Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

La Auchan Vitan timp pierdut la casa din cauza gardienilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#127
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postdon_dannielo, on 08 octombrie 2015 - 19:20, said:

Bagi bonul in chiloti, si il scoti ca sa i-l inmanezi. Te va refuza.
il va lua si il va adulmeca, ca astia n-au rusine, scarba, bun simt.

View Postbalauru69, on 08 octombrie 2015 - 19:26, said:

Hai ca facem din kkt bici. Un pulifrici care se crede miezu *izdii s-a simtit foarte lezat ca un "agarici" si-a facut datoria, asa cum ii cere fisa postului.
Acelasi user care s-a simtit ofensat si de TELEKOM, asta daca vreti sa vedeti ce mod de gandire are.
S-a simtit lezat pe buna dreptate. Daca ai o problema cu furtul comis de casiere, supravegheaza casierele, nu clientii.
Ce furt crezi ca identifici in modul asta? Din moment ce casierele verifica daca e cosul gol si din moment ce la maxim 5 metri de orice casa e un agent care se presupune ca supravegheaza. Adica atat de prosti sunt ca fac manarii sub ochii lor?

Edited by mmm3, 08 October 2015 - 19:30.


#128
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostBursul, on 08 octombrie 2015 - 19:11, said:

Da de ce sa te limitezi numai la gardieni. Eu zic nici la politisti sa nu le arati CI. Ce ei au 2 perechi de oo?
Poti sa ii iei pe toti la rand si la le numeri oole ca sa verifici, nu m-a preocupat aspectul.

Stau insa si ma intreb ce sa faca gardienii dintr-un magazin cu datele tale de identificare? Am zis: iti verifica ce ai cumparat, confrunta cu bon / factura si atat.
Daca este totul in regula pleci, daca nu, cheama Politia. Ce treaba ar avea ei cu actul tau de identitate?

Alt caz: patrunzi fara drept pe o proprietate: te prind paznicii si cheama Politia, ce treaba ar avea ei cu identitatea ta?

#129
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postmmm3, on 08 octombrie 2015 - 19:27, said:

S-a simtit lezat pe buna dreptate. Daca ai o problema cu furtul comis de casiere, supravegheaza casierele, nu clientii.
Ce furt crezi ca identifici in modul asta? Din moment ce casierele verifica daca e cosul gol si din moment ce la maxim 5 metri de orice casa e un agent care se presupune ca supravegheaza. Adica atat de prosti sunt ca fac manarii sub ochii lor?

Si cum verifi tu casierele? Le cauti la chiloti?
De unde stie nenea ala, de ex., ca doamna casiera nu este mama  / verisoara / matusa aluia? Si ca n-au blat? Si ca ala ia 10 beri si casiera ii trece pe bon 5? Sau ca a trecut de casa cu un LCD si a platit la casa un pachet de biscuiti?

#130
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Si dintr-o data eproblema clientilor cum iti controleaza ei casierele?

#131
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Sunt unii care trebuiesc pusi pe burta in noroi pe strada de politie. Asa preventiv ca s-a anuntat ca s-a furat din geanta unei femei un telefon mai devreme pe strada aia si tu tocmai treci pe acea strada.
Sa vedem cat de mult o sa le placa si ce nelezati o sa fie.

#132
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postmmm3, on 08 octombrie 2015 - 19:25, said:

Ma intereseaza mai putin ce sunt ei obligati. Important e ca nu sunt eu obligat sa ma legitimez.
Sunt curios ce drogat a facut legea aia si cum a gandit punerea ei in practica daca cetateanul nu are obligativitatea de a se legitima.
M-ai făcut curios !
Ce lege spune că nu eşti obligat să te legitimezi (n-am citit tot topicul) ?

#133
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Intrebarea corecta e ce lege spune ca esti obligat sa te legitimezi.

#134
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postmmm3, on 09 octombrie 2015 - 09:32, said:

Intrebarea corecta e ce lege spune ca esti obligat sa te legitimezi.

Legea 61/1991 (pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice)
Art. 2. Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
alin. 33. refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu

#135
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Si unde e obligativitatea?
Legea spune ca poti refuza cererea chiar si daca e justificata daca platesti o suma, dar nu te obliga.

#136
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
cu politia nu prea iesi in castig. legea e intortocheata si facuta in asa fel sa aiba portita de scapare.

Uite ce zice Legea 218/2002:

Art. 31.
(1) In realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul este investit cu exercitiul autoritatii publice si are urmatoarele drepturi si obligatii principale:
a) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;


si politaiu spune ca lui ii pari suspect si vrea sa te legitimeze.
Insa ne-am dus departe cu subiectul, de la un simplu control al agentilor de paza la legitimari ale politistilor.
Esti pe o proprietate privata (Auchan) si paznicii au dreptul de a te retine daca lor li se pare ca ai facut ceva si cheama un echipaj de politie. Ei te legitimeaza si daca tu nu o faci intri sub incidenta legii la refuzul de a te legitima in fata unui organ al legii.
Si pe smecherie proasta iei o amenda buna.

Edited by flavius18, 09 October 2015 - 09:52.


#137
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postflavius18, on 09 octombrie 2015 - 09:51, said:

... politaiu spune ca lui ii pari suspect si vrea sa te legitimeze.

Esti pe o proprietate privata (Auchan) si paznicii au dreptul de a te retine daca lor li se pare ca ai facut ceva si cheama un echipaj de politie. Ei te legitimeaza [ Posted Image ] si daca tu nu o faci intri sub incidenta legii la refuzul de a te legitima in fata unui organ al legii.
Paznicii reprezinta organe ale legii?

Voi i-ati vazut pe respectivii paznici de la Auchan? [cu toata consideratia pe care o acord oricarei profesii / si trebuie sa marturisesc ca nu am vazut nicicand efectuand un control acolo]

Edited by BlueKing-69, 09 October 2015 - 10:03.


#138
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBursul, on 08 octombrie 2015 - 17:45, said:

Pentru ca asa zice legea 333

http://www.dreptonli...republicata.php

Mai scriu odata aici:

In timpul serviciului, personalul de paza este obligat:


Mai tata, da legea care ma oblige pe mine, nu pe el !
Mi se rupe mie de obligatiile lui, vreau legea privind obligatiile mele de consummator.
Daca e legea proasta, e problema gardianului si a sefului lui descreierat de manager de Auchan/ Cora etc care-si bat joc de consumatori.

View Postmmm3, on 09 octombrie 2015 - 08:24, said:

Sunt unii care trebuiesc pusi pe burta in noroi pe strada de politie. Asa preventiv ca s-a anuntat ca s-a furat din geanta unei femei un telefon mai devreme pe strada aia si tu tocmai treci pe acea strada.
Sa vedem cat de mult o sa le placa si ce nelezati o sa fie.

Sunt tot aia care nu au nimic de ascuns si saliveaza de placere ca Big Brother le va viola intimitatea.

View Postflavius18, on 09 octombrie 2015 - 09:51, said:

cu politia nu prea iesi in castig. legea e intortocheata si facuta in asa fel sa aiba portita de scapare.

Uite ce zice Legea 218/2002:

Art. 31.
(1) In realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul este investit cu exercitiul autoritatii publice si are urmatoarele drepturi si obligatii principale:
a) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;


si politaiu spune ca lui ii pari suspect si vrea sa te legitimeze.
Insa ne-am dus departe cu subiectul, de la un simplu control al agentilor de paza la legitimari ale politistilor.
Esti pe o proprietate privata (Auchan) si paznicii au dreptul de a te retine daca lor li se pare ca ai facut ceva si cheama un echipaj de politie. Ei te legitimeaza si daca tu nu o faci intri sub incidenta legii la refuzul de a te legitima in fata unui organ al legii.
Si pe smecherie proasta iei o amenda buna.

Nu vorbim de politie.

Cum sa ma retina la AUchan ?! La mine in casa este sau nu proprietate private ? Am dreptul sa retin un musafir daca mi se pare ceva dubios ? Sau e sechestrare ?

View Postbalauru69, on 08 octombrie 2015 - 19:41, said:

Si cum verifi tu casierele? Le cauti la chiloti?
De unde stie nenea ala, de ex., ca doamna casiera nu este mama  / verisoara / matusa aluia? Si ca n-au blat? Si ca ala ia 10 beri si casiera ii trece pe bon 5? Sau ca a trecut de casa cu un LCD si a platit la casa un pachet de biscuiti?

De accord cu tine, cine e prost sa cumpere de la Auchan sa fie pregatit sa-si dovedeasca nevinovatia !!!

#139
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostBlueKing-69, on 09 octombrie 2015 - 10:03, said:

Paznicii reprezinta organe ale legii?

Voi i-ati vazut pe respectivii paznici de la Auchan? [cu toata consideratia pe care o acord oricarei profesii / si trebuie sa marturisesc ca nu am vazut nicicand efectuand un control acolo]
Tie iti place sa citesti ce vrei si sa scrii ce iti convine. Nu am scris ca " Paznicii reprezinta organe ale legii".

#140
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
Lasand la o parte legalitatea legitimarii de catre oamenii de ordine.

E de bun simt sa cooperezi cu ei. Chiar nu inteleg de unde atata ura fata de niste oameni care nu isi fac decat meseria. Ei nu incearca decat sa stopeze furturile, iar voi in loc sa le usurati munca, le bagati bete in roate. Mie peste putinta sa inteleg incapatanarea asta de a coopera cu gardienii, paznicii, poltistii, oamenii de ordine.

#141
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Si cum stopeaza furturile legitimand si privand de libertate oameni nevinovati in mod aleatoriu?
Nu e treaba cetateanului sa usureze munca altui cetatean, indiferent unde are el cartea de munca.
Problema e ca de adevaratii infractori nu se leaga niciodata, mereu doar de cei care par mai usor de abuzat, ca din cand in cand trebuie sa se simta si ei in pozitie de superioritate.

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 11:10.


#142
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Da paznicii de la Auchan nu legitimeaza oamenii :)

#143
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007
Eu cooperez cu oricine cata vreme conditiile de cooperare sunt clare.
Nu am spus ca e bine sau rau ce fac bizonii aia semi-analfabeti.
Am cerut doar ca magazinul, marele lant corporatist, aia veniti din tarile cu apa calda, sa lamureasca si eventual sa afiseze conditiile de cooperare:

"paznicii nostri sunt obligati sa va faca sa cooperati
daca nu cooperati veti fi pusi la pamant
......

"

#144
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostSerafim606, on 08 octombrie 2015 - 12:10, said:

Esti recidivist de ti-s urate controalele astea aleatorii? E ceva normal. Peste tot se procedeaza asa. Nu-ti convine, cumpara din alta parte.
Pe mine ma deranjeaza numai pentru faptul ca iau moace de suspiciosi cind ma controleaza. Imi dau senzatia ca trebuie sa depun eforturi sa-mi demonstrez buna credinta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate