Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Amenda download torent Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
BlueImagination

BlueImagination

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2015
Hello! :)
La inceputul lunii am luat cateva filme de pe torrent, erau vreo 3-4.
Acum cateva zile am primit o amenda acasa de 800 euro pentru un film din 2015. Precizez ca celelalte filme nu erau chiar atat de recente.
Intrebarea mea este daca trebuie sa ma astept si la alte amenzi sau pot rasufla usurata?

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
erau vreo 3-400 de filme?Posted Image
X
800 euroi
= cu un imprumut rapid la banca..

#3
mariusrap

mariusrap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 20.11.2008
Linistit, acolo e strict cu download-ul de pe torrente:)

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 BlueImagination, on 29 octombrie 2015 - 11:32, said:

Hello! Posted Image
La inceputul lunii am luat cateva filme de pe torrent, erau vreo 3-4.
Acum cateva zile am primit o amenda acasa de 800 euro pentru un film din 2015.
Ce imaginatie ai! Posted Image

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Chiar ma mir, caci e prima oara cand aud asa ceva.
Numele torrentului? Sa stim sa ne ferim si noi...

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
plateste si pe viitor foloseste un vpn. daca sunt case diferite de productie da exista sansa sa primesti scrisori si de la alti avocati.

 colombo2003, on 29 octombrie 2015 - 11:44, said:

Chiar ma mir, caci e prima oara cand aud asa ceva.
Numele torrentului? Sa stim sa ne ferim si noi...

in germania e ceva perfect normal si cu vechime.....

Edited by carmenclara1, 29 October 2015 - 11:46.


#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Poză după amendă, te rog, altfel e doar poveste de aburit babele.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, e valabil. Si in UK sunt probleme.

Doar a nu-mi explic ce naiba iti trebuie download torrent cand gasesti in magazin orice film vrei la preturi decente - in general mai mici decat al noi.
Sau pe Netflix, iTunes, Google Apps... in versiuni de download.

Astea sunt pe la vreo 2 euro filmul...

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 eiffel, on 29 octombrie 2015 - 11:50, said:

Nu, e valabil. Si in UK sunt probleme.

Valabil my ass. Până și pe landing page-ul de la Sheraton Flughafen unde îți explică cât te costă internetul (9 sau 17 euro / zi) îți spune că dacă vrei streaming sau torenț ei recomandă versiunea mai scumpă. Posted Image

Edited by AlexIP, 29 October 2015 - 11:58.


#10
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Nu e "amenda", ci mai degraba o despagubire ceruta de distribuitorii de filme. Daca platesti un avocat sa le trimita o scrisoare nervoasa se mai domolesc si o sa-ti ceara mult mai putin sau chiar nimic.

Nu ai primit-o pentru download, ci pentru ca ai facut upload Posted Image Daca ai fi vizionat filme piratate pe un site de genul YouTube, atunci n-ai fi avut absolut nicio problema. Insa la torente, aplicatia downloadeaza de la altii, iar in acelasi timp face upload catre altii.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
mie mi se pare ciudat ca unii nu inteleg cum in tarile cu apa calda la robinet se primeste amenda pentru chestii ilegale....  :)   eiffel, e vorba de obisnuinta, obiceiurile vechi mor greu :)

#12
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 bobo666, on 29 octombrie 2015 - 11:58, said:

Nu e "amenda", ci mai degraba o despagubire ceruta de distribuitorii de filme. Daca platesti un avocat sa le trimita o scrisoare nervoasa se mai domolesc si o sa-ti ceara mult mai putin sau chiar nimic.

Nu ai primit-o pentru download, ci pentru ca ai facut upload Posted Image Daca ai fi vizionat filme piratate pe un site de genul YouTube, atunci n-ai fi avut absolut nicio problema. Insa la torente, aplicatia downloadeaza de la altii, iar in acelasi timp face upload catre altii.

De unde stii despre ce e vorba, au mai primit si altii astfel de instintari?

 born2lose, on 29 octombrie 2015 - 12:00, said:

mie mi se pare ciudat ca unii nu inteleg cum in tarile cu apa calda la robinet se primeste amenda pentru chestii ilegale....  Posted Image   eiffel, e vorba de obisnuinta, obiceiurile vechi mor greu Posted Image

Nu se primeste nici o amenda, Olanda si Germania pirateaza la acelasi nivel cu Romania.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cand ai facut download, erai in Romania, cu IP de Romania? (daca asta e cazul, atunci poti arde hartia)
2. Exista servicii de monitorizare (de fapt clienti ce descarca si ei fisierul, deci au acces la IP-urile celor care acceseaza acel fisier).
Avand acele IP-uri, trimit catre ISP cerere sa vada cine a folosit in momentul X acel IP si trimit acea scrisoare.
2.1 Exista clienti de torrent care permit folosirea unor liste care blocheaza multe IP-uri ce sunt stiute ca fiind pentru monitorizare (peer block).

Nu iti pot spune legislatia din Germania, dar in Romania inca poti dormi linistit, dar parerea mea este ca acestea sunt scrisori de intimidare.

#14
rheredea

rheredea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.08.2005
Confirm ce spune bobo666, e cunoscuta treaba in Germania!

anoniymus, daca nu se plateste, se ajunge si la judecata + amenda, stai linistit. Prima e doar o instiintare de plata. Majoritatea "instiintarilor" sunt pe suma de aproximativ 800 de Euro, am vazut mai multe, din fericire nu erau pentru mine. Aproape toate erau pentru download de FILME NOI de pe torrente si una pentru folosirea unui program de vizualizat filme care foloseste torrenti (nu mai stiu numele programului). Cunosc persoane care au platit, cunosc persoane care au rezolvat mai ieftin cu un avocat - mai ieftin inseamna 100-300 Euro.

#15
-22-

-22-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 24.10.2015
rheredea - Era amenda primita in Romania? Sau ai cunostinte in Germania care s-au inteles cu ei?

Ce adrese?

#16
rheredea

rheredea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.08.2005

 -__-, on 29 octombrie 2015 - 12:18, said:

rheredea - Era amenda primita in Romania? Sau ai cunostinte in Germania care s-au inteles cu ei?

Ce adrese?

Locuiesc in Germania, am cunostinte care au primit asemena instiintari. Persoana care detine abonamentul de internet primeste instiintarile, n-are nici o legatura cu Romania! Abonamentul de internet din Germania ma refer, aici se vorbeste despre download ilegal prin abonament la internet din Germania, care e supus legislatiei germana in vigoare, care iti interzice acest lucru.

#17
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Doamne fereste... pai eu cred ca as face inchisoare la cati terra am downloadat de pe torrente. Posted Image

Edited by DraculescuDraculescu, 29 October 2015 - 12:24.


#18
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
La RDS am IP dinamic, scot rooterul saptamanal din priza pentru ca plec de acsa si nu-l las nimic in priza. Cand ma intorc am alt IP.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate