Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Virus Android

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Eu nu stiu cum a intrat virusul cu politia in tableta aia. Poate ne lamurasti si pe noi.

#20
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
pai cel mai probabil a fost instalata o aplicatie infectata. singura solutie e resoftarea.

#21
godfela

godfela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.09.2015
conecteazal prin usb la pc/laptop vezi ce se intampla daca nu arunc-o

#22
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
si eu recomand resoftarea; il poti duce la o firma specializata;

#23
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Eu recomand aruncare. Vezi daca poti nimeri cosul de la 10 metri. Ar fi record mondial. :-) Alta data prietenul tau sa fie atent ce aplicatii descarca. Alta data sa-si cudpere o tableta care are meniul recovery. Aia e singura salvare in caz ca dai de dracu cu vre-un virus.

#24
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
da, da sa arunce in cosul meu de gunoi

#25
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
cum ai rezolvat pana la urma cu tableta ?

#26
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Sa-i fie invatare de minte.

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 banculescu, on 27 septembrie 2015 - 15:22, said:

cum ai rezolvat pana la urma cu tableta ?
Care tableta? innn kirikiki? Simplu, cred ca a aruncat o la gunoi.

Si data viitoare poate nu mai puneti titluri din astea de cancan.... SOC!!! VIRUS ANDROID!!!!
Probabil lumea crede ca toti care au android au patit ceva la telefoane, cand colo e vorba de o petarda de la pufuleti.

#28
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Nu conteaza ca ai o petarda,ci de unde descarci aplicatii. Macar activeaza mod depanare usb cand descarci tampenii de pe net. Mai ai o steranta ca poti salva ceva.

#29
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
daca a aruncat-o sa zica unde; poate mergem dupa ea, sa vedem daca nu o putem invia...

#30
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Mai se intoarce mortu' de la groapa? PROSTIA SE PLATESTE! Nu îi erau suficiente jocuri si aplicatii din Google Play? L-a mancat in cur sa se joace cu tableta FARA MASURI DE PRECAUTIE.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
20000 de aplicatii infectate cu un adware periculos si greu de eliminat.

[...] By creating adverts, it makes money for the adware creators, however, the malware is almost impossible to remove, the tech security firm Lookout Security has discovered. If downloaded, the only way to get rid of the adware is to buy a new device, as even resetting its factory settings will not help. [....]
[...] The US, Germany, Russia, Mexico, Jamaica, Brazil, Iran, Sudan, India and Indonesia are the countries that have been most affected by the adware, while experts are saying the best way to keep one’s smartphone safe is to download apps only from Google Play and to avoid any alternative Android app stores. [...]
Detalii.

#32
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Articonlul seamana mai mult cu o reclama. Eu am descarcat din Aptoide si nu am patit nimic. Nu am scanat nimic cu antivirus. Nu am inteles despre ce aplicatie sau joc virusat e vorba.

#33
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
oricum este recomandat sa se descarce doar din store, sau din surse sigure.

#34
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru o perioada scurta de timp, pana se "prind" cei de la Google, pot fi publicate si-n Google Play aplicatii ce pot ascunde virusi sau malware. De aceea poate fi suspecta o aplicatie ce are nevoie de prea multe permisiuni pentru a face chestii banale. Trebuie avute in vedere ce se asteapta de la o aplicatie si cam de ce permisiuni ar avea nevoie, trebuiesc citite permisiunile aplicatiei inainte de instalare, evident, nu trebuie trecut in extrema cealalta, devenind paranoia.

Sigur, instalarea din Google Play, poate limita totusi instalarea de aplicatii ce pot afecta securitatea telefonului.

Trebuie ca fiecare sa fie constient ce instaleaza inainte de a instala. E bine sa citeasca review-urile celor ce au download-at aplicatia si eventualele comentarii ce se pot gasi pe diverse formu-uri cunoscute de specialitate.

#35
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Exista programe care sa limiteze aceste permisiuni? Ce dracu fac acesti dezvoltatori cu permisiunea legata de apel si sms?

#36
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Exista ceva ROM-uri customizate ce pot permite sau nu accesul aplicatiilor la zonele pentru care solicita acele permisiuni.
Acum, legat de permisiunile de apel si SMS, despre ce aplicatie e vorba? Sunt unele aplicatii care au nevoie de asemenea informatii pentru functionare si pentru ratiunea lor. Daca cu "asta se ocupa" inseamna ca au nevoie de asemenea permisiuni.
Spre exemlu o aplicatie care sa-ti activeze ceva leduri sau sa-ti scrie pe ecran vreo notificare cand primesti apeluri sau SMS-uri are nevoie de asemenea permisiuni pentru a identifica cazurile acestea. Asadar, nu e intotdeauna gresit sa fie solicitate asemenea permisiuni, trebuie avut in vedere si scopul si functionalitatea aplicatiei.
O lista oficiala, completa cu permisiunile ce pot fi folosite in aplicatiile de pe Android: Manifest.permission

Edited by Ciubex, 09 November 2015 - 11:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate