Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Traducere contract comodat auto.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Buna.
Urmeaza sa fac o plimbare cu masina prin Europa, respectiv Ungaria, Cehia, Germania, Austria, si inapoi in Romania. Nu merg cu masina mea, merg cu alta, dar eu o conduc, proprietarul masinii ramane in tara. Am incheiat cu proprietarul un contract de comodat pentru utilizarea masinii, pentru ca am inteles ca ar fi necesar.

Acum, din ce stiti, este necesar sa-l si traduc in alte limbi ? ( de ex, maghiara... sau poate engleza ) ?
N-am mai iesit cu alta masina din tara pana acum, sunt dese situatiile in care este cerut contractul respectiv ( ma gandesc ca la granita cu Ungaria se cere ). E musai sa fie tradus ?
Multumesc.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Tradu-l în germană, în zona prin care vrei să te plimbi te descurci mai bine cu germana decât cu engleza. Nu e obligatorie traducerea dacă e legalizat contractul, însă e bine să o ai. Deşi nu prea te ia nimeni la întebări a cui e maşina, dacă nu ai făcut nimic.

Edited by mihaicozac, 11 September 2015 - 14:24.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Foarte rar mi-au cerut actele masinii.

In cel mai rau caz au verificat talonul si seria masinii.

La unguri, au verificat chiar si pe computer (interpol) daca masina e declarata furata, mai ales cand iesi din Schengen.

Nu te opreste nimeni, daca nu sunt probleme.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
in ue nu ai nevoie nici de comodat.
actele masinii si asiguare, atat.

#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Nu ai nevoie de contract de comodat ca sa iesi cu masina altuia din tara. S-ar putea sa iti confrunte talonul cu seria masinii. In rest... drumuri bune.

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Asa am facut acu 2 ani eu pt fii-miu cu traducere sa poata lua masina in IT fiind pe numele lu' bunic-sa . La un studiu mai atent nu e nevoie decat de talon si asigurare . Am umflat buzunare la altii de aiurea .Numai in tari non EU e nevoie .

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
daca locuieste acolo, poate fi de ajutor comodatul in cazul in care il loveste cineva si trebuie sa incaseze bani de la asigurator.

#8
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
:). Aveti dreptate. Ce sa-i faci daca ... n-ai cap ( vb de mine ). Tocmai am sunat la MAE, la relatii cu clientii. O doamna de acolo mi-a dat un nr de tel. de la politia de frontiera. Am sunat acolo, la relatii cu clientii si, ce credeti ? Nu e nevoie de contractul asta de comodat. Ei, asta e ... ca sa nu imi para rau prea tare, il pot lua ca pe o asigurare in plus :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate