Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

camera rovinieta bucium (iasi) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014
am si eu o intrebare ieri am facut un drum pana la releu in bucium (iasi) ca sa iau un prieten care a luat o tranta destul de urata cu bicicleta si in drum spre casa m-a intrebat daca am cumparat rovinieta ... eu l-am intrebat de ce sa iau rovinieta ca sa urc pana la releu,  si mi-a spus ca au pus astia camere stationare de rovinieta din iulie si pe bucium...deci sa ma astept la amenda ca am mers pana la releu sau tovarasu meu sa lovit la cap?

multumesc anticipat

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Ne intrebi pentru ca nu intelegi legea sau pentru ca speri sa nu-ti fie aplicata?

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Tu folosesti masina doar pt a transporta prieteni care cad cu bicicleta, sau ai fost cu un camion dupa el? Altfel nu se explica cum de nu ai platita rovinieta, cand costa, pe o saptamana, cat un pachet de tigari.

#4
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Mai oameni buni, voi nu intelegeti ce intreaba omul? Intreaba daca ESTE CAMERA acolo, nu cum e legea si daca i se aplica.
Treaba lui ca n-o are platita, poate nu merge cu masina in afara orasului decat foarte rar.

Observ asa o satisfactie de a lua la misto pe oricine pe aici. Omul intreaba daca s-a bagat acolo camera sau nu, voi veniti cu alte minuni.
Si da, logic ar fi ca o camera de rovineta sa fie amplasata la o distanta mai mare de oras. Dar jegosii le pun aproape ca sa fie siguri ca le pica cat mai mult "malai", ca sa faca chipurile autostrazi care dupa aia se surpa...
Din ce-am vazut nu e prima data cand sar "deontologii" sa spurce pe cineva ca a uitat sa plateasca rovineta, asta in tara in care drumurile-s pline de gropi si se moare cu zile pe ele, si se mai iau 2-3 taxe in paralel ptr drumuri(in combustibil, accize, etc). N-ar fi bine sa pastrati excesul de zel pentru alte situatii?

Pentru initiator, cauta pe site-ul CNADNR.
Oricum, camera este semnalizata cu indicatorul specific "control rovineta"(dreptunghiular albastru) , pe ambele sensuri, n-ai cum sa nu observi, deci daca nu ai intalnit asa ceva, inseamna ca nu este.
Daca este, amenda este de 250 lei parca, deci 125 lei in 48 ore.

Edited by ipopovici11, 10 September 2015 - 22:08.


#5
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014
ok hai sa ne intelegem nu e vorba de costul rovinietei sau ca imi este frica de o amenda, daca o primesc, o platesc si gata na pana nu esti prost nu poti sa fii destept, dar pur si simplu sunt curios daca astia au pus camere si pe bucium, asa de aproape, pentru ca sincer releul nu e departe de oras nu e ca si cum am fost pana in letcani, pana mea anul trecut faceam traseul ala de 2-3 ori pe luna cu bicileta

Edited by immpistoff, 10 September 2015 - 22:07.


#6
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Deci daca vrei sa fii sigur iei bicicleta sau masina si te duci si vezi daca intalnesti acel indicator pe traseu.
Amenda oricum o sa-ti vina peste vreo 6 luni, daca e.
Asa arata indicatorul:

[ http://www.replicahd.ro/wp-content/uploads/2013/10/indicator-camera-rovinieta-300x199.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ipopovici11, 10 September 2015 - 22:16.


#7
immpistoff

immpistoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2014

 ipopovici11, on 10 septembrie 2015 - 21:57, said:

Mai oameni buni, voi nu intelegeti ce intreaba omul? Intreaba daca ESTE CAMERA acolo, nu cum e legea si daca i se aplica.
Treaba lui ca n-o are platita, poate nu merge cu masina in afara orasului decat foarte rar.

Observ asa o satisfactie de a lua la misto pe oricine pe aici. Omul intreaba daca s-a bagat acolo camera sau nu, voi veniti cu alte minuni.
Si da, logic ar fi ca o camera de rovineta sa fie amplasata la o distanta mai mare de oras. Dar jegosii le pun aproape ca sa fie siguri ca le pica cat mai mult "malai", ca sa faca chipurile autostrazi care dupa aia se surpa...
Din ce-am vazut nu e prima data cand sar "deontologii" sa spurce pe cineva ca a uitat sa plateasca rovineta, asta in tara in care drumurile-s pline de gropi si se moare cu zile pe ele, si se mai iau 2-3 taxe in paralel ptr drumuri(in combustibil, accize, etc). N-ar fi bine sa pastrati excesul de zel pentru alte situatii?

Pentru initiator, cauta pe site-ul CNADNR.
Oricum, camera este semnalizata cu indicatorul specific "control rovineta"(dreptunghiular albastru) , pe ambele sensuri, n-ai cum sa nu observi, deci daca nu ai intalnit asa ceva, inseamna ca nu este.
Daca este, amenda este de 250 lei parca, deci 125 lei in 48 ore.

ma bucur ca cineva poate sa raspunda la o intrebare fara sa critice omul "VAI CUM DE NU AI ROVINIETA DACA IESI DIN LOCALITATE MAI INFRACTORULE " ... da nu am avut rovinieta pentru ca pana la releu E APROAPE

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 ipopovici11, on 10 septembrie 2015 - 21:57, said:

Mai oameni buni, voi nu intelegeti ce intreaba omul? Intreaba daca ESTE CAMERA acolo, nu cum e legea si daca i se aplica...........

e irelevant daca exista sau nu camera acolo, din moment ce exista si camere mobile pe care CNADNR-ul le instaleaza unde vrea si cand vrea.

#9
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eu nu-mi amintesc sa fie vreo camera pentru rovigneta pe tronsonul respectiv. Este posibil ca amicul tau sa o fi confundat cu "radarul" fix (cel care-ti afiseaza viteza cu care te deplasezi pe un panou , nu iti vin sanctiuni).

#10
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 _Smiley_, on 10 septembrie 2015 - 23:28, said:


e irelevant daca exista sau nu camera acolo, din moment ce exista si camere mobile pe care CNADNR-ul le instaleaza unde vrea si cand vrea.

Alea nu "se instaleaza" sunt in niste masini. :)

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
spune-le si astora, sa nu se mai chinuie cu tripodul: http://ziuadecj.real...oto--55485.html
http://www.pdiromani...e-rovigneta/15/

Edited by _Smiley_, 12 September 2015 - 20:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate