Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Autor: James Clavell

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
pantera_violata

pantera_violata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.08.2007
cartile lui sunt absolut fascinante...le-am citit, re-citit, ras-citit, ras-re-citit...si inca nu le pot lasa din mana, daca ma apuc din nou de ele...

#38
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 DxN, on Jan 17 2008, 10:29, said:

nu putem stii care a fost realitatea pana nu citim mai multi japonezi, probabil ca si Clavell a mai cosmetizat civilizatia lor

Clavel a fost ziarist, si a stiut cum sa scrie carti care sa se vinda. desi SHOGUN e bazata pe fapte reale - pilotul englez a existata desi unii spun ca ar fi fost olandez, si chiar s-a casatorit cu o japoneza, da se pare ca nu era din casta samurailor - cartea nu e nici macar istorie romantata.

oricum, japonezii nu prea sint incintati de carte.

#39
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006
Din pacate, anul trecut am inceput Shogun si nu am reusit sa citesc decat primul volum. Am tot zis ca o sa-l citesc pe al doilea cand o sa am timp, dar n-am facut-o.
Zilele astea am fost mai liber si am citit Changi (pe nerasuflate, as putea spune) si mi-am reamintit cat de placut scrie Clavell. Din fericire, am cam tot ce a scris, timp sa fie.

#40
sasaki_kojiro

sasaki_kojiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.09.2008
Clavell e unul din autorii mei preferati, i-am citit toate cartile si cel mai mult imi plac cele despre cultura japoneza. Cele din Orientul Mijlociu nu mi s-au parut cine stie ce.

#41
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 sasaki_kojiro, on Sep 26 2008, 22:13, said:

Clavell e unul din autorii mei preferati, i-am citit toate cartile si cel mai mult imi plac cele despre cultura japoneza. Cele din Orientul Mijlociu nu mi s-au parut cine stie ce.
:huh: "Cele"? In afara de Vartejul, care mai e din Orientul Mijlociu ?!


#42
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Dupa ce cititi shogunul incercatiu si Eiji Yoshikawa-Taiko (nu o sa-l mai admirati pe Clavell la fel de mult:))

#43
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 sasaki_kojiro, on Sep 26 2008, 21:13, said:

Clavell e unul din autorii mei preferati, i-am citit toate cartile si cel mai mult imi plac cele despre cultura japoneza. Cele din Orientul Mijlociu nu mi s-au parut cine stie ce.

La fel cred si eu, cele mai reusite volume sunt Shogun si Changi (nu am citit Vartejul, nu l-am gasit prin anticariate).
Parere personala: toata stima pentru oamenii care citesc frate, in ziua de azi vad tot mai multe persoane care nu au citit mai mult de 5 carti la viata lor.

Edited by kruger, 15 November 2008 - 17:13.


#44
marceloh

marceloh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.09.2008

 preotul75, on Oct 27 2008, 15:49, said:

Dupa ce cititi shogunul incercatiu si Eiji Yoshikawa-Taiko (nu o sa-l mai admirati pe Clavell la fel de mult:))
eu am citit si Taiko si Shogun, si Shognul e tot preferatul meu, e doar o chestie de gust, oricum sunt f bune amandoua

#45
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Poate ca Shogun nu este o fresca realista a Japoniei medievale, dar este o carte foaaarte bine scrisa, captivanta si ...seducatoare :rolleyes: A fost prima pe care am citit-o, scrisa de Clavell, si mi-a deschis gustul pentru acest remarcabil autor...asa am citit si Nobila Casa, Tai-Pan, Changi...Poate este devina pasiunea mea mai veche pentru istorie, dar Shogun-ul mi-a placut cel mai mult, am recitit-o de atatea ori, ca nu as putea sa precizez...ciudat, dar am invatat practic si toate expresiile in japoneza :blink: Evident, cucerit de carte, am facut prostia sa vad si filmul...ceva mai prost nu am vazut in viata mea...si , in general, primul aparut este cel mai bun, fie film sau roman...rareori copiile se ridica la nivelul originalelor

#46
ciprianmurgu

ciprianmurgu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2010
am citit si eu shogun-ul...carte impresionanta si sincer ai de invatat si in viata, in prezent citesc changi foarte interesanta....oricum imi place mult clavell....

#47
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Spre rusinea mea, inca nu am citit Changi, si inteleg ca este foarte bun.
Unde ziceati ca se poate gasi, cumva la anticariatele de la Universitate? :idea:

#48
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Dupa ce citesti Shogun, greu te indragostesti de alta carte.

Edited by qwayke, 12 January 2010 - 13:20.


#49
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Changi este excelentaaaa!!!! Am citit-o de vreo 8 ori:)) din pacate se vede pe carte efectul rasfoirii repetate si caratului in ghiozdan pana la metrou...deh ajungeam binedispusa la munca...desi ma sacaia ca nu puteam sa citesc in continuare....Faza cu chestiile luate de pe malul apei si puse la putrezit, si care erau considerate delicatese...BLEAH

#50
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
Iubesc modul in care scrie James Clavell. Reuseste cu o aparenta usurinta sa te transpuna pe alte meleaguri si sa te introduca in aventura unor personaje extraordinare.Nu am citit chiar toate scrierile lui insa asta aceste scopul meu.

Mi-a recomadat cineva si Musashi de  Eiji Yoshikawa.Vroiam sa stiu daca e buna cartea, daca merita sa dau banii pe ea.

PS: urasc faptul ca sunt scumpe cartile dar si asa nu ma pot abtine sa nu-mi imbogatesc saptamanal biblioteca. Ma intreb cand va facilita cineva accesul la cultura... deh, probabil niciodata :(

#51
ekin

ekin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2010
M-am apucat sa citesc Shogun si dupa primele 200 de pagini nu am mai lasat cartea din mana am terminat primul volum iar acuma sunt la al 2-lea pe la jumate sper sa il termin cat mai repede sa aflu sfarsitul insa nu prea am timp daca am o ora pe zi pentru citit.. Din cate am vazut in posturile de mai sus Changi este o carte foarte buna ... am sa o citesc dupa Shogun ... Ati mai recomanda ceva de Clavell ??

#52
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009

 ekin, on 1st February 2010, 18:32, said:

M-am apucat sa citesc Shogun si dupa primele 200 de pagini nu am mai lasat cartea din mana am terminat primul volum iar acuma sunt la al 2-lea pe la jumate sper sa il termin cat mai repede sa aflu sfarsitul insa nu prea am timp daca am o ora pe zi pentru citit.. Din cate am vazut in posturile de mai sus Changi este o carte foarte buna ... am sa o citesc dupa Shogun ... Ati mai recomanda ceva de Clavell ??

Tai-Pan

#53
ekin

ekin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2010
Multumessc!!:D

#54
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
N-am citit de el decat Shogun.
Nu-i rea ca si carte, dar cum spun criticii, intr-adevar nu e un tablou real al culturii japoneze. Lucrurile erau mult mai nuantate in realitate. Clavell a luat ce stim toti despre Japonia clasica, ceva mai aprofundat, dar e ceea ce stiu cei care au vazut-o pe la 1800. Ori ce era la 1800 nu seamana decat superficial cu ce era la 1600. O gramada de chestii pe care noi le credem eterne japoneze au aparut de abia dupa 1600 cum ar fi ceremonia ceaiului de pilda sau coafurile alea feminine complicate cu ace. Si protocolul ala al lor si tot, abia dupa 1600 s-a codificat definitiv. Sau faptul ca femeile samurai se stiau bate cu lancea si aerul ala delicat de portelan li s-a impus doar dupa Sekigahara. Plus ca multe din filozofiile lor au fost atinse doar foarte superficial. Si multe altele.
Da, e o lectura faina, dar nu e docta. Si nu cred ca, la nivelul la care e, filmul ii face un prea enorm deserviciu. Da, e mai prost dar nici cartea nu e geniala, doar bine scrisa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate