Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

LG Nexus 5X - discutii generale

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5012 replies to this topic

#4753
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Un terminal nou cu Android One™(Xiaomi Mi A1) este sub prețul reparației …

#4754
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Exact. Și e mai bun ca 5X-ul (din ce am constatat eu, se apropie de Nexus 6P că performante). In plus e dual-SIM (știu,nu toată lumea are nevoie :) ).

#4755
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
…iar dacă există probleme de imagine: Nokia 6.1 (2018).

#4756
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Din ciclul: „M-a mâncat, m-am scărpinat, buba făcut!
Nu mai pot pune contul de Yahoo în GMail, parcurg pașii, fac autentificarea cu cod, dar apoi GMail deschide o pagină web cu eroare și moare…
Sunt singura maimuță care nu a descoperit focul?

Singura soluție (non-ortodoxă) a fost cu forward automat pe contul Google, dar aș dori să și pot trimite eMail-uri din contul Yahoo.

#4757
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Actualizat ieri aplicațiile, printre care și GMail, acum preia și contul Yahoo. „A fost de la ei!” :D

#4758
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Întrebare de mare baraj: e vreo posibilitate să folosesc forma icoanelor aplicațiilor de la Nexus 5X/6P pe un alt dispozitiv (telefon/tabletă) cu Android 8.1 root-at? Ca launcher folosesc Nova, evident am încercat opțiunile de acolo, niciuna nu bate (nu e nici squircle, nici rounded square, evident nici square - pare un fel de rounded square, dar mult mai puțin rotunjit). Am căutat pe net, în afară de faptul că oamenilor nu le place forma asta altceva nu prea am găsit. Mie îmi place (subiectivism, chestie de obișnuință, cine știe de ce). A mai încercat cineva alte launchere (pe alte telefoane) care eventual au opțiunea asta?

#4759
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Incearca Rootless Pixel 2 Launcher. Nu stiu daca icoanele de pe Nexus functioneaza, dar alea "round" de pe Pixel sunt garantate (pe telefon, pe tableta nush')! Posted Image
Poate, poate, te multumeste...

Quote

...pe un alt dispozitiv (telefon/tabletă) cu Android 8.1 root-at?
Ai schimbat 5X-ul? La cine sarisi gardu'? Posted Image

#4760
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Noch nicht, că al meu probabil va stinge lumina aici Posted Image.

Telefonul (pentru cartela de Germania) este Nexus 4 pe care curiozitatea m-a împins să instalez Lineage 15.1 (citisem acum nu mult timp că e printre dispozitivele suportate).
Tableta (soției) a rezistat o perioadă stock (Galaxy Tab S) apoi s-a întâlnit cu Lineage 14.1 (aștept 15-le).
Nova peste tot, eram doar puțin nedumerit de forma specială adoptată de Google pentru Nexus 5X/6P - adică lansează treaba cu adaptive icons (preluată probabil de toate launcherele importante, nu doar de Nova) dar pentru cele 2 telefoane folosesc o altă formă (deși inițial îmi amintesc că folosiseră tot icoane rotunde, cel puțin în primul sau primele 2 DP-uri de Android 8).
Mai cercetez.

#4761
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Primul N5X a început să dea semne de slăbiciune: autonomie din ce în ce mai redusă.
Deși suspectez semnalul operatorului (orange), cred că voi face un SIM-switch pentru a elimina dubiile.

#4762
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am revenit de o saptamana la 5x pentru ca 6p a facut buba si asteapta reparatia in garantie.
Telefonul e updatat la zi, dar se misca INFIORATOR de incet, orice fac are lag.
Si bateria scade vazand cu ochii.
No root, no nothing.
A mai patit cineva asa ceva?

#4763
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

Quote

...Telefonul e updatat la zi, dar se misca INFIORATOR de incet, orice fac are lag.
A mai patit cineva asa ceva?
Da, inainte de bootloop!

Ar fi culmea ghinionului sa te lase si asta... :fear:

#4764
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Încearcă imaginea din aprilie 2018 (OPM2.171019.029), cea din mai 2018 (OPM4.171019.016.A1) m-a „iritat” și pe mine în ceea ce privește răspunsul la comenzi și autonomie…
Bine, nu o să „zbârnâie” dar va fi mai acceptabil (ca în bancul cu rabinul și animalele aduse-n casă).

#4765
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostLesbianu, on 31 mai 2018 - 06:41, said:

Da, inainte de bootloop!

Ar fi culmea ghinionului sa te lase si asta... Posted Image
Asta a bootloop-at odata, are placa de baza schimbata acum vreo 2 ani.

#4766
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
M-a mancat si am vrut sa instalez Lineage OS.
I-am facut unlock la bootloader, i-am instalat TWRP, am dat din greseala un reset si acuma....bootloop... imi vine sa dau de pereti cu el...

#4767
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
there is still hope,... a mers boot in TWRP in cele din urma... acuma facem flash la lineage prin sideload.

#4768
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
...si avem LineageOS 15. Tocmai se face recover din backup.

#4769
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Si merge ca un QR. Recomanda cineva un ROM mai decent? Schimb Pixel Launcher cu Google Now Launcher si vedem ce se intampla.

#4770
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu s-a mai laudat nimeni pe-aici cu ROM-uri custom, majoritatea posesorilor (putini dupa postari) cred ca sunt pe stock... Venind de pe 6P, este normal sa ti se para ca merge ca un QR (Quick Response Code? :lol:).
Varsta, procesorul si memoria RAM de doar 2GB este cauza. Poti incerca un downgrade la Nougat. Poate, poate... :habarnam:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate