Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Medicina / Automatizari

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015

View Postbeleapecap, on 28 octombrie 2015 - 19:16, said:

castigi mai bine si mai repede daca faci AC
in plus , nu exista riscul de a fi acuzat de malpraxix si de a vizita beciul domnesc .

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbeleapecap, on 28 octombrie 2015 - 19:16, said:

castigi mai bine... daca faci AC
Hmmm...
Din ce-am mai vazut pe net, destul de greu sa treci de 60-70 K/ an ca inginer AC, medicii fac insa lejer spre 100k, si chiar peste.
Evident, e vorba de euro/ an, in vest.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa cat timp ajungi acolo ?

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postneagu_laurentiu, on 30 octombrie 2015 - 12:30, said:

Dupa cat timp ajungi acolo ?
Deci de pe la 40 de ani inginerul face 60k si medicul 100k (dar si dublu, daca nu mai mult, depinde de specialitate).
Si asta pana la pensie, deci iese garantat o diferenta de 1 milion de euro in favoarea medicului.

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Inginerul poate si la 30 ani. Iar doctorul trebuie sa fie al naibii de bun sa aiba acel venit.

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Insa si volumul de munca si stresul medicului e mai mare. Fizica, matematica, se schimba prea putin, in schimb in medicina apar mereu lucruri noi cu care trebuie sa fii la curent ca medic.

#43
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Si partea haioasa e ca in medicina apar mereu lucruri noi pentru ca in inginerie apar mereu lucruri noi.

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postneagu_laurentiu, on 30 octombrie 2015 - 13:14, said:

Inginerul poate si la 30 ani.
Ingineri care la 30 de ani sa faca 60k + pe an sunt rari cam oriunde in lume (exceptie fac unele ramuri de nisa si, bineinteles vestitul trinom petrol - gaze - ind. miniera).

View Postneagu_laurentiu, on 30 octombrie 2015 - 13:14, said:

Iar doctorul trebuie sa fie al naibii de bun sa aiba acel venit.
Traiesti cu niste prejudecati. Medicina actuala e o rutina foarte bine pusa la punct, tot ce tine de pacient, de la explorari de laborator pana la diverse tehnici invazive se face dupa protocoale verificate si razverificate, bazate pe EBM si cladite pe baza a sute sau mii de trialuri clinice.
Ca medic practician nu ai cum sa ''inventezi'' ceva revolutionar care sa te propulseze pe un piedestal de medic ''al naibii de bun''. Daca respecti normele si protocoalele, statistic dovedit vei avea rezultate foarte bune. Doar daca lucrezi intr-un spital universitar unde se face cercetare si se aplica tehnologii de ultima ora si faci ceva in premiera da, atunci e altceva, cu toate ca si asta e rodul muncii in echipa si a o groaza de studii preliminare.
In Romania medicina se face de multe ori dupa ureche deci daca un medic respecta si cunoaste protocoalele si metodologia vestica implicit iese peste marea masa a celorlalti si devine ''al naibii de bun'' si cautat. Sunt si pe softpedia topicuri de genul va rog recomandare medic bun chirurg/ ortoped/ neurolog etc (deci se subintelege ca majoritatea nu-s buni).
Si tot asa se explica pe undeva si succesul medicilor romani in vest: trebuie sa lucreze dupa standardele si metodologia de aici. Si asa orice medic roman ajuns in vest devine nu stiu daca ''al naibii de bun'' dar oricum la standarde occidentale.
Si apropo, 100k/ an in Europa de Vest si de cateva ori mai mult in America de Nord e ceva foarte banal, ca sa raspund si afirmatiei tale. Dar daca vorbesti de Romania, ai dreptate, doar un medic ''al naibii de bun''' face banii aia.

#45
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Sa inteleg ca medicina ar fi varianta mai buna? :))

Astept si de la domnul COURAGE o parere

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJump135, on 01 noiembrie 2015 - 00:09, said:

Sa inteleg ca medicina ar fi varianta mai buna?

Varianta mai buna e sa faci ce simti ca te-ar atrage si pasiona, e o greseala majora sa reduci totul la partea materiala.

Parerea mea...

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAbbiex, on 24 octombrie 2015 - 21:17, said:

Medicina e cât se poate de logică. Sunt doar câteva chestii de bază pe care le  "toceşti" (mai bine zis, le memorezi pe parcurs - cum ai memorat tabla înmulţirii), după care totul se bazează pe gândire logică şi conexiuni.
Cu toate astea, probabil medicina nu e alegerea potrivită pentru tine.

In tarile cu apa calda poate. Aici in schimb numai logic nu mi se pare sa memorezi tabele intregi de valori numerice pentru diverse examene, cum am vazut la unele cunostiinte.

#48
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postdani.user, on 01 noiembrie 2015 - 10:26, said:

In tarile cu apa calda poate. Aici in schimb numai logic nu mi se pare sa memorezi tabele intregi de valori numerice pentru diverse examene, cum am vazut la unele cunostiinte.

La valorile normale mă refeream şi eu că le înveţi ca pe tabla înmulţirii. Da, le "toceşti" prima oară, dar ajungi să le foloseşti atât de des încât îţi rămân întipărite în minte şi nu le mai uiţi. :)

#49
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAbbiex, on 01 noiembrie 2015 - 11:49, said:

La valorile normale mă refeream şi eu că le înveţi ca pe tabla înmulţirii. Da, le "toceşti" prima oară, dar ajungi să le foloseşti atât de des încât îţi rămân întipărite în minte şi nu le mai uiţi. Posted Image
Si uite asa unii care n-au vazut ceva logic de mult timp in viata lor, ajung sa creada ca asa ceva "le memorezi si nu le mai uiti" e ceva logic.
Medicii de la noi sunt la ani lumina dpdv logica. Stiu mult mai multe dar n-am acum chef a detalia. Paradoxal, in special cei tineri. Posted Image

Edited by aaaa4567, 12 November 2015 - 19:17.


#50
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postaaaa4567, on 12 noiembrie 2015 - 19:17, said:

Si uite asa unii care n-au vazut ceva logic de mult timp in viata lor, ajung sa creada ca asa ceva "le memorezi si nu le mai uiti" e ceva logic.
Medicii de la noi sunt la ani lumina dpdv logica. Stiu mult mai multe dar n-am acum chef a detalia. Paradoxal, in special cei tineri. Posted Image

Mesajul meu iniţial:
Medicina e cât se poate de logică. Sunt doar câteva chestii de bază pe care le  "toceşti" (mai bine zis, le memorezi pe parcurs - cum ai memorat tabla înmulţirii), după care totul se bazează pe gândire logică şi conexiuni.

N-am afirmat că astea ar fi logice, ci că medicina, în general, se bazează pe gândire analitică şi conexiuni între cunoştinţele acumulate.
Că unii aleg să tocească, e altă poveste.

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAbbiex, on 12 noiembrie 2015 - 19:23, said:

Mesajul meu iniţial:
Medicina e cât se poate de logică. Sunt doar câteva chestii de bază pe care le  "toceşti" (mai bine zis, le memorezi pe parcurs - cum ai memorat tabla înmulţirii), după care totul se bazează pe gândire logică şi conexiuni.

N-am afirmat că astea ar fi logice, ci că medicina, în general, se bazează pe gândire analitică şi conexiuni între cunoştinţele acumulate.
Că unii aleg să tocească, e altă poveste.
Daca numesti chestii de baza ciclul Krebs sau caile metabolice ale abc, atunci da. Sau afluentii venosi ai safenei etc. Sigur ca atiunile selective ale betablocantelor sunt logice DACA stii unde sunt receptorii beta1, beta 2. Si feedbackurile din endocrinologie sunt logice.
dar astea sunt considerate in inginerie undeva la nivelul logicii elementare.
Ar putea un medic sa explice in termeni ingineresti miscarile fluxului de aer prin caile pulmonare sau frecarile coloanei de sange (Poiseuille). Cati dintre medici, fara sa recite cu manualul de biofizica in fata? Posted Image
Mrgem cu metaria de rezidentiat si iti arat ca din 3 chestii care au clar substrat ingineresc, nu sunt stiute nici de 5% din medici, cu orice sursa in fata? La nivel de materie de liceu, atentie.

Edited by aaaa4567, 12 November 2015 - 20:57.


#52
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 30 octombrie 2015 - 14:22, said:

Ingineri care la 30 de ani sa faca 60k + pe an sunt rari cam oriunde in lume (exceptie fac unele ramuri de nisa si, bineinteles vestitul trinom petrol - gaze - ind. miniera).


Traiesti cu niste prejudecati. Medicina actuala e o rutina foarte bine pusa la punct, tot ce tine de pacient, de la explorari de laborator pana la diverse tehnici invazive se face dupa protocoale verificate si razverificate, bazate pe EBM si cladite pe baza a sute sau mii de trialuri clinice.
Ca medic practician nu ai cum sa ''inventezi'' ceva revolutionar care sa te propulseze pe un piedestal de medic ''al naibii de bun''. Daca respecti normele si protocoalele, statistic dovedit vei avea rezultate foarte bune. Doar daca lucrezi intr-un spital universitar unde se face cercetare si se aplica tehnologii de ultima ora si faci ceva in premiera da, atunci e altceva, cu toate ca si asta e rodul muncii in echipa si a o groaza de studii preliminare.


Medicina se reduce la ceva de genul: ah, aveti de introdus date, nu aveti de-a face cu exteriorul, deci folosim un intranet, folosim SHA 256 ca-i minimul acceptat, ai nume care-i string, prenume care-i string si data nasterii care-i date. Stampila, parafa, semnatura si-un zambet pe buze. Cam despre asta-i vorba in 80+% din medicina (ca practician, in clinica). Scris asa in doru' lelii cum scriu eu aici, ca oricum  e plicitistor, repetitiv si nu intereseaza pe nimeni, multe sunt clisee. De ex. cum ar fi ca, la fiecare examinare a unui PC, un tehnician sa faca o fisa si sa scrie:
calculator cu MB bla bla, CPU bla bla, in stare de nefunctionare,
a functionat declarativ pana in urma cu 2 zile cand din spusele pacicnetului (anamnestic)
calculatorul nu mai booteaza.
Declarativ nu a fost instalat niciun software inainte de eveniment.
Totul este la nivel de observatie, apoi se incadreaza intr-o clasa (deseori incadrarea este subiectiva, de exemplu, ganditi-va la "cat de plin de praf este un calculator") si apoi pacientul este incadrat intr-o scala, intr-un protocol si se merge mai departe. De genul: Scorul Matchpitchu (Posted Image )
calculator plin de praf [1-3]: 3
calculatorul booteaza [DA/NU]: NU
calculatorul a avut software instalat inainte [DA/NU]: NU
userul este [incepator/mediu/avansat]: avansat
temperatura raportata de mobo: 30-40; 40-50; NA
(aici puteti pune valoarea creatininei, hemoglobinei sau ce vreti, ati vazut ca sunteti trimisi sa faceti analize mai mereu cand mergeti la doctor, nu? pentru ca trebuie totusi si ceva masurat obiectiv.

Se face un scor (ponderat) si pe baza lui se retine in service specializat (in urgenta), se trimite la consultul cutare si cutare (nimeni de la urgente medicale nu-si da cu parerea daca ai sau nu apendicita, te trimite, fie si formal, la consultul chirurgical).

Mai departe se cheama consulturile de specialitate si in final, daca nimeni nu-i da de cap (extrem de rar) se poate ajunge si la boli genetice Posted Image

E cam ceea ce face un ITist cand creaza un magazin simplu on-line, folosind un framework Wordpress. Nu va ganditi la proiectarea bazei de date, e prea mult.

Medicina in general e una dintre cele mai retrograde domenii dpdv al deschiderii spre cunoastere. Datele despre pacient se culeg pur si simplu intreband pacientul si notand pe hartie. Este ceea ce face un tehnician cand diagnosticheaza un hard disc sau o placa video defecta. Daca s-ar ridica la nivelul unei stiinte, ar trebui ceva - ce se practica intr-adevar, dar izolat: culege de semnale. Pana si semnalele Holter sunt interpretate pur vizual de medic, nu va inchipuiti ca medicul face Fourier, ci (poate) softul din spate.

E usor sa bravezi cand n-ai vazut ce face unul si altul. Nivelul intelectual al medicilor de la noi (din cauze regionale) este la pamant. O spun cu gura plina. Daca vreti o discutie serioasa, continuam (aici, recunosc, am aruncat doar cateva fraze). Medicii de la noi nu sunt calati deloc spre cercetare, stiinta e la nivel de tehnician /depanator de calculatoare. Sigur ca un profan e uimit - ca habar n-are, insa un om inteligent, care a studiat si are un ochi fin, si are acces in breasla, observa foarte multe.

PS: scuze pentru dezordinea din scriere, insa for God sake, nu mai ridicati nivelul din clinicile de la noi, ca nu tine. Sunt si exceptii, dar in general e vorba de specialitati mai complexe (cardiologie, ATI) si asta in spitale universitare sau/si medici pasionati. Cati dintre cardiologi de exemplu ajusteaza doza de statina sau natura moleculei in functie de efecte secundare (unele cresc glicemia deci nu-s indicate in diabet). Cati dintre MF se uita la burta si la glicemia ta sa iti citeasca un prediabet, de exemplu? Si asta e o chestie de baza, totusi. Chiar asa, cati dintre MF mai dezbraca pacientul? Cati fac un banal tuseu rectal? Cata stiinta presupune asta?

Cum va inchipuiti voi ca vreti calitate dupa ce ani de zile ati subplatit cu varf si indesat o breasla intreaga, huh? Daca ar veni la voi cineva cu Mercedesuri noi la 3000 de euro, nu'asa ca le-ati lua? Nu credeti ca ceva nu se pupa aici? Eu zic ca da.

Edited by aaaa4567, 13 November 2015 - 07:25.


#53
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostJump135, on 24 octombrie 2015 - 21:50, said:

Din ce vad,nimeni nu m-ar sfatui medicina... Si in realitate,foarte putini au fost cei care sa-mi zica" Da la medicina ca merita".. inclusiv profa mea de chimie a zis ca daca vreau sa dau acolo ma ajuta,dar nu ma sfatuieste...mai degraba sa ma duc spre informatica..
Eu te-as sfatui sa faci medicina...dar nu stiu ce specializare.......Ar merge si informatica dar cine stie in viitor ce o mai fi......acum 20 de ani ingineria (mecanica, electrica, transporturi  nu mai zic de auronautica) era de foarte mare viitor.....si s-a vazut cat viitor a avut....

[

Edited by Clovis, 14 November 2015 - 10:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate