Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Medicina / Automatizari

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Salut toti membrii forumului,eu sunt "proaspat" venit! Sa trec la subiect ca sa zic asa.. Sunt clasa a 11-a profil mate-info si nu am hotarat inca asupra facultatii pe care vreau sa o urmez.. Sunt genul perfectionist si imi doresc sa realizez cat mai multe in viata, nu sa treaca viata si sa traiesc de pe o leafa pe alta.. Lasand la o parte asta, oscilez intre Facultatea de Medicina G.T.Popa si Automatizari si Calculatoare din cadrul Universitatii Gh.Asachi. ( Iasi ) Problema mea aici intervine..din discutiile pe care le-am mai avut cu parintii,ei ma sfatuiesc sa dau la medicina, motivand ca nu sunt genul unui inginer, care sa stie sa repare un calculator,sa stie cate ceva despre informatica/electronica in general..

La scoala, materia la care pot spune ca imi fac mereu temele de placere,este matematica,ca sa fiu sincer, probabil din lene,mi-am dezvoltat mai mult o gandire logica,matematica decat sa stau sa invat nu stiu cate lectii pe de rost si dupa sa le uit.. Acum, si cu biologia m-as descurca fiindca am un profesor de la facultate ( prieten de familie ) care m-ar ajuta cu meditatii cu mare drag..iar la chimie doamna profesoara este foarte buna si iarasi cu siguranta m-ar ajuta cu meditatii..  Parintii imi tot repeta ca mai bine sa fiu bugetar,unde nu ma trage nimeni la raspundere decat sa lucrez ca informatician la o firma privata si sa castig bine dar sa imi si ceara seful cat mai mult..

Ai mei imi zic ca meseria de doctor e frumoasa,pot castiga bine,nu sa fiu tot timpul stresat ca si ei ca sa mai adun cate un banut.. De ajutat,ma pot ajuta si isi doresc sa intru la medicina,dupa ma sustin pana termin.. Ideea e ca eu nu sunt convins ca e pentru mine aceasta facultate,sau ca voi face fata la atata materie de invatat,cand eu incerc sa retin cate o lectie si imi gasesc mereu cate ceva de facut,pur si simplu nu pot,mai degraba invat ceva logic,sau rezolv probleme... Dar poate asta se poate schimba,prin invatare..astept pareri de la voi :D

Imi cer scuze ca e lung post-ul dar am vrut sa expun cat mai pe larg problema mea.. In continuare astept cu mare interes pareri de la toti membrii forumului,poate si studenti la medicina sau ac.. Dar in special si de la COURAGE,de la care am citit in cateva post-uri ca a terminat medicina si ca n-ar sfatui pe nimeni... Ma gandesc ca poate de cand a terminat el, s-a mai schimbat situatia, s-au mai marit salariile ( vad ca din nou vor sa le mareasca )   Multumesc anticipat !!

#2
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Eu zic sa ii lasi pe ai tai si sa te concentrezi asupra ta. Fa ce iti place tie, nu ce zic ai tai.

#3
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015
Sunt patru meserii vocationale practicate, in mare parte, de javre si jigodii:
Avocatul = omul care are grija de libertatea ta,
Doctorul = omul care are grija de sanatatea ta,
Notarul = omul care are grija de banii si averea ta,
Preotul = omul care are grija de sperantele tale.

Edited by tiocuip, 24 October 2015 - 21:00.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

 Jump135, on 24 octombrie 2015 - 20:52, said:

La scoala, materia la care pot spune ca imi fac mereu temele de placere,este matematica,ca sa fiu sincer, probabil din lene,mi-am dezvoltat mai mult o gandire logica, matematica decat sa stau sa invat nu stiu cate lectii pe de rost
q.e.d

 Jump135, on 24 octombrie 2015 - 20:52, said:

Ai mei imi zic ca meseria de doctor e frumoasa,pot castiga bine,nu sa fiu tot timpul stresat ca si ei ca sa mai adun cate un banut..

Adica le e frica ca din una din cele mai bine platite ramuri din Ro n-o sa faci bani, dar o sa faci din medicina unde pana la 30+ ani esti inca cu buzunarul rupt?

Quote

Parintii imi tot repeta ca mai bine sa fiu bugetar,

:facepalm:


P.S. Lamureste-te ce-i cu "Automatizari" ca automatizarea e una, calculatoare alta iar informatica din nou alta directie.

Edited by dani.user, 24 October 2015 - 21:03.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fizica iti place ? Cu chimia cum stai ?


#6
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015

 pasilla, on 24 octombrie 2015 - 21:02, said:

Fizica iti place ? Cu chimia cum stai ?

lasa asta, mai intai intreaba-l cum sta cu sangele si cu mortii!
eu totusi nu inteleg cum cineva poate avea dubii de genul medicina-calculatoare
sau drept - balet etc

Edited by Mialache, 24 October 2015 - 21:05.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
La medicina doar asta faci, tocesti.
Si ca profesie esti limitat, pe cand ca inginer poti ajunge, sa zicem, sa lucrezi la Volkswagen Group, totul e sa fii bun, deci ai posibilitati de castig mult mai mari.
Nu zic, si in medicina daca ajungi vreun chirurg de renume international o sa castigi bine, dar pentru asta trebuie sa te si pasioneze si sa ai talent.

#8
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Fizica da,pot spune ca imi place in general..ar fi unele capitole mai nasoale,care nu prea ma atrag :)) dar imi place sa rezolv probleme sa aplic formule, sa vad de unde ies anumite chestii .. dar probleme care sunt deja foarte grele,ma depasesc... chimia de asemenea, la cea anorganica m-am descurcat foarte bine,am fost si la cateva concursuri..la cea organica e mai mult de invatat si nu am stat sa invat lectie de lectie,dar pot spune ca ma descurc si acolo,adica pricep..numai ca mai trebuie si invatat nu doar inteles.. Daca ma hotarasc spre medicina,profesoara mea a zis ca ma face olimpic nu alta :)) adica sa iau nota mare la examen la chimie

Nu zic ca nu,le dau dreptate cu medicina,adica daca termini si ajungi sa lucrezi,e foarte frumos.. si in facultate presupun ca e foarte fain,adica sunt 6 ani+rezidentiat, colegi foarte inteligenti,fiecare din famili bune,fete multe :))

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa impaci si capra si varza : http://dbb.pub.ro/fa...edicala_8.6.pdf

Dar mai bine te orientezi spre inginerie IT.

#10
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015

 Mialache, on 24 octombrie 2015 - 21:04, said:

lasa asta, mai intai intreaba-l cum sta cu sangele si cu mortii!
eu totusi nu inteleg cum cineva poate avea dubii de genul medicina-calculatoare
sau drept - balet etc

uite ca e posibil... la liceul meu,nimeni nu te sfatuieste de ce ai fi bun... Diriginta mea ne-a mai intrebat ce vrem sa facem pe viitor ( ea e profa de fizica )... mie mi-a zis ca mai degraba m-ar vedea la medicina decat cu calculatoarele.. eu ce sa mai cred? :))

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

 Jump135, on 24 octombrie 2015 - 21:08, said:

presupun ca e foarte fain,adica sunt 6 ani+rezidentiat,

Ce poate fi fain in a fi dependent 10 ani de parinti pentru a avea ce pune pe masa?

 Jump135, on 24 octombrie 2015 - 21:08, said:

colegi foarte inteligenti,fiecare din famili bune,fete multe :))

Sigur ca da ... crema cremelor ... doar ei au acces la medicina nu si toti care merg fortati ca parintii n-or intrat la randul lor acolo.

Edited by dani.user, 24 October 2015 - 21:13.


#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu as miza pe medicina, desi sunt subiectiv.

Cel mai important e sa faci ceea ce simti, nu te lasa influentat de nimeni.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
La medicina putini merg din vocatie, si multi merg pe ideea de bani din spaga, ca altfel faci foamea multa vreme ca medic. Deci parintii tai vor sa te faca spagar, din cate imi dau seama. Zi-le ca salariul unui medic rezident e momentan 1400 de lei.

Edited by Mizu, 24 October 2015 - 21:16.


#14
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 Jump135, on 24 octombrie 2015 - 20:52, said:

Ai mei imi zic ca meseria de doctor e frumoasa,pot castiga bine,nu sa fiu tot timpul stresat ca si ei ca sa mai adun cate un banut..

Aici au dreptate într-o oarecare măsură. Chiar dacă ajungi (după muuulți ani) să nu mai duci grija banilor, mediul de lucru e, în general, stresant, chiar dacă îți place ceea faci. Viața altora depinde de alegerile pe care le faci.

Quote

Ideea e ca eu nu sunt convins ca e pentru mine aceasta facultate,sau ca voi face fata la atata materie de invatat,cand eu incerc sa retin cate o lectie si imi gasesc mereu cate ceva de facut,pur si simplu nu pot,mai degraba invat ceva logic,sau rezolv probleme...

Medicina e cât se poate de logică. Sunt doar câteva chestii de bază pe care le  "tocești" (mai bine zis, le memorezi pe parcurs - cum ai memorat tabla înmulțirii), după care totul se bazează pe gândire logică și conexiuni.
Cu toate astea, probabil medicina nu e alegerea potrivită pentru tine.

Quote

Imi cer scuze ca e lung post-ul dar am vrut sa expun cat mai pe larg problema mea.. In continuare astept cu mare interes pareri de la toti membrii forumului,poate si studenti la medicina sau ac.. Dar in special si de la COURAGE,de la care am citit in cateva post-uri ca a terminat medicina si ca n-ar sfatui pe nimeni... Ma gandesc ca poate de cand a terminat el, s-a mai schimbat situatia, s-au mai marit salariile ( vad ca din nou vor sa le mareasca )   Multumesc anticipat !!

Nu contează care a fost situația în urmă cu 5,10, 20 de ani. Până termini tu se pot schimba multe. Sau nu.

#15
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Sau daca aveti si alte sugestii,sunt deschis.. deoarece sunt foarte indecis,si am observat ca si colegii mei sunt la fel (inca)

#16
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
Ca medic totdeauna afacerea ta va depinde de prezenta ta. Incepi sa inveti medicina si termini in ziua in care mori daca chiar vrei sa fi bun in ce faci.
Ca inginer se poate sa fie zile in care va fi greu sa iei paine dar esti format si educat in asa fel incat sa ajungi la o stare in care afacerea ta e duplicabila, sustenabila indiferent de prezenta ta fizica. Pentru asa ceva trebuie sa ai un pic inainte de scutec apetit la risc si o multime de variabile.

#17
Jump135

Jump135

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.10.2015
Din ce vad,nimeni nu m-ar sfatui medicina... Si in realitate,foarte putini au fost cei care sa-mi zica" Da la medicina ca merita".. inclusiv profa mea de chimie a zis ca daca vreau sa dau acolo ma ajuta,dar nu ma sfatuieste...mai degraba sa ma duc spre informatica..

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Jump135, on 24 octombrie 2015 - 21:50, said:

Din ce vad,nimeni nu m-ar sfatui medicina... Si in realitate,foarte putini au fost cei care sa-mi zica" Da la medicina ca merita".. inclusiv profa mea de chimie a zis ca daca vreau sa dau acolo ma ajuta,dar nu ma sfatuieste...mai degraba sa ma duc spre informatica..

Numai ca este vorba de viata ta si nimeni nu te poate indruma mai bine decat tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate