Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Caut echipa constructie casa,Constanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Intr.o economie de piata (capitalista) preturile pot fi influentate si de sintagma spusa de tine - " Prost e ala care da, nu cel care cere" .
Dar ,tot intr.o astfel de economie exista o piata mult mai mare de unde se poate alege si extrage pretul dorit (pus in balanta de cerere-oferta).
Nu va obliga nimeni sa semnati cu prima persoana iesita in cale.
Cautati ,intrebati ,cercetati in stanga si in dreapta , ca mai apoi sa puteti deduce anumite logici ale preturilor.
Referitor la "marlania constructorilor " eu zic ca o puteti contracara prin simplu exercitiu - sa puneti mana pe o lopata si va faceti singuri (in regie proprie -cu frate,tata,socru) casuta pe care v.o doriti . E singura modalitatea prin care va puteti elibera de frustrarile adunate in tot acest periplu de cautare a unei echipe de constructori.








#38
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Scuze ca nu am precizat ca echipele contactate pentru constructie nu erau firme ci pur si simplu echipe de muncitori cum sunt cele de pe anunturile on line, fara tva sau factura.Deci un fel de regie proprie. E ca si cum te duci la magazin si vrei sa cumperi o bomboana si pentru tine pretul este dublu azi ca esti imbracat mai, ok. In loc sa ofere un pret corect, cer ca si cum tu esti dator sa dai mai mult ca altii. De aceea am si diferente mari de pret in ofertele primite. Nu spun ca firmele care mi-au facut oferta au oferit un pret cu doar 10-15% mai mare decat multe echipe si chiar mai mic decat una dintre ele.Deci acea firma plateste tva, impozit pe profit, salarii,pensii, asigurari etc si nu e departe deloc de ceea ce cer niste...baieti cu care...te intelegi.

#39
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"simple echipe de muncitori"
Care prind si ei lucrari in functie de zona ,de om si de cat sunt ocupati(daca au lucrari atunci isi permit sa ridice miza , pentru ca iarna bate la usa si trebuie sa scoata cat pot de mult ca sa aibe cu ce supravietui pe iarna,cand lucrarile intra intr.un mic repaus ).
De aceea in mediul de afaceri private exista o economie bazata pe negociere. Una care poate diferi destul de mult de la cat se cere pana la suma de intelegere. Depinzand de multi factori(mai ales in domeniul constructiilor   unde chiar si o banala sticla de apa adusa de client sau o maslina oferita la una din mese , sau faptul ca echipa poate veni cu cofrajele proprii ,etc etc   poate conta la suma finala negociata.
Un alt factor important e si cel al modului de lucru sau al rezultatului muncii desfasurata de acestia. Pentru ca una e sa.ti faca ceva de 1000 de euro in 5 luni (adica de mantuiala si pe o durata mai mare) si alta e sa.ti faca de 3000 in 2 luni un lucru de calitate. De aia trebuie discutate si analizate toate cerererile si ofertele in functie de toate aspectele ,cand vine vorba de un servciu ce se intinde pe o portiune mai mare de timp si care include mai multe etape de desfasurare. Una e la un mecanic ,unde stai cu masina 2-3 zile ,si alta e relatia cu un constructor ,unde trebuie sa legi o colaborare de 2-3-4 luni (la rosu).



"acea firma plateste tva, impozit pe profit, salarii,pensii, asigurari etc si nu e departe deloc de ceea ce cer niste...baieti cu care...te intelegi."

Asa crezi tu (sau ti se spune) ca plateste atatea taxe. In realitate lucrurile stau altfel :) . Verifica de curiozitate cati oameni are firma ,cati sunt angajati , si care au fost taxele platite in trecut .
Daca toate ar fi pe roz de cum se afiseaza (ca platitori corecti de taxe) atunci fii sigur ca nu ar fi aparut atatea firme de constructii ,ca ciupercile de dupa ploaie.
Firmele corecte iti vin cu devize in care sunt cuprinse toate elementele. Si iti ofera factura si chitanta conforma cu devizul de ofertare-contractare.
Restul sunt egale cu " echipele de baieti" ..

"E ca si cum te duci la magazin si vrei sa cumperi o bomboana si pentru tine pretul este dublu azi ca esti imbracat mai, ok"

Nu faceti confuzie intre un produs-bun de consum si un serviciu. Unul are un pret de baza(stabilit dupa niste criterii bine stabilite si cunoscute) iar unul are un pret fluctuant bazat pe mai multi factori(care se cunosc doar dupa o analiza mai detaliata) . Nu gen uite ciuperca ,cat ma costa sa o fac ?!



Edited by doarUNom, 09 September 2015 - 13:36.


#40
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Salut, pentru Utilizatorul,, doarUnom'', in mare ai inteles ce vreau sa expun aici referitor la subiectul discutiei.Am inteles ca ai un proiect in Lumina, esti constructor sau beneficiar?Eu am venit in tara si daca doresti ne putem intalnii sa vezi planurile si poate ne intelegem la aceasta lucrare. In mare sunt genul de om care nu poate sa stea pe margine si ma implic personal in proiect ,  sunt omu ' care aduce si o maslina la masa, pentru ca lucrez tot cu oameni( nu din Romania, si in alt domeniu de activitate). Deci daca esti disponibil pot veni personal in Lumina, si mai discutam pe subiect.Imi poti da adresa pe privat sau nr. de telefon si te sun.O zi buna.

#41
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Eu cred ca esti acel gen de om pe lângă care soacra este parfum.
Cel mai bine pt tine este daca ai pune pe un altul sa meargă sa negocieze preturi si diriginte pt vizite si indicatii in santier.
Pt a nu stresa muncitorii ar fi bine sa ajungi la casa înainte sau dupa plecarea lor, iar problemele si întrebările sa le comunici doar in scris.
Din păcate.

#42
cernisencu

cernisencu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Haha, eu chiar asa procedez apropo de indicatii si intrebari.Muncitorul daca este intrebat sau are prea multe lucruri de facut uita marea majoritatea dintre ele. Si pana la urma e interesul meu sa iasa bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate