Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Autor: James Clavell

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Contestat de unii, admirat de altii, James Clavell a legat majoritatea scrierilor sale de Orient (Japonia, China, Hong-Kong)

A creat o "serie": (ordine cronologica a evenimentelor): Shogun, Tai-Pan, Nobila Casa, Changi.


Shogun mi s-a parut excelent din toate punctele de vedere (modul de a trai/gandi al japonezilor, dispretul lor fata de chinezi (mancaii de usturoi :)), evolutia lui "Anjin-san", si deznodamantul foarte neasteptat (pt mine cel putin))

Tai-Pan nu l-am terminat inca (jum vol1). Imi place insa nu atat de mult ca Shogun.

Nobila Casa am citit doar putin la inceput.

Changi am citit-o de cel putin 3 ori. Excelenta poveste (cu invataminte, too)

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In clasa a 5-a am luat o nota rusinoasa deoarece eu citeam Tai Pan in loc de Viata la tara de Duiliu Zamfirescu. Nu am reusit sa mai citesc vreodata romanul romanesc si nici nu tin :P

James Clawell are capacitatea de a crea si mai ales de a prezenta o lume noua si necunoscuta intr-o lumina foarte incitanta. Nu te mai opresti din citit.
Am citit Tai-Pan, Nobila Casa, Shogun, Cahngi, iar acum caut Gai-Jin
Sa scap de examenul la reumato si ma afund in beletristica :D

#3
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Nu uitati "Virtejul", care e si cea mai recenta (istoric si literar) adaugire la universul comun "Shogun/Tai-Pan".

#4
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
i gotta have that, in cazul asta :)  e tot in 2 volume ca Shogun/Tai-Pan/Nobila Casa?

#5
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
eu l-am citit in engleza, dar pare la fel de masiv ca "Shogun".

De asemennea, tocmai am realizat ca nimeni nu pomeneste "Gai-Jin" - care se ocupa cu expansiunea firmei Struan in Japonia (fiind, deci, situat intre "Tai-Pan" si "Nobila Casa"...)

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by pstdgt
i gotta have that, in cazul asta :)  e tot in 2 volume ca Shogun/Tai-Pan/Nobila Casa?

eu il am in 2 volume, editura Orizonturi, 1660 pagini, superb, desi greu la inceput .... dar dupa ce se desfasoara, nu-l mai lasi din mana.

Actiunea are loc acum  24 de ani, In Iran, in plina revolutie.

#7
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
"Changi" este cu siguranta cea mai buna carte care am citit-o prin felul unic cum descrie razboiul si morala ei!

#8
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Totusi nu as putea sa pun Changi pe acelasi plan cu Shogun. Sigur, e o carte buna, dar Shogun e "un munte" cum ar spune Balzac. Intotdeauna am regretat ca nu a fost o continuare la Shogun...e o carte superba, care descrie perfect modul de viata si de gandire al societatii japoneze din acea perioada... fantastic cat de bine a surprins greutatea adaptarii europenilor la gandirea asiatica, pe care noi inca nu am reusit sa o descifram.

#9
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
exact.. si mie mi-a parut rau cand s-a terminat .. si vorba aia nu e o carticica de 200 de pagini :)

o intrebare am, a vazut cineva filmul facut dupa Shogun? am inteles ca e cu Richard Chamberlain.. daca l-ati vazut, cum e? merita vazut? nu de alta, dar ar merge, avand in vedere ca am citit cartea inainte :) ... nu cum am facut la Lord Of The Rings de exemplu :( (am vazut prima parte, si apoi m-am pus si am citit toate cartile)

#10
imigrantu

imigrantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.02.2003
aici la mine ruleaza filmul changi si-mi pare rau ca nu inteleg mai multe pt. ca desi sunt de 1 an tot nu ma descurc cu engleza
cartea am citit-o cand eram flacau si mi-a placut tare mult
filmul dupa shogun l-am vazut si nu mi-a placut deoarece am citit mai intai cartea

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Filmul e un surogat.. ca de obicei. L-am vazut cu f. mult timp in urma

Stick 2 the book ! :D

#12
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
aoleu..filmul e ala cu Irina Nistor in toate rolurile ? :)
ce vremuri..era pe nu stiu cate casete video... valoare mare pe vremuri

#13
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Iti pare rau dupa vremurile cu Irina Nistor?  :drac:

#14
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
acum nu...ca engleza mi-e a doua limba... dar avea si ea savoarea ei, trebe sa recunosti. Radeam uneori mai mult de ea, decat de film :)

PS: vreo cateva ore azi m-am chinuit sa-mi amintesc cum se spune in romana la... foreplay. Cu greu mi-am amintit :)

#15
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Salve!

Shogun-ul l-am citit de 4 ori, iar Changi de peste 15 ori (pe cuvant!). La Changi, daca-mi spui primele cuvinte dintr-o fraza, iti spun momentul actiunii, poate chiar continuarea frazei.
Cele mai misto carti ale lui.

#16
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Eu stau pe IRC...prietenii stiu de ce pentru ca eu am uitat...oricum am acelasi nick ca si aici si intr-o seara intra un tip pe mine...fara salut fara nimic..." Toranaga ala...nu a fost barbat adevarat...daca ar fi fost...nu o lasa pe Mariko sa moara...mai putea face ceva etc.." Pe mine m-a uimit. Individul are pe la 30 de ani si a citit cartea de multe ori...am ajuns la concluzia ca distingea realitatea lui de a cartzi, dar nu foarte usor:). Oricum pentrum mine a fost un exemplu al impactului pe care il poate avea literatura in general si Clavell in particular.

#17
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
am citit Tai Pan,Nobila Casa,Shogun si King Rat (Changi) , in ordinea asta! SUPERB! Changi mi-a placut cel mai mult..final oarecum imprevizibil...ma asteptam la un happy end.

:inlove:

#18
Mina

Mina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 29.04.2005
Dintre cartzile lui James Clavell trebuie sa recunosc ca am citit doar "Shogun".Extraordinara cartea,acum cred ca ash intzelege-o altfel daca m-ash apuca sa o recitesc.La prima citire,chiar daca eram clasa a 7a shi cartea avea vreo 1164 pag,nu m-am lasat pana n-am terminat-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate