Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Matematicieni, ajutați-mă(Loteria română)

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

 alex2010, on 09 septembrie 2015 - 11:52, said:


Nu e asa... daca iau 2 bilete cu aceleasi numere si imi ies toate 6, castig cu ambele bilete 2 premii de categoria I (marele premiu) ceea ce mi-ar oferi un avantaj in cazul in care sunt mai multi castigatori.
ex. daca sunt 3 castigatori si eu am 2 bilete identice, eu castig 2/3 , celalalt castiga 1/3.
in prima varianta, in cel mai bun caz, cu 2 bilete identice o sa castigi premiul cel mare. fiecare bilet va castiga o jumatate din el :).
in a doua varianta, in cel mai bun caz castigi de doua ori premiul cel mare. cum spunea si reclama, sanse duble :)

 radunic, on 09 septembrie 2015 - 15:48, said:

Cum se întîmplă minunea asta? Dacă-l cîștigi în prima tragere, la a doua premiul categoriei I va fi un mare 0.
credeam extragerile au premii separate.

#20
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006

 nycolae, on 09 septembrie 2015 - 10:39, said:

loteria te minte pentru a-ti lua banii.
am dubii ca ar exista castigatori la categoria I.
tu cunosti vreun castigator?


eu cunosc (mai bine zis socrii mei) un castigator la loto, e acela din gorj care a castigat in 2013 2 mil euro.

Edited by Kobra2602, 09 September 2015 - 20:18.


#21
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Kobra2602, on 09 septembrie 2015 - 20:15, said:

eu cunosc (mai bine zis socrii mei) un castigator la loto, e acela din gorj care a castigat in 2013 2 mil euro.

Si care e secretul lui?

#22
Traalalee

Traalalee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2015

 alex2010, on 09 septembrie 2015 - 10:31, said:

Am o intrebare care m-a framantat de ceva vreme, dar mereu am amanat rezolvarea ei.
Din cand in cand, Loteria Romana organizeaza extrageri speciale(de Craciun, Paste, zile aniversare).
Ce inseamna tragere speciala? Inseamna ca vor fi doua extrageri in aceeasi zi.

Deci, in mod normal, un bilet de loto 6/49 care costa 4.8 lei, participa la o singura extragere.
Cand este extragere speciala, acelasi bilet, participa la doua extrageri consecutive.

Bun, ati zice, care e problema? Pai problema este ca Loteria Romana se lauda ca avem sanse duble la castig. Dar omit un lucru extrem de important - Loteria Română DUBLEAZĂ preţul biletului, care nu mai costă 4.8, ci 9.6 lei...


Ce v-as ruga eu pe dvs. ar fi sa-mi explicati, matematic, de ce, in conceptia Loteriei romane, mi-ar face ei o favoare daca mi-ar dubla pretul biletului si ar organiza doua extrageri in aceeasi zi, cand  la fel de bine, as fi putut sa cumpar 2 bilete la pret normal, pentru o singura extragere.

Favoarea pe care ti-o fac e ca te obliga sa joci cu sanse duble, fiindca presupun ca pentru acea zi nu vand si bilete de 4,8 lei.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Raspunsul la intrebarea din OP este simplu.

Nu mai platesti costul hartiei celui de-al doilea bilet, asta prima la mana, si in plus, ai banus satisfactia unui act ecologic pt. economia de hartie.

Desigur, puteai juca mai multe variante pe un singur bilet, si aveai mai multe sanse asa, dar in cazul in care ai o fixatie doar pe cateva numere, atunci ai posibilitatea sa faci o economie de 10 bani sau cat e biletul...

Legat de celelalte comentarii:

1. daca tragerile nu ar fi manarite, ar exista unele tehnici prin care poti sa cresti mult sansele de castig, chiar si pana la 1/20 in loc de 1/~ 14 milioane...
2. pt. cei care viseaza la time travel si time viewer, figura nu tine daca sunt manarite extragerile - in momentul in care se inregistreaza un bilet cu nr. aflate neortodox, se produce o schimbare de realitate care forteaza trecerea intr-un univers paralel, si la extragere numerele sunt manarite altfel decat in realitatea temporala initiala.

Edited by loock, 09 September 2015 - 22:03.


#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,345
  • Înscris: 06.01.2007

 loock, on 09 septembrie 2015 - 21:51, said:

1. daca tragerile nu ar fi manarite, ar exista unele tehnici prin care poti sa cresti mult sansele de castig, chiar si pana la 1/20 in loc de 1/~ 14 milioane...
Mai degraba exista tehnici prin care il poti face pe unu sa creada ca are 1/20 sanse.
Nu exista nicio combinatie mai favorabila decat alta, deci sansele raman tot alea, indiferent de tehnica de a-ti alege numerele.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu ar fi tragerile manarite, interesul meu ar fi sa crezi in continuare ca nu exista tehnici eficiente, deci nu sunt motivat sa insist si sa detaliez...

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,345
  • Înscris: 06.01.2007
Poti face ce vrei. Eu oricum nu joc la loto, deci nu-ti iau castigul. :D

Insa..
Am auzit ideea asta intre mai multi oameni care joaca. Unul ma rugase sa-i fac un program pe calculator sa vada ce combinaii au iesit (avea tot istoricul de cand s-a inventat loto :D )
Sunt multi oameni (relativ educati) care cred ca daca (spre exemplu) numarul 22 nu a iesit de 8 extrageri, e foarte proabil sa iasa la urmatoarea ca daca nu ar iesi nici la urmatoarea, ar fi o secventa de 9, foarte improbabila.
Voiam sa ma asigur ca nu despre genul asta de eroare vorbesti.

#27
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 maccip, on 09 septembrie 2015 - 23:51, said:

Voiam sa ma asigur ca nu despre genul asta de eroare vorbesti.

Si totusi in practica nu e asa. De exemplu, nu cred ca exista o combinatie de numere care sa fi iesit vreodata de 2 ori. Iti garantez eu ca daca joci la loto toate variantele mai putin cele care au iesit deja pana acum, iesi mai in castig decat daca ai juca chiar toate variantele.

Asta-i la fel ca si cu mersul cu avionul de exemplu. Daca sansele de a muri sunt 1 la 1 milion de zboruri, daca vei merge cu avionul de 1 milion de ori, in cele din urma vei muri. Punem pariu ca asa va fi ? Chiar daca argumentezi tu teoretic ca poti zbura de o infinitate de ori si sa nu mori. Nu-i asa. In cele din urma chiar mori.

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,060
  • Înscris: 09.08.2005

 Abc2001ro, on 09 septembrie 2015 - 23:58, said:

Iti garantez eu ca daca joci la loto toate variantele mai putin cele care au iesit deja pana acum, iesi mai in castig decat daca ai juca chiar toate variantele.

Ăsta e un exemplu de wishful thinking combinat cu necunoașterea teoriei probabilităților. Anglo-saxonii au o vorbă  - dice have no memory (zarurile nu au memorie). Ce vrea să zică asta e că probabilitatea de a ieși o combinație de zaruri sau, în cazul de față, o combinație de numere este aceeași la fiecare extragere. Faptul că unele combinații nu au fost extrase încă nu înseamnă că au mai multe șanse de a ieși la următoarea extragere. Nici reciproca nu e valabilă. De fiecare dată, fiecare combinație are exact aceleași șanse  - 1 din 13.983.816.
La astfel de jocuri ceea ce s-a întîmplat în trecut nu are nicio incidență asupra a ceea ce urmează să se întîmple. Poți să te gîndești la aruncarea unei monezi. La fiecare aruncare probabilitatea de a cădea cap e fix 1 din 2. Indiferent de cîte ori arunci, indiferent de cîte ori iese cap, probabilitatea rezultatului unei singure aruncări este 1 din 2.

Acum să analizăm puțin ce ai scris mai sus - să zicem că vreau să fac cum zici și să joc variantele care nu au ieșit; calculăm cîte variante au ieșit - loteria există de 109 ani; asta înseamnă 5.668 de săptămîni; să luam în calcul două extrageri pe săptămînă ca să avem o marjă de siguranță; rezultă 11.336 extrageri deci tot atîtea combinații ieșite; rămîn neieșite 13.972.480. Cîte vieți îți trebuie sa le joci pe toate? În plus - costul tuturor variantelor rămase e 15.000.000 de euro. De ce ai juca o sumă ca asta?

#29
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009

 Abc2001ro, on 09 septembrie 2015 - 23:58, said:


De exemplu, nu cred ca exista o combinatie de numere care sa fi iesit vreodata de 2 ori. Iti garantez eu ca daca joci la loto toate variantele mai putin cele care au iesit deja pana acum, iesi mai in castig decat daca ai juca chiar toate variantele.
Nu cunosc istoricul la noi sau in alte parti, dar stirea de la vecini nu mi s-a sters din memorie. Este de asemenea interesant ca nu mai putin de 18 oameni au jucat acea varianta.

#30
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Abc2001ro, on 09 septembrie 2015 - 23:58, said:

Si totusi in practica nu e asa. De exemplu, nu cred ca exista o combinatie de numere care sa fi iesit vreodata de 2 ori.
In 2009 s-a intamplat asta la loteria bulgara, au iesit exact aceleasi numere dupa o saptamana, si a iesit un scandal imens, au fost acuzati de frauda, degeaba incercau reprezentatii loteriei sa explice ca a fost doar o coincidenta, ca se mai intampla si astfel de lucruri conform legilor statisticii, ca nu conteaza ce numere au iesit inainte, dar nu i-a crezut nimeni.

#31
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 radunic, on 10 septembrie 2015 - 10:16, said:

Ăsta e un exemplu de wishful thinking combinat cu necunoașterea teoriei probabilităților. Anglo-saxonii au o vorbă  - dice have no memory (zarurile nu au memorie). Ce vrea să zică asta e că probabilitatea de a ieși o combinație de zaruri sau, în cazul de față, o combinație de numere este aceeași la fiecare extragere. Faptul că unele combinații nu au fost extrase încă nu înseamnă că au mai multe șanse de a ieși la următoarea extragere. Nici reciproca nu e valabilă. De fiecare dată, fiecare combinație are exact aceleași șanse  - 1 din 13.983.816.
La astfel de jocuri ceea ce s-a întîmplat în trecut nu are nicio incidență asupra a ceea ce urmează să se întîmple. Poți să te gîndești la aruncarea unei monezi. La fiecare aruncare probabilitatea de a cădea cap e fix 1 din 2. Indiferent de cîte ori arunci, indiferent de cîte ori iese cap, probabilitatea rezultatului unei singure aruncări este 1 din 2.

Acum să analizăm puțin ce ai scris mai sus - să zicem că vreau să fac cum zici și să joc variantele care nu au ieșit; calculăm cîte variante au ieșit - loteria există de 109 ani; asta înseamnă 5.668 de săptămîni; să luam în calcul două extrageri pe săptămînă ca să avem o marjă de siguranță; rezultă 11.336 extrageri deci tot atîtea combinații ieșite; rămîn neieșite 13.972.480. Cîte vieți îți trebuie sa le joci pe toate? În plus - costul tuturor variantelor rămase e 15.000.000 de euro. De ce ai juca o sumă ca asta?

Da mai, nu trebuie sa imi explici chestiile alea. Inteleg despre ce e vorba. Si nu conteaza ca costul tuturor variantelor e 15 milioane de euro. Eu am vorbit de cine e mai castigat, nu de faptul ca per total iesi negativ. Eu zic ca daca tu ai juca toate variantele, iar eu as juca doar variantele care n-au iesit pana acum, eu o sa ies mai castigat decat tine. Adica o sa ies pe minus mai putin decat tine. Asta e echivalent cu a pune pariu acum pe 100 lei: eu zic ca ies din variantele care n-au iesit pana acum, tu zici ca ies din celelalte. Celelalte fiind mai putine la numar, e sansa mai mica sa iasa din ele. Deci daia am eu sanse mai mari. Si punem saptamana de saptamana pariul asta. Iti zic eu, in zeci de ani eu o sa ajung milionar, si tu o sa fii la inchisoare ca nu iti vei putea plati datoriile de care te-ai imprumutat ca sa imi platesti mie castigurile. Da, in cazul de limita in care variantele iesite castigatoare se apropie de numarul maxim, atunci situatia se inverseaza si eu va trebui sa iti dau banii inapoi si per total se revine la situatia initiala. Dar intr-o viata de om, eu ma pot imbogati punand pariurile astea saptamana de saptamana si tu vei ajunge ultimul sarac.

Chiar ar fi interesant de simulat un astfel de comportament. Sa vedem evolutia temporala a imbogatirii si a saracirii.

Edited by Abc2001ro, 10 September 2015 - 12:37.


#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,060
  • Înscris: 09.08.2005

 Abc2001ro, on 10 septembrie 2015 - 12:21, said:

Asta e echivalent cu a pune pariu acum pe 100 lei: eu zic ca ies din variantele care n-au iesit pana acum, tu zici ca ies din celelalte. Celelalte fiind mai putine la numar, e sansa mai mica sa iasa din ele. Deci daia am eu sanse mai mari. [...] Da, in cazul de limita in care variantele iesite castigatoare se apropie de numarul maxim, atunci situatia se inverseaza si eu va trebui sa iti dau banii inapoi si per total se revine la situatia initiala.

Nu m-am făcut înțeles. Să încerc altfel - ideea că ai mai multe șanse mizînd pe o variantă dintre cele care nu au ieșit e greșită. Hazardul nu ține cont de ce s-a întîmplat anterior. Oricare combinație are șanse egale la extragere cu oricare altă combinație, indiferent dacă vreuna din ele a ieșit sau nu.
Chiar dacă ar fi fost 13.983.815 de extrageri pînă acum asta nu ar însemna că ai cîștigul garantat alegînd singura variantă rămasă neextrasă. Tot o șansă din alea 'j de milioane ai avea.

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,610
  • Înscris: 05.12.2005
Parcă era prin Brazilia unul care a jucat o grămadă de ani pe aceeaşi combinaţie şi până la urmă a ieşit.

#34
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 radunic, on 10 septembrie 2015 - 13:35, said:

Nu m-am făcut înțeles. Să încerc altfel - ideea că ai mai multe șanse mizînd pe o variantă dintre cele care nu au ieșit e greșită. Hazardul nu ține cont de ce s-a întîmplat anterior. Oricare combinație are șanse egale la extragere cu oricare altă combinație, indiferent dacă vreuna din ele a ieșit sau nu.
Chiar dacă ar fi fost 13.983.815 de extrageri pînă acum asta nu ar însemna că ai cîștigul garantat alegînd singura variantă rămasă neextrasă. Tot o șansă din alea 'j de milioane ai avea.

Bun... hai sa punem pariu pe 100 de lei ca pica una din variantele care n-au iesit pana acum. Te bagi ?

#35
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005
Tu esti unul din aia care organizeaza pariuri? Deci el are probabilitate 11.336/13.983.816 sa castige iar tu 13.972.480/13.983.816 si vrei sa-l convingi sa parieze 100 lei. Curat alba neagra!

#36
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 gelublabla, on 10 septembrie 2015 - 15:42, said:

Tu esti unul din aia care organizeaza pariuri? Deci el are probabilitate 11.336/13.983.816 sa castige iar tu 13.972.480/13.983.816 si vrei sa-l convingi sa parieze 100 lei. Curat alba neagra!

Pai si eu ce zic ? Ca sunt sanse mai mari sa pice o varianta care nu a picat pana acum. Evident, asta in contextul in care loteria exista de doar 109 ani. Daca ar fi existat de 10.000 de ani, altfel ar fi stat lucrurile. Dar in anul in care ne gasim, sunt sanse mai mari sa pice o varianta din cele care nu au picat pana acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate