Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Total War vs Paradox Games vs Civilization

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

Poll: Care franciza va place ? (22 member(s) have cast votes)

Care franciza va place?

  1. Total War : Shogun, Medieval, Rome, Empire, Warhammer, Attila, Napoleon (11 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Civilization: Civilization I, Civilization II, Civilization III, Civilization IV, Civilization V. Civilization: Beyond Earth (6 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

  3. Jocurile Paradox: Europa Universalis,Crusader Kings, Hearts of Iron, Rome, Victoria (5 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

Vote Guests cannot vote

#1
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015
Jocurile produse de Paradox ca Europa Universalis, Hearts of Iron sau  Crusader Kings stralucesc la capitolul campanie pe harta, la politica, diplomatie, economie, religie, intrigi dinastice (atentie, nu sunt TBS-uri, sunt real-time), fiind multe factiuni si provocare ceva mai mare.

Seria Total War a stat  prost la capitolul TBS,  partea de politica si diplomatie. Te plictisesti la un moment dat cu oricare factiune cu care ai juca .
Dar la partea de real-time tactics e excelenta , aceasta fiind punctul forte al seriei: tactici de aplicat, grafica, efecte de distrugere, numarul imens al soldatilor.

Seria Civilization  , fiind doar TBS, la cat de simplista  pare, reuseste sa ne tina treji nopti la rand.

Edited by gamerxgambler, 23 September 2015 - 20:31.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Seria total war da...programatori din anii 80,care au mai multe cunostinte decat wikipedia dar programeaza jocurile in continuare sa se execute pe un singur nucleu...

#3
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Eu sunt un jucator aproape exclusiv de TBS-uri. Detest tot ce e in real-time dupa o zi de jucat. Nu-mi place sa ma grabesc si la cat de lenes sunt  sa ma grabesc , sa-mi alerge degetele pe taste mi se pare un adevarat infern. Seria Civilization nu mi se pare deloc simplista, eu n-o vad asa. Nu e nici foarte complexa, ca nu tre sa faci dintr-un joc o carte de filosofie, este exact asa cum trebuie sa fie , suficient de complicata incat sa faca din fiecare joc o experienta noua si sa permita o infinitate de strategii. Eu am strategii distincte de joc pentru fiecare tip de harta si aproape pentru fiecare strategie pe care le pot adapta in functie de evenimente. Ai diplomatie, tactica militara , chiar daca e redusa de lipsa real time-ului si se restrange la tipul unitatilor folosite, plasarea lor si partial la miscarea lor si ai de asemenea o posibilitatea de a alege intre diferite strategii de folosire si dezvoltare a oraselor si resurselor. Eu joc mai cu seama Civ 4 Beyond the Sword. Am jucat si Rome Total War si fara sa am o mare experienta in materie de jocuri, de unde si limitele opiniei mele, il consider unul dintre cele mai reusite jocuri in materie de tactica militara in real time. N-am jucat niciodata jocuri din seria Paradox, dar tot ce am auzit despre ele a fost la superlativ. Ma deranjeaza ideea de joc relativ complicat in real time. Nefiind foarte rapid abia reusesc sa fac fata in real time unui joc redus la tactici de lupta cum e Rome Total War, nu cred ca as fi capabil sa gestionez si diplomatia si bataliile si cine stie ce alte minuni in real time. Mie imi e greu in real time si sa controlez mai multe unitati militare , sa ma mut de la un loc la altul pe campul de batalie etc. Nu sunt un jucator de reflex.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate