Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Firma leaaing masina sh

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 11.07.2014
Buna dimineata
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o firma serioasa prin care sa cumpar o masina sh din Germania? Vreau un Sharan din 2012 la 15-17 000 euro si am inteles ca exista si posibilitatea asta. Firma cumpara masina si apoi eu le platesc lor rate. Multumesc.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
meridian
http://forum.softped...-meridian-auto/
tiriac
http://forum.softped...ac-auto-rulate/

altele nici nu mai sunt!

dar observ ca tu inca nu stii ce inseamna leasingul...

Edited by Nero-d, 29 August 2015 - 07:06.


#3
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
tu vrei o rata..nu leasing..

#4
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 11.07.2014
Da, stiu vag. Tot ce am luat pana acum a fost cash. Ideea e daca exista  firme de credit ( rate ) sau leasing ptr asa cevA. Stiu in mare diferenta leasing-rate dar nu am lucrat cu asa ceva. In cazul meu ce credeti ca merge sau e mai avantajos? Mersi.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Sunt putine societati de leasing care fac contracte pentru SH-uri, si doar in anumite conditii. Destul de nefavorabile pentru client. M-am lovit la un moment dat de asta, si pana la urma am decis sa achit "cash" (altfel plateam mai bine de 1.000 EUR / an pentru o suma finantata de 8.000 EUR + TVA pentru un leasing pe 3 ani, cu avans de 50%).

Conditiile ne-financiare sunt iarasi neplacute (masina de reprezentanta, relativ noua, km putini, doar anumite marci etc). Pe de-o parte ii pot intelege, societatile respective au deja parcuri intregi de masini recuperate pentru neplata sau abandonul contractului, masini pe care se chinuie sa le marite, nu prea ii incanta eventualitatea unei cazaturi noi in ograda.

Daca esti persoana juridica poti alege intre leasing (vezi cele de mai sus) si credit / linie de credit etc.

Daca esti persoana fizica, mergi pe ideea de credit, iti ofera mai putine batai de cap, iar masina este a ta in acte.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 21.12.2006
Leasing pe SH nu acorda nici o firma "serioasa". In cazul in care i se face unei firme de leasing "mila" de tine, fii sigur ca vei avea conditii de sclav. Textele cu litere mici nu sunt intelese de oricine...
Singura varianta e sa verifici site-urile firmelor de leasing si sa preiei un contract neplatit sau de la cineva care nu mai poate plati. Se cheama "novatie" sau "cesiune" de contract

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ei nu?... orice firma serioasa face!!!... revinde in leasing masinile recuperate din alte contracte de leasing neonorate!!!

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 21.12.2006
Pai si eu ce am spus... Noveaza contractele lor neperformante, nu finanteaza SH din Germania!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate