Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Pescari de weekend

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4378 replies to this topic

#3241
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Despre el vb

#3242
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,
Cralusso si Berkley Whiplash pe Mures si balti ,pe Dunare nu ma joc cu fir subtire ca am ratat unul la fir de 0.50 cu Daiwa Emcast si lanseta spod de 5 lbs.Nu am avut nicio replica m-a facut praf somnul in 25 de minute mergea ca submarinul unde avea chef.

Attached Files



#3243
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Fir de la kos si n-ai treaba ..eu folosesc si la crap .

#3244
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai vreau d`alea speciale de feeder, scufundatoare si fine. Nu d`astea de somn.
bpsorin, berkley arata bine, da nu gasesc la 10-15m, nu dau 100ron aiurea. Asta`i baiul la feeder, te plimba de nu te vezi daca`i mare. Da ce frumos e drillul.

#3245
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Asta nu-i bun ?
Fir Jaxon Textil Monolith Excellence Gri 10m - Dimensiune / Rezistenta: 0.10mm / 8kg .
Eu il am , recunosc ca pana acuma nu l-am folosit ... abia in iarna l-am achizitionat , de rupt nu il pot rupe cu mana nici macar cu manusi :)

#3246
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Eu am de 80 de kg.

#3247
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Pescuitul la feeder ii altceva , monturi mai fine , scopul nu-i sa prinzi namile ,  ci sa ai cat mai multe prezentari in timp scurt , ii un pescuit de viteza nu de stat cu zilele pe apa :)
Pescuitul la somn ii cu totul altceva , clar ca nu poti merge cu fir de 0,10 ... la somn pe Mures gaseam pripoane cu sfoara de puteai tracta masina ... carlige de puteai pune pulpa de pui intreaga ...

#3248
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006

 rid, on 27 martie 2017 - 19:22, said:

Pai vreau d`alea speciale de feeder, scufundatoare si fine. Nu d`astea de somn.
bpsorin, berkley arata bine, da nu gasesc la 10-15m, nu dau 100ron aiurea. Asta`i baiul la feeder, te plimba de nu te vezi daca`i mare. Da ce frumos e drillul.
Salut,
Uite aici un maver dala care se tupileaza pe substrat https://www.fishmag....scufundator.htm sau http://www.fisela.ro.../29/461/40.html
Pe Dunare musai iau 2 feedere cu mine ca balsoii nu intra mereu dar nu pun textil ca inaintas am un sufix de 0.12 la 6 kg.imi place mai mult ca nu se incurca cu linia principala textilul se mai incurca uneori.Dar am pescuit si la somotel cu feederele cu fir de 0.35 si plumb de 60 de grame .Cand se agatau se indoiau pina la apa betele,mai nasol cind o puneam pe muiere sa scoata pesti cu feederele ca muierea dai vere la manivela ca na atata am reusit s-o invat.Ce miscare din bat ce atenuare nimica vere da sa sune sta batul intins ca zbiciul.Da nu-i bai ca inca merg nu au patit nimica,adevarul ca am pus mulinetele daiwa emcast pe ele,corp de aluminiu forjat la rece bla bla.

#3249
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Mersi de sugestii, maver ala nu are de 10lb. Cralusso nu mai incerc dupa patania cu ultima rola, mi`am pierdut increderea.
Raman pe Korum Xpert Powerbraid Green 10 lb mai ales ca si carligele folosite sunt tot korum si face bine la psihic :) Mai trebuie sa`l si gasesc pe stoc.
Daca nu, il iau pe Jaxon Textil Monolith Excellence Gri 10m, baiul e ca`i gri :D

#3250
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ridule
Tu ai patit-o cu o singura rola.
Eu am patit-o de doua ori. Prima data imediat dupa '90. Am cumparat 6 role a 100m. de nailon ,,silon'' verde. multicolora de 0,30. Am incarcat tamburii si hai la peste.
Le-am plantat pe la ora16.00, cu o camera de 16'' si doua palete de tenis pe post de vasle Alta era populatia baltilor atunci Atat cantitativ cat si calitativ.
Aveam de cand sa stau si a doua zi
Pe la ora 18.00 o trasatura lenta cu lipirea bambinei de varga. Intepat, adus vreo 2m. si dus a fost. S-a rupt firul de langa vartej.
Ok. Am relegat si dus iar. Peste vreo 40 minute alta trasatura alt rateu. Defa era cam prima data cand treceam prin asa ceva.
In final am luat doar un caras pana pe la ora 24.00. Am verificat firul si se rupea foarte usor. M-am culcat si dimineata am strans. Directia domiciliu.
Dupa vreo doua zile am fost pe Lipscani la magazinul de sport. Acolo si la mag. Victoria, etaj 3 erau asa zise materiale de pescuit.
M-am uitat eu pe la rolele expuse. Imi placeau unele ambalate frumos. Kurasay le chema. Erau japoneze. Aveau 100m 0,28. Cam scumpe dar nu vroiam sa mai patesc esecuri.
Nici sa nu va ganditi ca am facut vreo proba de rezistenta. Aveam incredere in Japonia si in calitate.Pus pe tamburi si hai la pescuit. Tot acolo si tot pentru24 de ore.
Am curaj sa fac pariu ca suteti sigur ca istoria nefasta s-a repetat. Pana atunci stiam eu sa injur si sa blestem. Dar in acea seara am luat toate religiile si toti sfintii la rand, impruna cu neamuri, rude descendente...
Nu doresc nicmanui sa pateasca la fel
Bai nene erau si astea la fel de zdrente.Ce dracu am vrut eu sa schimb firele Romanesti care le fierbeam si nu m-au dezamagit niciodata.
Kurasay, Kurasay dar cred ca au imbatranit in depozite si rafturi,
De atunci verific la sange tot ce cumpar.
Aveti grija de voi.

#3251
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Eu am noroc ca am un aparat la firma care măsoară tracțiunea firului ,adică al întinde pana al rupe si face un grafic si spune si elongarea. ,,,si le testez acolo.

#3252
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cipri
Era vorba de ce am patit acum 27 de ani. Acum datele de rezistenta si elogare a firului s-au schimbat radical.
Dar sincer cred ca Ridul nu a avut aparat din ala performant.
Nici un pescar sportiv nu poate exista fara aparat de masurare logatie fir.
Crede-ati ca ati scapat de cheltuieli. Niciodata. Cei bolnavi de pescuit sportiv au in permanenta nevoie de achizitie aparate de masura si control
Munciti, munciti, faceti bani, bani si investiti in asa ceva. E relaxant sa fii pe balta, aer curat, concert de broaste, pasari salbatice, ploaie, vant, asfintit mirific,
Dar petele???
A stiu, e acoperit de apa.

#3253
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Stiu iorgule da am gasit fire care nu erau nici la jumatea specilicatiilor.

#3254
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nici unul nu cred ca rezista conform specificatiilor.

#3255
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Vlad ai zis sa iau un fir de spinning am , luat tu ai mai cumparat in ultima vreme pt ca ce am luat eu se rupe f usor ..


#3256
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Firul ala de spining nu ti l-am recomandat pt rezistenta ci pt faptul ca este matasos si faci lanseuri frumoase cu el si nici nu se increteste in timp...nu face peruci.

Eu mai folosesc niste textile si pe ala.
Altele nu am.

#3257
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Legat de fire si de tepe , mai luam noi multe si bine :)
Sa zic si eu ultima patanie , de fapt la partida consemnata aici pe forum de curand , fac montura , pun momeala pe carlig , alimentez momitorul si lansez , cand sa pun firul in clipsul mulinetei raman cu el in mana ...
M-am bucurat macar ca nu am pierdut toata montura inca din primul lanseu ... am schimbat imediat cu tamburul de rezerva care era echipat cu fir Toray BR  si am pescuit lejer si fara probleme aproximativ 4 ore .
Firul cu 'bube' este unul Asso de 0,16 mm , culmea ca atunci cand am desfacut rola imi parea super ok si imi dadea mare incredere , problemele au aparut pe la 25-30 de metri cat a fost primul lanseu .
Printre picaturi si in lipsa de activitate am luat tamburul cu el la mana din nou , se rupea foarte usor la fiecare intindere mai acatari ... pe mine m-a convins , fir Asso deocamdata sau deloc ....Posted Image .

#3258
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Cralusso match sinking 0,23 e firul care alaturi de korum power expert de 10 lb nu m-au lasat la greu,le pescuiesc de cativa ani si nu mi au dat motive sa caut altceva!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate