Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Image Processing in C

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DonnieBrasco20

DonnieBrasco20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2014
Salut. Sunt nou in acest domeniu si am nevoie de putin ajutor. Am conectat o camera web USB 2.0 si trebuie sa fac procesare de imagini cu ajutorul ei. Trebuie sa folosesc NI myRIO si sa fac procesarea de imagini in C si nu in LabView. Vreo informatie despre cum as putea  sa obtin imaginile? Nu stiu daca sunt destul de clar, Camera functioneaza, primesc imaginile, doar ca nu stiu unde le gasesc sau mai bine zis cum pot sa le "pun" in C si sa ma folosesc de ele pentru procesare de imagini.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Citeste documentatia dispozitivului: http://www.ni.com/tutorial/14619/en/

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDonnieBrasco20, on 04 noiembrie 2015 - 13:33, said:

Am conectat o camera web USB 2.0

Ai conectat-o unde? Daca direct in PC ce treaba mai are acel NI?

#4
DonnieBrasco20

DonnieBrasco20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2014

View Postdani.user, on 04 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Ai conectat-o unde? Daca direct in PC ce treaba mai are acel NI?
Trebuie sa lucrez pe un robot care foloseste NI myRIO, asta este scopul proiectului. Camera Web este conectat la NI myRIO, nu la PC (scuze ca am uitat sa precizez). Procesarea trebuie facuta pe NI myRIO

View Postneagu_laurentiu, on 04 noiembrie 2015 - 13:45, said:

Citeste documentatia dispozitivului: http://www.ni.com/tutorial/14619/en/
Am citit-o de 10 ori, am cautat peste tot dar nu am gasit niciun exemplu. Toate exemplele erau pentru LabView. Functiile de miscare sunt facute deja in C si merg corespunzator (pentru deplasarea robotului). Partea de procesare ma bate, nu stiu cum sa incep (probabil trebuie sa folosesc OpenCV)

Edited by DonnieBrasco20, 04 November 2015 - 14:12.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDonnieBrasco20, on 04 noiembrie 2015 - 13:33, said:

Camera functioneaza, primesc imaginile, doar ca nu stiu unde le gasesc sau mai bine zis cum pot sa le "pun" in C si sa ma folosesc de ele pentru procesare de imagini.

View PostDonnieBrasco20, on 04 noiembrie 2015 - 14:10, said:

Partea de procesare ma bate, nu stiu cum sa incep (probabil trebuie sa folosesc OpenCV)

Fii mai precis ce nu stii sa faci. Initial spui una apoi alta !

#6
DonnieBrasco20

DonnieBrasco20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2014

View Postneagu_laurentiu, on 04 noiembrie 2015 - 14:14, said:




Fii mai precis ce nu stii sa faci. Initial spui una apoi alta !


Deci, am conectat camera la myRIO. In programul NI MAX (Measurement & Automation Explorer), unde am instalat software-ul pentru camera pe myRIO, am selectat camera Web sa vad daca functioneaza. Aceasta functioneaza, primesc imagini in timp real. Primult pas (sa primesc imagini de la camera prin myRIO si sa le pot vedea pe laptop) este facut.
Acum, nu stiu care este urmatorul pas, cum pot sa fac procesare de imagini in C pe ceea ce primesc de la camera. Am instalat C & C++ Development Tools for NI Linux Real-Time 2014, Eclipse Edition. Din ce am citit pe internet, partea de procesare se face cu ajutorul librariei OpenCV, dar nu am gasit un exemplu concret despre cum pot sa fac acest lucru.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDonnieBrasco20, on 04 noiembrie 2015 - 14:10, said:

Trebuie sa lucrez pe un robot care foloseste NI myRIO, asta este scopul proiectului. Camera Web este conectat la NI myRIO, nu la PC (scuze ca am uitat sa precizez). Procesarea trebuie facuta pe NI myRIO


Am citit-o de 10 ori, am cautat peste tot dar nu am gasit niciun exemplu. Toate exemplele erau pentru LabView. Functiile de miscare sunt facute deja in C si merg corespunzator (pentru deplasarea robotului). Partea de procesare ma bate, nu stiu cum sa incep (probabil trebuie sa folosesc OpenCV)
initial setezi niste zone pe care sa le verifici cand primesti o imagine (frame)
in aceste zone poti sa ai DM / barcode, linii, cerculete, sau mai stiu eu ce,

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDonnieBrasco20, on 04 noiembrie 2015 - 14:25, said:

Din ce am citit pe internet, partea de procesare se face cu ajutorul librariei OpenCV, dar nu am gasit un exemplu concret despre cum pot sa fac acest lucru.
Ai destule exemple: http://docs.opencv.o...content-imgproc
Da' sa nu spui ce procesare vrei, trebuie sa ghicim noi din sutele de invarteli de biti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate