Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

drepturile pasagerilor UE in fata agentilor securitate din aeroport

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

Ieri un prieten de-al meu, cetatean roman calatorea cu avionul catre Norvegia. Aterizeaza, trece de check-in preluare bagaje.
Este acostat de un agent de securitate, i se cer din nou actele, date personale: unde lucrezi? De ce vii in tara? Ce faci la noi?
Imi spunea ca statea si foarte aproape de el si incerca sa-l intimideze.

In final, a aratat actele si a plecat.

Este legal ce s-a intamplat sau un abuz?

Unde imi pot vedea exact drepturile ca si cetatean european calatorind in UE?

Mersi!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Norvegia nu e in EU.

De intrebat pot sa te intrebe, pe mine m-au intrebat pe Otopeni.

#3
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postcastoras, on 14 septembrie 2015 - 12:42, said:

De ce vii in tara? Ce faci la noi?
Trebuia sa ii raspunda: "I have come to cleanse this land..."

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Random control.

Am patit si eu de trei ori, doua dati in Ungaria si o data in Olanda, la cateva zeci de granite trecute.

Nu, nu am fata de suspect sau "emigrant".

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
http://eur-lex.europ...elex:32008R0300

Punctul: (10) Member States should also be allowed, on the basis of a risk assessment, to apply more stringent measures than those laid down in this Regulation.
Articolul: Article 6 More stringent measures applied by Member States

Arata mai brunet prietenul?

Edited by Wotan, 14 September 2015 - 13:01.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si ca o paranteza politaii nu sint interesati sa-ti incalce intimitatea si sa stie ei personal ca te duci tu in concediu sau in interes de serviciu sau mai stiu eu ce, sint interesati sa vada daca esti stresat cind raspunzi, daca te gindesti ce sa inventezi, etc.

O recomandare personala este sa aveti in cap exact ce vizitati, ce faceti acolo si cind va intoarceti - chiar daca nu aveti deja EXACT planurile astea. Adaugind bariera lingvistica, enervarea ca ce ma intreaba asta ca e dreptul meu sa ma lase in pace si niste raspunsuri ca nu stiu, ne plimbam, mergem sa vedem si noi ce gasim, etc pot duce imediat la doua ore de stat pe marginea autostrazii in timp ce masina e cautata si in roata de rezerva.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Norvegia nu e in UE insa este in Schengen.

In Schengen se fac controale pentru cei ce vin din exterior. Eu o pateam des, chiar si cu desfacutul bagajului ( in Vantaa ).
Insa NO nefiind in UE, nu are nimic de comentat la adresa lor.


Sau in Munich, venind din Qatar, am fost intrebat: De ce vin in Munich daca eu am zbor cu QR in Bucuresti. Cat stau in Germania, la cine ( foarte aprioape de aeroport, culmea ) si daca am fonduri suficiente.

Edited by lex404, 14 September 2015 - 13:02.


#8
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postcastoras, on 14 septembrie 2015 - 12:42, said:

Buna,

Ieri un prieten de-al meu, cetatean roman calatorea cu avionul catre Norvegia. Aterizeaza, trece de check-in preluare bagaje.
Este acostat de un agent de securitate, i se cer din nou actele, date personale: unde lucrezi? De ce vii in tara? Ce faci la noi?
Imi spunea ca statea si foarte aproape de el si incerca sa-l intimideze.

In final, a aratat actele si a plecat.

Este legal ce s-a intamplat sau un abuz?

Unde imi pot vedea exact drepturile ca si cetatean european calatorind in UE?

Mersi!
Poate ca "pretenașul" ăsta al tău :ninja: seamănă cu un urmarit internațional, poate e mai masliniu/negru la ten, poate e
fan "Breivik", poate era îmbracat la fel ca un luptător i.s.i.s.  ... agentul de securitate și-a facut doar datoria, nimic mai mult :gunsmilie:

#9
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View PostWotan, on 14 septembrie 2015 - 12:59, said:

http://eur-lex.europ...elex:32008R0300

Punctul: (10) Member States should also be allowed, on the basis of a risk assessment, to apply more stringent measures than those laid down in this Regulation.
Articolul: Article 6 More stringent measures applied by Member States

Arata mai brunet prietenul?

Din pacate da, dar e roman 100%.

#10
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Sorry confuzia legata de Norvegia, credeam ca e in UE - mea culpa.

Eu personal as fi luat-o ca pe un afront/incalcare a intimitatii pentru ca sunt femeie :) si n-am patit niciodata asa ceva. Cred ca as fi intrebat de ce ma intrebati si cu ce drept. Plus ca m-as fi temut daca e un politist fals si vrea sa-mi fure actele?!?

Daca voi ziceti ca e totul in regula - OK. O fi. O sa tin minte pe viitor.

Vom pleca impreuna in Spania - sa vedem daca mai patim acelasi lucru.

Mersi dragilor!

View PostTeophileos, on 14 septembrie 2015 - 13:03, said:

Poate ca "pretenașul" ăsta al tău Posted Image seamănă cu un urmarit internațional, poate e mai masliniu/negru la ten, poate e
fan "Breivik", poate era îmbracat la fel ca un luptător i.s.i.s.  ... agentul de securitate și-a facut doar datoria, nimic mai mult Posted Image

Masliniu e saracu', dar era in tricou si mergea sa munceasca - trimis de firma in delegatie de servici. Nope, chiar n-avea puscoci ascuns pe undeva....

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai odata, s-a spus mai sus - Norvegia desi e in Schengen nu e in EU, insa noi nu suntem in Schengen, chiar daca suntem in EU.

Partea a doua - cu valul de imigranti din ultimele saptamani se fac verificari suplimentare mai peste tot, inclusiv in interiorul Spatiului Schengen - vezi corntoale de frontiera intre Austria si Ungaria - chiar cu inchidere de frontiera... Ideea e ca Norvegia ca si Suedia si Germania sunt tari catre care se indreapta imigrantii in special.

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postcastoras, on 14 septembrie 2015 - 13:52, said:

Eu personal as fi luat-o ca pe un afront/incalcare a intimitatii pentru ca sunt femeie Posted Image si n-am patit niciodata asa ceva. Cred ca as fi intrebat de ce ma intrebati si cu ce drept. Plus ca m-as fi temut daca e un politist fals si vrea sa-mi fure actele?!?
Daca voi ziceti ca e totul in regula - OK. O fi. O sa tin minte pe viitor.
Vom pleca impreuna in Spania - sa vedem daca mai patim acelasi lucru.

Am fost oprit de-a lungul anilor de cateva ori in Austria si Germania pe autostrada. N-au treaba cu tine, se uitau prin masina dupa tigari/alcool si probabil si daca ai amenzi neplatite. Acum dupa imigranti. Au ton autoritar, dar vorbesc politicos, cu dumneavoastra, te roaga etc. In vest politistii sunt obisnuiti sa li se ia autoritatea in serios si se vede pe ei, nu ca la noi... Le arati actele cerute si apoi fiecare isi vede de treaba lui. Daca refuzi esti pasibil de amenda, legea e la fel si in Romania. Acum sunt stresati cu imigrantii, sansele de control au crescut.

#13
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postf300, on 14 septembrie 2015 - 13:00, said:

Si ca o paranteza politaii nu sint interesati sa-ti incalce intimitatea si sa stie ei personal ca te duci tu in concediu sau in interes de serviciu sau mai stiu eu ce, sint interesati sa vada daca esti stresat cind raspunzi, daca te gindesti ce sa inventezi, etc.

O recomandare personala este sa aveti in cap exact ce vizitati, ce faceti acolo si cind va intoarceti - chiar daca nu aveti deja EXACT planurile astea. Adaugind bariera lingvistica, enervarea ca ce ma intreaba asta ca e dreptul meu sa ma lase in pace si niste raspunsuri ca nu stiu, ne plimbam, mergem sa vedem si noi ce gasim, etc pot duce imediat la doua ore de stat pe marginea autostrazii in timp ce masina e cautata si in roata de rezerva.

<f300>, cred ca aveti dreptate.

Austria, in urma cu vreo 2-3 ani. Ne-au oprit in apropiere de Salzburg, veneam dinspre vest. Unul dintre politisti ne-a intrebat unde mergem, iar daca i-am spus ca la Salzburg, a vrut sa stie de ce.
„Mergem sa mancam de pranz.“
„Unde vreti sa mancati?“
„La Augustiner Brau.“
Au inceput amandoi sa rada, parca erau alti oameni decat cei care ne oprisera in urma cu un minut.
„Trebuie sa va mai plimbati prin oras, caci la Augustiner Brau deschide la ora trei“ si ne-a facut semn sa plecam.

#14
denisr

denisr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2015
Eu am avut o chestie interesanta in Munchen, in timpul unei escale spre Helsinki. La controlul pasaportului ma intreaba vamesul intr-o engleza proprie: Du iu nou macel? Eu dau din umeri... El repeta intrebarea... Eu iar ma uit ca prostu'... Nevasta din spate: Cred ca te in treaba daca il stii pe Marcel... Fara sa ezit ii spun ca nu... Vamesul: Aaaa, ok! si imi da actele... Nici acum nu sunt sigur ce a vrut, dar sunt tare curios ce se intampla daca ii spuneam ca da. :)
La intoarcere, pe acelasi aeroport la control pasapoarte i-am spus singur ca nu il stiu pe Marcel. Vamesul s-a uitat tamp si mi-a dat pasapoartele.

#15
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
In urma cu 3 ani  am fost opriti in trafic,imediat dupa ce am trecut vama dintre Bosnia catre Croatia,de o echipa de Politie inarmata pana in dinti.Ne-au fost controlate bagajele pana la cel mai intim lucru.Apoi cu un aparat special,care emitea niste sunete ciudate,ne-au fost verificate rotile.Dupa vreo 20 de min. ne-au permis sa mergem mai departe dar nu inainte de un mic interogatoriu,(unde mergeti,unde veti sta,aveti rezervare,care este itinerariu).La momentul respectiv,Croatia nu era in UE.


#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Pe Otopeni probabil din cauza atentatului de la Ataturk politistii de frontiera mai fac verificari de bagaje si de acte chiar in fata usilor de unde iesi de la bagaje In sala de asteptare.  Nu trebuie sa va enervati raspundeti la intrebari si aratati actele. Cine se da cocos sau cu intrebari de genul de ce pe mine si nu pe celalalt e invitat la discutii mai amanuntite intr-un birou.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Pe mine figura mea proverbial de cinstita m-a ferit de asemenea probleme chiar atunci cind si inaintea mea si dupa mine au fost pasageri cautati si in pantofi! La fel cu parfumuri, spray-uri, aparate de ras, sticle
cu sucuri sau chestii asemenea in bagajul de cabina nu am avut probleme.
De multe ori ma gindesc ca voi avea o moarte cumplita, prea am trecut usor prin viata mai mult de o jumatate de secol!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate