Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Galaxy S7 - discutii generale

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
9360 replies to this topic

#91
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Si ce daca urmatorul o sa fie s8?  E musai sa le cumperi pe toate?  Daca as avea acuma S6 sigur nu mi-as cumpara s7.  Atata timp cat imi fac treaba cu un telefon, si mege bine, nu-l schimb.  Nu vad rostul sa ai mereu ultimul model de telefon.  Pe cine impresionezi?

Daca intr-o casa cu 4-5 membri de familie fiecare si-ar lua anual cel mai nou telefon, pai sa dai 4000 de euro anual pe telefoane... da-o in ma-sa de treaba..

Edited by Mur, 14 February 2016 - 19:22.


#92
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Si nu înțeleg care e problema ta.
La 4 membri, dacă iei samsung, ajungi la 4x 700 de euro adică 2800.
Dacă tot ai ultimele telefoane, se presupune ca vinzi cele vechi la jumătate de preț.
Deci pentru 4 oameni, într-un an, dai 1400 de euro.
Nu mi se pare așa mult.

#93
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
1400 euro doar pentru a avea ultimul model de telefon ? Nu sunt bani irositi ? Daca chiar ai avea nevoie de performantele telefonului, atunci n-ar fi mult (desi diferentele nu sunt intr-atat de mari intre telefoane). Dar daca le iei pt show-off..atunci e foarte mult. Chit ca ai banii aia sau nu.

Din pacate s-a ajuns sa aruncam banii doar pt ca ii avem, nu de nevoie. Pe cand altii mor de foame/sete si noua nu ne pasa. Dar deh, cand castigi banii usor, le fel ii si arunci.

P.S.: Nu atac pe nimeni, deci nu va victimizati. Este o chestie general valabila, nu tine doar de telefoane.

#94
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNenea Zap, on 14 februarie 2016 - 13:59, said:

Si nu înțeleg care e problema ta.
La 4 membri, dacă iei samsung, ajungi la 4x 700 de euro adică 2800.
Dacă tot ai ultimele telefoane, se presupune ca vinzi cele vechi la jumătate de preț.
Deci pentru 4 oameni, într-un an, dai 1400 de euro.
Nu mi se pare așa mult.
Nu sunt deacord cu vanzarea telefonului catre cineva strain. Cu tot cu factory reset. Prefer sa-l sparg cu ciocanul si sa-l pun la reciclat in tomberon.  Si de aia prefer sa-l folosesc pana is da duhul. Actualul S2 l-am dat la mama.. are 4 ani si merge foarte bine.

#95
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Că dacă îl vinzi pe olx unui puști, stă el cu softuri de recuperare să-ți găsească ție pozele în care ești dezbrăcat.
Si vorbeam de 4 oameni cu 1400 de euro.
De persoana e 350,adică puțin peste 100 de lei pe lună.

Cât despre cei care nu au ce mânca, nu evoluezi deloc dacă aia e singura comparație la care te evaluezi.

#96
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Nu trebuie sa te compari cu ei, ci sa-i ajuti. Sunt multi oameni destepti care mor de foame si au nevoie de o mana de ajutor. Totodata sunt foarte multi oameni prosti si jegosi care se spala in bani pe care nu-i merita.

Din punctul meu de vedere, orice investitie trebuie sa aiba un scop, nu o fandoseala.

#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Aia cu meritatul banilor e relativa.   Atata timp cat nu-s furati , nu e treaba nimanui ce si de unde sumt banii, (mosteniri, rude bogate, etc). Si eu stiu pe unu, care si-a vandit mosia bunicilor acum 12 ani, si cu 60000de euro si-a luat un CLK, care acuma are pret de logan uzat.

Important este ca orice Samsunng S dupa 1 an de la lansare il poti cumpara cu 40% mai ieftin peste un an, nou nout. La apple il cumperi cu acelasi pret si peste 11 luni.

Edited by Mur, 14 February 2016 - 19:23.
Nu mai cita mesajul anterior!


#98
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Postdsorinn, on 14 februarie 2016 - 14:19, said:

Pe cand altii mor de foame/sete si noua nu ne pasa
Eu cred ca ai gresit topicul. Nu e problema ta cum isi cheltuie altii banii.

#99
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
bethlen, problema n-ar trebuie sa fie doar a mea ;) Dar egoismul si ipocrizia primeaza tot mai mult.

#100
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Mai degraba infatuarea.

Edited by Mur, 14 February 2016 - 19:24.


#101
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postdanfizesan, on 14 februarie 2016 - 07:40, said:

Pai asa poți sa tot aștepți, și următorul an o sa fie s8 la 2200 în octombrie și tot asa. Relativ la comparația cu LG, la Samsung este și un suport mai mare pt custom roms din 2 motive user base mai mare si la LG bootloader ul este blocat
Diferenta e ca pe un LG te poti folosi in totalitate de hardware-ul lui fara a pune un custom rom. In schimb, un Samsung cu 4GB RAM sta mai prost ca un alt telefon cu 2GB RAM dpdv al multitaskingului pe software-ul original. Hardware bun cu software prost, mereu a fost asa la Samsung. Le-a trebuit 6 generatii sa rezolve cu lagul interfetei, probabil inca vreo 4 generatii o sa mai treaca ca sa faci un multitasking decent in raport cu memoria ram detinuta.

Edited by Robiacs, 14 February 2016 - 16:30.


#102
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Am G4 și fata de Nexus 5 are microlag. După ce tot felul de tweak acum este ok, doar Tapatalk mai sacadează, dar este nevoie de root pt modificări. Nu stiu S6-le unui coleg părea ok, dar l-am butonat doar 2-3 minute

#103
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Sa incerci sa faci si multitaskingul pe care-l faci pe G4 si Nexus 5 pe un S6. Vei vedea ca nu va reusi sa tina in RAM nici pe jumate cat reuseste un G4.

#104
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Vă reamintesc ca suntem pe thread-ul de S7 zvonuri.
Nu S6 vs G4 și nici Poiana lui iocan

#105
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Doar estimam cam cum va merge S7 fata de concurenta, presupunând  ca este pe aceeași linie cu S6.

#106
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Galaxy S7 renders pop up, show front and back in two different colors

[ http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/227765-image/Samsung-Galaxy-S7-renders.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/227766-image/Samsung-Galaxy-S7-renders.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#107
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Trebuie luat sublerul, comparatorul ca sa verificam diferentele intre el si precedentul. Probabil ca difera proportiile, ecran/body, lungime/latime. Altfel , aceeasi mărie...  doar miezu' difera.

#108
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
ca parca la ifon difera vreo ceva :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate