Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

GPS- harti detaliate, semnal bun ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
1. Ce soft de GPS, ar fi cel mai bun pentru drumuri forestiere, drumuri de munte, etc ?
  Atat ca informatie cat si ca functionare in conditii de izolare ( lipsa semnal telefon ), padure, defileu, vai inguste ,etc...

2. Acelasi soft poate fi la fel de bun si cu hartile pentru drumuri in Europa ?

3. De unde se cumpara, descarca ?

4. Device dedicat sau la fel de bine merg si pe smartphone ( Samsung S 5 ) ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Here Maps pentru navigatie

Maps Me pentru uitat pe harta

Be On Road backup navigatie

Mapfactor Navigator backup la backup

Toate sint gratis cu harti pe care le poti descarca offline pentru mai toata lumea.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt doua componente:

1. Aparatul in sine, care determina pozitia mai mult sau mai putin precis (Latitudine/lungitudine/altitudine).
Adesea si semnalul GPS este slab, deci unul profi are si o antena, dar si pret maricel.
2. Hartile, care pot fi offline (stocate pe aparat) sau online si nu e idee buna, mai ales pentru locurile izolate.

Hartile sunt facute de oameni si interesul este pentru zonele locuite!
Nu prea vad de ce ar marca cineva zonele forestiere, pentru ca nu isi scoate banii!

Sunt insa harti Open Source, la care poti si tu participa.

Exista o intrega discutie pe aici despre gradul de acoperire si offroad, dar nu te astepta la minuni.

#4
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Eu am OsmAnd pentru carari de munte (mie mi se pare foarte bun) si Here Maps pentru rutier. Ambele gratuite

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ultimele trei pe care le-am enumerat eu sint bazate pe http://www.openstreetmap.org - se poate verifica acoperirea concret pe site. Sint ceva poteci, riuri, virfuri, etc.

A se nota ca OSM e ca wikipedia, lipseste ceva poti sa adaugi.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
daca ai folosi un telefon cu IOS .... ti-as recomanda cu mare cladura sa cumperi Galileo merita fiecare banut ! (pentru offroad)
De curand, au inceput si dezvoltarea pentru android insa este o imensa diferenta intre cele doua din punctul de vedere al functionalitatilor oferite. (mai trebuie sa lucreze)

O alta aplicatie care ti-o recomand (pe banuti) se numeste OsmAnd+
Deasemenea as putea adauga si CityMaps2Go Pro care te lasa sa descarci nenumarate harti per zona.

Legat de scula folosita, pot spune ca un telefon este arhisuficient pentru offroad + un powerbank battery
iar pentru masina un GPS dedicat de parbriz + un IGO bine pus la punct.

Edited by Mihai_3, 28 October 2015 - 12:01.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
hardware:
orice telefon cu android

software:
prefer iGo insa trebuie sa gasesti o matusa (Tamara?) ca sa ti-l trimita pt. ca pe android market nu exista decat 2-3 versiuni pt. India, Pakistan, Israel
alte softuri gratis:
google maps, vine deja preinstalat pe orice telefon cu android
here are cele mai bune harti, chiar hartile lor le folosesc la igo, au fost cumparati de nokia anul trecut si anul acesta i-au vandut unui consortiu de producatori auto (mercedes, bmw, vag, etc)

Edited by Kroghy, 28 October 2015 - 12:24.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca vrei offroad, poteci, drumuri forestiere, nu te deranjeaza pretul, recomand garmin (pt Romania) https://www.rqa.ro/p...t_id=39&cat_id=
here pt igo e o gluma proasta, mult mai slaba decat versiunile din 2013. Or fi si zone mai bine facute, dar in Baia Mare nu gasea o adresa de pe un bulevard din buricul targului, Budapesta n-avea aeroport.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 f300, on 28 octombrie 2015 - 11:25, said:

Ultimele trei pe care le-am enumerat eu sint bazate pe http://www.openstreetmap.org - se poate verifica acoperirea concret pe site. Sint ceva poteci, riuri, virfuri, etc.
A se nota ca OSM e ca wikipedia, lipseste ceva poti sa adaugi.
Si completez, daca se foloseste Maps me (android si ios) el foloseste hartile openstreetmap updatate la intervale de 2 spatamani-o luna.

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Zice bine Rumegus. Am avut Garmin pe Nokia E90 si aveam o harta cu Bucegiul care avea si curbe de nivel etc.
Ia-ti un Garmin Montana sau cam pe acolo.

Edited by Razvan_N, 28 October 2015 - 14:38.


#11
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 rumegus, on 28 octombrie 2015 - 12:45, said:

Daca vrei offroad, poteci, drumuri forestiere, nu te deranjeaza pretul, recomand garmin (pt Romania) https://www.rqa.ro/p...t_id=39&cat_id=
here pt igo e o gluma proasta, mult mai slaba decat versiunile din 2013. Or fi si zone mai bine facute, dar in Baia Mare nu gasea o adresa de pe un bulevard din buricul targului, Budapesta n-avea aeroport.

Un navigator marca Garmin te duce in Baia Mare, la numar de imobil, pe o anumita strada, mai mica ca si un bulevard, de circa 3 ani iar in Ungaria, in sate, la numar de imobil.Ce sa mai vorbim de Budapesta unde harta Here rulata de navigatoarele Garmin este super ok.

Edited by fredy2007, 28 October 2015 - 16:21.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu ai citit macar despre ce-i vorba in acest topic? Initiatorul vrea navigatie pentru "drumuri forestiere, drumuri de munte", eu ziceam de here pe igo.

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Voi glumiți cu HERE... Nu știu cum vă place o hartă care rutează INCREDIBIL de prost, și cu lipsuri pe deasupra....

 Adm, on 28 octombrie 2015 - 11:19, said:


Hartile sunt facute de oameni si interesul este pentru zonele locuite!
Nu prea vad de ce ar marca cineva zonele forestiere, pentru ca nu isi scoate banii!

Interesul ar trebui să fie pentru TOT, nu doar pt zonele locuite. Pe același principiu, nu are sens să cartografiem cătunele. Mentalitate de mi se rupe, superficialitate.

Haideți să avem nșpe mii de hărți, una rutieră, alta offroad, și tot așa. Dar se vor învăța providerii, in câtiva ani... Nu poți să treci pe lângă o potecă și să o ignori pe motivul Nu e nișa noastră. Sau pe lângă u drum offroad, care f. ușor poate fi marcat ca neasfaltat.
ON:
1. OSM
2. Pt Europa: Waze și TomTom (ordinea e pur aleatoare)
3. OSM, Waze sunt free, TomTom se plătește
4. Device Dedicat pt. acuratețe și siguranță, mai ales în zonele montane. Urban, diferențele sunt mai mici (dar nu  afectează navigarea)

Edited by Rhesus, 29 October 2015 - 15:20.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Rhesus, on 29 octombrie 2015 - 15:11, said:

Dar se vor învăța providerii, in câtiva ani... Nu poți să treci pe lângă o potecă și să o ignori pe motivul Nu e nișa noastră.

Nu au ce sa se invete, decit sa dispara de tot. A trecut demult vremea cind luai un program de GPS cu 300+ euro si puteai sa-l rulezi doar pe un device si aveai ZERO actualizari si nici macar nu era decit pentru un continent sau poate nici atit.

Navteq (adica Here) a fost vindut de Nokia (la mai putin decit jumatatea din valoarea cu care l-au cumparat...) lu' Audi+BMW+Daimler AG/Benz/Chrysler. Iti dai seama ce poteci o sa-ti mai traga aia.

Din fericire openstreetmaps devine din ce in ce mai bun. Are poteci chiar si pe la noi, delta e deja mai buna decit aproape orice harta am vazut, inclusiv pe hirtie, nu ai ce sa-i ceri mai mult. Deja nu prea mai e interes pentru altceva din cauza hartilor incluse default, am vazut oameni care calatoresc la greu surprinsi ca exista harti offline - dar toata nisa se duce naibii. In sensul bun (in general), asa cum s-au dus Encarta si Britannica si avem Wikipedia.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Rhesus, on 29 octombrie 2015 - 15:11, said:

Voi glumiți cu HERE... Nu știu cum vă place o hartă care rutează INCREDIBIL de prost, și cu lipsuri pe deasupra....
Cine nu a vazut chestii mai bune are impresia ca aia e cea mai tare Posted Image Sa vezi ce rutare baga de la Ceparii Pamanteni la Sibiu... te duce pe drum ca si inexistent, de la Suici spre vest... e forestier pe acolo cel putin 10km Posted Image
Nici Google Map nu e mai breaz, te trimite pe DN7D la care ii lipseste asfaltul pe mai bine de 27km la vest de Salatruc.
Vrei rutare decenta... NNG / fost Topmap sau Tomtom, nu exista cale de mijloc.

Edited by andreic, 29 October 2015 - 22:42.


#16
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
La sfatul unui prieten priceput, acum vreo 5-6 ani am cumparat cu 450 de lei, de la o firma de langa Cismigiu un device ( cred ca era ceva IGO - sper ca nu gresesc ) cu un ecram mare de tot si clar cu reglarea luminozitatii si o baterie care tinea 7-8 ore.
Avea un soft de navigatie pe el ( nu intra in pret, cred ca mi l-a pus tipul de la vanzari ), dar, mi s-a spus ca e cu harti vechi si daca vreu hartile la zi trebuie sa mi le cumpar.
Era din acela activ in timp real , cu voce care te anunta daca ai depasit viteza sau ce manevre urmeaza sa faci in functie de destinatia data.
Am mers cu el asa cum era prin toata tara si chiar pana in Austria si inapoi si doar de cateva ori a luat-o razna si vroia sa ma duca in directii mai ciudate sau poate stia el ceva dar, eu nu l-am ascultat.
Mi-a fost furat din masina intr-o zi in care am uitat-o deschisa.
Facea si alte lucruri, tinea poze, filme, muzica, dar, nu ma interesa prea tare asta.
Ma gandeam ca nici acum n-o sa ma coste mult mai mult, dar, am vazut ca Garmin recomanda ceva la 2700 de lei plus softul la 275 $ adica 1100 + 2700 = 3800.
Nici nu ma gandesc sa dau atatia bani.
Acum am un Samsung S 5 si speram sa cumpar doar softul acela de navigatie cu vreo 2-300 de lei maxim.
Prietenu acela e acum plecat departe iar firma nu am mai gasit-o.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrei softul ala.... da, poti sa gasesti un prieten sa-ti puna igo (ca de cumparat nu ti-l vinde nimeni, ma refer nimeni legal).

Dar mi se pare masochism in ziua de azi sa umbli cu tot felul de programe sparte, cine stie ce-ti fac la telefon, etc cind exista chestii ok, cu suport full, instalate instant din play store si gratis!

Pune Here Maps, Be on Road, Mapfactor Navigator, incearca sa vezi de-ti place vreunul sau mai bine zis daca pot sa-l folosesti sau merita sa alergi dupa altceva. Dupa aia mai vorbim.

#18
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Mie-mi place si cand ma atentioneaza ca am depasit viteza , ca uneori din neatentie mai uit sa reduc la intrarea in sate pe soselele foarte bune si e de folos sa primesti o atentionare.
Sau cand esti intr-o zona necunoscuta, intersectie si uneori ca sa faci la stanga trebuie sa te incadrezi pe banda dreapta daca e cu varianta sau pe cea stanga daca e simpla si atunci iarsi e bine sa ai oarece asistenta.
Eu chiar nu stiu cum se numeste functia asta de asistare permanenta si care sunt softurile astea free care le au .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate