Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Achiziție Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 villy100, on 16 octombrie 2015 - 11:21, said:

Mersi mult de pont. December a fost mai mult decat amabil sa ma ajute la achizitionarea masinii din Piatra Neamt. Inainte de a ajunge eu, s-a dus si a testat-o putin sa imi zica daca merit sa vin pana in Piatra. Dupa o zi de umblat pe drum, cateva acte facute rapid, m-am ales cu un Ford Focus 1.6 benzina din 2008. Sper sa nu am prea curand probleme la ea! Posted Image
Distributia a fost schimbata la 90.000 km, ea avand acum 130.000. Marti am programare la RAR si usor, usor fac toate demersurile pentru a o inmatricula pe Botosani. Masina arata impecabil in interior, nu se vede nici o uzura a scaunelor, volanului, etc. Are doua punctulete pe parbriz de la pietre, o usoara si mica stersatura pe o portiera spate care se duce la o polisare (e foarte superficiala stersatura) si un snur de la bancheta de portbagaj rupt. In rest, masina arata foarte bine, sunt foarte multumit cum ruleaza. O sa ii fac o revizie cat mai curand. Uitandu-se la ea, December a observat ca nu are scut de motor si o sa ii pun si un scut. Astazi am facut cativa km prin oras si am ajuns la un consum de 11l in oras. E un consum marisor. Daca imi va face probleme o sa ma interesez de o instalatie pe gpl...

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Posted Image
felicitari si sa o stapanesti sanatos cat mai multi km! te asteptam cu un jurnal de bord, pe aria dedicata.

#56
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Luat cu altele, am uitat de felicitări.  Mulți kilometri fără evenimente neplăcute.

#57
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012
Sa o stapanesti sanatos . Consumul este unul normal pentru 1,6 si pentru greutatea masinii in acest anotimp . E posibil ca la iarna  sa mai urce cu 1 litru sau 2 , mai ales ca in Botosani iernile nu sunt prea blande . O instalatie de gaz te mai poate ajuta putin...

#58
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 Bogdansv1, on 16 octombrie 2015 - 12:13, said:

Ai dat exemplul cu drumul spre mare crezând că aceasta este singura dată când îmi părăsesc zona. Nu e așa, am mers prin toată România, doar în Mehedinți și Satu Mare nu am ajuns în ultimii ani.
Nu, era doar un exemplu si eram sigur ca macar drumul respectiv il faci, e aglomerat peste tot dar macar in zonele gen CT/BV exista o ordine cel putin cand nu e plin de specimene din alte zone venite in concediu, in B acum ceva vreme era la fel o aglomeratie cat de cat ordonata, acum e un haos total, prea multe masini pentru infrastructura aproape nemodificata cu mici exceptii.

#59
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Sa o stapanesti sanatos!

Masina are inventia numita easy fill, prin urmare nu are nici dop la rezervor si nici nu se incuie capacul rezervorului cand incui masina. Nu are nici scut la motor dar cred ca nu e foarte scump unul. Cauciucurile de vara sunt noi, cauciucurile de iarna mai merg  2 sezoane.
Consumul o sa-i mai scada cred, dupa ce se invata cu masina. In bord, cand m-am uitat la OMV avea un consum de 8,6.

Villy, daca o sa ai timp si chef, ai putea sa faci un "jurnal de bord".

#60
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

 BV87FFF, on 13 octombrie 2015 - 11:39, said:

Sunteti copii, pe bune! Mai iesiti si voi din casa, mai dati o tura prin targ si vedeti cam ce cumparati la banii astia. Cum sa fie scumpa masina aia din primul post, avand in vedere ca e unic proprietar, e inmatriculata cu taxa platita si are cam toate dotarile de top necesare unei masini de muritor de rand, gen clima in doua zone, ESP sau tempomat?!? Plus ca da si doua randuri de roti.

Important e sa-ti iei masina buna, nu sa te lauzi in fata prietenilor ca ai dat bani putini pe coaja. Daca e asa cum scrie in anunt eu m-as duce sa vad Focusul ala din primul link, e o masina frumoasa si ingrijita, dotat si in afara de consumul maricel raportat la performante (care oricum nu conteaza la rulaj mic) nu prea ai ce sa-i reprosezi, la vremea ei masina aia a fost top in clasa compacta, cot la cot cu Golf.

PS: Culmea face ca frati-meu sa aiba buget 4 - 4.5k pentru o masina si principala tinta e Fouus, benzina sau diesel. Break, break chel, trei usi chel, break manarit, break daramat - cam asta am vazut pana acum la banii astia. Toate de la samsari sau de la al 34567 proprietar. Probabil o sa-i dau eu vreo mie imprumut sa-si ia o masina decenta precum cea din Botosani.

Nu are ESP masina din primul post, ii lipseste butonul de esp OFF   -   sau poate ma insel eu ca mai este esp off si prin meniu
Eu mi-am luat acum 1 an si ceva un FF2 din 2005 1.6 diesel cu 3300 euro la care nu am schimbat nimic in afara de consumabile pana acum, si mai avea si taxa platita, deci depinde si de noroc ( si al meu are si esp nu ca ala din primul post Posted Image )  -

Edited by Mar-zZz, 16 October 2015 - 21:57.


#61
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Nu știu dacă are ESP. Nu cred. Sincer să fiu, am avut un Ka din 97 până acum și nici nu știu cu ce se mănâncă "esepeu" - c-asa am văzut ca scriu unii vânzători...O să mă uit acum să văd.

Astăzi sau mâine voi citi celelalte jurnale de bord, ca să văd cu ce se mănâncă și voi face și eu unul :).

#62
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
La FF2 cu facelift, nu mai ai buton pt ESP, il gasesti in meniul computerului de bord. Sunt aproape sigur ca-l ai.
Excelenta alegerea cu benzinar pt oras. Cat a fost pretul final?

#63
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
5000. Când am plecat de la service, după verificare, am încercat să negociez. Doamna mi-a taiat-o scurt: "Domnule, soțul meu a zis să nu las sub 5000." Mi-am dat seama ca negocierea e o cauza pierdută din acel moment....

#64
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Corect pretul. Sa o folosesti sanatos.

#65
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 villy100, on 17 octombrie 2015 - 16:49, said:

5000. Când am plecat de la service, după verificare, am încercat să negociez. Doamna mi-a taiat-o scurt: "Domnule, soțul meu a zis să nu las sub 5000." Mi-am dat seama ca negocierea e o cauza pierdută din acel moment....
pretul e ok... se pare ca in familia aia canta cocosul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate