Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

De ce unii oameni se cred mai cu mot decat altii,chiar si atunci cand comportamentul ,caracterul nu arata ca ar avea motive

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 sylvius, on 28 august 2015 - 20:29, said:

Ori, in traducere neaosa: sa ma fereasca Dumnezeu de certitudinile prostului !...
Pai cica asa se zice ca numai prostul are certitudini,dar am vazut destui cu pretentii de inteligenta mare care cred ca stiu tot cand in realitate nu stiu mai nimic:)

#20
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Asa-i romanu' !...


Nu pune tu la suflet.

Posted Image

#21
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 OriginalCopy, on 28 august 2015 - 20:10, said:

Din acelasi motiv pentru care tu ii consideri mai cu mot pe cei care nu se incadreaza in standardele tale.


Depinde. Unii dintre cei inteligenti sunt si intelepti, altii nu sunt intelepti. Si mai exista si oameni intelepti dar fara diplome.

Indiferent de situatie, uneori e bine sa ii spui prostului ca e prost, asa cum e bine sa ii spui desteptului ca e destept - sa vezi realitatea din spatele fiecarui om si sa ai curajul de a o descrie.

De ce e bine? Pentru ca nimic nu bate realitatea. Unii oameni sunt pur si simplu prosti. Alti oameni sunt pur si simplu destepti.

Nu ne nastem si nu suntem cu totii egali. Scoate-ti bazaconiile astea comunistoide din cap.
Ce te face sa crezi ca eu mi-am impus anumite standarde in ceea ce priveste oamenii? Esti sigur ca nu te inseli? Ai tu certitudinea asta?Posted Image
Eu cred ca nu exista oameni prosti si oameni destepti,exista doar caractere bune si mai putin bune.Si ne nastem toti egali,numai ca  restul depinde de soarta,de noroc si de oportunitatile care apar sau nu in viata unui om.Deci de ce se cred unii superiori altor oameni ca eu tot nu m-am lamurit din spusele tale.

 MembruAnonim, on 28 august 2015 - 20:14, said:

Cresterea, pozitia sociala si situatie materiala sunt principalele aspecte care contureaza caracterul unei persoane. Pe langa acestea  caracterul se modeleaza in functie de imagini, trairi si experiente.
Cred ca in primul rand in functie de trairi  si cumva si de zestrea genetica a fiecaruia,dar asa cum spui situatia materiala,pozitia sociala,etc pot schimba un om daca este un om usor influentabil.Banul ia mintile multor oameni si cumva ii face sa se creada mai cu mot decat altii.Oare chiar sunt?

 OriginalCopy, on 28 august 2015 - 20:20, said:

5. Elevut prost gramada, care nu-si stapaneste nici macar limba materna, adica aia de la ma-sa din burta.
Si consideri ca esti indreptatit sa te crezi mai cu mot ca acel copil? Crezi ca asta arata caracterul  lui sau al tau?

 sylvius, on 28 august 2015 - 21:20, said:

Asa-i romanu' !...


Nu pune tu la suflet.

Posted Image
Nu pun,parol,pe onoarea mea:)

 cleopatra00, on 28 august 2015 - 20:21, said:

Dar cat de pregatit profesional crezi ca poate fi un prost?
Destul ,iar pregatirea lui nu cred ca are treaba cu inteligenta.Sunt profesionisti foarte buni care sunt indemanatici,buni meseriasi,deci ...

Edited by isisceanoua, 28 August 2015 - 21:25.


#22
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:18, said:

Pai cica asa se zice ca numai prostul are certitudini,dar am vazut destui cu pretentii de inteligenta mare care cred ca stiu tot cand in realitate nu stiu mai nimic:)
De fapt draga mea colega de forum pe care nu o cunosc tu nu stii sa faci diferenta intre inteligentii inchipuiti si cei care sunt inteligenti pe bune.

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:29, said:

Ce te face sa crezi ca eu mi-am impus anumite standarde in ceea ce priveste oamenii? Esti sigur ca nu te inseli? Ai tu certitudinea asta?Posted Image
de ce nu iesi la o intalnire cu un boschetar de pe strada(nu o lua personal - e doar o simpla intrebare)?

Edited by DraculescuDraculescu, 28 August 2015 - 21:31.


#23
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 alexandru_1988, on 28 august 2015 - 20:31, said:

Daca acel cineva se adapteaza mai bine ca tine sau ca restul la un anumit mediu, e logic ca-i mai inteligent ca voi.
Ca va face pe voi prosti e doar un detaliu si un adevar, dureros ce-i drept. Posted Image
Mai,vad ca ai si tu certitudinea ca as fi...Cum e cu certitudinea asta? La care capitol al inteligentei se regaseste?:) Sau poate ca ai vrut sa fii doar mai ,,cu mot,,:)

 2bani, on 28 august 2015 - 20:45, said:

Persoanele de fata se exclud, da? Posted Image
Nu discutam persoane,ci idei:)

#24
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:29, said:

Eu cred ca nu exista oameni prosti si oameni destepti,exista doar caractere bune si mai putin bune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lBacMvh9xYo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am mari asteptari de la el
uita-te si tu ce caracter bun are, tocmai ce a castigat si vrea sa imparta banii.... il vad undeva pe la Caltech sau Standford in viitorul apropiat

Edited by DraculescuDraculescu, 28 August 2015 - 21:38.


#25
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:32, said:

Mai,vad ca ai si tu certitudinea ca as fi...Cum e cu certitudinea asta? La care capitol al inteligentei se regaseste?Posted Image Sau poate ca ai vrut sa fii doar mai ,,cu mot,,Posted Image
Si vin eu sa te intreb: in raport cu cine crezi ca esti mai inteligenta sau mai proasta?

#26
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 Nero-d, on 28 august 2015 - 21:01, said:

poate ai sa fii uimita... nu se cred!!!... chiar sunt...
unii oameni sunt mai cu mot decat altii!!!... asta e adevarul
iar sa-ti cunosti valoarea este un atu!
Pai unii oamenii chiar isi cunosc valoarea,unii insa incearca sa arate ca ar avea valoare...deci se cred mai cu mot decat altii,asa....doar sa dea bine ceea ce e chiar trist.

#27
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:29, said:

Deci de ce se cred unii superiori altor oameni ca eu tot nu m-am lamurit din spusele tale.
Pentru ca in timpul asta limitat in care ei traiesc obtin realizari sau lucruri materiale pe care cei din jurul lor n-au sanse sa le obtina.

#28
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 alexandru_1988, on 28 august 2015 - 21:34, said:

Si vin eu sa te intreb: in raport cu cine crezi ca esti mai inteligenta sau mai proasta?
Scumpule,eu nu ma cred nicicum.Valorile mele  nu se limiteaza la inteligenta omului.Am vrut sa vad si eu cum vad oamenii acest subiect.Si am vazut:)

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca unii au inteles gresit. Ce treaba are inteligenta cu caracterul? 0.

#30
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 DraculescuDraculescu, on 28 august 2015 - 21:36, said:

Pentru ca in timpul asta limitat in care ei traiesc obtin realizari sau lucruri materiale pe care cei din jurul lor n-au sanse sa le obtina.
Bravo lor,dar asta nu le da dreptul sa desconsidere oamenii,pentru ca atunci ei nu valoreaza decat cat bunastarea materiala pe care o au,nu?

#31
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:36, said:

Scumpule,eu nu ma cred nicicum.Valorile mele  nu se limiteaza la inteligenta omului.Am vrut sa vad si eu cum vad oamenii acest subiect.Si am vazut:)

Un om prost e sufletist, e o adevarata mina de aur. Posted Image
Raspunsul pentru intrebarea din topic: omul ala se vede pe el si atat. Nu-l intereseaza de restul. Daca ai scoate un pic capul pe fereastra si-n lume, ai vedea ca foarte multi sunt asa.

Edited by alexandru_1988, 28 August 2015 - 21:40.


#32
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 isisceanoua, on 28 august 2015 - 21:37, said:

Bravo lor,dar asta nu le da dreptul sa desconsidere oamenii,pentru ca atunci ei nu valoreaza decat cat bunastarea materiala pe care o au,nu?
Teoretic nu insa arunca si tu o privire in jurul tau.

#33
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012
Pentru ca na... conditii insalubre. Oricum ideea de baza este ca ei cauta atentie. Daca asta-i un mod de a se afirma, iti dai seama ce realizari au ei in viata.

#34
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Pentru ca ei are valoare. E un mod laconic si generic in care mintile simple exprima faptul ca , de pilda, pentru Salam sau vreunul din Corduneni noi astia care discutam pe aici suntem niste taratoare, ca traim din salariu de bugetari si n-o sa avem niciodata Q7 personalizat, vila cu 50 de camere sau vacante in Seychelles la scufundari.

#35
ionutandrei97

ionutandrei97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2014
eu cred ca unii oameni  se cred mai cu mot deoarce acest stil de comportament si l-au inusit inca de mici . Apoi faptul ca nu a avut pe nimeni aproape sa le explice ca "a te crede " nu este aceiasi cu "a fi" .

#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Simplu.
Pentru că mulți posibil să sufere de boala numită:
"Țață la drum",care nu are altceva de făcut decât să judece și să eticheteze și să critice tot ce intră în raza vizuală,sau nu este la moment prezent/ă și participant/ă la bârfă.Adică le place bârfa.
Alții suferă de superioritate.
Alții de invidie.
Diferă de la caz la caz.

Se subînțelege că noi cei de pe forum suntem din start excluși,și în special persoanele de prezente.


Disclaimer:
Nu am intenționat să jignesc pe nimeni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate