Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce sistem audio PA (live) sa imi fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012
Vor fi cu microfoane amplificate.
Tinand cont de ce am de gand sa fac eu (formatia) spuneti ca e mai ok lexicon-ul? ca nu trebuie sa ii am grija la pedala?

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 moris919, on 10 noiembrie 2015 - 14:02, said:

Vor fi cu microfoane amplificate.

De microfoane neamplificate n-am auzit niciodata.Posted Image

Nu, acum serios vorbind ,incepe intai cantarile cu formatia si sculele ,macar niste repetitii ceva ,si mai apoi veti sti mai exact de ce este nevoie. Se pare ca nu ai citit deloc ce am zis in posturile precedente.

#21
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 edigee, on 10 noiembrie 2015 - 15:10, said:

De microfoane neamplificate n-am auzit niciodata.Posted Image

Da, asa este. Posted Image
M-am decis. Imi iau eu pentru voce un TC Helicon Voicelive 2. Daca nu ne descurcam cu instrumentele, atunci instrumentistii vor lua banuiesc un lexicon.

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 moris919, on 10 noiembrie 2015 - 15:36, said:

Da, asa este. Posted Image
M-am decis. Imi iau eu pentru voce un TC Helicon Voicelive 2. Daca nu ne descurcam cu instrumentele, atunci instrumentistii vor lua banuiesc un lexicon.
La instrumentisti s-ar putea sa le ajunga ce au (efecte) in mixer.

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 moris919, on 10 noiembrie 2015 - 13:48, said:

Echipamentul l-am achizitionat pentru o formatie de evenimente.
In procent de 70% va fi muzica populara. Ca instrumente am: orga, saxofon, vioara

 moris919, on 10 noiembrie 2015 - 15:36, said:

M-am decis. Imi iau eu pentru voce un TC Helicon Voicelive 2. Daca nu ne descurcam cu instrumentele, atunci instrumentistii vor lua banuiesc un lexicon.
Luaþi-vã un Dynacord :)

Nu ºtiu ce standarde de calitate live doriþi însã (având în vedere ºi mixerul achiziþionat) cred cã e overkill dar sunt banii tãi ;)
În principiu vei folosi un hall/reverb ºi un delay :) preferabil cu un procesor dual a.î. sã poþi avea hallul pe un auxiliar ºi delay-ul pe altul, în felul ãsta poþi mixa diferit pe fiecare voce/instrument, de ex pe vocile de backing, dacã sunt, (mult) mai puþin delay decât la solist, ceea ce nu poþi face cu TC Heliconul, are 6 procesoare însã le mixezi intern ºi vii cu rezultatul pe un singur aux in. Da, se pot face multe cu heliconul dar ar presupune ca procesorul sã fie dedicat unei singure voci (sau instrument) ºi, oarecum important, ar presupune ºi ca cel care îl butoneazã sã ºtie ce face ºi, evident, sã aibã ºi chef în timpul cântãrii sã tot bâzâie la el ;)
Orga nu are nevoie de procesor, are ea. Saxul e ok cu un hall ºi ceva delay, vioristul la fel (diferã doar proporþia între ele) ºi, dacã vrea ºi altceva, îºi poate lua unul dedicat, pe vioarã merg, în funcþie de gen, diverse tipuri de efecte (mai ales pe manele :) dar nu numai).

 moris919, on 10 noiembrie 2015 - 13:26, said:

Cu lexicon am inteles ca pot scoate pe mai multe canale diferite efecte (spre ex pentru voce un chorus iar pentru instrumente un hall ..)
Cu cel de la helicon pot?
Cu lexiconul poþi folosi douã efecte care sã fie mixate diferit pe fiecare canal (în exemplul tãu ar fi, sã zicem, chorus pe aux 1 ºi hall pe aux 2, dai la fiecare canal mai mult, mai puþin sau deloc din fiecare). Heliconul poate mai mult (are 6 procesoare) însã nu diferit pe douã/mai multe canale ale mixerului (cel puþin din ce vãd eu, nu l-am folosit).
Ambele sunt convins cã au preseturi foarte ok pe care le poþi folosi aºa cum sunt, eventual cu mici modificãri funcþie de spaþiul în care concertaþi.

#24
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 antinari, on 11 noiembrie 2015 - 18:52, said:



Luaţi-vă un Dynacord :)

Nu ştiu ce standarde de calitate live doriţi ĂŽnsă (având ĂŽn vedere şi mixerul achiziţionat) cred că e overkill dar sunt banii tăi ;)


Nu inteleg. Ziceti ca e suficient ce are mixerul? Eu ma gandeam ca sa folosesc fx-uri din mixer pe intrumente si t voce helicon-ul.

@Antinari zi-mi parerea ta de sistemul cumparat si ce crezi ca mai am nevoie la el

#25
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Nu cred că e suficient ce are mixerul, ar fi fost ok cu un mixer din altă serie, de ex. MGP (dacă discutăm de Yamaha, în general la astfel de aplicaţii se merge pe dynacorduri care au tot ce le trebuie, inclusiv două module de fx independente). Nu am folosit heliconul, dar nu mi se pare potrivit, ar fi foarte ok ca procesor dedicat (adică folosit doar pe o voce/instrument). Nu spun că nu e bun ci, dimpotrivă, că e prea bun pentru aplicaţia în care vrei să îl foloseşti, dar nu sunt convins că e potrivit ca arhitectură. Lexicoane am folosit diverse modele în ultimii 30 de ani şi nici unul nu m-a dezamăgit vreodată. Nu vreau să par răutăcios, dar după cum ai prezentat aplicaţia (trupă de evenimente cu 70% folclor) cred că se va folosi un hall/reverb şi un delay (preferabil tap delay), iar lexiconul MX400 poate funcţiona ca două procesoare stereo independente (de altfel şi cu unul mai ieftin, mx200 de ex, poţi trimite din două auxiliare ale mixerului cât doreşti din fiecare canal în două procesoare configurabile independent).
Sistemul cred că e ok, poate ar fi util un eq având în vedere că trupa va concerta în diverse spaţii diferite ca şi construcţie/acustică.

#26
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 antinari, on 12 noiembrie 2015 - 11:04, said:

Nu cred că e suficient ce are mixerul, ar fi fost ok cu un mixer din altă serie, de ex. MGP (dacă discutăm de Yamaha, în general la astfel de aplicaţii se merge pe dynacorduri care au tot ce le trebuie, inclusiv două module de fx independente). Nu am folosit heliconul, dar nu mi se pare potrivit, ar fi foarte ok ca procesor dedicat (adică folosit doar pe o voce/instrument). Nu spun că nu e bun ci, dimpotrivă, că e prea bun pentru aplicaţia în care vrei să îl foloseşti, dar nu sunt convins că e potrivit ca arhitectură. Lexicoane am folosit diverse modele în ultimii 30 de ani şi nici unul nu m-a dezamăgit vreodată. Nu vreau să par răutăcios, dar după cum ai prezentat aplicaţia (trupă de evenimente cu 70% folclor) cred că se va folosi un hall/reverb şi un delay (preferabil tap delay), iar lexiconul MX400 poate funcţiona ca două procesoare stereo independente (de altfel şi cu unul mai ieftin, mx200 de ex, poţi trimite din două auxiliare ale mixerului cât doreşti din fiecare canal în două procesoare configurabile independent).
Sistemul cred că e ok, poate ar fi util un eq având în vedere că trupa va concerta în diverse spaţii diferite ca şi construcţie/acustică.

Multumesc. Ieri mi-am comandat helicon-ul. Zici ca nu e ok? Sun sa anulez comanda si sa iau un MX400XL? Poti te rog sa imi propui un EQ?

Edited by moris919, 12 November 2015 - 11:33.


#27
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 moris919, on 12 noiembrie 2015 - 11:31, said:

Multumesc. Ieri mi-am comandat helicon-ul. Zici ca nu e ok? Sun sa anulez comanda si sa iau un MX400XL? Poti te rog sa imi propui un EQ?
După cum am spus nu am folosit heliconul. Trebuie văzut în cartea tehnică dacă poate funcţiona într-un mod în care să poţi ruta independent intrările (în exemplul clasic hall pe in L şi delay pe in R). Chiar dacă nu se poate (posibil/probabil să se poată dar nu am timp să studiez manualul) se poate folosi împreună cu fx-ul mixerului, deci e ok. Dpdv al calităţii sunt convins că e ok.
Un eq bun şi ieftin e ultragraphul de la behringer (chiar dacă se mai face mişto de firmă :) ).

#28
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 antinari, on 12 noiembrie 2015 - 12:08, said:

După cum am spus nu am folosit heliconul. Trebuie văzut în cartea tehnică dacă poate funcţiona într-un mod în care să poţi ruta independent intrările (în exemplul clasic hall pe in L şi delay pe in R). Chiar dacă nu se poate (posibil/probabil să se poată dar nu am timp să studiez manualul) se poate folosi împreună cu fx-ul mixerului, deci e ok. Dpdv al calităţii sunt convins că e ok.

Raman pe helicon. Dupa ce il voi butona putin voi lasa aici un video ;)

Quote

Un eq bun şi ieftin e ultragraphul de la behringer (chiar dacă se mai face mişto de firmă :) ).
Multumesc.

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu inteleg ce te complici aiurea cand puteai sa mergi pe un Dynacord(cum bine spunea si antinari) si aveai inclus si procesoare arhisuficiente.Majoritatea trupelor merg pe asa ceva si nu am auzit pe nimeni sa se planga.
Procesoare externe,crossovere dedicate si chestii de genul folosesc de obicei cei care fac sonorizari profesionale de putere  la concerte si chestii de genul unde datorita sistemului complex de incinte si amplificatoare este nevoie de procesoare complexe si DSP-uri sa le armonizezi si sa obtii sunetul dorit in locatie.

#30
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 geo123, on 12 noiembrie 2015 - 12:22, said:

Nu inteleg ce te complici aiurea cand puteai sa mergi pe un Dynacord(cum bine spunea si antinari) si aveai inclus si procesoare arhisuficiente.Majoritatea trupelor merg pe asa ceva si nu am auzit pe nimeni sa se planga.
Procesoare externe,crossovere dedicate si chestii de genul folosesc de obicei cei care fac sonorizari profesionale de putere  la concerte si chestii de genul unde datorita sistemului complex de incinte si amplificatoare este nevoie de procesoare complexe si DSP-uri sa le armonizezi si sa obtii sunetul dorit in locatie.

Inteleg, dar un dynacord e peste bugetul meu. Eu in total pe mixer si procesor am dat 3650RON. Nu cred ca se gaseste dynacord la acesti bani cu multe procesoare etc.

Edited by moris919, 12 November 2015 - 12:39.


#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se mai gasesc pe piata SH. Depinde de noroc si in ce stare ,cat a fost de "calarit" . oricum la cat de fiabile sunt sansele sa gasesti un SH in stare buna sunt relativ decente. Are un amic un powermate 1000 din prima generatie si l-a birjarit in ultimul hal ,ba a mai luat si ceva vodca in freza. Merge impecabil si acum dupa aproape 10 ani de cand l-a luat.

#32
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 edigee, on 12 noiembrie 2015 - 13:13, said:

Se mai gasesc pe piata SH. Depinde de noroc si in ce stare ,cat a fost de "calarit" . oricum la cat de fiabile sunt sansele sa gasesti un SH in stare buna sunt relativ decente. Are un amic un powermate 1000 din prima generatie si l-a birjarit in ultimul hal ,ba a mai luat si ceva vodca in freza. Merge impecabil si acum dupa aproape 10 ani de cand l-a luat.

Acum am asa:
2 boxe Yamaha DBR12
1 subwoofer Alto TS-SUB18
1 mixer Yamaha MG16XU
1 microfon wireless Shure Beta 58
1 stabilizator tensiune 4000W
1 TC Helicon Voicelive 2 VLoop

Sper sa reusesc cu acest sistem sa si inregistrez audio (initial vreau sa ma pregatesc de promovare, fara a ma grabii la evenimente: am serviciu, muzica va fi ceva suplimentar (intentionez sa fac ceva de calitate, step by step))

Ce parere aveti de sistem? Pe subwoofer am "crossover intern". Nu inteleg cu sa il folosesc. Se poate sa ma ajutati?

#33
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La modul general e foarte simpu.
Tai inaltele si mediile pe sub si o buna parte din banda de joase pe sateliti.
Restul e ureche si bibileala ca sa gasesti raportul optim ce-ti permite un raspuns cat mai bun in frecventa fara sa te dublezi si fara sa ai golururi.
Ti-ar fi trebuit normal 2 suburi.

#34
moris919

moris919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2012

 geo123, on 12 noiembrie 2015 - 14:46, said:

La modul general e foarte simpu.
Tai inaltele si mediile pe sub si o buna parte din banda de joase pe sateliti.
Restul e ureche si bibileala ca sa gasesti raportul optim ce-ti permite un raspuns cat mai bun in frecventa fara sa te dublezi si fara sa ai golururi.
Ti-ar fi trebuit normal 2 suburi.

Imi voi lua in viitor si al doilea subwoofer. Dar aceaste setari nu ar tr sa le faca subwooferul automat? Adica eu sa bag in el satelitii si el avand crossover intern sa stie sa separe sunetul pe baza la frecventa.

#35
Girearadu

Girearadu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2016
Salut ! Sunt nou pe aici si am o intrebare legata de acest domeniu.

Am colaborat cu o firma de organizari evenimente in care ocupam postul de dj la nunti, botezuri, petreceri.
Acum ma gandesc sa ma indrept catre acest domeniu si vreau sa stiu care sunt pasii si costurile pentru deschiderea unui PFA in acest scop. (+ licenta )

Va multumesc si astept raspunsurile voastre !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate