Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Mercedes Benz SLK 350 / C Class C280

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#73
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,940
  • Înscris: 15.06.2007
Mi se pare incredibil sa se rupa distributia .. asta inseamna ca pe cartea de service nu a fost trecuta  interventia, sau a fost neglijata de fostul proprietar. Aia nu se rupe de proasta ce este, mai ales la marca aia.

#74
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Pe principiul asta am cumparat si eu masina cu distributie pe lant... Dinti la axele cu came sau tocit si lantul a sarit de la punct. Cand lantul sare de la punct strica cam tot motorul.
UIte dinti tociti ...
http://imgur.com/a/06Pcj

#75
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,940
  • Înscris: 15.06.2007
Parca existau niste modele mai demult care aveau distributia din angrenaje de roti dintate.  Ca la mecanismul unui ceas.

#76
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
La m271 este single chain iar la m272 este double chain. Nu am vazut asa ceva insa sunt curios cum rezista rotiile dintate in timp.
Am cumparat 2xfiltre gaz stare lichida si unul stare gazoasa, filtru de ulei Bosch si ulei Shell pentru slk 350 cat de curand o sa le schimb. Pana atunci trebuie sa inlocuiesc un brat dreapta si tot atunci am sa ii rog sa imi schimbe si arcul.

#77
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

 tfmercedez, on 08 februarie 2016 - 10:40, said:

Parca existau niste modele mai demult care aveau distributia din angrenaje de roti dintate.  Ca la mecanismul unui ceas.

2.5 TDI R5 de la VAG e asa. Pe pinioane.

#78
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Foarte interesant motorul, pag 12.

Attached Files



#79
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Am schimbat filtrele gpl la slk si ce diferenta... am sa le schimb la 5k mile de acum.

#80
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Sa vad cat o sa coste eroarea asta p0015

Attached Files

  • Attached File  IMG1.jpg   81.87K   48 downloads


#81
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Am reparat slk-ul eroarea este data de un senzor de pe cama evacuare. Chiar daca zice ca este dreapta de fapt este senzorul din stanga cum te uite la masina din fata. Bine ca nu este cel din dreapta pentru ca trebuia sa dau jos pompa servo.
Am curatat si uleiul ce era in mufe si acum este ok, am sters eroarea, am mers la o tura  si este ok

Attached Files



#82
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
A sosit bratul la slk zici ca este de aro =))
http://imgur.com/a/3TG0b

#83
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
In sfarsit a schimbat mecanicul braul si arcul plus facut geometria, alta viata.
Am schimbat uleiul la prietenul meu in slk 55 amg dupa care am schimbat uleiul si la slk meu

Attached Files


Edited by i860, 16 February 2016 - 19:13.


#84
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Chestia aia care seamana cu o pompa la ce e folosita?

#85
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Cu aia scot uleiul din masina, da este o pompa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wawzok1uzdE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Pentru ca am neglijat-o aproape 2 luni azi am spalat jucaria,ceruit,facut scaunele de piele, facut jantele, scanat de erori, maine sper sa imi vina bujiile.

Attached Files



#87
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,940
  • Înscris: 15.06.2007

 closchkutza, on 17 februarie 2016 - 21:25, said:

Chestia aia care seamana cu o pompa la ce e folosita?
Eu ma uitam la aia ca pare o chestie de vacuum. Apoi ma gandeam, ba astia chiar au schimbat uleiu' acasa?
Mda,  ca asa a zis mai sus. Se pare ca orice plastic e mai ieftin decat manopera  pentru orice.  La noi cu 20 de lei iti schimba oricine  uleiul. Hai30.
Buba este, ca ce dracu faci cu el dupa? Unde umbli sa-l arunci daca l-ai schimbat singur acasa?

Cati litri de ulei au intrat in SLK55AMG?

De cate ori citesc topicul asta, mi se face pofta de o masina serioasa, dar repede ma trezesc la realitate, ca traiesc in romania , si ca aici taxele te omoara.
Mi-as dori un W140.... visul copilariei mele.

#88
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Ce ai zis asta este cu pluta rau =)))
Pompa am cumparat acum cativa ani cand aveam smart roadster, trompeta aia de masina nu are buso la baie de ulei si trebuie extras uleiul cu o pompa de asta, de atunci numai asa am schimbat uleiul la toate masinile mele, a lui fratele meu, prieteni. Si-a scos bani de mult.
Aici unde stam noi nu vorbesc de orase mai mari, numai ca sa iti schime uleiul ( ulei si filtru adus de tine ca nu vrei sa iti bage ulei de rapita in motor) ma costa £30 de lire, pompa a costat £45.00 fa si tu un calcul.
La reprezentanta numai asa schimba uleiul cu extractor de ulei. La slk 55 amg nu se recomanda sa faci extractie insa o gramada faca asa. SLK 55 amg are doua busoane pe baia de ulei, unul in fata si unul in spate si se recomanda sa scoti ambele busoane, Noi am extras 7.4 l de ulei din 8l 0.6 sunt ramasi in motor sau consumati, la slk 55 amg este NORMAL un consum de 1l lal 1600km, depinde cum ii dai pe cocoasa.
Uleiul este dus la un centru de reciclare, 4 minute de condus cu masina. Ultima data m-am facut si cu o cutie de scule, vroia unul sa o arunce, o bijuterie de lada de scule.
In slk55amg intra tot 8l ca si la slk 350, la slk 200 5.5l la c class 5.5l.
Nici aici nu este ieftin sa se poate mai usor ca in ro.

#89
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,940
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu cat de stralucita este solutia cu extrasul uleiului pe sus.. daca este ºpan.. ala ramane pe fund si in filtru.  Busonul deobicei are si un magnet ca sa retina eventualele pilituri  pe el ca sa nu circule prin motor.
Oricum , iti doresc multa satisfactie si placere la volan.
Ai unde sa-i dai viteza ,  ca in UK nu-i ca-n Germania. Si am auzit ca  e plin de camere video.

Edited by tfmercedez, 18 February 2016 - 23:42.


#90
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Uite buletinul service de la MB. Spanul este retinut in filtrul de ulei. Insa daca ai span nici schimbul de ulei pe la buson nu te salveaza. Dupa cum ziceam smart roaster nu are buson din fabrica si tarareata cand am vandut-o avea 160k km pentru un motor de 0.8l a dus bine.
Nu am unde sa ii dau, am cateva drumuri mai ocolitoare unde o pisc un pic, ieri am test noul franele cu noul arc si brat, inainte facea un pic balans la frana brusca insa acum de la 160km la 35km nimic. Ii place si lui asta mic viteza =))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wYfc3jiDMLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate