Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Amenda download torent Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostBlueImagination, on 29 octombrie 2015 - 11:32, said:

Hello! Posted Image
La inceputul lunii am luat cateva filme de pe torrent, erau vreo 3-4.
Acum cateva zile am primit o amenda acasa de 800 euro pentru un film din 2015. Precizez ca celelalte filme nu erau chiar atat de recente.
Intrebarea mea este daca trebuie sa ma astept si la alte amenzi sau pot rasufla usurata?

amenda pe draq. ce ai primit tu e o pretentie sa semnezi ceva ce se cheama Unterlassungserklärung, plus o despagubire de 800 euro. daca n-o platesti atunci ei au optiunea s-o obtina in instanta. daca vor reusi sau nu, n-am de unde sa stiu. un avocat ar putea sa se uite in acel moment in acte si sa vade ce dovezi au (Akteneinsicht) sa le evalueze si sa se pronunte asupra sanselor tale de a scapa. numai ca avocatul costa. toata treaba asta tine de un proces civil unde nu-i vorba de amenda. amenda o da statul pentru o infractiune si banii se duc in visteria statului.

#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postanoniymus, on 29 octombrie 2015 - 12:01, said:

Nu se primeste nici o amenda, Olanda si Germania pirateaza la acelasi nivel cu Romania.
nu e vorba de amenda, intr-adevar, este o cerere de despagubiri de la proprietarul drepturilor de autor - dar care e luata foarte in serios aici in germania. si te inseli legat de piratat. in germania chiar este o problema.

#21
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postborn2lose, on 29 octombrie 2015 - 12:31, said:

nu e vorba de amenda, intr-adevar, este o cerere de despagubiri de la proprietarul drepturilor de autor - dar care e luata foarte in serios aici in germania. si te inseli legat de piratat. in germania chiar este o problema.

Eu am o buna perioada din an in care stau in Belgia, si iti spun eu ca si belgienii downloadeaza, si stiu ca si nemtii, si olandezii, nu sunt cazuri rare, doar ca iti trebuie timp viteza unerori e mica.

Edited by anoniymus, 29 October 2015 - 12:32.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Downloadeaza si platesc amenzi, corect :)

#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
aici trebuie distinse 2 lucruri:
1. Unterlassungserklärung: promiti sa nu mai faci si promiti sa platesti in caz contrar o suma de cateva sute-mii euro. astea-s relativ usor de obtinut in instanta in situatii d-astea.
2. cererea de despagubire: spre deosebire de US of A unde se pretind sume fanteziste, judecatorului in germania trebuie sa-i demonstrezi exact ce paguba ai avut si din ce cauza. d-aia io aici as vedea potential substantial de a reduce despagubirea, dar asta ar face-o un avocat , care probabil costa mai mult decat diferenta.
solutia: nu dai jos de pe torrent

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postanoniymus, on 29 octombrie 2015 - 12:32, said:

iti spun eu ca si belgienii downloadeaza, si stiu ca si nemtii, si olandezii, nu sunt cazuri rare, doar ca iti trebuie timp viteza unerori e mica.

Viteza mica si te trezesti si ca trebuie sa dai sute sau mii de euro pe avocati...

Asta nu e de azi de ieri dar daca au ajuns sa trimita pretentiile in mai putin de o luna deja e groasa treaba...

#25
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postandreic, on 29 octombrie 2015 - 12:35, said:

Downloadeaza si platesc amenzi, corect Posted Image

Nu am vazut nici un fel de amenda pana acum, la nimeni.

View Postf300, on 29 octombrie 2015 - 12:37, said:


Viteza mica si te trezesti si ca trebuie sa dai sute sau mii de euro pe avocati...

Asta nu e de azi de ieri dar daca au ajuns sa trimita pretentiile in mai putin de o luna deja e groasa treaba...


#26
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
nu li se poate fenta sistemul de supraveghere?

Edited by DraculescuDraculescu, 29 October 2015 - 12:38.


#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

nu li se poate fenta sistemul de supraveghere?
de putut se poate. omu probabil a adus filmul de pe un honeypot. pot sa fugi prin tot felul de VPN-uri, dar atata coiala pentru un film ce poate costa 6-7 euro.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postanoniymus, on 29 octombrie 2015 - 12:37, said:

Nu am vazut nici un fel de amenda pana acum, la nimeni.
N-ai vazut tu, nu inseamna ca nu exista Posted Image
Cam 815€ de fapt se cere, in cazuri mai rare 2000€. Exista si scheme cu avocati ca sa scapi:

http://www.abmahnung...mmer-abmahnung/

Firmele implicate in actiunile din Germania unde s-au trimis zeci de mii de somatii de plata:

Constantin Filmverleih GmbH
EMI Music Germany GmbH & Co KG
Majestic Filmverleih GmbH
Studiocanal GmbH
Sony Music Entertainment GmbH
Tandem Communications GmbH
Tele München Fernseh GmbH
Tiberius Film GmbH
Twentieth Century Fox Home Entertainment Germany GmbH
Universum Film GmbH
Universal Pictures Hamburg Film & Fernsehvertrieb
Warner Bros. Entertainment GmbH
Warner Music Group Germany Holding GmbH

Daca ajungi in trubunal si nu ai cunostinte solide si avocat calumea te usuoreaza de mii de €, adica iti modifica cazul cumva si e de rau, vezi in site ca scrie cum se chinuie aia sa se fereasca d eprobleme si ce trebuei facut. 3 ani e prescrierea daca nu colaborezi dar baietii au parghii legale si pot extinde. Si in Franta se taxeaz ala greu, se monitorizeaza conexiunile la sange.

Iti vine initial ceva clasat ca "Illegal Exchange Offer on your Internet connection".

Edited by andreic, 29 October 2015 - 12:52.


#29
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
1 - folosesti un TOR pe care il folosesti ca un simplu browser
2 - in loc de fisier .torrent iei doar MagnetLink-ul Posted Image .... cu COPY - PASTE
3 - foloseti un client care downoadeaza doar de cei care suporta criptare (read more)

Spoiler

Edited by Mihai_3, 29 October 2015 - 12:57.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postanoniymus, on 29 octombrie 2015 - 12:37, said:

Nu am vazut nici un fel de amenda pana acum, la nimeni.

Nici eu nu am vazut Koala, Bremenul sau polul sud. Daca facem thread cu ce n-a vazut fiecare nu mai terminam.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMihai_3, on 29 octombrie 2015 - 12:48, said:

1 - folosesti un TOR pe care il folosesti ca un simplu browser
2 - in loc de fisier .torrent iei doar MagnetLink-ul Posted Image .... cu COPY - PASTE
3 - foloseti un client care downoadeaza doar de cei care suporta criptare (read more)
Metoda e buna in teorie, am impresia ca in practica aia au metode sa urmareasca toate punctele unei conexiuni end to end in Germania cel putin si sa le faca pachet (reconstruiasca) ca sa dovedeasca traficul ilegal. Scrie acolo ca e nevoie doar de cateva secunde ca sa captureze esentialul si sa foloseasca ca proba. Toti isp-istii colaboreaza cu auturitatile si vad ce face fiecare si identifica la nivel de adresa fizica in caza terminalul de origine sau destinatia pentri linii fixe broadband. Nu stiu la mobile cum fac, acolo cred ca e mai usor ca se ocupa operatorii mobili nefiind multi nu e o problema sa faca "cross reference".

Edited by andreic, 29 October 2015 - 12:58.


#32
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postandreic, on 29 octombrie 2015 - 12:53, said:

Metoda e buna in teorie, am impresia ca in practica aia au metode sa urmareasca toate punctele unei conexiuni end to end in Germania cel putin si sa le faca pachet (reconstruiasca) ca sa dovedeasca traficul ilegal. Scrie acolo ca e nevoie doar de cateva secunde ca sa captureze esentialul si sa foloseasca ca proba.
Nu chiar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Idh0aysfzRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
metoda e incompleta.
4 vpn 5. peerblock.
ca alternativa mai sigura seedbox platit pe cat posibil anonim in alta tara si ftpes via vpn.


#34
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostDraculescuDraculescu, on 29 octombrie 2015 - 12:23, said:

Doamne fereste... pai eu cred ca as face inchisoare la cati terra am downloadat de pe torrente. Posted Image

Eu ar trebui sa primesc pedeapsa capitala la cat soft de mii si zeci de mii de dolari articolul am dat jos de pe torente sau cate tone de filme noi in format BD sau MKV remux multe din ele XXX sa nu mai spun joace de cele mai noi si mai scumpe.
Se pot fenta osor prin diverse metode; singurul inconvenient e viteza de cacao din tarile astea cu apa calda si IP-urile care nu sunt publice.Ei saracii n-au auzit nici macar de 100mb fullDuplex.Gigabit pentru ei e OZN.Sa nu ami spun de ce preturi au pe trompetele alea de conexiuni.
Romania sta extrem de bine la capitolul cominicatii internet + GSM.Daca stateam asa in toate domeniile(in special in industrie si infrastructura) nemtii erau pantaloni scurti.

Edited by geo123, 29 October 2015 - 12:58.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDraculescuDraculescu, on 29 octombrie 2015 - 12:56, said:

Nu chiar.
Da stiu, Tor-ul e mai cu smen, se chinuie si rusii si americnaii sa-l sparga... dar sa stii o chestie, foarte putini il folosesc sau stiu ce e ala... insa pot sa-ti faca alte neplaceri gen filtrare de protocol sau in level tcp.

Apropoo de Germania, aici explica mai pe larg:

http://www.kanzlei-h...en-filesharing/

(use google translate)

Edited by andreic, 29 October 2015 - 13:02.


#36
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Posteiffel, on 29 octombrie 2015 - 11:50, said:

Nu, e valabil. Si in UK sunt probleme.

Doar a nu-mi explic ce naiba iti trebuie download torrent cand gasesti in magazin orice film vrei la preturi decente - in general mai mici decat al noi.
Sau pe Netflix, iTunes, Google Apps... in versiuni de download.

Astea sunt pe la vreo 2 euro filmul...

Valabil pe dracu in UK....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate