Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony Xperia Z5 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#739
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View PostCristy0007, on 23 septembrie 2017 - 14:46, said:

x compact nu arde,asa panica cu z5c ?
Mda, și de la încinsătură face pete galbene pe ecran, din păcate.
și nu, x compact nu arde la fel de tare și nu e cu mult mai jos ca performanță.

#740
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
E oki z5c. Al meu cred ca de vreo doua ori s-a încins cu adevărat într-un an jumătate. Se încălzește dar nu rău. Ma gândeam sa îl mărit pe al meu
As vrea ceva mai mare.

#741
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Saptamana trecuta am primit update OTA la Android 7.1.1 (32.4.A.0.160). Am versiunea pentru Europa Centrala.
Din cate am observat, in "Phone info" din meniul de service: *#*#4636#*#* (4636 = INFO), mai sunt disponibile doua setari sau cel putin una pe care "o asteptam":
- Video Calling Provisioned (nu stiu daca era inainte)
- Wifi Calling Provisioned (aceasta o asteptam)
Bun, eu asteptam sa vad o setare sau orice prin care sa vad daca telefonul e compatibil cu efectuarea apelurilor de voce prin retea wifi, o chestiune pe care cica cei de la RDS o au in planuri, eu fiind client DigiMobil. (RCS-RDS: Voce 4G si Voce Wi-Fi)

Am remarcat ca widget-ul de meteo (default de la AccuWeather), daca-l las sa determine locatia, eu chiar daca-s in mijlocul orasului Cluj-Napoca, ma raporteaza aiurea, intr-o localitate "Valeni", care habar nu am exact pe unde este, conform Google Maps, pe undeva prin estul judetului.
Ma rog, nu stiu daca-i Valeniul ala, poate o fi altul.

Am dat update la AGPS data din GPS Test, pe telefon Google Map ma plaseaza cat de cat ok, dar pe widget-ul ala, imediat dupa unlock imi indica vremea din Valeni, uneori, isi revine si ma "arata" in Cluj-Napoca.

In rest, noua versiune, care in mod sigur va fi si ultima pentru acest model, nu pare sa aduca chestii foarte noi.
Security patch-ul e din 1 iunie 2017

Chiar daca saptamana trecuta i-am facut update folosind OTA-ul si nu parea sa am probleme (bateria tinea la fel ca inainte), de "amorul artei" am folosit Flashtool-ul si Xperifirm-ul sa scriu "pe curat" firmware-ul in telefon ieri.
Asadar, pana acum, mai putin de 24h, nu as putea spune ca e ceva deosebit cu aceasta ultima versiune de la Sony.

Attached Files


Edited by Ciubex, 02 October 2017 - 10:33.


#742
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Sigur va fi ultima versiune. Deja are doi ani modelul. Ar fi prea mult deja, nu? :-).  Mi-a apărut o pata mica și galbena  pe display în coltul din dreapta sus. Nu este deranjabta. Oare se va mai întinde? Sa îl duc la garanție?

#743
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Du-l in garantie, e cel mai probabil de la temperaturile inalte din acea zona.
Dupa cat timp de cand il ai achizitionat ti-a aparut acea pata?
Ai filmat des in format 4K? Ori ai observat ca frecvent ti se incalzeste?
Este cumva deblocat bootloader-ul?

#744
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013
Crezi că se uită cei de la service dacă este bootloader-ul deblocat?

#745
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
cam da, cred ca se uita... Nu stiu daca ajuta sa il reblochezi (dupa ce ai instalat backupul daca il ai)
cred ca din cauza procesorului incins ti-a aparut pata, a afectat culorile displayului
cu timpul o sa se mai mareasca probabil inca putin, nu afecteaza performanta

Edited by searcher8206, 02 October 2017 - 11:08.


#746
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013
Sony s-a încăpățânat să pună acel snapdragon 810 (de care se știa că are probleme cu încălzirea) în timp ce alți producători au ales variante puțin mai slabe (snapdragon 805 și 808).  Culmea este că unele Z5-uri se încălzesc, altele nu.

#747
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Probabil depinde si de setari, mod de utilizare
Si la Samsung au explodat doar unele baterii...
Tot nu inteleg de ce Sony nu rezolva problema cu mentinerea activa a procesorului din cauza semnalului, chiar daca e foarte bun
Am trecut prin toate versiunile, de la 5.1 la 7.1 (wipe everything, factory reset, pc companion repair, diverse versiuni pt diverse tari, updateuri, instalat Radio Mobile Fix) si tot imi mananca 1%/ ora din baterie, vinovatul principal pare a fi radioul celular. Imediat dupa resoftare totul e ok dar dupa deschiderea internetului prima data, incepe sa consume 1%/ ora.
Pe forumuri se pare ca ar fi ceva legat de kernel dupa deblocarea bootloaderului, reblocarea nu rezolva problema fara restaurarea backupului la configuratia initiala. Am mai citit pe forumuri ca ar fi de la DRM keys, odata cu deblocarea bootloaderului ai pierdut niste setari, cei care si-au facut backup inainte de deblocare si au restaurat configuratia initiala nu mai au problema asta dupa restaurare, nici pe cea cu lagurile camerei in timpul filmarii. In cazul filmarii, daca deblochezi dinnou bootloaderul, nu mai sunt probleme dar ramane problema consumului bateriei. Oare de ce e atat de complicat sa rezolve asta? Xperia blog e plin de reviewuri negative pe tema asta.

View PostVanish, on 02 octombrie 2017 - 10:47, said:

Sigur va fi ultima versiune. Deja are doi ani modelul. Ar fi prea mult deja, nu? :-).  Mi-a apărut o pata mica și galbena  pe display în coltul din dreapta sus. Nu este deranjabta. Oare se va mai întinde? Sa îl duc la garanție?
La un M4 Aqua am o pata in stanga sus a ecranului de vreo 5 cm, subtire si lunga, la dreapta una mai mica. Initial a fost de 2 cm

Pe masura ce l-am utilizat si s-a incins, s-a marit. Exista si pe tema asta nenumarate reviewuri negative chiar pe forumurile neoficiale ale utilizatorilor

Edited by searcher8206, 02 October 2017 - 11:53.


#748
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013
Foarte ciudată problema ta, am căutat pe xda și cum spuneai și tu, după deblocarea bootloader-ului telefonul consumă 1% /oră.
E primă dată când aud așa ceva, nu văd legătura între "drm keys" și consumul cauzat de modem...
Ai încercat cu un drm fix?
Și eu am bootloader-ul deblocat pe Z2(cu toate că folosesc kernel-ul stock), dar am pus drm fix pentru a restaura funcțiile pierdute (noise cancelling, x-reality, bionz image processing).
https://forum.xda-de...es-drm-t2930672

#749
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Nu stiu cum sta faza cu DRM KEYS mai exact, imi dau seama doar ca are legatura cu bootloaderul si kernel-ul dar habar n-am cum sa instalez unul fix. Am incercat un kernel de la xda dar cred ca era nevoie de xpose module (despre care nu sunt suficient de documentat) si dupa ce s-a instalat kernelul telefonul nu mai afisa imaginea pe ecran, nu mai puteam sa il opresc. In cele din urma pe bajbaite am reusit sa il opresc si intru in flash mode ca sa reinstalez totul de la 0. Nu e chiar pentru necunoscatori ca mine.

nu doar pe xda e raportata problema ci si pe https://talk.sonymob...at/td-p/1195171
si e destul de veche, incepand cu lollipoop. S-au incercat diverse variante, aplicatii, custom-uri dar nu s-a reusit nimic care sa mearga cu versiunea oficiala. Cel putin nu in cazul celor fara backup la kernelul initial sau la ce trebuia facut backup. De aceea nu imi mai afiseaza nici garantia si tot de aceea ei recomanda si backup in termeni si conditii dar evident ca nu multi citesc acolo. Totusi, problema in sine e o stupizenie

Edited by searcher8206, 02 October 2017 - 13:38.


#750
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View PostCiubex, on 02 octombrie 2017 - 10:50, said:

[...]e cel mai probabil de la temperaturile inalte din acea zona.[...]Ai filmat des in format 4K? Ori ai observat ca frecvent ti se incalzeste?
Este cumva deblocat bootloader-ul?

View Postcristi_95, on 02 octombrie 2017 - 10:54, said:

Crezi că se uită cei de la service dacă este bootloader-ul deblocat?
Intrebarea legata de bootloader e strict legata de incalzirea telefonului, am citit, din pacate acum nu pot gasi, asa ca am sa spun "am impresia ca am citit" ca atunci cand se deblocheaza bootloader-ul la modelele Z5, cel mai adesea, folosind aplicatiile de camera, procesorul se incinge mai des decat atunci cand telefonul nu are deblocat bootloader-ul.
Intreb, ca ma tenteaza sa-mi deblochez bootloader-ul, am back-up la TA (inclusiv DRM key-ul), mai ales ca daca-mi rezista telefonul inca 1 an, as vrea sa trec pe un Android 8 sau ce-o mai fi in acea vreme, un android AOSP.
Asadar, nu voiam sa-i atrag atentia legat de garantie.

#751
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013
Fiecare serie a avut diferite probleme după deblocarea bootloader-ului: la xperia neo,arc,pro dacă după deblocare se făcea update OTA= brick,la  xperia z1 nu mai funcționa aplicația stock de cameră,xperia z5 văd că are consum mare în idle, la modelele 2017 e imposibil (deocamdată) sa faci backup la partiția TA.E nasol pentru ca Sony nu încurajează developerii, ar fi fost bine să aibă politica celor de la Oneplus.
Dacă vrei să deblochezi bootloader-ul pentru a pune rom-uri care nu sunt bazate pe cel stock, îți zic că nu se merită. Nu merg funcțiile ca x-reality, noise cancelling etc. Deblochează bootloader-ul, pune un kernel custom (pentru a avea twarp) apoi pune un rom bazat pe ultimul build de la Sony, dacă vrei să folosești kernel stock,dă-i flash in twarp la drm fix și e exact ca înainte.

#752
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
E un pic cam multa informatie lipsa pentru mine. Daca gasesc undeva explicat mai detaliat poate o sa incerc

#753
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

View PostCiubex, on 02 octombrie 2017 - 10:50, said:

Du-l in garantie, e cel mai probabil de la temperaturile inalte din acea zona.
Dupa cat timp de cand il ai achizitionat ti-a aparut acea pata?
Ai filmat des in format 4K? Ori ai observat ca frecvent ti se incalzeste?
Este cumva deblocat bootloader-ul?
După aproape doi ani. Nu filmez în 4k, de fapt deloc. Nu m-am jucat cu softul lui. Iar în zona aia nu prea se încălzește. Îl mai țin un pic și îl duc la garanție. Sa fie asa aproape de final. :-)

#754
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Mie notificarea la 7.1.1 mi-a apărut de ceva timp. Pe celalalt z5 l-am tinut cam o luna cu 7.1.1 Eu am preferat sa rămân la 7.0 pentru ca 7.1.1 e cu bug-uri si apoi pentru ca încinge la maxim telefonul si rupe bateria. In final se umfla bateria si se mai desprinde si ecranul.
La mine tot asa a inceput. Burn mark in lateral-mijloc stanga. Micut, apoi la vreo 2 saptamani s-a desprins si ecranul f usor. Insesizabil, dar suficient cat sa intre apa. Am primit altul nou pe garantie!
Dpmdv 7.0 e mai stabil si in mod clar nu se incinge ca 7.1.1.
Cu ultima versiune puteam praji oua pe el...

#755
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013
Eu cred că dacă Sony ar fi limitat tactarea CPU la 1.8 sau 1.7 Ghz ar fi fost suficient ca performanță și nici nu s-ar mai fi încins așa tare.
Acum doar cu root și aplicație de editare a frecvenței CPU se poate face ceva.
Păcat de puterea telefonului dacă la final ajunge în autodistrugere.

#756
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
si-acum poate sa o limiteze
dar mai bine sa cumpere oamenii telefoane noi decat sa le imbunatateasca pe alea vechi
nimic deosebit fata de restul concurentei

daca schimbi un telefon la 2 ani asa cum sugereaza suportul pe care il primesti ajungi sa dai mai mult decat pe un Iphone care primeste actualizari ceva mai mult timp

si nici nu-i permite failuri d-astea, DRM HEYS, overheating si alte buguri la fiecare update

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate