Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Limba Japoneza

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
The4Ever

The4Ever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2015
Salut tuturor! Momentan sunt clasa a X-a si nu pot spune ca ma gandesc prea devreme, mai degraba as spune ca ma gandesc cam tarziu la actiunea pe care vreau sa o fac. Vreau sa fac o facultate in Japonia mai exact, deoarece mama si fratele meu sunt acolo. Cu limba m-am apucat din februarie si pot purta o discutie simpla.
Problema e ca cu cat invat mai mult, cu atat mi se pare mai grea limba si nu stiu daca e bine, dar eu caut sa o invat logic. Mama mi-a spus sa nu exagerez cu logica pentru ca voi gasi constructii ciudate in care daca le ei logic se traduc intr-un fel, dar in realitate ea se traduce altfel si pana la urma a avut dreptate pentru ca am dat de aceste constructii care ma descurajez si ma vor descuraja din ce in ce mai mult.
Cum credeti ca ar fi mai recomandabil sa invat limba? Mama mi-a spus sa invat propozitii cu structuri diferite.
Multumesc anticipat!

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da japonezii au o alta logica de aici si limba diferita din punct de vedere semantic. Nu ar trebui sa te descurajeze acele expresii ci ar trebui sa te incurajeze, pentru ca asta partea interesanta la limba japoneza. Eu iti recomand sa urmezi niste manuale, vezi cu care te impaci mai bine.

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 The4Ever, on 20 octombrie 2015 - 09:49, said:

Problema e ca cu cat invat mai mult, cu atat mi se pare mai grea limba si nu stiu daca e bine, dar eu caut sa o invat logic. Mama mi-a spus sa nu exagerez cu logica pentru ca voi gasi constructii ciudate in care daca le ei logic se traduc intr-un fel, dar in realitate ea se traduce altfel si pana la urma a avut dreptate pentru ca am dat de aceste constructii care ma descurajez si ma vor descuraja din ce in ce mai mult.
Cum credeti ca ar fi mai recomandabil sa invat limba? Mama mi-a spus sa invat propozitii cu structuri diferite.
Fiecăruia i se potrivește alt mod de a învăța o limbă străină. Nu există o metodă bună pentru toți. Unii nu suportă explicațiile de gramatică și se descurcă foarte bine așa, iar alții fără gramatică nu pot învăța deloc. Unii au nevoie să facă pași mici și să repete de multe ori ce au învățat, alții preferă să se arunce de la început în chestiile cele mai complicate. Am cunoscut oameni din toate aceste categorii.

Așa că va trebui să găsiți metoda care vi se potrivește cel mai bine.

Iar dacă vi se pare că vreo construcție nu are nici o logică, veniți și întrebați aici, poate îi găsim împreună logica.

#4
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Japonezii sunt de pe alta lume, un fel de extraterestrii! Crezi ca te poti adapta?

#5
The4Ever

The4Ever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2015

 bietu, on 20 octombrie 2015 - 12:54, said:

Japonezii sunt de pe alta lume, un fel de extraterestrii! Crezi ca te poti adapta?
Yep. Nu sunt incepator la limba, pot vorbi, dar nu complex. Nu stiu cum se leaga o propozitie si eu folosesc particula "wa" de un miliard de ori, dar macar vorbesc.
Si eu cred ca mai gresesc(100% sigur gresesc) pentru ca eu ma astept la rezultate peste noapte(da stiu, e o gandire extrem de proasta), chiar imi fac imagini cu mine vorbind limba la perfectie xD , dar intr-un oarecare fel ma stimuleaza.

 AdiJapan, on 20 octombrie 2015 - 12:53, said:

Fiecăruia i se potrivește alt mod de a învăța o limbă străină. Nu există o metodă bună pentru toți. Unii nu suportă explicațiile de gramatică și se descurcă foarte bine așa, iar alții fără gramatică nu pot învăța deloc. Unii au nevoie să facă pași mici și să repete de multe ori ce au învățat, alții preferă să se arunce de la început în chestiile cele mai complicate. Am cunoscut oameni din toate aceste categorii.

Așa că va trebui să găsiți metoda care vi se potrivește cel mai bine.

Iar dacă vi se pare că vreo construcție nu are nici o logică, veniți și întrebați aici, poate îi găsim împreună logica.
Prima metoda a fost toceala, a doua metoda a fost pe biletele(care dadea roade la cuvinte, dar daca nu le mai repetam le uitam sau le aplic) si acum am metoda sa fac propoziti cu cuvinte sau sa integrez propoziti intr-o conversatie.

#6
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Se poate sa invatam mai intai japoneza fara sa stim alfabetul, adica sa invatam cuvinte si constructii in transcriere cu literele noastre? Am vazut ca asa sunt lectiile intr-o carte, Invata singur japoneza in 30 de zile. Si abia mai tarziu sa invatam si alfabetul lor? Cum e mai bine?

#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Sarah_N, on 16 ianuarie 2016 - 14:50, said:

Se poate sa invatam mai intai japoneza fara sa stim alfabetul, adica sa invatam cuvinte si constructii in transcriere cu literele noastre? Am vazut ca asa sunt lectiile intr-o carte, Invata singur japoneza in 30 de zile. Si abia mai tarziu sa invatam si alfabetul lor? Cum e mai bine?
Da, se poate, pentru că o limbă este în primul rînd forma vorbită, iar scrisul e doar o metodă de notare a vorbirii. De altfel copiii japonezi exact așa își învață limba în primii ani de viață, iar scrisul vine pe urmă. Pentru a nu rămîne însă analfabet, cel care învață mai întîi japoneza vorbită va trebui să învețe și s-o scrie și s-o citească.

În orice caz, în afară de acumularea vocabularului, care cere mulți ani, ca la orice limbă străină, învățarea limbii japoneze se poate face repede dacă se face intensiv, de exemplu dacă o învață cineva din mare pasiune, pentru că gramatica și fonetica sînt simple. Într-o lună poate purta deja conversații.

Nu știu dacă e mai bine pe rînd sau simultan, deci nu vă pot răspunde. Probabil că hiragana și katakana se pot învăța încă de la început, odată cu gramatica și fonetica, iar pe măsură ce se acumulează vocabular se învață și kanji. În cazul meu a funcționat.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
nu dispera, gindesc ca or sa vada ca esti strain si-ti vor acorda intelegere, daca zici ca bajbai cit de cit, acolo te vor da ei pe brazda ;)

#9
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

 AdiJapan, on 20 ianuarie 2016 - 14:57, said:

Da, se poate, pentru că o limbă este în primul rînd forma vorbită, iar scrisul e doar o metodă de notare a vorbirii. De altfel copiii japonezi exact așa își învață limba în primii ani de viață, iar scrisul vine pe urmă. Pentru a nu rămîne însă analfabet, cel care învață mai întîi japoneza vorbită va trebui să învețe și s-o scrie și s-o citească.

În orice caz, în afară de acumularea vocabularului, care cere mulți ani, ca la orice limbă străină, învățarea limbii japoneze se poate face repede dacă se face intensiv, de exemplu dacă o învață cineva din mare pasiune, pentru că gramatica și fonetica sînt simple. Într-o lună poate purta deja conversații.

Nu știu dacă e mai bine pe rînd sau simultan, deci nu vă pot răspunde. Probabil că hiragana și katakana se pot învăța încă de la început, odată cu gramatica și fonetica, iar pe măsură ce se acumulează vocabular se învață și kanji. În cazul meu a funcționat.

Multumesc pentru sfat!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1 ,trebie inveti macar 100 de verbe   si conjugarea desigur  
2,macar 2000 de cuvinte
3,uitate la filme cu subtitrare in romana cu atentie
4 ,asculta in japoneza dar cu versuri in romana
5,comunica cate putin in limba aia    
6,alcatuieste propoziti

#11
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Am un dictionar electronic japonez-englez (cred ca e chiar mai mult decat un dictionar). E model Sharp PW-A8700. Daca intereseaza pe cineva, astept mesaj privat
http://auctions.c.yi...ar0gnn15937.jpg

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ar trebui postat pe Yahoo Auctions insa meh...

Majoritatea au pe Line un cont pe post de dictionar JP-EN.
Astea erau folositoare acum vreo 10 ani

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Așa e, dicționarelor electronice le-a trecut vremea. Erau bune atunci cînd alternativa era dicționarul pe hîrtie. Acum lumea are acces la internet, trebuie doar să-ți alegi dicționarul (gratuit!) care-ți place.

#14
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Am gasit o metoda excelenta pentru punerea bazelor limbii japoneze. Datorita ei, deja stiu sa alcatuiesc propozitii simple in aceasta limba.
Se pare ca nu ma lasa sa postez linkul, dar e simplu de gasit pe youtube: Michel Thomas, japanese.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CcJ8KuuhvBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by JoAnneVanHeff, 18 August 2016 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate