Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

GPS- harti detaliate, semnal bun ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Sygic este un soft ok care ruleaza hartile TomTom.

Edited by fredy2007, 29 October 2015 - 22:54.


#20
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Haideți să vă zic, fără supărare, un adevăr mare. Nu vreau să vorbesc de hărți free vs. plătite vs. crackuite. Chiar nu mă interesează cum se descurcă colegul nostru de pe forum, nu e treaba mea. Eu vreau să vin, obiectiv, cu păreri referitoare la hărți.

HERE - substrat bun, actualizări răruțe (mai dese, normal, pe aplicația de casă HERE Drive), acoperire bunicică, rutare jalnică, clasificări de drumuri JALNICE!!
TomTom - nu mă interesează că sunt făcute de Indieni plătiți cu 10 dolari/zi :  substrat bun, actualizări rare (mai dese pe dispozitivele TomTom, + functii bonus), acoperire foarte bună, rutări și clasificări de drumuri bune
Waze - Soft online, necesită conexiune la Internet, actualizări FOARTE rapide, acuratețe medie, acoperire în creștere (unde între HERE și TomTom). Totuși, rămâne un soft de backup, încă nu poate deveni un soft principal mai ales în zonele fără acces la Internet.
OSM - substrat foarte bun, actualizări ok, dar se simte accesul la liber neexistând mai mulți controlori. Foarte ok pt. offroad, decent și pt. urban DAR unele zone sunt la nivel de 2007-2008 (proprie experiență) - mă refer la geodata, intersecții , etc.
NNG (fostă TopMap) - cel mult pt. drumuri interurbane. În sate e JALE, încă sunt semnele răposatului SUNCART cu zeci de localități lipite fără nici un drum legat (cartografiat).

Concluzie (repet, fără să discutăm de proveniența hărților/gratuitatea lor, vorbim doar tehnic).  Waze poate câștiga încredere (mai ales în țară) + un backup cu alt sistem cu hărți TomTom. Două aparate (adică un telefon cu Waze + internet ȘI un GPS cu hărți TomTom) este momentan, cea mai bună alegere atât în țară cât și străinătate.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Waze e de ceva timp a lu' google, altfel la harti ramineau la stadiul (daca dati click pe post puteti vedea si poze):

View Postf300, on 17 octombrie 2010 - 09:37, said:

Pai stai putin sa vedem concret ca asa pe povesti nu ajungem nicaieri, poze (daca s-or fi atasat ok). De remarcat ca in waze mai toata Constanta e sub ape si Constanta cu cele citeva strazi desenate e un caz fericit ca macar are citeva strazi (probabil munca ta, tot respectul) dar majoritatea oraselor (incluzind cele mari-mari) lipsesc cu desavirsire (am cautat cu lupa pina si autostrazile si nu prea sint de gasit in afara de niste bucatele suspecte).

La momentul actual PROBABIL e mai bine sa folosesti waze asa din punct de vedere social, are mai multe optiuni, etc - dar altminteri pentru trafic si Google Maps stie de ambuteiaje si face rutare automata/iti spune ce intirzieri ai. Si in mod sigur te track si daca nu vezi tu explicit, presupun ca de acolo vin majoritatea datelor lor in tarile ca Romania.

Pe afara si Here/Navteq are informatii in timp real despre trafic, destul de decente - evident daca-l lasi sa se conecteze la net.

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postsvejk, on 29 octombrie 2015 - 21:10, said:

La sfatul unui prieten priceput, acum vreo 5-6 ani am cumparat cu 450 de lei, de la o firma de langa Cismigiu un device ( cred ca era ceva IGO - sper ca nu gresesc ) cu un ecram mare de tot si clar cu reglarea luminozitatii si o baterie care tinea 7-8 ore.
Avea un soft de navigatie pe el ( nu intra in pret, cred ca mi l-a pus tipul de la vanzari ), dar, mi s-a spus ca e cu harti vechi si daca vreu hartile la zi trebuie sa mi le cumpar.
Era din acela activ in timp real , cu voce care te anunta daca ai depasit viteza sau ce manevre urmeaza sa faci in functie de destinatia data.
Am mers cu el asa cum era prin toata tara si chiar pana in Austria si inapoi si doar de cateva ori a luat-o razna si vroia sa ma duca in directii mai ciudate sau poate stia el ceva dar, eu nu l-am ascultat.
Mi-a fost furat din masina intr-o zi in care am uitat-o deschisa.
Facea si alte lucruri, tinea poze, filme, muzica, dar, nu ma interesa prea tare asta.
Ma gandeam ca nici acum n-o sa ma coste mult mai mult, dar, am vazut ca Garmin recomanda ceva la 2700 de lei plus softul la 275 $ adica 1100 + 2700 = 3800.
Nici nu ma gandesc sa dau atatia bani.
Acum am un Samsung S 5 si speram sa cumpar doar softul acela de navigatie cu vreo 2-300 de lei maxim.
Prietenu acela e acum plecat departe iar firma nu am mai gasit-o.
In linkul meu nu-i vorba de garminuri de 3000 lei, ci de harta RO.A.D. 2015, pt ce-ai spus ca-ti trebuie, adica offroad, poteci, drumuri forestiere din Romania. Tot acolo ai si lista dispozitivelor garmin, compatibile cu acest soft.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate