Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

icmp

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
voi unde ati incadra protocolul asta? la ce nivel? ip sau tcp? intreb pt ca io stiam de ip, da' uite ca am intalnit o carte (nu de la noi) care-l da ca fiind la tcp

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
mai ... da' cam confunzi lucrurile ... cum vine asta cu "la nivel ip sua la nivel tcp" ? Poate n-ar fi rau sa iei un RFC 792 si sa citesti de acolo de-i cu acest protocol ... ce nu intelegi, lamurim impreuna ...
Citez din RFC-ul mentionat :
"IP implementations are required to support this protocol. ICMP is considered an integral part of IP, although it is architecturally layered upon IP. ICMP provides error reporting, flow control and first-hop gateway redirection."

intelegi faptul ca ICMP-ul suporta implementari diferite ? si ca nu poti sa-l situezi la nivel TCP / IP / UDP / etc ... ?

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
:) stiu ce este icmp si ce face....probabil nu m-am exprimat bine

arhitectura tcp/ip: majoritatea sunt de acord ca este impartita in 4 nivele: network interface, internet, transport, application. m-am jucat atat de mult cu tcpdumpu' incat nu-mi trebe iris ca sa vad miscarea prin lan. icmp este un protocol - internet control message protocol- la fel ca si ip, tcp, udp, arp, ppp etc etc etc. ce stiam io despre el erau, printre altele, citez: "The Internet Control Message Protocol's (ICMP) job is to report errors that may have occurred in processing IP datagrams. ICMP is an integral part of IP and and its messages are encapsulated within an IP datagram". am gasit de curand un manual destul de bine realizat de altfel care da icmp-ul la nivelul transport. sa dau un ex, poate devin mai clar. ARP-ul. Se spune despre el, tehnic vorbind, ca se afla la baza inferioara la nivelului retea al modelului teoretic iso osi. adica, prin prisma faptului ca poate fi considerat un mecanism de mapare a adreselor logice de la nivelul transport si a adreselor fizice mac de la data link level. ca si RARP, este considerat ca apartinand nivelului internet al arhitecturii tcp/ip.
intrebarea mea era urmatoarea: carui nivel apartine icmp-ul in arhitectura tcp/ip: internet sau transport? nu dau numele cartii in care am gasit aceasta diferenta care m-a nelamurit si pe mine, pen' ca nu vreau sa arat cu degetu'. din pacate nu pot sa atasez nici o imagine cu stiva de protocoale a tcp/ip, nici aia care-l arata la nivelul internet, nici cealalta.

danke

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
DeathRipple >> vad ca inca nu ai inteles ce vreau sa-ti spun ... si anume : un protocol are implementate anumite layere din cele 7 OSI ... nu poti sa spui ca un protocol apartine unui anumit layer ... Dupa ce ti se lamuresc lucrurile acestea , vei putea sa-ti raspunzi singur ...
PS. este valabil si pentru ICMP :)

#5
hermetikos

hermetikos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2002
Ceea ce lumea nu vrea sa intzeleaga (sau se face ca nu intzelege, ceea ce e mai rau) este ca toata arhitectura OSI a fost data mai mult ca model pentru a ushura implementarile shi intzelegerea lor de catre cei care studiaza asha ceva. TCP/IP nu urmeaza mot-a-mot stiva celor 7 straturi OSI, de aceea un protocol ca ICMP-ul nu potzi sa-l incadrezi clar la nivelul transport sau la nivelul retzea. El ar putea fi privit mai degraba ca un protocol "ajutor", care serveshte la diagnosticarea diverselor evenimente aparute in retzea ( destinatzii care nu pot fi atinse, reply-uri la pachete, etc.). Asha ca nu incerca sa-l batzi in cuie pe nivelul 3 sau 4 pentru ca n-o sa ai 100% dreptate.

Ashtept eventualele nelamuriri la ceea ce am scris mai sus.

toate cele bune,
Hermetikos

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
shi ca ajutor ... RFC 792 :)

Attached Files



#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iLIVIU: crede-ma ca am inteles f bine tcp/ip :); nu fac un attach aici sa-ti arat la ce m-am referit ca stii despre ce e vorba; ma rog, e posibil sa nu fiu suficient de clar iar acum CHIAR mi-e somn. oricum era o problema de principiu,asa ca pt moment o las balta
hermetikos: no kidding?
hermetikos, tyby: :) lasati-o asa cum e; n-o mai zgandariti de 2 ori in acelasi loc

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ps: scuze is cam intors la ora asta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate