Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#6913
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Postcris2d2, on 15 noiembrie 2017 - 13:57, said:


Mi4c 2/16, Lineage 14.1 oficial, ultimul build nocturn 8 noiembrie, am testat GPS-ul in oras, langa peretele casei, orientare spre SV, in mod Device Only. Si, din cate stiu, nu am avut niciodata probleme cu GPSul pe exemplarul meu. Poate celor care nu va functioneaza nu fac contact cum trebuie pinii interni cu capacul interior (oxidare, contacte imperfecte etc.)
Aștept să vină decembrie și atunci îl desfac.( Am văzut pe Youtube cum se face. Trebuie să caut, prin scule, o șurubelniță "adecvată" .)/În caz că-l fac praf, :) atunci teoretic, ar trebui să mai am ceva bani pentru a cumpăra alt telefon. Luna asta trebuie să cumpăr anvelope iarnă și jante.
PS: Al meu mă găsește pe hartă în câteva secunde, dar nu se "conectează" la sateliți. Setările sunt corecte. În seara asta am folosit un Redmi și a mers impecabil.


Edited by matyred, 15 November 2017 - 23:10.


#6914
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014

View Postmatyred, on 15 noiembrie 2017 - 23:06, said:

Aștept să vină decembrie și atunci îl desfac.( Am văzut pe Youtube cum se face. Trebuie să caut, prin scule, o șurubelniță "adecvată" .)/În caz că-l fac praf, Posted Image atunci teoretic, ar trebui să mai am ceva bani pentru a cumpăra alt telefon. Luna asta trebuie să cumpăr anvelope iarnă și jante.
PS: Al meu mă găsește pe hartă în câteva secunde, dar nu se "conectează" la sateliți. Setările sunt corecte. În seara asta am folosit un Redmi și a mers impecabil.
Este simplu de desfacut; dar, decat sa belesti suruburile, si apoi sa nu le poti strange corect, si, daca ai ghinion, iti scapa surubelnita si mai strici si placa de baza, nu mai bine iti iei o surubelnita? Sau o mini trusa, ca nu este o avere :)

#6915
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Am mini surulbenițe, dar nu știu pe unde le-am pus! :) Ideea este că eu nu am instalat pe Oreo, nici un fisier gps.conf.Așa că degeaba incerc să pun eu unul "special" pe România. Eu nu-l găsesc pe cel al sistemului. Poate o fi, dar eu nu-l găsesc. Așa că, chiar dc aș cură5a contactele tot nu aș face mare brânză. Așa că voi trece la Lineage...și fac schimb cu nevasta(P9 Lite)! :)

#6916
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
Am vazut ca telefonul mi4c imi solicita actualizare la miui 9... cum se comporta pe mi4c si daca are probleme cu serviciile oferite de operatorii romani cum ar Volte, vowifi, 4G, mms, etc...?
Multumesc

Edited by khristian78, 16 November 2017 - 21:36.


#6917
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016
Demon cand a facut LOS15 pentru Mi4c cred ca a mai gasit un acumulator ascuns in telefon Posted Image)Attached File  Screenshot_20171116-114530.png   36.88K   60 downloads

Edited by Jezza98, 16 November 2017 - 21:47.


#6918
IonutCrg

IonutCrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 19.01.2017

View PostJezza98, on 16 noiembrie 2017 - 21:40, said:

Demon cand a facut LOS15 pentru Mi4c cred ca a mai gasit un acumulator ascuns in telefon Posted Image)Attachment Screenshot_20171116-114530.png
Veșnică recunoștință pentru fratele Cosmin <3

#6919
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014
Si atasez si eu poza cu satelitii gps Posted Image

Mi4C cu 3/32, CM 13.1 din 31.12.2016, in curte, orientare spre sud.

Si astazi nu a fost senin deloc.

Attached Files



#6920
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Los15 este ok! Demoon a făcut o treabă foarte bună, doar că al meu nu vrea sub nici o formă să se conecteze la sateliți. Până la urmă am schimbat și gps.conf-ul și tot degeaba. Aseară l-am desfăcut, l-am curățat, i-am pus "sârmă" și nu a vrut! Apoi am pus Los14 și a mers. Se conectează cam la vreo 15 secunde, dar merge ok, după aceea. Să văd cât îl ține. Acum am legată sârma de el, în jack. Este o liță, mai degrabă. Fără ea, nu vede decât 1-2 sateliți. Cu ea vreo 7-8-9-10, în funcție de zonă!

#6921
AngelTudorache

AngelTudorache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.11.2002

View Postkhristian78, on 16 noiembrie 2017 - 21:35, said:

Am vazut ca telefonul mi4c imi solicita actualizare la miui 9... cum se comporta pe mi4c si daca are probleme cu serviciile oferite de operatorii romani cum ar Volte, vowifi, 4G, mms, etc...?
Multumesc
L-ai actualizat? Ce versiune ai tu acum?

#6922
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Cozzmy13, sti cumva de ce se sterge dupa restart ceea ce copiez in subfoldere ale folderului System? E vorba de foldere (din system/app si system/lib) cu fisiere pentru o tastatura virtuala LG. Folosesc Root Explorer, dupa ce copiez folderele si fisierele, acord permisiunile corespunzatoare, dar dupa restart, tot ce am copiat dispare. Nici din TWRP nu am reusit, tastatura fiind de fapt un zip pentru recovery. Nu da nici o eroare la instalare, dar dupa restart nu e nimic instalat.

Totul se intampla in Lineage 14.1 oficial, ultimul nightly, root cu Magisk.

#6923
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Am facut update da la un miui lolipop la ultimul miui cu nougat si am urmatoarea problema? Mi pc suite nu il mai detecteaza si nu am cum sa fac restore la mesajele caee le-am salvat pe pc. Imi zice sa fac update la sistemul de operare? Des il am pe ultimul de pe xiaomi.eu. Nici macar windowsul nu il mai vede. Nu stiu ce sa ii fac...

#6924
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Cel mai ok sistem de operare din cele testate de mine este Lineage OS. https://download.lineageos.org/libra
Doar ca are minusuri cum ar fi calitatea pozelor cu camera foto apoi multe alte programe ce sant doar pe MIUI.
Am pus de 3 zile ultima versiune de MIUI 9.1 de aici,  https://xiaomi.eu/co.../7-11-16.42331/
a depasit orice asteptare,are un timp de raspuns fantastic, unde mai pui caci e echipat cu toate functiile de bazRaa si am si o autonomie buna.
In 3 zile nu am avut nici un bug,pur si simplu zboara prin meniu si aplicatii. Raman pe MIUI fara nici un dubiu.

#6925
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Vad ca anunta si actulizarile noi.

Attached Files



#6926
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Interesant! Câte ore ai avut la SOT?! Eu, de exemplu, nu am avut bootloader-ul blocat până acum și dc ar fi să trec pe ăsta ar trebui să fac "hârtie" ;) către "tovarășii"! :)...și nu prea aș prefera, mai ales că sunt sigur că autonomia este mai bună pe Los, plus că din câte știu Miui cam încinge!

Edited by matyred, 19 November 2017 - 10:39.


#6927
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postalexzsky2, on 19 noiembrie 2017 - 09:31, said:

...
Doar ca are minusuri cum ar fi calitatea pozelor cu camera foto apoi multe alte programe ce sant doar pe MIUI.
...
Referitor la poze, poti instala camera MIUI portata de pe A1 si pe ROMuri nonMIUI, calitatea pozelor este identica, aplicatia este identica, nu am intalnit probleme. De cand a aparut aceasta camera portata, avem sistemul Android ideal: custom rom cu camera MIUI, ceva ce puteam doar visa.

Iar in legatura cu alte aplicatii MIUI, ai putea sa-mi dai un exemplu de care dintre ele esti atat de legat, incat sa nu le poti inlocui? De ex., la inceputul experientei mele cu Mi4C, am folosit MiContacts pentru stocarea in nor a contactelor, dar dupa ce am descoperit minusurile unui ROM MIUI si frumusetea celor custom, am revenit pe Google Contacts. Poate singurul serviciu specific MIUI pe care il regret si care e foarte bine conceput si imposibil de duplicat pe custom rom-uri e Second Space / Dual Apps. Doar cu aplicatii suplimentare se poate obtine dar partial si cu diverse alte inconveniente.

#6928
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

View Postmatyred, on 19 noiembrie 2017 - 10:37, said:

Interesant! Câte ore ai avut la SOT?! Eu, de exemplu, nu am avut bootloader-ul blocat până acum și dc ar fi să trec pe ăsta ar trebui să fac "hârtie" Posted Image către "tovarășii"! Posted Image...și nu prea aș prefera, mai ales că sunt sigur că autonomia este mai bună pe Los, plus că din câte știu Miui cam încinge!

View Postmatyred, on 19 noiembrie 2017 - 10:37, said:

Interesant! Câte ore ai avut la SOT?! Eu, de exemplu, nu am avut bootloader-ul blocat până acum și dc ar fi să trec pe ăsta ar trebui să fac "hârtie" Posted Image către "tovarășii"! Posted Image...și nu prea aș prefera, mai ales că sunt sigur că autonomia este mai bună pe Los, plus că din câte știu Miui cam încinge!
31*C nu incinge. Apoi nu am treaba cu bootloader-ul,odata deblocat,asa a ramas.

View Postalexzsky2, on 19 noiembrie 2017 - 13:26, said:

31*C nu incinge. Apoi nu am treaba cu bootloader-ul,odata deblocat,asa a ramas.

View Postcris2d2, on 19 noiembrie 2017 - 10:49, said:

Referitor la poze, poti instala camera MIUI portata de pe A1 si pe ROMuri nonMIUI, calitatea pozelor este identica, aplicatia este identica, nu am intalnit probleme. De cand a aparut aceasta camera portata, avem sistemul Android ideal: custom rom cu camera MIUI, ceva ce puteam doar visa.

Iar in legatura cu alte aplicatii MIUI, ai putea sa-mi dai un exemplu de care dintre ele esti atat de legat, incat sa nu le poti inlocui? De ex., la inceputul experientei mele cu Mi4C, am folosit MiContacts pentru stocarea in nor a contactelor, dar dupa ce am descoperit minusurile unui ROM MIUI si frumusetea celor custom, am revenit pe Google Contacts. Poate singurul serviciu specific MIUI pe care il regret si care e foarte bine conceput si imposibil de duplicat pe custom rom-uri e Second Space / Dual Apps. Doar cu aplicatii suplimentare se poate obtine dar partial si cu diverse alte inconveniente.
Folosesc google contacts,e foarte ok apoi cu camera,pe custom rom i-mi facea probleme,ramanea pe blitz cateva secunde bune,una e camera originala si alta portata,in privinta aplicatiilor preinstalate,da,se pot pune si de pe magazin play.

Attached Files


Edited by alexzsky2, 19 November 2017 - 13:30.


#6929
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Cu descarcare de versiune rom nou am temperatura asta
apoi pe orice rom nu aveam call rec functional 100%,pe tine te auzi iar pe partener foarte slab,aproape deloc,testat pe mai multe versiuni de call rec pe cand pe MIUI nu este asa ceva.

Attached Files



#6930
raydeb

raydeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.04.2006
Buna
Daca trec pe  MIUI 9.1 imi blocheaza bootloader-ul ? Acum am instalat TWRP 3.1.1.0 si Miui 7.5. Merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate