Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#991
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pui lambriul peste grinzi? Parca ziceai la un moment dat ca vrei sa amenajezi si podul...ca loc de depozitare, joaca. Asta inseamna ca faci o alta podina peste lambriu apoi?

#992
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
@DIY m-am gandit la metoda asta aseara, dar nu merge, sau cel putin nu imi place mie. Pentru ca ar insemna sa am intr-un capat lambriul intreg pe latime, iar in celalalt capat sa fie jumate de latime de exemplu. S-ar vedea rau de tot. Solutia asta merge cand pui un placaj dintr-o bucata, sau ceva mult mai lat, dar lambriule fiind toate inguste, paralele si lungi -- cred ca m-ar zgariia pe ochi.

#993
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna Innicia, daca si peretele si tavanul vor fi albe poate iei in considerare ce se foloseste intre plinta parchetului si perete, atunci cand este putin spatiu : putin mastic alb, care nu se crapa. Am folosit la plinta, cat si la niste mici denivelari de la marginea tocurilor usilor, neacoperite de marginea tocului (dar era de max 4-5mm).

Edited by denache, 23 March 2017 - 16:15.


#994
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postinnicia, on 23 martie 2017 - 13:57, said:

@DIY m-am gandit la metoda asta aseara, dar nu merge, sau cel putin nu imi place mie. Pentru ca ar insemna sa am intr-un capat lambriul intreg pe latime, iar in celalalt capat sa fie jumate de latime de exemplu. S-ar vedea rau de tot. Solutia asta merge cand pui un placaj dintr-o bucata, sau ceva mult mai lat, dar lambriule fiind toate inguste, paralele si lungi -- cred ca m-ar zgariia pe ochi.

Te referi la lambriul din poze? Eu n-am vazut acolo o diferenta asa de mare. In fine, asteptam pozele, cand o fi gata lucrarea.

Edited by DIY, 23 March 2017 - 17:31.


#995
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Am fost sa vedem usile. Sint superbe, dar vor merge inapoi la fabrica, pentru ca dunga orizontala de jos, nu a fost in discutii. Ma doare sufletul, dar o sa ma simt bine mai tarziu.

Attached Files


Edited by innicia, 25 March 2017 - 10:40.


#996
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Asta cu dunga e ca-n bancul cu bula. Arata foarte bine, de unde si cat ?

#997
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Nu stiu bancul, care e?
Usa este aprox 3200, nu stiu exact. De la TGG.


View Postthe_lion, on 23 martie 2017 - 08:59, said:

Pui lambriul peste grinzi? Parca ziceai la un moment dat ca vrei sa amenajezi si podul...ca loc de depozitare, joaca. Asta inseamna ca faci o alta podina peste lambriu apoi?

Da, punem lambriu, peste care va fi eps si osb, iar peste osb voi pune podeaua mansardei flotant sau cu lipici.

Ne am apucat ieri cu debaraua, sa ne facem mana si bine am facut, ca ne au venit idei bune. Tare s mandra! Azi in schimb nu am nici un chef, cu vremea de afara as sta in barlog toata ziua.

Attached Files


Edited by innicia, 25 March 2017 - 13:24.


#998
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu cred ca este cea mai fericita solutie.
Distanta dintre grinzi este destul de mare iar solicitarea in zonele dintre grinzi va fi pe lambriu. In timp ar putea ca acesta sa iasa din imbinarea nut-frder.

Edited by the_lion, 25 March 2017 - 14:29.


#999
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@innicia nici eu nu iti recomand o astfel de abordare....de ce vrei sa renunti la structura de 8x8 propusa de mine initial?
Pentru 2.71 mc (2.71*700 = 1897 lei) cat ar intra in structura de sustinere a dusumelii crezi ca merita riscul?

Attached Files



#1000
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postinnicia, on 25 martie 2017 - 13:23, said:

[...]Da, punem lambriu, peste care va fi eps si osb, iar peste osb voi pune podeaua mansardei flotant sau cu lipici.[...]

Oameni buni si dragi structurisit, cum puteti spune ca descarcarea eforturilor va fi pe lambriuri?! Cand initiatoarea mentioneaza si OSB-ul? Nu este prima data cand raman cu impresia ca OSB-ul este considerat ca fiind o "umplutura" cand, in fapt, trebuie luat in calcul atunci cand vorbim de rezistenta casei.

@ innicia : care este rolul acelui strat de EPS?

#1001
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Da, nu stiu ce sa zic. Eu am spus de mai multe ori care vor fi straturile pentru tavan si am ramas cu impresia ca e in regula. Lambriul are 19 mm iar osb luam de 20mm sau chiar mai mult. Nu e destul?

EPS-ul are rol izolator. Vor fi 2 straturi de 20 cm grosime de eps 100.

Am comandat peste 200 de baxuri, dar nu avem unde-l tine deocamdata, asa ca sta in depozit.

#1002
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Calculele de rezistenta se fac pentru un strat complet, in care se include si OSB-ul, ca parte din structura.
Spor la treaba!

Edited by DIY, 26 March 2017 - 18:53.


#1003
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Frumoasa treaba 3200 de lei usa de interior. Trebuie sa recunosc ca am vizitat destule magazine si siteuri dar la scorul asta nu am ajuns...

LE : sau poate e usa de intrare? Folosind pluralul m-am gandut ca e vorba de mai multe, deci de interior.

Edited by Bylly00, 26 March 2017 - 23:58.


#1004
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postinnicia, on 25 martie 2017 - 13:23, said:

Usa este aprox 3200, nu stiu exact. De la TGG.
ouch.
Posted Image
omg.
Cred ca ma apuc sa invat sa fac usi.

Edited by viotl, 27 March 2017 - 01:19.


#1005
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
E destul de greu sa coste 3200 RON o usa de interior la TGG, chiar si din stejar si cu capitel. Din discutiile mele cu ei o usa de genul asta costa cam 2100 RON, cu pervaz simplu.
Costa 300 RON doar vopsitul in alb.

Nu stiu de ce am totusi o retinere sa lucrez cu TGG, am fost la cele doua sedii ale lor si de fiecare data mi s-a parut ca trebuie sa ma rog de ei. Nici macar o oferta nu s-au sinchisit sa faca.

La capitolul customer service sunt mult in spatele Alpa Prest sau Pinum, dar la preturi sunt totusi mai buni.

#1006
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostDIY, on 26 martie 2017 - 18:52, said:

Calculele de rezistenta se fac pentru un strat complet, in care se include si OSB-ul, ca parte din structura.
Spor la treaba!

Bineinteles ca se include si OSB in calcul.
Poate ne spune @brawnie ce distanta este intre grinzile de la tavan. Asa, din poze, pare cel putin 80cm.
Faptul ca o sa fie si EPS in acel sandwich ajuta, dar sunt curios cum o sa fie prins. Sper ca nu prin EPS, direct in grinzile de la tavan.

View PostAlexR2007, on 27 martie 2017 - 06:23, said:

E destul de greu sa coste 3200 RON o usa de interior la TGG, chiar si din stejar si cu capitel. Din discutiile mele cu ei o usa de genul asta costa cam 2100 RON, cu pervaz simplu.
Costa 300 RON doar vopsitul in alb.

Nu stiu de ce am totusi o retinere sa lucrez cu TGG, am fost la cele doua sedii ale lor si de fiecare data mi s-a parut ca trebuie sa ma rog de ei. Nici macar o oferta nu s-au sinchisit sa faca.

La capitolul customer service sunt mult in spatele Alpa Prest sau Pinum, dar la preturi sunt totusi mai buni.

La TGG nu este asa de greu. Pretul este dat doar pt usa si toc. Daca adaugi captuseala si pervazele pe ambele fete, pretul creste (si creste bine daca ai ziduri groase). In plus, trebuie sa stii de la bun inceput ca faci usile la ei, pentru ca au un gol atipic de usa. Pt alte dimensiuni iti mai cer un plus de 15% pt fiecare dimensiune atipica (latime sau inaltime). Daca ai un gol diferit de cerintele lor si pe latime si pe inaltime deja te-ai scos cu 30% in plus.

#1007
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postinnicia, on 26 martie 2017 - 14:21, said:

[...]EPS-ul are rol izolator. Vor fi 2 straturi de 20 cm grosime de eps 100.[...]

Izolator termic catre un pod locuibil? Sau podul nu e locuibil ?

#1008
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDIY, on 27 martie 2017 - 09:00, said:

Izolator termic catre un pod locuibil? Sau podul nu e locuibil ?
Foarte bine punctat .termoizolatia poate fi mutata in acoperis si in spatiul dintre clesti.
Planseul poate fi suplimentat (pe langa actualul lambriu) cu o dusumea din dulapi de 4.5 cm grosime si un osb. Sau doar osb doua randuri (trebuie calculat in functie de deschiderea dintre grinzi).



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate