Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenda download torent Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
magnetlink-urile sunt chiar niste linkuri......
Cum naiba m-ar prinde ei daca eu copiez cu TOR-ul ?
Punctul doi magnetlink va "atrage" doar sursele din DHT.

Iar la conexiune in client trebuie setat sa fie totul criptat.
Consider ca solutia asta este mai buna decat nimic.

Problema este cum facem ca lumea sa inteleaga cum se foloseste corect acest program ?
daca lumea ar intelege mai bine reteaua ar stii probabil sa se protejeze mai bine....probabil (?!)

Edited by Mihai_3, 29 October 2015 - 13:13.


#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai ei sunt unul din seederi acelui torrent....

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
http://www.hollywood...cy-fines-577989

"Germany Caps Piracy Fines"
"First-time copyright offenders will get off with a $200 warning."

La prima abatere nu platesti 815€ ci doar vreo 150€, deci daca ai ajuns la 815€ inseamna ca nu esti la prima abatere. Legea a trecut in 2013... se atunci se pare ca peste 4 milioane de abateri/amenzi au fost inaintate.

Edited by andreic, 29 October 2015 - 13:05.


#40
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Nemtii n-o mai ard cu Usenet ? Stiu ca la un moment dat asta era altternativa lor la sistemul cu torente.

#41
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
daca ei sunt seederi atunci chiar ei distribuie continut ilegal .... nu ? :)

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postandreic, on 29 octombrie 2015 - 12:53, said:

Metoda e buna in teorie, am impresia ca in practica aia au metode sa urmareasca toate punctele unei conexiuni end to end in Germania cel putin si sa le faca pachet (reconstruiasca) ca sa dovedeasca traficul ilegal. Scrie acolo ca e nevoie doar de cateva secunde ca sa captureze esentialul si sa foloseasca ca proba. Toti isp-istii colaboreaza cu auturitatile si vad ce face fiecare si identifica la nivel de adresa fizica in caza terminalul de origine

Vrajeli, nu au voie sa se uite in trafic sau mai stiu eu ce, decit cu mandat si pentru chestii extrem de grave nu pentru o disputa civila minora cum este asta. Ce se intimpla e ca o firma delegata de astia cu copyright-ul e un peer normal, care are acces la IP-ul si traficul tau pentru ca faci trafic cu ei, asa cum stie softpedia IP-ul meu si ce postez fara sa aibe nevoie de nu stiu ce infrastructura de urmarire, e pur si simplu celalalt capat al traficului.

Cu IP-ul tau si cu detaliile despre opera cu care le incalcai drepturile exclusive de distributie se duc si te gasesc (daca e IP-ul tau normal). ISP-ul evident stie cine a avut IP-ul X la momentul Y. Atit, nu e nici o alta filozofie extra.

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@mihai_3 pai continutul nu e ilegal deoarece ei detin drepturile de autor sau au accordul celui care le detine....

@andreic colegul a dld mai multe filme nu doar unul la care se mai adauga niste taxe de prelucrare a dosarului...

Edited by carmenclara1, 29 October 2015 - 13:10.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postf300, on 29 octombrie 2015 - 13:08, said:

Ce se intimpla e ca o firma delegata de astia cu copyright-ul e un peer normal, care are acces la IP-ul si traficul tau pentru ca faci trafic cu ei
Si asa se practica. Oricum nu se uita in trafic, monitorizeaza headerele.

Edited by andreic, 29 October 2015 - 13:13.


#45
-22-

-22-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 24.10.2015
VPN-ul parca asigura si accesul utorrent?

#46
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cel mai bun lucru care il putem face este ca fiecare dintre noi sa intelegem mai bine cum functioneaza acest sistem si care sunt diferentele....


Edited by Mihai_3, 29 October 2015 - 13:17.


#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postandreic, on 29 octombrie 2015 - 13:12, said:

Oricum nu se uita in trafic, monitorizeaza headerele.

Care sint parte din trafic.

#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

View Postcarmenclara1, on 29 octombrie 2015 - 13:12, said:

@mihai_3 pai continutul nu e ilegal deoarece ei detin drepturile de autor sau au accordul celui care le detine....

carmen, supozitia ta nu prea sta in picioare....si am sa explic de ce ?
daca ei ar detine dreptul de autor si sunt seederi, asta inseamna ca AUTORUL isi da dreptul sa bage acest continut.
Tu ca autor ai permite asta (chiar daca detii drepturile) ? Eu unul nu...

Alte metode sunt necesare. Si cea mai simpla este descarcarea unui fisier .torrent printr-un HTTP.
Simplu si eficient esti prins cu fofarlica. Daca ai copia cu un TOR acel magnet link le-ar pune o piedica suplimentara...nu ?

Edited by Mihai_3, 29 October 2015 - 13:26.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMihai_3, on 29 octombrie 2015 - 13:24, said:

carmen, supozitia ta nu prea sta in picioare....si am sa explic de ce ?
daca ei ar detine dreptul de autor si sunt seederi, asta inseamna ca AUTORUL isi da dreptul sa bage acest continut.
Tu ca autor ai permite asta (chiar daca detii drepturile) ? Eu unul nu...

Dimpotriva, tu nu ai dreptate.

- firma respectiva poate sa faca exact ce are contract sa faca, nu-i mare chestie sa ii dea dreptul sa distribuie un fisier care deja e distribuit de milioane
- chiar daca e in pool nu e musai sa distribuie, poate au un client patchuit, poate se da tot timpul ca e la 0% si nu are ce sa distribuie, poate distribuie garbage

View PostMihai_3, on 29 octombrie 2015 - 13:24, said:

Alte metode sunt necesare. Si cea mai simpla este descarcarea unui fisier .torrent printr-un HTTP.
Simplu si eficient esti prins cu fofarlica. Daca ai copia cu un TOR acel magnet link le-ar pune o piedica suplimentara...nu ?

Nu este nici o fofirlica.

- nu cred ca pot exista drepturi de autor pe un torrent (ma refer la fisierul torrent in sine)
- chiar daca ar exista ar fi ale vreunui pirat
- si chiar si asa nu te pot lua pentru ca ai luat fisierul, ci doar pentru distributie (care nu se intimpla in cazul in care faci un download normal pe http).

#50
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 29 octombrie 2015 - 11:50, said:

Nu, e valabil. Si in UK sunt probleme.

Doar a nu-mi explic ce naiba iti trebuie download torrent cand gasesti in magazin orice film vrei la preturi decente - in general mai mici decat al noi.
Sau pe Netflix, iTunes, Google Apps... in versiuni de download.

Astea sunt pe la vreo 2 euro filmul...

Nu cred ca sint doar 2 euro si nu poti sa-l descarci, poti doar sa te uiti la el.

#51
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@mihai_3 din pacate sunt cateva aspecte pe care nu le intelegi:

1. de pe urma acestui sistem de taxare castiga atat autorul cat si cei care se ocupa de incasarea banilor. si inca destul de bine.
2. este o diferenta fina intre a distribui si a detine mai ales din perspectiva legala, avand in vedere ca unul are acceptul autorului/detinatorului si altul nu.
3. solutia oferita de tine e buna dar precum am zis nu e completa. studiaza putin despre peerblock. adaugarea unui vpn configurat corect le face munca aproape imposibila.

#52
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
f300: atunci acel torrent are low rating si automat nu va atrage interesul nimanui.......corect ?
hash-ul nu poate fi modificat dupa ce s-a incarcat - doar de aia este hash Posted Image

Peerblock: da o falsa impresie de safe Posted Image...
Puneti un wireshark pe el apoi vorbim Posted Image

carmen: Nici pe departe sa fie solutia definitiva cea propusa de propusa de mine mai sus, este doar o piedica in plus.....nimic mai mult.
Faptul ca intelegem cum functioneaza P2P ne va face mai puternici in aceasta lume unde fiecare vrea o particica.

Edited by Mihai_3, 29 October 2015 - 13:48.


#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 29 octombrie 2015 - 13:37, said:

Nu cred ca sint doar 2 euro si nu poti sa-l descarci, poti doar sa te uiti la el.

... de obicei pe un singur device, o data.

Si mai ales in afara US vin peste 101+1 ani. Sint unii care ca sa evite asta fac subscriptie netflix, iau VPN si dupa aia netflix umbla dupa ei ca-s pirati. Instructiv: https://torrentfreak...nfesses-150604/

View PostMihai_3, on 29 octombrie 2015 - 13:40, said:

f300: atunci acel torrent are low rating si automat nu va atrage interesul nimanui.......corect ?

Cred ca vorbim de lucruri diferite. Tu cred ca te gindesti la scenariul in care "firmele" fac ele torrent-ul, se chinuie sa il popularizeze pe unde te uiti "tu" dupa torenti, etc. Dar nu asta este scenariul comun. Scenariul comun este ca se uita pe site-urile existente dupa torente existente si devin peer acolo ca si tine. Popularitatea torentului nu depinde de faptul ca un peer anume are sau nu bucatele din el.

Edited by f300, 29 October 2015 - 13:47.


#54
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Eu folosesc BitComet si magnet link  de 5 ani si am luat orice din toata lumea, si nu m-a cautat nimeni, plus ca IPul e dinamic la RCS&RDS.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate