Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cum va imbracati pentru lucru?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
230 răspunsuri în acest subiect

#199
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007

Vizualizare mesajInTech, pe 08 noiembrie 2015 - 16:48, a scris:

Camasa cu mineca scurta la sacou Posted image
Combinația perfecta ar fi fost și cu cravata. :D

#200
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.299
  • Înscris: 13.03.2015
E "distractiv" câți nu știu cum se poartă un costum. Pe lângă cămașă cu mânecă scurtă, mai stau și încopciați până la ultimul nasture și când stau pe scaun.
Hai să pun eu câteva lucruri de bun simț:
Ai cravată înseamnă că trebuie să se vadă manșete la cămașă.
Sacoul se lasă descheiat la ultimul nasture când ești în picioare și se descheie complet când te așezi.


#201
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.767
  • Înscris: 27.05.2011
Uite unu' care stie!

#202
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.989
  • Înscris: 22.01.2013
costumu e ca camasa de forta pt mine. in plus, radem de arabi ca au "halatele" alea, dar si noi avem halatul occidental-costumul- din 1800 toamna, atat de primitiv il vad.

#203
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 23.11.2005
Eu pana de curind uram foarte tare costumele pentru ca le asociam cu costumele lălîi pe care le poarta majoritatea la nunti sau ocazii, cumparate cu 3 marimi mai mari, ca sa le vina si daca se ingrasa, de parca se mai insoara iar peste 5 ani.

Editat de InTech, 09 noiembrie 2015 - 11:03.


#204
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 600
  • Înscris: 19.10.2015
Cei nascuti in troaca sunt lipsiti de bun gust, nu-s obisnuiti cu costumul. Nu-s obisnuiti in general cu hainele elegante. Multi dintre ei il urasc, se simt incorsetati purtandu-l. De aci si izbucnirile multora. Deranjeaza obligativitatea purtarii costumului. Mereu il vor asocia cu jobul, deci cu ceva neplacut. Altii asociaza costumul/tinutele elegante cu batranii, batranii fiind singurele persoane din preajma lor pe care le-au vazut imbracate elegant, de aci tragand concluzia ca e tinuta de bosorogi.

#205
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.989
  • Înscris: 22.01.2013
sau poate din seria viziune. cate zeci(sau poftim sute) de ani credeti ca va mai rezista costumul? candva, va fi vazut de toti asa cum deja il vad unii de pe acum- primitiv.

#206
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.757
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu ma simt bine in camasa. Poate ca si ca sunt ieftine si croiala nu-i buna. Nu-mi place cum sta pe mine, zici ca am iesit dintr-o lupta cu un urs, si parca pe ceilalti sta impecabil.
Sacoul e greu ca un sac de cartofi.
Cateodata gulerul camasii ma deranjeaza la gat mai ales daca nu m-am barbierit 4-5  zile. Gulerul cateodata prinde de fire si trage de ele, o senzatie interesanta cand cineva iti trage de firele de barba. Si mie imi place cum arata barbatii in costum, mai ales daca e ales cu gust si chiar i se potriveste. Dar parca pentru mine e o povara.

Cand am venit la noua firma am venit in camasa, mai sa nu iau si cravata cu mine. Dar daca toti erau in tricou si in blugi, nu oi fi eu mai destept.

Vizualizare mesajBogdansv1, pe 09 noiembrie 2015 - 09:08, a scris:

E "distractiv" câți nu știu cum se poartă un costum. Pe lângă cămașă cu mânecă scurtă, mai stau și încopciați până la ultimul nasture și când stau pe scaun.
Hai să pun eu câteva lucruri de bun simț:
Ai cravată înseamnă că trebuie să se vadă manșete la cămașă.
Sacoul se lasă descheiat la ultimul nasture când ești în picioare și se descheie complet când te așezi.
Da, sunt de acord ca nu stim cum sa purtam costumele. Insa nici nu avem destui bani sa luam costume care sa si stea bine pe noi. Cel mai bine e facut unul la croitor, exact pe maasura noastra. Stie careva cat costa un costum la croitor?

Editat de Bursul, 09 noiembrie 2015 - 11:38.


#207
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.279
  • Înscris: 28.08.2006

Vizualizare mesaj41ex, pe 09 noiembrie 2015 - 11:33, a scris:

sau poate din seria viziune. cate zeci(sau poftim sute) de ani credeti ca va mai rezista costumul? candva, va fi vazut de toti asa cum deja il vad unii de pe acum- primitiv.


Hahahaha.
Pai a aparut pe la inceputul secolului 19 si e la moda si in ziua de astazi. Tu cat crezi ca va rezista moda sandalelor cu ciorapi?

#208
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.757
  • Înscris: 30.10.2003
Atata timp cat vara bate vantul pe la picioare.

#209
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Ma chestia e ca nu te poti duce de exemplu sa-ti depui CV la o companie, sau la interviu imbracat in tricou si  incaltaminte sport.
Te poti duce imbracat casual, sau smart casual, sa faci o impresie buna.
Casual: jeansi + camasa + incaltaminte casual.
Smart casual: pantaloni drepti albastrii/maronii + o camasa simpla alba +  pantofi barbatesti ( mie imi place cea de culoare maro) + un sacou casual, eu asa m-as imbraca.
Azi de exemplu a trebuit sa trec pana la companie, sa duc un act, m-am imbracat in jeansi gri/ incaltaminte casual / si o camasa casual.
As fi putut sa-mi fi pus tenesii si un tricou, dar nu sunt copil de 16-18 ani, pana si astia se imbraca casual si nu sport, am vazut atatia...

Editat de Fzn9, 09 noiembrie 2015 - 13:04.


#210
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.757
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am fost la un interviu in costum la 4 ace. Stateam in fata bucatariei pe hol si asteptam. Deodata vine unu cu tricoul rupt sa-si faca cafea. Tricoul era franjuri de-a dreptul.
Ma uit la el, ma uit la mine, iar la el ... ma intrebam daca m-am imbracat adecvat pentru interviu. Omul era IT-ist, nu vreun prelucrator prin aschiere sa zici ca si-a rupt tricoul la locul de munca.

#211
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.989
  • Înscris: 22.01.2013
fzn9, ce inseamna incaltaminte casual?! daca se poate si poze Posted image . tenesi/tenisi nu as purta nici daca m-as stabili in somalia.

Editat de 41ex, 09 noiembrie 2015 - 13:39.


#212
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

Vizualizare mesajBursul, pe 09 noiembrie 2015 - 13:17, a scris:

Eu am fost la un interviu in costum la 4 ace. Stateam in fata bucatariei pe hol si asteptam. Deodata vine unu cu tricoul rupt sa-si faca cafea. Tricoul era franjuri de-a dreptul.
Ma uit la el, ma uit la mine, iar la el ... ma intrebam daca m-am imbracat adecvat pentru interviu. Omul era IT-ist, nu vreun prelucrator prin aschiere sa zici ca si-a rupt tricoul la locul de munca.
Tu stii ce salariu are ala? :)

#213
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008
Va aduceti aminte cand reprezentantul FMI in Romania a venit cu pantofii gauriti?

#214
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.757
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajdon_dannielo, pe 09 noiembrie 2015 - 13:41, a scris:

Tu stii ce salariu are ala? Posted image
Imi imaginez. Desi era cam tanar baiatul.

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 09 noiembrie 2015 - 13:46, a scris:

Va aduceti aminte cand reprezentantul FMI in Romania a venit cu pantofii gauriti?
Bina ca nu l-au controlat la chiloti. Poate vedeau mai mult decat era necesar.

#215
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008
Nu l-a controlat nimeni, era foarte vizibila ruptura din pantofi, costum de demnitar cu pantofi de boschetar.

#216
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 281
  • Înscris: 03.08.2014

Vizualizare mesaj41ex, pe 09 noiembrie 2015 - 13:39, a scris:

fzn9, ce inseamna incaltaminte casual?! daca se poate si poze Posted image . tenesi/tenisi nu as purta nici daca m-as stabili in somalia.
Incaltamintea casula e incaltamintea din piele intoarsa, mocasini gen, sunt de multe tipuri aceasta incaltaminte, si nu ..tenesii nu sunt casual :D .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate