Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Combatere alge acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Daca respecti reteta nu trebuie. In fond este H2O3. Destul de apropiat de H2O. I se zice apa oxigenata nu? Practic oxideaza alga. Daca respecti 50ml/100l ni ai probleme.

Tu fiind la prima ta experienta poti sa adaugi 20ml la 100L. Dar faci 3 tratamente in accea saptamana.  In prima zi tratament a doua zi schimbi apa. A treia zi tratament in a patra schimbi apa. A cincea tratament in a 6 schimbi apa si gata tratamentul. O sa vezi rezultatul.  Nu te-am intrebat. Ce litraj are acvariul tau?

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 mandrku, on 13 septembrie 2015 - 15:18, said:

Daca respecti reteta nu trebuie. In fond este H2O3. Destul de apropiat de H2O. I se zice apa oxigenata nu? Practic oxideaza alga. Daca respecti 50ml/100l ni ai probleme.

Tu fiind la prima ta experienta poti sa adaugi 20ml la 100L. Dar faci 3 tratamente in accea saptamana.  In prima zi tratament a doua zi schimbi apa. A treia zi tratament in a patra schimbi apa. A cincea tratament in a 6 schimbi apa si gata tratamentul. O sa vezi rezultatul.  Nu te-am intrebat. Ce litraj are acvariul tau?

40 litri.
Problema e ca unde am intrebat, apa oxigenata oferita spre vanzare are alte intrebuintari si prin urmare e posibil ca produsul sa nu faca bine pestilor. E posibil ca pe langa apa oxigenata sa mai fie si alte substante chimice.

#21
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 dark, on 13 septembrie 2015 - 15:50, said:


40 litri.
Problema e ca unde am intrebat, apa oxigenata oferita spre vanzare are alte intrebuintari si prin urmare e posibil ca produsul sa nu faca bine pestilor. E posibil ca pe langa apa oxigenata sa mai fie si alte substante chimice.
Daca tu consideri ca este mai ok sa-i scoti, scoate-i pentru linistea ta.
Solutia o poti injecta pe zonele unde ai alga mai abundenta. Ea oricum se dilueaza automat in apa dar poti injecta spre frunza de exemplu.
Uite si un exemplu de folosire a H2O3 la plantele care sunt mai spre suprafata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qgxwKrYgehI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Sa intreb la pet shop daca au de vanzare solutii din astea de apa oxigenata, daca nu, in farmacii, dar aici e cu semnul intrebarii, asa cum am spus anterior.

#23
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 dark, on 13 septembrie 2015 - 17:22, said:

Sa intreb la pet shop daca au de vanzare solutii din astea de apa oxigenata, daca nu, in farmacii, dar aici e cu semnul intrebarii, asa cum am spus anterior.
Eu am cumparat doar de la farmacii.
Nu am cumparat decat 1 data de la PetShop niste Algizit (niste tablete albastre) de la Tetra. Insa am luat la inceputurile acvaristici.
Stiu ca nu mi-a dat rezultat atunci. Insa faceam si multe alte greseli. Deci nu stiu daca nu cumva tot eu eram devina de nu scapam de alge.
Intre timp am citit mult si am reusit sa le stapanesc inca de cum apareau.

Acum nu mai folosesc decat aceasta metoda cu H2O3 de la farmacie.
Cred ca am 1 an de cand nu am mai pus in acvariu . Le tin sub control  cum ti-am descris in posturile de mai sus.
In plus daca vad 1 frunza ca incepe sa dezvolte alge o elimin din timp.

Am fost plecat de acasa si 3 saptamani si nu am avut probleme la sosire.
Insa cand am ajuns acasa. Am schimbat 50% din apa.

#24
Mike_Cannon

Mike_Cannon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.05.2015
Stiu ca existau un fel de pesti care curatau acvariul, si mancau algele depuse. Nu am avut pesti niciodata insa am vazut la un prieten care mi-a explicat ca daca pui 2-3 pesti din aia rezolvi problema algelor. Nu se hraneau cu mancare obisnuita si mancau doar algele depuse pe ornamentele acvariului.

#25
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Mike_Cannon, on 13 septembrie 2015 - 19:03, said:

Stiu ca existau un fel de pesti care curatau acvariul, si mancau algele depuse. Nu am avut pesti niciodata insa am vazut la un prieten care mi-a explicat ca daca pui 2-3 pesti din aia rezolvi problema algelor. Nu se hraneau cu mancare obisnuita si mancau doar algele depuse pe ornamentele acvariului.
Se refera la depunerile de alge de pe substrat sau ornamente.
Nu la algele filamentoase si cele barboase. Acolo iti trebuie "combina Gloria" nu pesti.
Deci ai dreptate, dar nu se aplica la ce are el.

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Mike_Cannon, on 13 septembrie 2015 - 19:03, said:

Stiu ca existau un fel de pesti care curatau acvariul, si mancau algele depuse. Nu am avut pesti niciodata insa am vazut la un prieten care mi-a explicat ca daca pui 2-3 pesti din aia rezolvi problema algelor. Nu se hraneau cu mancare obisnuita si mancau doar algele depuse pe ornamentele acvariului.
Da, SAE, da nu mananca decat ce alge vor ei. Pe astea ale mele, nici nu le pot manca fiindca sunt ca sarma de tari.Posted Image

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
mandrku,
incep astazi sa scot pestii din acvariu, vreau sa aplic reteta ta, am cumparat apa oxigenata, si ma intreb, avand urmatoarea compozitie:
- perhidrol;
- apa distilata;
- stabilizatori EDTA si acid fosforic

ma gandesc sa nu fie cumva toxici acei stabilizatori ? :huh:
Mersi.

#28
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Daca ai luat din farmacie bu este problema. Daca ai posibilitatea sa svoti decorul din acvariu fara sa tulburi apa poti sa ii aplici tratamentul si intr-o cuva... Nu e musai in acvatiu. In acvariu plantele. Nu uita de schimb de apa, si injecteaza cu seringa pe alga unde este mai dezvotata.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 mandrku, on 24 septembrie 2015 - 12:05, said:

Daca ai luat din farmacie bu este problema. Daca ai posibilitatea sa svoti decorul din acvariu fara sa tulburi apa poti sa ii aplici tratamentul si intr-o cuva... Nu e musai in acvatiu. In acvariu plantele. Nu uita de schimb de apa, si injecteaza cu seringa pe alga unde este mai dezvotata.

Da, de la farmacie.
Acvariul ramane asa cum este, scot doar pestii deoarece mare parte a algei a crescut pe substrat.

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 mandrku, on 12 septembrie 2015 - 19:32, said:


A doua zi dupa tratament schimbi jumatate din apa din acvariu.

Mai lasi sa treaca 2 zile si repeti inca odata tratamentul.


De cand socotesc 2 zile, de la momentul cand am introdus apa oxigenata sau de la momentul cand am schimbat jumatate de apa din acvariu?
:huh:
Astazi la ora 16 se fac 24 de ore de cand am introdus solutia de apa oxigenata. La ora 16 voi schimba 1/2 din apa de acvariu. De azi la 16 incep sa socotesc 2 zile pentru a repeta tratamentul ?

#31
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Din momentul cand ai schimbat apa. Stai 2zile si apoi repeti. Daca algele dau semne ca se desprind te poti opri si la primul tratament. Supravegheaza evolutia si apoi decizi ce efect a avut primul tratament. Poate la al 2-le este nevoie de mai putina H2O2

Edited by mandrku, 26 September 2015 - 10:11.


#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Si dupa ce repet tratamentul peste 2 zile incepand cu ora 16 astazi, dupa o zi schimb iarasi jumatate din apa? Apoi cand pot muta pestii? Multumesc.

#33
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Dupa schimbul de apa se pot introduce imediat. Unii nici nu scot pestii pe timpul tratamentui

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 mandrku, on 26 septembrie 2015 - 14:05, said:

Dupa schimbul de apa se pot introduce imediat. Unii nici nu scot pestii pe timpul tratamentui
Eu i-am scos ca-mi pare rau de ei.

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Astazi se face o saptamana de la experiment. A avut succes 75% din alge deja s-au facut maro deschis si incep sa se desprinda.

#36
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Felicitari. Nu exagera cu tratamentul. Acum invata sa previi aparitia lor. Filtre curatate 1 data la 2, 3 saptamani. Schimb de apa 1 data pe saptamana 30% din ea. Jetul de apa din acvariu sa plimbe toata masa de apa sa nu bata intr-un colt, si o data pe luna cureti usor substratul la suprafata. Nu insista ff mult cu substratul. Doar la suprafata 1 data pe luna aspirat. Scula ti-o faci singur dintr-un furtun si o sticla de 1l taiata la jumatate astfel incat sa ai formata o palnie mai lunga.

Toate aceste sfaturi le pun si eu in practica.
Rezultatul?
Acvariul meu:
https://youtu.be/9s7sW9stjeQ

Edited by mandrku, 02 October 2015 - 16:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate