Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#1981
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 AlleXyS1, on 10 noiembrie 2017 - 19:09, said:

sunt pe o aplicatie foarte bine dezvoltata si structurata

Ce n-ar da unii sa lucreze pe aplicatii bine dezolvate (daca e intradevar asa) si nu legacy BBOM.

 AlleXyS1, on 10 noiembrie 2017 - 19:09, said:

cu clase si functii deja create si nu stiu cata programare "pura" pot invata din asta

Ce intelegi prin programare pura? Nu multi incep proiecte noi, de la zero. Iar sa incepi un proiect nou, comercial, de la zero, ca incepator nu e chiar usor, fiind mari sanse s-o dai in bara (nu vorbim de site-uri mici unde incepi unul nou/saptamana).

Edited by dani.user, 10 November 2017 - 19:34.


#1982
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
E aplicatie de ERP. Pai un exemplu simplu ar fi, o functie de verificare a unui CNP sau a unui IBAN ...astea sunt deja create, eu doar le aplic. Bine, asta poate doar acum, la inceput ... nu ar fi o scuza prea buna, pentru ca am timp suficient sa disec codul si sa-l inteleg. Dar asta e doar ceva simplu. Oferta e mai mult decat buna, de prea multe pretentii nu am loc si de asta trebuie sa ma gandesc la cea mai buna varianta

Edited by AlleXyS1, 10 November 2017 - 19:42.


#1983
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Acum la ce tip de aplicatii lucrezi?

#1984
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Pe cea de erp, wpf, xaml, winForms (si mssql) ...doar ca taskurile sunt destul de simple. Ca programator, doar de trei luni, part time ... (jobul full time fiind intr'un cu totul alt domeniu). Temerea mea este ca dupa 5 6 luni as putea sa ma blochez cu acumularea cunostintelor intr'un punct care sa nu mai fie satisfacator conducerii, iar eu invatand totul pe aplicatia aia, as ajunge dependent de ea, deci neangajabil pe acelasi limbaj, dar sub alta forma.

#1985
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
"Dependent" de aplicatia X devii dupa ceva ani. In 5-6 luni nici nu te adaptezi bine la codul existent daca e mai mare aplicatia.

#1986
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
Pai tu iti propui sa ramai blocat pe o aplicatie? Cunostintele daca vrei sa le acumulezi, o faci si in afara proiectului de baza in care lucrezi.

#1987
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Asta e ideea, ca as vrea sa am ceva cunostinte inainte sa fac pasul asta, pentru a avea o siguranta ca imi pot gasi in alta parte daca nu mai indeplinesc cerintele postului la un moment dat. In prezent, cu doua joburi, nu'mi ramane mai mult de o ora zilnic pentru studiu acasa ... de asta am ales ca si licenta sa o fac in asp (framework c#), astfel incat sa pot acumula experienta din ambele locuri, iar cand voi fi sigur pe cunostintele mele, atunci as face pasul asta ...daca va mai exista o oferta similara 🤔😬

#1988
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 AlleXyS1, on 10 noiembrie 2017 - 19:41, said:

E aplicatie de ERP. Pai un exemplu simplu ar fi, o functie de verificare a unui CNP sau a unui IBAN ...astea sunt deja create, eu doar le aplic. Bine, asta poate doar acum, la inceput ... nu ar fi o scuza prea buna, pentru ca am timp suficient sa disec codul si sa-l inteleg. Dar asta e doar ceva simplu. Oferta e mai mult decat buna, de prea multe pretentii nu am loc si de asta trebuie sa ma gandesc la cea mai buna varianta

Te sfatuiesc sa nu ratezi ocazia de a invata si procese de business in acelasi timp cu programare. Programatorii de succes sunt polivalenti.

Dupa aceea poti sa devii si implementator de ERP, de exemplu. Mai tarziu, BI. Apoi, management.

Este un traseu plin de satisfactii si bani. Vorbesc din experienta.

#1989
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 AlleXyS1, on 10 noiembrie 2017 - 19:09, said:

Problema este ca, eu am un job full time care imi ofera siguranta ca nu voi fi dat afara, probabil as putea iesi la pensie de aici ... cu un salariu intre 3000 si 4000 lei, deci...destul de multumitor tinand cont de salariile din tara, dar fara posibilitatea sa avansez vreodata.

Stabilitatea nu se plătește bine. Gândește-te ce-ai împins până acum, dacă poți mai mult sau ești ok cu nivelul ăsta. Ia în calcul ce resurse ai, dacă ai rezerve de bani, alte surse de venit, calitatea studiilor pe care le urmezi la nivel de România, dar și la nivel European. Contează și pe cine cunoști (mă refer la networking, nu la pile), contează dacă ești genul care se descurcă atunci când vine vorba de oameni, nu numai de cod.


 AlleXyS1, on 10 noiembrie 2017 - 19:09, said:

peste 6 luni nu mai sunt multumiti de mine si va trebui sa imi caut in alta parte, pe un salariu asemanator.

Ai timp destul. Depinde de tine să faci o treabă bună, nu e RNG.

 AlleXyS1, on 10 noiembrie 2017 - 19:09, said:

Dupa ce fac aproape un an vechime, plus licenta in informatica si in mod normal un cumul de experienta, as avea mai multa siguranta pentru viitor.

Grijă la relevanța diplomelor din România, dacă faci facultatea în țară. Nivelul Universităților Tehnice din centru și vest e de obicei peste ceea ce se consumă în România, și angajatorii știu asta. Dacă vrei să fii competitiv dpdv profesional, ieșitul din zona de confort e punctul de început.

#1990
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014
Buna. Lucrez programare Front-End de 9 luni, insa as dori sa trec pe C++ si ce tine de embedded (asta am dorit de la inceput dar nu s-a putut). Merita trecerea, avand in vedere ca ar cam trebui sa o iau de la inceput cu experienta...?
Multumesc

Edited by 3user, 22 March 2018 - 22:17.


#1991
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ce tangente ai mai avut cu domeniul? Ce te atrage spre el? Esti dispus sa ii dedici intreaga cariera?

#1992
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 3user, on 22 martie 2018 - 22:17, said:

Buna. Lucrez programare Front-End de 9 luni, insa as dori sa trec pe C++ si ce tine de embedded (asta am dorit de la inceput dar nu s-a putut). Merita trecerea, avand in vedere ca ar cam trebui sa o iau de la inceput cu experienta...?
Multumesc
Iar eu te intreb ceva ?  Unde vrei fara experienta ? Uita-te pe o descriere de job de c++. NU  se cere doar programator in C++ ci se cere inginer software proeficient in C++ care este o diferenta de la cer la pamant. Asta inseamna ca pe langa faptul ca trebuie sa fii senior in C++ (peste 5 ani de experienta) trebuie sa  ai experienta bogata in: desgin patterns, arhitectural enterprise design patterns,
multi-threading, concurrency.
Apoi ca tot vorbesti de embedded, ori  corporatiile care cer asa ceva se asteapta sa ai un background solid in disciplinele ingineresti specifice automatizarilor.
Iar aceste corporatii in Romania le numeri pe degete care externalizeaza astfel de joburi pe piata muncii.

Exemplu:

Job Description
Implementation of components of modern Air Traffic Management systems:
- participate in all phases of development (specification, design, development and maintenance) in aviation-related software applications
(practic aici ti se spune ca trebuie sa ai background solid in discipline ingineresti: redactarea unui manual tehnic, redactarea unui manual de utilizator,
proiectarea la nivel de  harta sinoptica a intregului proces  inclusiv a susbsitemul de mentananta)

- interact and coordinate with the Customer teams;
(practic  aici ti se spune ca trebuie sa fii capabil sa porti atat discutii non-tehnice cu clientul cat si discutii tehnice specifice proiectului cu clientul)

- propose innovative technical solutions;
- have the chance to bring your ideas to life by coming up with innovative technical solutions and ways to improve our development process;
(aici ti se spune sa vii cu idei sau solutii la probleme pe care proiectul deja le are si pe care cel dinaintea ta fie nu a gasit solutie fie a renuntat pt ca problemele
sunt grele, fie solutiile tehnice gasite sunt greu de implementat. Exemplu: clientul are un subsistem intr-un limbaj pe platforma ARM sa zicem si trebuie cuplata
cu un alt limbaj cu o alta tehnologie, pe plaftorma Intel. Cum asta in C++ pt proiectul clientului fara alte API-uri din afara din cauza altor considerente si factori de risc.Doar in C++ si mintea ta).Adica la nivel de arhitectura sa implementezi design patternul de bridge intre cele doua componente si acest adator sa fie special
creat pentru ecosistemul la care lucrezi.

Skills / Experience / Competencies
......
- good knowledge of OOP concepts and practical experience in an OO programming language;
(adica sa fii expert in C++)
- good knowledge of C++;
- knowledge of the Linux OS;
(expert in C si in C++, compilere si assemblere)

- familiar with modern software development standards, best practices and design patterns;
(expert in ce spuneam mai sus)

- strong analytical and reasoning skills;
- pro-active and goal oriented;
- team spirit and collaborative attitude;
(capacitatea de a lucra cu randament sub stres  pe termen indulengat)

- open for innovation.
(dispus sa-si  sarcrifice daca este nevoie timpul personal sau perioada de concediu pentru proiect)
Vei lucra toata cariera ta la aceasta firma doar pe proiectul enuntat la inceput caci este un adevarat ecosistem software.

Anagajatorul de mai sus , care este o corporatie de embedded system din RO care clasifica anuntul pentru categoria Middle-Senior.

#1993
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Dar, vorbind practic, se angajeaza in draci, decl, daca stii C/C++ la nivel decent, vei fi angajat fara probleme. Vorbesti de 9 luni de experienta de parca ar fi 9 ani. :) Daca iti place embedded, invata si da interviuri. Si, dupa ce te angajezi, continua sa inveti.

@WinstonMontana: Linux OS nu inseamna compiler si assembler. Sau Windows nu are asa ceva? :) Inseamna sa poti sa deschizi o consola, sa rulezi niste scripturi sau sa compilezi din linia de comanda. Iar cerintele alea sunt pentru un fel de 'dream-employee', descriind un systems architect cu developer. Un astfel de om valoreaza lejer 5k de euro, presupunand ca nu aruncam aiurea cu cuvantul "expert"

#1994
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 WinstonMontana, on 23 martie 2018 - 07:24, said:

- good knowledge of OOP concepts and practical experience in an OO programming language;
(adica sa fii expert in C++)
- good knowledge of C++;
- knowledge of the Linux OS;
(expert in C si in C++, compilere si assemblere)

De unde dracu le scoti? De unde pina unde "good knowledge" se traduce prin "expert"? Si mai ales de unde ai scos timpenia aia "expert in C si in C++, compilere si assemblere"? Nu e nicaieri mentionat C, care, contrar legendei, este un limbaj complet diferit fata de C++. Sa nu mai zic de compilere si assemblere Posted Image

Adevarul este ca angajatorii scriu tot ce le trece prin cap in anunturile de joburi, iar dupa ce nu gasesc oameni nicaieri accepta ce pica si spera ca o sa mearga treaba. Si de cele mai multe ori se pare ca functioneaza, am vazut foarte putine cazuri de oameni care nu s-au descurcat si au fost zburati.

Quote

- open for innovation.
(dispus sa-si  sarcrifice daca este nevoie timpul personal sau perioada de concediu pentru proiect)
Vei lucra toata cariera ta la aceasta firma doar pe proiectul enuntat la inceput caci este un adevarat ecosistem software.
Nu mai minca ciuperci culese din padure de tarani. Toate cuvintele alea cretine, carora tu le dai un inteles halucinant, nu sint decit limbaj de lemn de cea mai joasa speta al celor de la HR. Open for inovation, team oriented, big dicked etc Posted Image

Mai degraba problema in cazul asta este ca omul are experienta ZERO in C++, front end e frectie la piciorul de lemn pe linga C++ si embeded. Si daca ai 10000 de ani experienta in frectiile alea de front-end, nu ajuta la nimic daca trebuie sa intri intr-un proiect real, unde trebuie sa cunosti niste limbaje reale si unde trebuie sa implementezi chestii care chiar fac ceva, nu chestii care folosesc chestii care fac ceva, implementate de altii. :w00t:

 figo1988, on 23 martie 2018 - 09:12, said:

Din moment ce ai postat pe un thread de programare, apuca-te de programare. Posted Image Daca te duce capul si esti ambitios, devii angajabil destul de repede. Incepi de pe pozitie de tester si, intr-un oras mare, depasesti lejer 3000 de lei net.
Da, intr-un oras mare, foarte fain, iei 3000 net, dai 2000 pe chirie si cheltuieli si ramii cu fix pix ca sa maninci, sa te imbraci si sa te distrezi. Ah, da, si sa pui deoparte, ca cica romanii n-au educatie financiara, de-aia nu economisesc sau nu, atentie marita, investesc :lol:

#1995
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Nu mai speriati oamenii cu tot felu de anunturi futuriste, ca nu toti din domeniu au IQ 150 si nascuti cu 5 ani experienta.

@3user
Fa un curs de C++ cap coada, fa o aplicatie, joacate putin cu un raspberry si prinzi o pozitie de tester pe un proiet embedded, cat sa intri in domeniu, restu te orientezi din mers, important e sa incepi de undeva si sa arati ca esti interesat sa inveti.
Asigurate in schimb ca iti place domeniul si ai ceva inclinatie spre el si nu o faci numai pt bani, mai multi; desi si in web se castiga bine daca incepi sa lucrezi direct cu clienti. ;)

#1996
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Mosotti, on 23 martie 2018 - 09:16, said:

Da, intr-un oras mare, foarte fain, iei 3000 net, dai 2000 pe chirie si cheltuieli si ramii cu fix pix ca sa maninci, sa te imbraci si sa te distrezi. Ah, da, si sa pui deoparte, ca cica romanii n-au educatie financiara, de-aia nu economisesc sau nu, atentie marita, investesc Posted Image

Da, la inceput, dupa aceea poti sa cresti lejer. Eu am un prieten care ia +6000 net ca tester si nu e vreun mega-programator. In schimb e serios, muncitor si f dedicat. Realist vorbind, pentru initiator, mai bine se baga si se face instalator sau electrician. In cateva saptamani de studiu stii tot ce vrei despre domeniu, iar veniturile sunt comparabile. Daca mai si vorbele la tine si nu esti un antisocial care-i sperie pe cei din jur, atunci cu atat mai bine.

#1997
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014

 Zyx, on 23 martie 2018 - 09:41, said:


@3user
Asigurate in schimb ca iti place domeniul si ai ceva inclinatie spre el si nu o faci numai pt bani, mai multi; desi si in web se castiga bine daca incepi sa lucrezi direct cu clienti. Posted Image

Sincer, ce mai la deal la vale, domeniul asta plateste mai bine si asta ar fi unul dintre motivele pentru care am interes (bineinteles, nu e singurul motiv). Dar la mine ambitia vine din dorinta de a fi programator bun, asa ca sper sa fie bine.
Multumesc pentru raspunsuri.

#1998
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Tine cont ca, atunci cand zici embedded, nu rar te referi la:
  • Resurse scazute (ex. RAM de ordinul KB)
  • Gestionare extrema a memoriei
  • Cum garantezi ca reactioneaza aplicatia intr-un timp maxim impus la diverse evenimente externe
  • Grija sa nu se corupa nimic cand tratezi intreruperi
  • Tot felul de sisteme si protocoale de comunicatie intre sisteme
E un alt domeniu fata de programarea clasica. Daca prinzi, de exemplu, un post unde se foloseste C89 (da, e anul unuia dintre standarde) n-as zice ca e cel mai bun mod de "a fi programator bun".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate