Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Autor: James Clavell

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008
"Nobila Casa" !!! Eram inebunita, nu stiam cum sa dispar mai rapid de la servici ca sa mai citesc !! Mi-am cumparat cartea "Gai-Jin" acum; cronologic am inteles ca se petrece imediat dupa Shogun. Dar in 2 saptamini voi pleca spre Romania in concediu, asa ca o s-o citesc pe avioane !!!!!  :thumbup: Apoi urmeaza King Rat, care se petrece in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

#56
walftob

walftob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.10.2007
Si mie mi-a placut foarte mult Shogun, am terminat-o de citit cartea acum vreun an, iar in vara vreau sa ma apuc de citit Changi.

#57
unoharisth

unoharisth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2011

 pstdgt, on 5th February 2003, 22:56, said:

Contestat de unii, admirat de altii, James Clavell a legat majoritatea scrierilor sale de Orient (Japonia, China, Hong-Kong)

A creat o "serie": (ordine cronologica a evenimentelor): Shogun, Tai-Pan, Nobila Casa, Changi.


Shogun mi s-a parut excelent din toate punctele de vedere (modul de a trai/gandi al japonezilor, dispretul lor fata de chinezi (mancaii de usturoi :)), evolutia lui "Anjin-san", si deznodamantul foarte neasteptat (pt mine cel putin))

Tai-Pan nu l-am terminat inca (jum vol1). Imi place insa nu atat de mult ca Shogun.

Nobila Casa am citit doar putin la inceput.

Changi am citit-o de cel putin 3 ori. Excelenta poveste (cu invataminte, too)


De unde pot citi online tai pan,James clavell

#58
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Am citit Shogun, Tai-Pan si Nobila Casa.

Cel mai mult mi-a placut Shogun, e superba in schimb celelalte doua nu mi s-au parut atat de reusite.

Sunt curios cum este Changi pentru ca e foarte laudata(inclusiv de tatal meu).

#59
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009

 Just_Cavalli, on 11th January 2011, 23:27, said:

Am citit Shogun, Tai-Pan si Nobila Casa.

Cel mai mult mi-a placut Shogun, e superba in schimb celelalte doua nu mi s-au parut atat de reusite.

Sunt curios cum este Changi pentru ca e foarte laudata(inclusiv de tatal meu).

Changi este o carte excelenta.Recomand.

#60
Mikix

Mikix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.11.2005

 Anjin`, on 12th May 2005, 23:24, said:

Eu stau pe IRC...prietenii stiu de ce pentru ca eu am uitat...oricum am acelasi nick ca si aici si intr-o seara intra un tip pe mine...fara salut fara nimic..." Toranaga ala...nu a fost barbat adevarat...daca ar fi fost...nu o lasa pe Mariko sa moara...mai putea face ceva etc.." Pe mine m-a uimit. Individul are pe la 30 de ani si a citit cartea de multe ori...am ajuns la concluzia ca distingea realitatea lui de a cartzi, dar nu foarte usor:). Oricum pentrum mine a fost un exemplu al impactului pe care il poate avea literatura in general si Clavell in particular.
Da, mersi mult pt spoiler  :nonobad:

#61
cutepoison1994

cutepoison1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 02.09.2010
Am terminat Shogun si Tai-Pan.
Am o intrebare: ce urmeaza dupa Tai-Pan? [se termina de parca ar avea o continuare].

#62
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Nobila Casă dacă nu mă înșel :)

#63
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

 cutepoison1994, on 23rd July 2011, 03:43, said:

Am terminat Shogun si Tai-Pan.
Am o intrebare: ce urmeaza dupa Tai-Pan? [se termina de parca ar avea o continuare].

 Altair_dsc, on 23rd July 2011, 08:45, said:

Nobila Casă dacă nu mă înșel :)

Corect.


PS: Dupa ce termini cu toata povestea asta nu uita sa incerci si King Rat aka Changi. E mult prea buna cartea. :)

#64
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Am vazut ca spunea cineva ca a fost facut film dupa Changi. Mi-ar placea sa-l vad... Cartea am citit-o de cateva ori.

#65
cutepoison1994

cutepoison1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 02.09.2010

 danutHD, on 23rd July 2011, 08:53, said:

Corect.


PS: Dupa ce termini cu toata povestea asta nu uita sa incerci si King Rat aka Changi. E mult prea buna cartea. :)
Dupa Nobila Casa urmeaza cumva Gai-Jin?

#66
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009

 December, on 23rd July 2011, 08:54, said:

Am vazut ca spunea cineva ca a fost facut film dupa Changi. Mi-ar placea sa-l vad... Cartea am citit-o de cateva ori.

Da,exista un film facut dupa romanul Changi.E vechi(1965),filmat alb-negru.
Ar fi frumos sa se faca la Hollywood o noua ecranizare;cred ca Brad Pitt s-ar potrivi in rolul lui King :)

 stpancras, on 23rd July 2011, 19:45, said:

Da,exista un film facut dupa romanul Changi(King rat in original).Filmul se numeste King rat,e vechi(1965),filmat alb-negru.
Ar fi frumos sa se faca la Hollywood o noua ecranizare;cred ca Brad Pitt s-ar potrivi in rolul lui King :)

Edited by stpancras, 23 July 2011 - 18:50.


#67
verbatim123

verbatim123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.04.2011

 Angelina1986, on 29th January 2010, 02:06, said:

Iubesc modul in care scrie James Clavell. Reuseste cu o aparenta usurinta sa te transpuna pe alte meleaguri si sa te introduca in aventura unor personaje extraordinare.Nu am citit chiar toate scrierile lui insa asta aceste scopul meu.

Mi-a recomadat cineva si Musashi de  Eiji Yoshikawa.Vroiam sa stiu daca e buna cartea, daca merita sa dau banii pe ea.

PS: urasc faptul ca sunt scumpe cartile dar si asa nu ma pot abtine sa nu-mi imbogatesc saptamanal biblioteca. Ma intreb cand va facilita cineva accesul la cultura... deh, probabil niciodata :(




eu am citit d eiji yoshikawa MUSASHI si TAIKO si sunt superbe!!! acum vreau sa ma apuc de shogun, care ar fi diferenta intre ele?  ca evoca tot aceeasi perioada. oricum, consider ca tot un japonez spune mai bine saga Japoniei.

p.s : 'Angelina1986' - recomand musashi cu incredere, totusi, daca nu ti-a placut, desi ma indoiesc, poti sa mi le vinzi mie vol  :D

#68
amelie

amelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.03.2006
Mi-a placut si mie f mult Changi.
Cred ca o sa incerc si Musashi la cat de calduros e recomandata.

P.S. Pe bune daca n-ar trebui un IMDB si pt carti :) Un IBDB

Edited by amelie, 17 August 2011 - 01:37.


#69
steamPunk

steamPunk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2011
Am citit Shogun-ul in 3 volume de la ziar. Primele doua mi-au placut enorm, ultimul insa m-a plictisit teribil. In plus, finalul a venit ca o palma peste ceafa, m-a scos din sarite. Per total am ramas cu un gust amar. Dupa cum bine s-a spus in prima postare, ori iti place Clavell ori nu.

#70
gothera

gothera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2010
Va rog, daca poate sa-mi explice cineva...Am o mare nelamurire privind cartea Changi (King Rat) a lui Clavell. Ei bine, nu pot sa inteleg, atata timp cat King avea acele tigari scumpe "Kooa" parca, cum de Grey nu-l "distrugea" ? Printre primele pagini ii spune lui King ca incalca legile ca face comert..Ei bine, mie mi se pare ca tigarile alea sunt pur si simplu o dovada..Normal ca Regele le avea din comert, doar de unde le putea cumpara, atata timp cat negustoria e interzisa in inchisoare ?!?!

#71
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 pstdgt, on 05 februarie 2003 - 22:56, said:

Contestat de unii, admirat de altii, James Clavell a legat majoritatea scrierilor sale de Orient (Japonia, China, Hong-Kong)

A creat o "serie": (ordine cronologica a evenimentelor): Shogun, Tai-Pan, Nobila Casa, Changi.


Shogun mi s-a parut excelent din toate punctele de vedere (modul de a trai/gandi al japonezilor, dispretul lor fata de chinezi (mancaii de usturoi Posted Image), evolutia lui "Anjin-san", si deznodamantul foarte neasteptat (pt mine cel putin))

Tai-Pan nu l-am terminat inca (jum vol1). Imi place insa nu atat de mult ca Shogun.

Nobila Casa am citit doar putin la inceput.

Changi am citit-o de cel putin 3 ori. Excelenta poveste (cu invataminte, too)


Da. Numai Shogun si Changi merita citite, dar astea sunt intr-adevar foarte bune!

#72
allmeiti

allmeiti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2015
EIJI YOSHIKAWA  TAYKO

SHOGUNUL LUL CLAWELL ESTE INFERIOR

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate