Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Statueta veche de 23.000 de ani, descoperita in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J5Jc6m03V-k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa: http://www.cunoastel...-romania-video/
   http://adevaruldespr...-romania-video/

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Iliescule, tu esti?

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Roxin face emisiuni interesante , cercetari , este sustinut si din afara.
Arheologic Ro nu e studiata nici 20% , multe situri sunt devalizate de tractoristi.si boschetari., guvernul isi bate joc de istorie stiu mai bine strainii despre trecutul de pe aceste teritorii.

Au fost cazuri de piese de valoare descoperite de amatori au iesit din tara si statul le-a recuperat cu sume de genul 5 mil de USD.

  Multi contesta si fac misto dar cred ca dovezile in urma cercetarilor facute de savanti straini ar trebui luate in considerare.In Oltenia s-au gasit cele mai vechi oase de om predecesor omului modern 37 000 de ani).Tablitele de la Tartaria si vestigiile de la Cucuteni dovedesc ca in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic scrisul exista cu 2000-3500 de ani inaintea sumerienilor.

Nu cred ca trebuie interpretat pe ideea ca vrem sa ne incordam muschiul de roman pt ca nu despre asta ar fi vorba.Cei care contesta munca si afirmatiile acestor oameni ar trebui sa studieze ultima glaciatiune si sa vada ca la sfarsitul ei aceste teritorii au fost cele mai propice dezvoltarii vietii in Europa de unde s-a populat intregul continent.

Edited by unucelalalt, 19 October 2015 - 22:31.


#4
coradux

coradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 04.12.2014

View Postunucelalalt, on 19 octombrie 2015 - 22:30, said:

Roxin face emisiuni interesante , cercetari , este sustinut si din afara.
Arheologic Ro nu e studiata nici 20% , multe situri sunt devalizate de tractoristi.si boschetari., guvernul isi bate joc de istorie stiu mai bine strainii despre trecutul de pe aceste teritorii.

Au fost cazuri de piese de valoare descoperite de amatori au iesit din tara si statul le-a recuperat cu sume de genul 5 mil de USD.

  Multi contesta si fac misto dar cred ca dovezile in urma cercetarilor facute de savanti straini ar trebui luate in considerare.In Oltenia s-au gasit cele mai vechi oase de om predecesor omului modern 37 000 de ani).Tablitele de la Tartaria si vestigiile de la Cucuteni dovedesc ca in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic scrisul exista cu 2000-3500 de ani inaintea sumerienilor.

Nu cred ca trebuie interpretat pe ideea ca vrem sa ne incordam muschiul de roman pt ca nu despre asta ar fi vorba.Cei care contesta munca si afirmatiile acestor oameni ar trebui sa studieze ultima glaciatiune si sa vada ca la sfarsitul ei aceste teritorii au fost cele mai propice dezvoltarii vietii in Europa de unde s-a populat intregul continent.
Când te conduce Ponta normal că faci mișto când cineva sugerează că am fi vreun neam ales.

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Trebuie sa fii mare fanfaron sa crezi ca ai sange de faraon.Au trecut atatia pe aici incat suntem mai corciti ca maidanezii .
Popoarele toate au avut perioade de glorie si decadere , nu mosteneste nimeni pamantul.

In unele cazuri insa istoria a fost falsificata din varii motive si de diversi . Si avem pe tema asta multi neghiobi care nu accepta lucruri evidente si dovedite de altii nu de romani.
Cand vin de ex oameni de talie care au umblat prin Biblioteca Vaticanului 17 ani si nu e singur si spune ceva ce contesti inseamna ca esti un veritabil antineamului tau.

Miceal a fost seful consilierilor papei si consilier.Unii incep sa mai dea din casa la batranete sau din alte motive.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mU203ufRPpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unucelalalt, 19 October 2015 - 23:26.


#6
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postunucelalalt, on 19 octombrie 2015 - 22:30, said:

In Oltenia s-au gasit cele mai vechi oase de om predecesor omului modern 37 000 de ani).Tablitele de la Tartaria si vestigiile de la Cucuteni dovedesc ca in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic scrisul exista cu 2000-3500 de ani inaintea sumerienilor.
Ai dreaq românii astia ce destepti au fost stramosii lor si ce "inteligenti" sunt urmasii...Maine-poimaine or sa descopere in Oltenia si oasele lui Adam si ale Evei, ca doar si aia au fost tot stramosi ai românilor.

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Vreau sa le mai salt eu inima oltenilor ca-s moldovan si am spus prea multe bancuri cu ei , sa ma rascumpar.

#8
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postunucelalalt, on 19 octombrie 2015 - 23:24, said:

Unii incep sa mai dea din casa la batranete sau din alte motive.
Se numește Alzheimer (demență senilă).

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Studiaza-l pe individ pt ca e un tip f interesant . E pe youtube.
Si mai am de astia.

Edited by unucelalalt, 20 October 2015 - 00:12.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postcristi_71, on 19 octombrie 2015 - 23:54, said:

Ai dreaq românii astia ce destepti au fost stramosii lor si ce "inteligenti" sunt urmasii...Maine-poimaine or sa descopere in Oltenia si oasele lui Adam si ale Evei, ca doar si aia au fost tot stramosi ai românilor.

Mey ...eu am auzit ca s-ar fi gasit osul lui Adam , printre oasele bazinului Evei  Insusi Roxin l-ar fi scos de acolo si odata cu el , un prunc nenascut din care se trag toti Egiptenii , Grecii , Romanii , Avarii , Avizii , Guvizii ...si alte neamuri .
O fi adevarat ? Cu Roxin asta nu stii la ce sa te astepti niciodata. Auzisem de la o cunostinta cumuna ( a mea si a lui Roxin , ca nu am avut onoarea sa il cunosc personal pe imbecil ) , ca acum studiaza posibilitatea ca Dacii sa fi fost extraterestri si ca opincile lor erau de fapt niste placi antigravitationale cu care calatoreau in spatiul interstelar.

Edited by JurasikMan, 20 October 2015 - 09:20.


#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu-l apar pe Roxin dar el nu este om de stiinta.Este un scriitor care face cunoscut ce studiaza altii.
E clar ca toate pe lume au si o politica comerciala dar toti trebuie sa si traiasca , la inceput totul a fost teorie.Unii au murit declarati nebuni si abia dupa decenii au fost facute dovezi ale teoriilor.
Nu trebuie sa tratezi nimic ca pe un adevar absolut sau ca pe o prostie , fiecare are un filtru mai performant sau nu iar parerile sunt legale .
Nu toti oamenii de stiinta au onoarea sa recunoasca descoperirile recente si dovedite pt ca unii au orgolii , altii interese , altii sunt la mana altor puteri.
In afara de asta unele lucruri care le spun nebunii sunt adevarate , altii  nu spun adevarul pt a nu fi luati drept nebuni.
Nu uita ca nimeni nu e perfect si chiar si cei pe care ii iubesti mai sar calul dar nu ii ataci personal.
Pune si tu cap la cap si alte surse.Vezi ca Papa a declarat ca nu este imposibil ca civilizatiile extraterestre sa existe si chiar sa ia contactul cu noi.Fata in fata cu dogma bisericii asta e cava nemaintalnit si de neconceput din gura unui asemenea personaj.Nu cumva stie mai multe?Oare nu pregateste un teren , nu-si ia masuri de siguranta?

Edited by unucelalalt, 20 October 2015 - 14:45.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa iti explic de ce il urasc la propriu pe Roxin :
- Roxin are o afacere care speculeaza dorinta prostilor de a se simti speciali.
- Roxin vinde tricouri cu moaca lui Deceneu si chiloti cu design dacic care ar fi fost purtati de Burebista si Decebal ;
- Roxin face un enorm deserviciu promovand o tampenie , pentru ca noi avem oricum probleme cand vine vorba de inaintasii nostri. Practic avem o bafta chioara ca existam in forma actuala ca natiune . Vine Roxin si fabrica un rahat de ereditate care poate fi combatut foarte usor de oricine si in momentul in care tu , ca roman , accepti minciuna asta si vine un ungur si iti tranteste cateva dovezi istorice ca nu-i cum zici tu , tot ce tine de ereditatea ta ca si roman pica in derizoriu . Intelegi ? Sa aperi prost o cauza inseamna sa faci un deserviciu cauzei .
- intelegi de ce Roxin trebuie impuscat in cap in piata publica si familia lui sa suporte costul glontului  ? Intelegi de ce trebuie sa aiba soarta Elodiei ? Pentru ca minciunile si dezinformarile lui nu sunt nevinovate si nici lipsite de importanta. Creaza o ereditate falsa si o promoveaza in randurile imbecililor care nu au citit in viata lor o carte de istorie si ereditatea aia poate fi imediat trantita de pamant cu un minim de dovezi arheologice.
- Iti convine sau nu , singurul studiu de paleogenetica facut vreodata ne da mai mult greci amestecati cu turci , decat daci sau romani .
- practic nu exista nici o dovada ca ne tragem din aia mai sus mentionati . Stim ca la un moment dat , tracii au locuit pe aici . Tot la un moment dat si slavii au locuit pe aici ( si i-au kilarit pe toti tracii si romanii ramasi ca sa le cotzaneasca nevestele . Cand au plecat aia , romanii erau in declin cu imperiul lor cu tot iar tracii aproape ca au suferit o extinctie , ramanand mai mult pe teritoriul Bulgariei de astazi decat prin partile Romaniei.
- acum intelegi ca ce face Roxin este o crima  si ca ar trebui interzis de catre autoritati ?
- radacinile daco-romane au fost  comandate de Ceausescu pentru ca trebuia sa ne delimitam de slavii care ne inconjurau si diferenta de limbaj nu era indeajuns . Si da , Ceausescu a fost mai patriot si mai nationalist decat toate gunoaiele astea democratice care ne conduc in zilele noastre in ciuda tampeniilor pe care le-a facut  pentru ca era prost .

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ai dreptate , nu in toate.In parte repeti ce zic eu mai sus dar cred ca n-ai citit.
Daca tu te iei de un om la
modul personal ca vinde tricouri fara curcubeu eu ma retrag.

In alte topicuri romanii vor sa-i ucida pe unguri ca vand ia romaneasca in tot felul de modele.Pai daca noi nu vrem sa vindem simbolurile romanesti si purtam capete de morti si alte insemne satanice de ce mai contestam legea Wiessel?

Cu ungurii nu am nimic dar ei isi cunosc istoria asa bine incat idolatrizeaza un Horty sau un Attila care a fost un salbatic si a murit beat.Ei nu stiu ca noi cu sute poate mii de ani inainte de Attila la Sarmisegetusa aveam o academie cunostem si studiam astronomia iar ei in 454 nu mancau mancare gatita .
La 16 ani dupa moartea lui triburile erau dizolvate in Bulgaria de azi si dupa 16 ani li s-a pierdut urma si neamul.Astea nu le zice Roxin.Ei nu stiu sau nu vor sa stie?
Iar daca e sa vrb de locuitorii teritoriilor noastre de azi cauta la greci , romani , bulgari.Nu te lua dupa Roxin ca faci cea mai mare greseala.

#14
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJurasikMan, on 20 octombrie 2015 - 16:46, said:

Sa iti explic de ce il urasc la propriu pe Roxin :
- Roxin are o afacere care speculeaza dorinta prostilor de a se simti speciali.
- Roxin vinde tricouri cu moaca lui Deceneu si chiloti cu design dacic care ar fi fost purtati de Burebista si Decebal ;
- Roxin face un enorm deserviciu promovand o tampenie , pentru ca noi avem oricum probleme cand vine vorba de inaintasii nostri. Practic avem o bafta chioara ca existam in forma actuala ca natiune . Vine Roxin si fabrica un rahat de ereditate care poate fi combatut foarte usor de oricine si in momentul in care tu , ca roman , accepti minciuna asta si vine un ungur si iti tranteste cateva dovezi istorice ca nu-i cum zici tu , tot ce tine de ereditatea ta ca si roman pica in derizoriu . Intelegi ? Sa aperi prost o cauza inseamna sa faci un deserviciu cauzei .
- intelegi de ce Roxin trebuie impuscat in cap in piata publica si familia lui sa suporte costul glontului  ? Intelegi de ce trebuie sa aiba soarta Elodiei ? Pentru ca minciunile si dezinformarile lui nu sunt nevinovate si nici lipsite de importanta. Creaza o ereditate falsa si o promoveaza in randurile imbecililor care nu au citit in viata lor o carte de istorie si ereditatea aia poate fi imediat trantita de pamant cu un minim de dovezi arheologice.
- Iti convine sau nu , singurul studiu de paleogenetica facut vreodata ne da mai mult greci amestecati cu turci , decat daci sau romani .
- practic nu exista nici o dovada ca ne tragem din aia mai sus mentionati . Stim ca la un moment dat , tracii au locuit pe aici . Tot la un moment dat si slavii au locuit pe aici ( si i-au kilarit pe toti tracii si romanii ramasi ca sa le cotzaneasca nevestele . Cand au plecat aia , romanii erau in declin cu imperiul lor cu tot iar tracii aproape ca au suferit o extinctie , ramanand mai mult pe teritoriul Bulgariei de astazi decat prin partile Romaniei.
- acum intelegi ca ce face Roxin este o crima  si ca ar trebui interzis de catre autoritati ?
- radacinile daco-romane au fost  comandate de Ceausescu pentru ca trebuia sa ne delimitam de slavii care ne inconjurau si diferenta de limbaj nu era indeajuns . Si da , Ceausescu a fost mai patriot si mai nationalist decat toate gunoaiele astea democratice care ne conduc in zilele noastre in ciuda tampeniilor pe care le-a facut  pentru ca era prost .
Eu cred ca adminul ar trebui sa ia atitudine vis a vis de postul tau. Ca nu esti de acord e o treaba, dar sa vorbesti in felul asta despre un om care nu cred ca te-a deranjat cu ceva, nu e normal. In ceea ce priveste interzicerea cuiva, nu ti se pare ca ai mentalitate de comunist? Nu te obliga nimeni sa urmaresti documentarele lui Roxin.

Ca sa nu mai spun ca emisiunea de mai sus, despre statueta descoperita anul acesta, nu este despre daci, nici macar nu ai avut curiozitatea sa urmaresti despre ce vorbesc oamenii aia dar te-ai aruncat la insulte.

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce va face sau nu adminul este fix treaba lui . O va face indiferent de ce cred eu sau de ce crezi tu . Aceste miscari ( ma refer la cea dezvoltata de Roxin ) , care inflameaza subiecte sensibile si asta doar pentru propriul succes financiar , ar trebui sa beneficieze de atentia sporita a autoritatilor . " Afacerea " cu dacii a lui Roxin nu este o chestie nevinovata. Este o afacere tipic americana , cu organizare de intalniri , cu excursii sponsorizate , cu o industrie de suveniruri extrem de bine dezvoltata , cu emisiuni sponsorizate pe televiziuni tot mai puternic promovate. Este o promovare agresiva si o inducere in eroare nesustinuta de nici un istoric care se respecta . Din punctul meu de vedere omul este un puscariabil . Locul lui este departe de societatea pe care o poate manipula ( foarte abil ...este drept ) . Societatea trebuie sa ii apere pe prosti de ei insisi . O face in foarte multe cazuri dar se uita in alta parte cend vine vorba despre interese obscure.
In ultimii 20 de ani sunt foarte putine atentate la stabilitatea si siguranta statului roman de gravitatea celui inceput de preudoistoricul Roxin . Ca intelege sau nu ce face conteaza mai putin . Conteaza faptul ca ireparabilul pare sa se produca si nimeni nu ia masuri.
Legat de reportaj .... apar fracturi logice pe care doar cine nu vrea nu le sesizeaza. Descoperitorul spune cu subiect si predicat ca aceste statuete sunt extrem de des intalnite in toata europa si in zona rusiei , ba mai mult sunt si mai vechi decat asta gasita la noi cu peste 5000 de ani. Deci ...unde-i senzationalul descoperirii . Se certifica ca ...acum mai bine de 20000 de ani ....traiau si pe la noi oameni ...cum traiau prin toata eurasia ..ta-na-na ...senzational , marca Roxin !

Edited by JurasikMan, 20 October 2015 - 18:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate