Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#6895
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
In aceasta perioada, folosind un alt telefon (cu Mediatek, Android M) pana imi repar Mi4C-ul, am observat ca 4C-ul are probleme cu notificarile. Sunt uimit de cate notificari push primesc pe noul telefon, de la diverse aplicatii de mesagerie online (si nu numai) si cat de punctuale sunt, fata de 4C. Pe 4C am folosit diverse ROM-uri, Miui sau non Miui, de la L pana la Oreo, cu si fara optimizari de baterie, dar niciodata nu am reusit sa inteleg care e problema cu notificarile, de ce telefonul nu le afiseaza in timp real. Bineinteles, nici acum nu am inteles de ce Posted Image dar ceva e putred la modelul Mi4C, cel putin din acest punct de vedere. Puteam sa-l "ingrop" si pe el in cimitirul din sertar, cu diverse telefoane care au devenit, de-a lungul timpului, demodate, dar nu renunt la el, e un micut care mai are inca multe de oferit, cu toate neajunsurile (de parca exista ceva perfect in viata asta.....).

#6896
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Tine mai mult de rom treabă cu notificările. Pe RR 584 nu voiau să intre deloc indiferent ce setări ii făceam.
Pe MIUI nu prea am avut probleme iar pe LOS 15 nici atat.

#6897
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 cezarmed2, on 10 noiembrie 2017 - 10:14, said:

Tine mai mult de rom treabă cu notificările. Pe RR 584 nu voiau să intre deloc indiferent ce setări ii făceam.
Pe MIUI nu prea am avut probleme iar pe LOS 15 nici atat.
Dau doar un mic exemplu, fara sa nominalizez aplicatia, sa nu fiu acuzat ca fac reclama: o aplicatie a unui binecunoscut site de anunturi online romanesti care, pe Mi4C, nu vroia nici in ruptul capului sa trimita notificarile pentru mesajele primite. Am incercat aplicatia intr-o varietate mare de ROM-uri, pe nici unul nu am primit vreodata notificare, indiferent ca a fost MIUI sau altceva. Pe acest telefon de rezeva (folosit cu imprumut, deci in premiera pentru mine), curg notificarile asa cum ar trebui.

Nu stiu ce sa zic, dar poate este o problema pe Mi4C asa cum e si cu gestionarea defectuoasa a memoriei RAM: pe acest telefon inlocuitor, tot cu 2GB RAM, pur si simplu aplicatiile nu se mai inchid din memorie (sau foarte greu se inchid procesele pentru a face loc altora), chiar si cele mari consumatoare de resurse. Pe 4C, de multe ori, doar trecerea de la o aplicatie la alta si inapoi facea ca prima sa se reincarce, mai ales in ROMurile MIUI. Pe cele non-MIUI nu mai era asa de insetat de resurse, dar tot nu putea tine multe aplicatii deschise, ca noul telefon de rezerva.

Deci, e ceva cu Mi4C si, poate, si cu alte modele Xiaomi. Nu cred ca sunt singurul care se plange de gestionarea memoriei RAM libere, din cate stiu pe multe forumuri se plange lumea de acest aspect. Dar si cel cu notificarile este deranjant...

#6898
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Probabil telefonul cu MediaTek e pe 32 de biți. De aia are loc de mai mult. 2GB RAM pe 64 de biți e la limita bunului simț.

#6899
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 Demon000, on 11 noiembrie 2017 - 01:45, said:

Probabil telefonul cu MediaTek e pe 32 de biți. De aia are loc de mai mult. 2GB RAM pe 64 de biți e la limita bunului simț.
Cpu-z afiseaza Kernel armv8l, eu stiu ca e 64 bit.

#6900
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013
Băieți, dacă îmi pun ultimul miui stable versiunea de China, o sa mearga GPS-ul in Europa?

Edited by Vasiloaiei, 11 November 2017 - 11:33.


#6901
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
La Xiaomi, o mare problemă o reprezintă "puterea" antenei Gps incorporate. Eu am avut probleme cu toate softurile, pe Gps. Și nici legarea unui fir( filmulet youtube), nu cred că reprezintă o variantă estetică și nici nu știu dc are vreun efect!

#6902
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Poate aveti voi ghinion pe partea de hardware la GPS, mie imi functioneaza foarte bine! Conectarea si localizarea se face in cateva secunde, acuratetea este de 2-3 m.

#6903
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Eu inca nu am vazut GPS pe Mi4c. Pe Mi6 merge impecabil in schimb. :D

#6904
IonutCrg

IonutCrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 19.01.2017

 Demon000, on 13 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Eu inca nu am vazut GPS pe Mi4c. Pe Mi6 merge impecabil in schimb. :D
Ți-ai luat MI6? :'(

#6905
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

 IonutCrg, on 13 noiembrie 2017 - 19:54, said:

Ți-ai luat MI6? :'(
Da, practic l-am primit gratis. Însă Mi4c încă e în "producție". :)

#6906
IonutCrg

IonutCrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 19.01.2017

 Demon000, on 14 noiembrie 2017 - 10:09, said:

Da, practic l-am primit gratis. Însă Mi4c încă e în "producție". :)
Să-l stăpânești sănătos :*


#6907
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014
Eu pe al meu Mi4C am CM 13.1, pus in ianuarie; imi functioneaza perfect gps-ul, am avut Here, acum am Waze. Si anul trecut, pe Miui, am folosit si Google Maps, si iarasi, mi-a functionat perfect gps-ul :)

#6908
IonutCrg

IonutCrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 19.01.2017

 c-daniel, on 15 noiembrie 2017 - 11:01, said:

Eu pe al meu Mi4C am CM 13.1, pus in ianuarie; imi functioneaza perfect gps-ul, am avut Here, acum am Waze. Si anul trecut, pe Miui, am folosit si Google Maps, si iarasi, mi-a functionat perfect gps-ul :)
Înseamnă că noi suntem cazuri fericite :))

#6909
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 Demon000, on 13 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Eu inca nu am vazut GPS pe Mi4c. Pe Mi6 merge impecabil in schimb. :D
Mi4c 2/16, Lineage 14.1 oficial, ultimul build nocturn 8 noiembrie, am testat GPS-ul in oras, langa peretele casei, orientare spre SV, in mod Device Only. Si, din cate stiu, nu am avut niciodata probleme cu GPSul pe exemplarul meu. Poate celor care nu va functioneaza nu fac contact cum trebuie pinii interni cu capacul interior (oxidare, contacte imperfecte etc.)

Attached Files



#6910
ZoLd

ZoLd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.09.2016
Vinde cieneva placa de baza xiaomi mi4c?

#6911
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

 cris2d2, on 15 noiembrie 2017 - 13:57, said:


Mi4c 2/16, Lineage 14.1 oficial, ultimul build nocturn 8 noiembrie, am testat GPS-ul in oras, langa peretele casei, orientare spre SV, in mod Device Only. Si, din cate stiu, nu am avut niciodata probleme cu GPSul pe exemplarul meu. Poate celor care nu va functioneaza nu fac contact cum trebuie pinii interni cu capacul interior (oxidare, contacte imperfecte etc.)
Aștept să vină decembrie și atunci îl desfac.( Am văzut pe Youtube cum se face. Trebuie să caut, prin scule, o șurubelniță "adecvată" .)/În caz că-l fac praf, :) atunci teoretic, ar trebui să mai am ceva bani pentru a cumpăra alt telefon. Luna asta trebuie să cumpăr anvelope iarnă și jante.
PS: Al meu mă găsește pe hartă în câteva secunde, dar nu se "conectează" la sateliți. Setările sunt corecte. În seara asta am folosit un Redmi și a mers impecabil.

#6912
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

 cris2d2, on 15 noiembrie 2017 - 13:57, said:


Mi4c 2/16, Lineage 14.1 oficial, ultimul build nocturn 8 noiembrie, am testat GPS-ul in oras, langa peretele casei, orientare spre SV, in mod Device Only. Si, din cate stiu, nu am avut niciodata probleme cu GPSul pe exemplarul meu. Poate celor care nu va functioneaza nu fac contact cum trebuie pinii interni cu capacul interior (oxidare, contacte imperfecte etc.)
Aștept să vină decembrie și atunci îl desfac.( Am văzut pe Youtube cum se face. Trebuie să caut, prin scule, o șurubelniță "adecvată" .)/În caz că-l fac praf, :) atunci teoretic, ar trebui să mai am ceva bani pentru a cumpăra alt telefon. Luna asta trebuie să cumpăr anvelope iarnă și jante.
PS: Al meu mă găsește pe hartă în câteva secunde, dar nu se "conectează" la sateliți. Setările sunt corecte. În seara asta am folosit un Redmi și a mers impecabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate