Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

solutie optima

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
studentu

studentu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.12.2002
Se da o retea cu un server s1 NT,cu domeniu,cu 60 useri etc.
Fiecare user are pe comp-ul sau un program de gestiune si contabilitate care se conecteaza la server unde se afla baza de date care nu prea mai face fata.

Unii user au nevoie de datele de ieri din baza de date ,altii(cei care factureaza de exemplu au nevoie de datele de astazi) de aceea s-a venit cu ideea de a mai pune un server in retea s2 unde sa se copieze toata baza de date si ce mai trebuie in fiecare zi la ora 23:00 sa zicem cand nu mai lucreaza nimeni.

Ce parere aveti de aceasta alegere si care ar fi cea mai buna metoda pt a copia in fiecare zi tot ceea ce este necesar de pe s1 pe s2? :ciocan:

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ce fel de baza de date este? Nu prea e de crezut ca un Oracle sau Microsoft SQL Server nu fac fata la 60 accesari simultane...

Poate e prea slaba configuratia serverului...

#3
studentu

studentu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.12.2002
Programul de gestiune si contabilitate este in Fox si baza de date este Fox


Al doilea server deja s-a cumparat asa ca ma intereseaza in primul rand care ar fi cea mai buna metoda pt a copia o data pe zi tot ceea ce trebuie de pe s1 pe s2

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
mirroring

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
ntu' nu are ceva de genul cron?

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Uita-te la comanda at. Face ceea ce vrei.

#7
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by studentu
Programul de gestiune si contabilitate este in Fox si baza de date este Fox
Primul lucru ar fi sa-tzi pui nishte discuri rapide (in limita bugetului  :) ) in mirroring shi placa de retzea sanatoasa (recomand Intel). Vezi cum stai cu utilizarea memoriei shi a procesorului (trebuie sa ai disponibil MULT in ambele cazuri).

Dar orice ai face, Fox pt. 60 useri nu cred ca are cum sa-tzi mearga bine; shtiu o firma oarecum celebra in Romania care folosea ceva in Clipper (same shit) pt. ~ 150 useri shi aveau un cluster cu o cutie de discuri in mirroring legata SCSI la ambele servere (quad Xeon); W2K Datacenter. Nu, nu mergea acceptabil, asha ca intre timp s-au mutat pe Oracle.

Recomandarea mea: incearca sa schimbi software-ul ASAP cu ceva pe SQL.

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
studentu >> la modul in care ai prezentat problema, inteleg ca ai nevoie de separarea pe doua servere datorita faptului ca e necesar sa se lucreze pe doua seturi de date distincte, si nu ca serverul nu ar face fata. In aceste conditii, copierea datelor la o anumita ora, de pe un server pe altul, poate fi o solutie acceptabila. Solutia propusa de bibicu (utilizarea comenzii at pentru automatizarea taskului de copiere) este OK, functioneaza f. bine.
DeathRipple >> ce-ai propus tu nu are nici o logica ... nu am cum sa fac mirroring intre doua servere distincte ... care nici macar nu sint in cluster ... poate ai vrust sa spui REPLICARE ...e cu totul altceva ...
mtest >> studentu' voia o solutie pentru replicarea informatiei la o anumita ora ... nu s-a plins de viteza serverelor ... Recomandarea ta vs. de mirroring-ul discurilor ii asigura redundanta datelor, dar nu si replicarea de care are nevoie ...
FoxPro poate sa mearga bine si la 200 useri, depinde de dimensiunile bazelor de date, indecsi, programe, etc ... (sa nu credeti ca sint fan Fox, dar cunosc produsul f. bine ...). Clipper nu e deloc shit ... daca ai sti cum lucreaza ... ai vedea ca bate Fox-ul si dBase de departe ... are rutine pentru seek (de exemplu) f.f.f.f bune... Hai sa-ti spun ce cred eu ... aia de foloseau clusterul pe care l-ai descris pentru file sharing ... sint cel putin cretini ... quad Xeon pentru file sharing mi se pare cea mai mare idiotenie auzita astazi ...

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
aaa... scrisesem mai mult .. mult mai mult ... am dat un esc din gresheala shi s-a shters super - quick - reply - box

povesteam de o retzea ce se intinde pe mai multe grupuri de camine in Regie, shi pentru care intretzinatorii vor sa achizitioneze o "ceva" pe baza de XEON ... pentru file-server / firewall ... shi se chinuie sa stranga > 80 mil lei pentru asta ... cand ceea ce le trebuie lor acolo e in primul rand un router mai acatarii, ca-s vreo 4 sau 5 grupuri de camine pe aceeashi fibra, dar cu coordonatori diferitzi ....in fine ... shi din banii ramashi pot sa-shi ia file servere sa-shi puna shi in cap ...

iar pentru problema initiala ... comentasem cate ceva, da' acu s-au dus ... si n prea am ce sa adug ... dupa amiaza cand am citit mi-am zis ca omu' vrea clustering, cu replication service .. hehe ... shi pe NT ... cand colo, vrea un back-up automat ...

AT sau (daca nu-i place) www.google.com ... :oK:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate