te superi dar tovarasu aeon are partea lui de dreptate. daca nu poti sa strangi 3000 de euro nu merita sa te bagi la un apartament pentru ca nu o sa o poti plati constant. sa ai in vedere ca pe masura ce imbatranesti o sa castigi tot mai putin.
sa presupunem ca ai acum 30 de ani. uita-te in jur, si cand vezi un om de 30+30=60ani intreaba-l daca poate sa puna deoparte rata pe care o sa o ai tu.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 regali, on 09 noiembrie 2015 - 12:12, said:

Prietene, stiu o masa alaturata, du-te si canta acolo.
Auzi bai tzaca, mai usor la ton si atitudine, da? tu ai venit aici sa ceri un sfat, mai putin neortodox, asa ca, ciocu' mic. Nu e nimeni obligat sa te suporte si sa-ti raspunda, daca vii cu atitudini din astea ostile. Mi-e pur si simplu sila de asta ca tine, care doar doar de-or reusi sa fenteze ei ceva, sa fure ceva, sa se creada cine stie ce buricul pamantului ca au facut ei nu stiu ce inginerie si au iesi in castig.

Daca esti asa de tare in gura, de ce nu il intrebi din nou pe ala care ti-a explicat cum sta treaba?

Vezi ca aia 5% sunt avansul pe care TU TREBUIE sa il AI si sa-l DAI! Este partea ta la suma, iar banca vine cu restul. Asta sunt conditiile acestui Program.
Acei bani ii vei da la Notar, iar acel act va fi parte din dosar (trebuie sa il dai bancii).

#11
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009

 colombo2003, on 09 noiembrie 2015 - 13:37, said:

Auzi bai tzaca, mai usor la ton si atitudine, da? tu ai venit aici sa ceri un sfat, mai putin neortodox, asa ca, ciocu' mic. Nu e nimeni obligat sa te suporte si sa-ti raspunda, daca vii cu atitudini din astea ostile. Mi-e pur si simplu sila de asta ca tine, care doar doar de-or reusi sa fenteze ei ceva, sa fure ceva, sa se creada cine stie ce buricul pamantului ca au facut ei nu stiu ce inginerie si au iesi in castig.

Daca esti asa de tare in gura, de ce nu il intrebi din nou pe ala care ti-a explicat cum sta treaba?

Vezi ca aia 5% sunt avansul pe care TU TREBUIE sa il AI si sa-l DAI! Este partea ta la suma, iar banca vine cu restul. Asta sunt conditiile acestui Program.
Acei bani ii vei da la Notar, iar acel act va fi parte din dosar (trebuie sa il dai bancii).


Subscriu celor de mai sus si vorbesc chiar in cunostinta de cauza , dat fiind ca si eu mi-am luat casa prin acelasi program .
Avansul l-am achitat cash in prezenta notarului , cealalta varianta era viramentul bancar in contul vanzatorului , in conditiile in care acesta trebuia sa-si deschida cont
la banca care se ocupa de dosarul achizitiei .
Asa ca  ''notarul verifica'' si ma indoiesc ca este vreunul asa de idiot , incat sa se preteze la o asa gainarie , din care s-ar alege cu cateva mii amarate drept ''atentie'' .

#12
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Bun, eu am o atitudine putin indiferenta, chiar ma amuz cand va vad ca va ambalati atat.
Sa va zic, de permis imi permit un avans,dar astea-s detalii, probabil un programator si o farmacista isi permit in 3-4 luni sa faca avansul care face valuri pe aici. Asa ca.. sa trecem peste.
Insa.... am un prieten care si-a cumparat casa in felul asta si mi-a zis ca nici-un propietar nu a comentat, ba chiar toti sunt de acord cu "smecheria" care eu nu am inteles-o. Apoi.. tot eu, am o prietena care lucreaza la banca si-mi explica cum ca as putea sa fac treaba asta fara sa platesc avansul.

Acum va intreb, doar retoric, raspunsul e la mine deja.. daca se poate sa fac altceva cu banii aia + ca nu prostesc pe nimeni ca tot eu ii platesc pana la urma.. care e problema?
Ca incerc sa fiu mai inteligent cu 1 secunda ca altii? wtf?

Eu am intrebat.. bai cum fac sa nu platesc(pentru ca se poate). Cash flow, nu prostit, prostit e pe spatele meu pana la urma.

Si sa concluzionez, multumesc celor care mi-au explicat ce si cum, iar.. cat despre constipatii care se ataca gratuit si mai sunt si experti in salarii si viata altora.. pot sa zic ca va compatimesc.(nu serios, chiar va compatimesc)

Toate bune!

Edited by regali, 09 November 2015 - 16:20.


#13
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 colombo2003, on 09 noiembrie 2015 - 13:37, said:

Auzi bai tzaca, mai usor la ton si atitudine, da? tu ai venit aici sa ceri un sfat, mai putin neortodox, asa ca, ciocu' mic. Nu e nimeni obligat sa te suporte si sa-ti raspunda, daca vii cu atitudini din astea ostile. Mi-e pur si simplu sila de asta ca tine, care doar doar de-or reusi sa fenteze ei ceva, sa fure ceva, sa se creada cine stie ce buricul pamantului ca au facut ei nu stiu ce inginerie si au iesi in castig.

Daca esti asa de tare in gura, de ce nu il intrebi din nou pe ala care ti-a explicat cum sta treaba?

Vezi ca aia 5% sunt avansul pe care TU TREBUIE sa il AI si sa-l DAI! Este partea ta la suma, iar banca vine cu restul. Asta sunt conditiile acestui Program.
Acei bani ii vei da la Notar, iar acel act va fi parte din dosar (trebuie sa il dai bancii).

O intrebare x2 am:

Ce fur? de la cine fur?

Edited by regali, 09 November 2015 - 16:19.


#14
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
Prietene , da-mi voie sa ma inclin in fata TA . TU , care in amabilitatea ta generoasa , ai gasit totusi cateva momente in care sa consulti si prostimea
constipata de pe acest forum . Si asta in conditiile in care stii ''sigur'' cum merg lucrurile , de la prietena ta de la banca . Desi nu-ti sta in fire sa ''faci bisnita
etc etc ".

Cum mama dracu' nu furi , daca intrebi cum sa furi ?! Evaziune fiscala , fals in acte - tie chiar nu-ti este evident ?! Iti pierzi vremea pe forumuri , in loc sa
incerci sa-TI folosesti inteligenta TA netarmurita si , d ex , sa te raliezi la vreun partid . E vremea TA , la urma urmei .

#15
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 cristi1209, on 09 noiembrie 2015 - 16:38, said:

Prietene , da-mi voie sa ma inclin in fata TA . TU , care in amabilitatea ta generoasa , ai gasit totusi cateva momente in care sa consulti si prostimea
constipata de pe acest forum . Si asta in conditiile in care stii ''sigur'' cum merg lucrurile , de la prietena ta de la banca . Desi nu-ti sta in fire sa ''faci bisnita
etc etc ".

Cum mama dracu' nu furi , daca intrebi cum sa furi ?! Evaziune fiscala , fals in acte - tie chiar nu-ti este evident ?! Iti pierzi vremea pe forumuri , in loc sa
incerci sa-TI folosesti inteligenta TA netarmurita si , d ex , sa te raliezi la vreun partid . E vremea TA , la urma urmei .

Evaziune, fals si uz de fals + constituire de grup infractional organizat. Vezi ca ai ratat cateva.
A da, iti recomand dulcolax or smth..

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Daca ceri sfaturi aici o sa gasesti o gramada de retarzi care stiu ei sigur ca nu o sa-ti mai poti plati tu rata peste 2 ani, si fix asta e problema lui. Ca na, prostu' nu e linistit daca nu crede ca ti-a dat un sfat.

Incearca sfaturi direct de la sursa, oricum chestiile astea le poti face doar cu cineva care are incredere in tine.

Edited by laffin, 09 November 2015 - 18:01.


#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Aici nu este bodega si nici academie de smecheri.
Forumistul din Braila a primit un punct de warn pentru ca nu inteles modul in care se discuta pe forum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate