Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Permis tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Buna ziua :D. Cu o mica curiozitate va deranjez. Am auzit de la mai multi vecini , ba chiar si de la un politist ca nu mai trebuie permis pentru tractor. Sa fie adevarat?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pe camp da. Nu trebuie.
Pi susea ii alta poveste.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu trebuie, daca mergi cu el doar pe camp, la arat. Daca mergi pe un drum public, ai nevoie de permis de rutierist (TR), sau, in functie de cat de mare-i tractorul+remorca, poti si cu B sau C.

#4
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Potrivit codului rutier, poți conduce tractor pe drumurile publice cu permis categoria B. Rămân valabile restricțiile de greutate corespunzătoare categoriei B.

LE. Dacă te referi la faptul că nu-ți trebuie permis deloc pentru a conduce pe drumurile publice, e o imbecilitate. Tot codul rutier te lămurește...

Edited by internetmax, 09 September 2015 - 19:07.


#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Si uite asa statul roman s-a cacat pe 2 ani din viata mea. In primii 2 ani de liceu am invatat ca sa iau carnetul de conducere agricol + categoria F, in urmatorii 2 ani am invatat pentru B+C. E  corect acum sa dea peste mine pe camp un badaran care n-a invatat nimic si conduce ca apucatul pe drumurile de pe camp?

#6
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Este ca e greu sa vezi un tractor pe camp? Cine dracu are permis ptr tractor pe camp???

Edited by eStev, 09 September 2015 - 19:25.


#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Nu te speria, pe cimp ai unde fugi ,tu/el, este loc pentru toata lumea.Dar tu cum ai permis tii dreapta ca doar nu o sa sperii omul, stii ce are el in cap?mai ales stii ca are carnet?

#8
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
ImposibilPosted Image campu-i mareee..si apoi, cine draq te pune sa o iei pe aratura

Edited by ragabader, 09 September 2015 - 19:30.


#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 eStev, on 09 septembrie 2015 - 19:24, said:

Este ca e greu sa vezi un tractor pe camp?
Dar unde sa-l vezi?(cu/fara permis) in centrul orasului?,daca nu pe cimp?

#10
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Pai da dar un tractor e maricel, nu ai cum sa dai peste el...


In orase nu ai vazut tractoare? :lol:

#11
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Pe camp poti sa conduci ce vrea muschiu tau, masini neimatriculate, ozn-uri... ce vrei tuPosted Image

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Io am auzit ca se da examen si e concurenta mare pentru Politia Campurilor Roditoare (PCR), mai nou.....

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe proprietate, nu e nevoie de permis (daca nu e drum public). Pe strada, DA. Dar, ca noutate, nu mai se da examen separat, ci sa se incadreze in categoria tonajului (categorie auto B merge la  tractor sub 3.500 kg). Pentru C si D nu stiu si nu ma pronunt, doar din auzite sa fie in limitele de greutate (5 t, 7.5 t, etc)

#14
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Daca ai C+E nimeni nu-ti poate zice ceva.

#15
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Să va explic pățania mea. Mergeam pe drum național cu tractorul și cisternă te 6 tone la el...plină. Am doar categoria B. Din urma ce să vezi...poliția. Mă trage pe dreaptă, îmi pune fiolă după care constata ca nu aveqm nici un act la mine, tractorul reînregistrat pe primărie (cumpărat de câteva zile) iar cisternă de asemenea. I.am băgat toate lucrurile care mi.au venit pe limbă la momentul respectiv, cum ca e secetă și am fost nevoit să apelez la tractor, și verdictul a fost următorul. Mi.a spus în termen de o oră să.mi scot numere la tractor. Mi.a luat permisul și buletinul (care le aveam la mine), și mi.a zis să mă prezint la post după ce scot numerele. Acțiunea s.a petrecut undeva la oră 2, iar la consiliul local am găsit "ședință de consiliu" și am revenit din nou după 1 oră la acești agenți să le explic ca nu am avut cum să scot numere. Mi.au spus sa revin a două zi de dimineață. A două zi am scos numere, și am mers la post unde agentul de serviciu l.a telefonat pe respectivul agent care mi.a luat actele. Acesta a spus să.i laș un număr de telefon la agentul de serviciu, și ca o să mă sune el. Ce mă sfătuiți să fac? Precizez ca mi.a făcut poze la tractor, respectiv la cisternă, însă nu mi.a întocmit nici o declarație nimic. Doar mi.a scris numele pe un carnețel...

Scuzați greșelile...din cauza dicționarului de pe mobil. Undeva în text e "tractor neinregistrat".

#16
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Stai linistit. Cu panica nu se rezolva nimic. O scoti tu la capat. Eu iarna asta cred ca dau pentru C+E ca nu mai tine vrajeala. Si poate scot si o asigurare la tractor + ITP.
E mai bun asa.
Acum sa o luam si pe partea aia...si daca faci accident cu o masina si nu ai asigurare ce faci?
Trebuie sa-i faci masina omului.
Chiar daca cheltuim niste bani si pierdem timp, trebuie sa ne aliniem si noi pana la urma cu europenii.
Intr-un fel e bine ce fac astia.

#17
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
du-te si te impaca cu ei pentru ca iti pot intocmi dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat pe drum public, nu cred ca ai nevoie de excursii pe la procuratura si judecatorie, care se vor finaliza cu o amenda penala sau inchisoare cu suspendare plus cazierul patat.

#18
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Corect, numai ca impacarea se traduce prin 'mita",asta asteapta respectivul,ca alt fel procedura este descrisa mai sus.Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate