Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Digi si Pro FM-Concurs 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
SMS-urile catre 1872 trimise din reteaua Digi.Mobil apar in desfasuraorul pe noiembrie ca ‘SMS NR SCURT MediaSatcost 0,05EUR+TVA.

(i)
Pe de o parte din magazinul Digi mi-au spus ca sunt gratuie, fiind la costul SMS-urilor in retea. Pe de alta, a gasit cineva un asemenea tarif standard pentru SMS-uri, chiar nationale, trimise din Digi.Mobil? Fiindca in Regulament spune ca se aplica tariful standard, nu unul premium. Tariful scris acolo corespunde cu cel pentru SMS-uri trimise din Orange sau Vodafone, eu unul nici nu am stiut ca pot fi trimise si din Digi.Mobil pana nu mi-au zis din magazinul Digi.

(ii)
Eu am foarte putine SMS-uri trimise pentru tombola, dar ma intreb oare ce vor face ‘argesenii’ care au trimis sute (am auzit pomenita cifra de 700) pe zi? Si-au asigurat castigurile, da’… Totusi e posibil sa fi iesit in avantaj chiar si asa. 700 SMS-uri × 0,05EUR/SMS × 4,50LEI/EUR, adaugat TVA, da pana in 200LEI/zi ‘lucrativa’. Castigul telefon + abonament pe 12 luni poate ajunge cam la 1200LEI. Personal preferam de departe ca RDS sa faca ordine si sa anuleze inscrierile multiple (impreuna cu anularea+reportarea premiilor obtinute astfel).


In alta ordine de idei, a gasit cineva pe undeva publicati castigatorii pentru 11 si 12 noiembrie (2 zile × 3)? Dar castigatorii premiilor reportate (trebuiau sa fie 4)? Dar ceva vesti ca s-ar fi extras si rezerve? (In 13 noiembrie au anuntat numerele de ordine pentru tragerea obisnuita + reporturi, dar nu am auzit nimic de rezerve.)

#56
sorin1985

sorin1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 10.01.2012
La mine pe luna octombrie nu au aparut SMS-urile in factura. Pe luna noiembrie au aparut facturate cu 5 centi. Nu am trimis multe SMS-uri si ma asteptam la o astfel de facturare. Eu am facut sesizare din timpul concursului ca sistemul de alegere al castigatorilor este defectuos dar nu am primit nici un raspuns pana acum. Zilele trecute l-am intrebat pe DigiHelper de sesizare dar desi concursul s-a terminat de mai bine de o luna "sesizarea este in continuare verificata din partea noastra". A fost o problema dar nu cred ca si-o vor asuma.

Edited by sorin1985, 20 December 2015 - 12:57.


#57
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
La mine au aparut, pe noiembrie, cu 5centi+TVA, dar nu ma asteptam conform cu ceea ce mi-au zis din magazin. Eu nici nu stiam ca pot participa, de regula numerele scurte nu pot fi apelate din Digi iar raport de livrare nu vine. In fine, ceva maruntis cat a venit, nu mai conteaza, mai ales ca in Regulament scrie de 0,062EUR/SMS TVA inclus.

Intrebarea care ramane este insa: e corect? Si ce tarife practica de fapt RDS? Fiindca pe <http://www.rcs-rds.r...i_mobil_optim_2> zice ‘TARIFE SMS’/ ‘Alte retele nationale [deci inclusiv MediaSat sau ce-o fi] de telefonie mobila’ 0.0124EUR/SMS TVA inclus iar in Regulament zice ‘tarif normal’ nu ‘premium/special’.

#58
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pe factura de luna asta (aparuta azi in digicare) am cu minus traficul de sms-uri din noiembrie (cel cu sms-urile pt concursul 4g)...

erau ~2 euro atunci si acum am nimus vreo 11 lei... nu am fost atent la tva/non tva 20/24%... dar pare suma aia...

Deci au fost gratis :P

#59
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Pe factura de luna asta am stornare de trafic pe noiembrie, dar dupa socoteala mea este exclusiv din motive de TVA.

Au stornat exact valoarea cu TVA a intregului trafic (pe noiembrie) din factura anterioara, care fusese facturat in ianuarie dar cu TVA 24%, si au refacturat absolut tot traficul noiembrie + decembrie cu TVA 20%. Atentie ca liniile cu traficul se refera la o perioada de 2 luni. Am socotit ca iese exact traficul in EUR (fara TVA) din desfasuratoarele pe cele 2 luni - cu tot cu SMS-urile de 0,05EUR - convertit la cursul din factura noua si apoi aplicat TVA 20%.

#60
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Pana la urma se vede ca SMS-urile acelea trebuiau sa fie 0 sau 1 cent + TVA <http://economie.hotn...nui-concurs.htm> (multumesc colegului @adicontakt pentru link). Probabil o sa imi returneze si mie ceva maruntis. Topic dedicat acestei stiri <http://forum.softped...-numere-scurte/>.

Ce ramane sa ma deranjeze este ca de aici ies in mare castig tot cei ce au abuzat si au trimis 700 SMS-uri pe zi de pe cine stie cate numere (700×0,05EUR + TVA 24% cat era = cam 190LEI/zi, inmultit cu cine stie cate numere de telefon or fi folosit)… RDS nu pare sa fi facut nimic pentru a sanctiona acele abuzuri, iar respectivii dupa ce ca ‘si-au tras’ o mare parte din premii acum primesc inapoi banii pe SMS-uri (ceea ce pana la urma nu e incorect, fiindca Regulamentul pomenea de tarife ‘standard’ si RDS nu are tarife ‘standard’ de 5 centi/SMS + TVA). De altfel cred ca reclamatia (repet, oarecum indreptatita) la ANCOM de la acestia a venit si nu de la cei ce au fost taxati (cam incorect, cei drept) cu ceva maruntis.

Edited by sags, 19 May 2016 - 20:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate