Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

acees la alt calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Vreau sa am acces la una alt calculator
1. Folosind dialup networking din windows
1.1 Ce tip de server trebuie sa aleg(in setarile de la "network components/server type"...)
2.2Ce setari in general trebuie sa stabilesc(pt. server si client)
2.3 Daca stabilesc unul din calculatoare ca fiind server,poate fi folosit concomitent si pe post de client ?(legatura in ambele sensuri)
2. Prin internet
2.1Ce soft pot sa folosesc
2.2 Este mai ieftin?;ce dezavantaje-avantaje am
3. Cre este solutia optima si cu ce soft
Multumesc

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
ceri cam multe intr-un singur post in care nu oferi informatii suficiente ... sau cel putin eu nu am timp sa-ti povestesc despre toate posibilitatile de a stabili o retea peer-to-peer pe diverse infrastructuri de comunicatii. Da macar informatii despre sistemele de operare ale calculatoarelor si spune ce anume doresti sa faci pe calculatorul la care doresti sa ai acces .... e vorba de accesibilitatea resurselor ....

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Scuze, dar nu mi-am dat seama de complexitatea problemei pe care vreau sa o rezolv.
In nici un caz nu ma intereseaza teoria asa incit sper sa pot rezolva chestiunea in cauza fara sa cunosc prea multe despre "o retea peer-to-peer pe diverse infrastructuri de comunicatii"...oricum imi place cum suna fraza si cu prima ocazie o s-o folosesc.

Problema: Vreau full acces(read/write/executie programe...ca si cind as lucra pe propriul calculator) la un calculator de la distanta accesat prin:
1. internet(probabil iese mai ieftin la Romtelecom,dar depind de calitatea legaturii..)
2. direct prin linia telefonica-cea mai simpla varianta in acest caz mi se pare Dial-up networking
Sistemele de operare sunt Windows
Multumesc
Intrebari:
1. Ce setari trebuiesc facute pt. Dial-up networking ?
2.Intrucit unul din calculatoare trebuie obligatoriu setat ca network server,cel de-al doilea poate fi facut si el network server?--as avea acees la informatii indiferent la care din cele doua calculatoare as fi.
3. Ce varianta internet sau direct imi recomandati ?
4. Ce soft imi ofera facilitati in plus fata de Dial-up networking ?

#4
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Pentru ceea ce vrei, dpdv legatura ai doar 2 solutii viabile:

1. internet prin cablu
2. linie telefonica dedicata

Mai sint si alte solutii, dar nerecomandate.

Pentru a avea acces complet din Windows studiaza Terminal Service. Si evident, iasa din discutie Windows 9x/ME...  :) Ceea ce vrei se face din Windows 2000/XP

PS. Daca vrei sa faci asta din Linux, lucrurile sint BANALE... :oK:  :)

#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
bibicu >> o prima observatie : daca vrea sa faca din Linux lucrurile astea ... nu sint chiar banale ... incearca tu sa configurezi un Linux sa accepte conexiuni RDP (Microsoft protocol ... shit !) pentru a executa un MS Term Services client ... bleah ! pentru asta exista ICA si clientii ICA ... (prietenii stiu de  ce !)

Acum ... s-o luam domol ....
Ceea ce doresti tu sa faci pe calculatorul "remote" (numim asa calculatorul aflat la distanta), anume operatii de citire / scriere / executie programe, etc ..., se rezolva utilizind facilitatile oferite de Terminal Services, disponibil pentru Win2K Server, Win2K AdvServer, WinNT4.0 TS Edition. Ok ... Trebuie mentionat faptul ca serviciile Terminal, pentru Win se licentiaza separat de licentele sistemului de operare (asa zisele CAL-uri). Exista si facilitatea de Remote Desktop existenta pe WinXP, dar nu iti ofera toate posibilitatile oferite de TS.
Instalind TS pe un server Win2K, vei putea accesa masina respectiva prin intermediul unui client specializat (Terminal Services Client, disponibil free pentru download pe siteul Microsoft) si vei putea lucra efectiv pe masina Win2K de la distanta, pentru aceasta fiind necesara o conexiune IP cu o largime de banda minima de 19.200 bps (pentru a lucra cit de cit civilizat ...). In termeni nu foarte tehnici, aceste servicii terminal asigura existenta unei "masini virtuale" pentru tine, utilizatorul aflat la distanta, iar clientul TS asigura transportul ecranului masinii virtuale catre masina ta si transportul evenimentelor mouse si keyboard de la masina ta catre masina virtuala (serverul TS), totul executindu-se pe serverul Win2K + TS. Solutia are si citeva mici probleme (ai vazut produs MS fara bug-uri ? nu cred ...), in special legate de maparea discurilor locale si de imprimare, dar acestea pot fi eliminate (se face o analiza a fiecarei situatii in parte ... ).
Exista si o solutie mult mai frumoasa (ba chiar pot spune ca este extraordinara ...) oferita de Citrix - METAFRAME ... dar despre asta ... altadata ...
Acum, ca am povestit cite ceva despre modalitatile in care poti lucra "de la distanta" pe un computer dotat cu Win si cele ce mai sint necesare ... sa vedem ce anume ai nevoie in materie de conectivitate pentru atingerea scopului tau ... ai nevoie de o conexiune intre masina ta si masina care ofera servicii TS. O conexiune care poate fi realizata intr-o multitudine de forme ... protocolul utilizat trebuie sa fie IP, clientul TS foloseste protocol RDP peste IP pentru comunicatia de care vorbeam (respectiv protocol ICA peste IP pentru Citrix Metaframe). Dat fiind faptul ca ai nevoie de minimum 19200 bps pentru fiecare conexiune TS, poti sa-ti evaluezi si tu necesarul de banda, in functie de cite conexiuni doresti sa realizezi. In principiu, o conexiune dedicata (dial-up) de 56 Kbps e OK pentru un client TS (daca ai posibilitatea de mai mult ... e mai bine ... dar ... vezi tu). Eu iti recomand sa realizezi o conexiune dedicata pentru asa ceva (modem + linie telefonica + servicii RAS pe server, respectiv modem + linie telefonica + client TS pe statie), sau sa creezi un VPN peste net, daca ai largime de banda decenta pentru cele doua locatii .... Ce vei alege este functie de multe aspecte ce trebuiesc luate in calcul ... timpul de conectare (e nevoie de conectare permanenta sau nu, variabilitatea largimii de banda oferite de diversi provideri, etc ... etc ...).
Hm ... sper sa te fi lamrit intr-o anumita masura ... dar sa revii cu intrebari, pentru ca sint multe aspecte de dicutat ...
Si inca ceva ... daca vii cu kestii de genul : "In nici un caz nu ma intereseaza teoria asa incit sper sa pot rezolva chestiunea in cauza fara sa cunosc prea multe" ... mi-e teama ca n-ai sa reusesti prea multe ... nu cred ca o kestie destul de complexa (pentru unii :) ) cum e aceasta o poti realiza fara sa cunosti cit de cit teoria ... macar sa intelegi ce se intimpla acolo ...

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Multumesc pt.raspusuri insa nu-mi permit decit win98se;
Problema care a aparut la dial up networking,reusesc sa fac legatura cu serverul dar nu stiu unde sa "vad"folderul seruit de pe server;nu-mi apare in network(Can not browse the network)

#7
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
danb1961 >> explica-mi, te rog, ce vrei sa spui cu "dial up netorking" ? O masina Win98SE se conecteaza prin dial-up la o masina rulind ce sistem de operare ?

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Un windows 98  SE  la un windows SE
Dial up netwarking este o optiune prezenta in windows ce teoretic imi permite accesul la alt calculator aflat la distanta ,prin linia telefonica fara sa fie necesara o legatura prin internet.
Am reusit sa   stabilesc legatura intre cele 2 calc. unul din ele fiind setat ca fiind network server(optiune prezenta in windows ) dar pe calculatorul client (de pe care accesez serverul) nu vad informatia sheruita de  pe server);  daca ma duc pe Network Neighborhood /entire network imida un mesaj de eroare "unable to browse the network
Am deci legatura fizica intre calc. dar nu pot sa vad inf. dorita

#9
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
patesti asa ceva pentru ca nu ai NetBIOS >> IP >> PPP. Mergi la search si da-i cautare dupa IP, nu dupa nume .... problema se va pastra, dat fiind faptul ca numele NetBIOS nu se transmit peste conexiunea ta PPP ...

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Multumesc pt. raspuns dar trebuie sa recunosc ca nu am inteles decit faptul ca problema nu are rezolvare.
PS De fapt unde gasesc acel search dupa ip... imi apare  probabil dupa conectarea cu celalat calculator ?

#11
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
nu ... e vorba de start -> find -> computer ....

#12
eagle

eagle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2003
Domne, ce-a mai simpla solutie, ce este drept nu am incercat-o ar fi PC Anywhere, Sigur o sa-ti placa, insa este destul de maricel si trebuie sa ai si ceva resurse.
Nu trebuie sa ai decat o linie telefonica conectata in modem si softul respectiv pe ambele PC.


Bafta...

#13
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Ce parere aveti de WinVNC???

#14
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
VNC e ok. Putintel cam lent uneori.

Am impresia ca in anumite situatii strica desktop-background-ul daca ruleaza ca server pe winxp.

Si un avantaj ar fi ca merge si in linux ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate